Zdrowie

Zmiany, które nastąpią już po 20 minutach, gdy tylko rzucisz palenie

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Sezeryadigar
 

Słabość do papierosów to najczęściej spotykany nałóg. Niby każdy wie, jakie są konsekwencje palenia, ale nie na każdym robi to piorunujące wrażenie. Zdrowie swoją drogą, a chęć na dymka zwycięża. A gdyby tak pójść w inną stronę? Zamiast przypominać o brzydkiej cerze, niemiłym zapachu, raku płuc, może lepiej wyjaśnić, jakie zmiany odczuje twój organizm, gdy tylko zgasisz ostatniego papierosa?

Proszę bardzo, zobacz jak szybko nastąpią pierwsze, pozytywne reakcje:

20 minut bez papierosa 

Puls zaczyna wracać do normy, poprawia się praca serca, samopoczucie.

8 godzin bez papierosa 

O ponad połowę spada stężenie nikotyny i tlenku węgla we krwi, w naczyniach krwionośnych pojawia się więcej tlenu. Dzięki temu lepiej odżywiony i jest cały organizm, w tym mózg, który tlenu potrzebuje do sprawnego funkcjonowania.

48 godzin bez papierosa

Następuje wyeliminowanie tlenku węgla z organizmu, płuca zaczną oczyszczać się ze śluzu i trujących substancji pochodzących z dymu papierosowego. Po tym czasie wyostrzają się zmysły smaku i zapachu, dzięki czemu będziesz mogła lepiej poczuć i posmakować to, który cię otacza

72 godziny bez papierosa

Nikotyna znika z krwioobiegu, znacznie łatwiej ci oddychać. Płuca, oskrzela pracują lepiej, są bardziej wydolne, poziom energii wzrasta jeszcze bardziej, co możesz już odczuć.

Między 2 a 12 tygodniem bez papierosa

Układ krążenia pracuje na pełnych obrotach, zauważasz, że zwiększa się wydolność twojego organizmu.

Między 3 a 9 miesiącem bez papierosa 

Zniknie kaszel palacza, świszczący oddech, a twoje płuca będą pracowały aż ok. 10% efektywniej. Ryzyko chorób serca spadnie o połowę, w stosunku do innych, aktywnych palaczy.

Po 10 latach bez papierosa

Zmniejszysz o połowę szanse zachorowania na nowotwór płuc.

Po 15 latach bez papierosa

Ryzyko wystąpienia zawału serca spadnie do poziomu, który reprezentują osoby nigdy niepalące papierosów.

 

Warto?

źródło:  www.hellozdrowie.pl


Zdrowie

Dlaczego faceci mają nas dość? 5 błędów (każdej) żony

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Martin Dimitrov
Następny

Kiedy wychodzimy za mąż, jesteśmy przekonane, że nasze małżeństwo będzie inne niż wszystkie. Tyle się słyszy o tym, jak ludzie zmieniają się w wieloletnich związkach. Jak wkrada się rutyna, jak szybko stajemy się zrzędliwe, a faceci znudzeni. Wierzymy, że z nami będzie inaczej, że nie wpadniemy w te utarte schematy. A potem? Nagle się orientujemy, że stanowimy jedną z tych typowych par, które z trudem wytrzymują pod jednym dachem. Mamy dużo do zarzucenia facetom. Uważamy, że kiedy już zdobędą kobietę, przestają się starać. Przychodzą do domu jak do hotelu i liczą, że będzie posprzątane i ugotowane. Rozrzucają te swoje brudne ubrania i zostawiają skarpetki przy łóżku. Nie pomagają w opiece nad dziećmi lub wprowadzają własne, rodzicielskie standardy, które są dalekie od naszych. Jesteśmy w stanie wskazać wiele niedociągnięć naszych mężów i partnerów, tymczasem kompletnie nie zauważamy tego, ile błędów same popełniamy. Błędów, które powodują, że ci nasi ukochani mężowie mają nas serdecznie dosyć. Cóż, te wszystkie dowcipy nie wzięły się z kosmosu.

Problem w tym, że potrzeba wiele odwagi, by przyznać się do swoich własnych błędów. Niewiele z nas potrafi na chłodno przeanalizować swoje zachowanie i wyciągnąć wnioski. Susannah B. Lewis, blogerka publikująca na portalu Your Tango, opisała kilka błędów, które sama popełniła w swoim kilkunastoletnim związku. Czytając o nich, trudno nie dostać rumieńców – możemy sobie podać ręce. Większość z nas mogłaby podpisać się pod jej słowami.

Traktujemy męża jak kolejne dziecko

Kobiety bardzo szybko wchodzą w rolę opiekunki. Szczególnie, gdy mają dzieci. Wówczas stają się opiekunkami dla wszystkich innych wokół. Z łatwością przychodzi nam patrzenie z wyższością na swojego partnera i traktowanie go jak dziecka. Upominamy, gdy nakruszy, krzyczymy, by sprzątał naczynia ze stołu, nalegamy, by ciepło się ubierał i przypominamy o myciu rąk po przyjściu do domu. Poza tym podtykamy pod nos talerz z obiadem, wydzielamy leki w trakcie choroby i prasujemy stosy męskich koszul. Zapominamy, że nasz mąż jest facetem. Że jest PARTNEREM. Mężczyzną. Zbyt często okazujemy brak szacunku i patrzymy na niego z góry.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Przewodnik po 4 rodzajach detoksu. Wybierz detoks idealny dla siebie

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/KristinaJovanovic
Następny

Odtrucie, oszczyszenie lub detoks to nic innego, niż pozbycie się z organizmu nagromadzonych toksyn. W zależności od potrzeb można oczyszczać cały organizm lub skupić się na wątrobie, jelitach czy skórze, które obciążane są przez niezdrową dietę i złe nawyki.  Szczególnie cenne jest to po zimie, gdy dokucza nam zmęczenie, apatia, niestrawność czy bóle głowy.

Ogólne zasady oczyszczania

Należy pamiętać, że częste powtarzanie detoksu, a następnie powrót do starych przyzwyczajeń, nie pozwoli czerpać organizmowi długofalowych korzyści z podjętych działań. Detoks nie ma nic wspólnego z niebezpieczną głodówką. Wskazane jest, by na czas oczyszczania spożywać co 2-3 godziny posiłki, 6 razy dziennie, pamiętając o zdrowych proporcjach na talerzu: ½ warzyw, ¼ ryż, ziemniaki, kasza, makaron, ¼ mięso, ryby, jajka lub rośliny strączkowe.

Kawę i herbatę należy ograniczyć do 3-5 filiżanek dziennie, za to trzeba pić dużo wody, na zmianę z herbatkami ziołowymi i zieloną herbatą. Detoks powinien jednocześnie wykluczać spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcze, cukier, białą mąkę, konserwanty, alkohol. Warto utrzymać nowe nawyki na stałe, aby przyniosły jak najlepszy efekt.

Jeśli jesteś w ciąży lub chorujesz, zapytaj lekarza, czy w twoim przypadku taki detoks jest wskazany.

Wybierz detoks idealny dla ciebie:

źródło: www.wikihow.com , krokdozdrowia.com

Zobacz także

Dlaczego zdradzamy

Dlaczego zdradzamy? Nauka potwierdza, że to typowo ludzkie zachowanie

czosnek zwyczajny, niedźwiedzi, czarny i ozdobny

Czosnek pospolity, niedźwiedzi, czarny i ozdobny. Co warto wiedzieć o każdym z nich?

Weź udział w konkursie i wygraj darmowe badanie BRCA1