Zdrowie

Zmiany, które nastąpią już po 20 minutach, gdy tylko rzucisz palenie

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Sezeryadigar
 

Słabość do papierosów to najczęściej spotykany nałóg. Niby każdy wie, jakie są konsekwencje palenia, ale nie na każdym robi to piorunujące wrażenie. Zdrowie swoją drogą, a chęć na dymka zwycięża. A gdyby tak pójść w inną stronę? Zamiast przypominać o brzydkiej cerze, niemiłym zapachu, raku płuc, może lepiej wyjaśnić, jakie zmiany odczuje twój organizm, gdy tylko zgasisz ostatniego papierosa?

Proszę bardzo, zobacz jak szybko nastąpią pierwsze, pozytywne reakcje:

20 minut bez papierosa 

Puls zaczyna wracać do normy, poprawia się praca serca, samopoczucie.

8 godzin bez papierosa 

O ponad połowę spada stężenie nikotyny i tlenku węgla we krwi, w naczyniach krwionośnych pojawia się więcej tlenu. Dzięki temu lepiej odżywiony i jest cały organizm, w tym mózg, który tlenu potrzebuje do sprawnego funkcjonowania.

48 godzin bez papierosa

Następuje wyeliminowanie tlenku węgla z organizmu, płuca zaczną oczyszczać się ze śluzu i trujących substancji pochodzących z dymu papierosowego. Po tym czasie wyostrzają się zmysły smaku i zapachu, dzięki czemu będziesz mogła lepiej poczuć i posmakować to, który cię otacza

72 godziny bez papierosa

Nikotyna znika z krwioobiegu, znacznie łatwiej ci oddychać. Płuca, oskrzela pracują lepiej, są bardziej wydolne, poziom energii wzrasta jeszcze bardziej, co możesz już odczuć.

Między 2 a 12 tygodniem bez papierosa

Układ krążenia pracuje na pełnych obrotach, zauważasz, że zwiększa się wydolność twojego organizmu.

Między 3 a 9 miesiącem bez papierosa 

Zniknie kaszel palacza, świszczący oddech, a twoje płuca będą pracowały aż ok. 10% efektywniej. Ryzyko chorób serca spadnie o połowę, w stosunku do innych, aktywnych palaczy.

Po 10 latach bez papierosa

Zmniejszysz o połowę szanse zachorowania na nowotwór płuc.

Po 15 latach bez papierosa

Ryzyko wystąpienia zawału serca spadnie do poziomu, który reprezentują osoby nigdy niepalące papierosów.

 

Warto?

źródło:  www.hellozdrowie.pl


Zdrowie

Dlaczego faceci mają nas dość? 5 błędów (każdej) żony

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/Martin Dimitrov
Następny

Kiedy wychodzimy za mąż, jesteśmy przekonane, że nasze małżeństwo będzie inne niż wszystkie. Tyle się słyszy o tym, jak ludzie zmieniają się w wieloletnich związkach. Jak wkrada się rutyna, jak szybko stajemy się zrzędliwe, a faceci znudzeni. Wierzymy, że z nami będzie inaczej, że nie wpadniemy w te utarte schematy. A potem? Nagle się orientujemy, że stanowimy jedną z tych typowych par, które z trudem wytrzymują pod jednym dachem. Mamy dużo do zarzucenia facetom. Uważamy, że kiedy już zdobędą kobietę, przestają się starać. Przychodzą do domu jak do hotelu i liczą, że będzie posprzątane i ugotowane. Rozrzucają te swoje brudne ubrania i zostawiają skarpetki przy łóżku. Nie pomagają w opiece nad dziećmi lub wprowadzają własne, rodzicielskie standardy, które są dalekie od naszych. Jesteśmy w stanie wskazać wiele niedociągnięć naszych mężów i partnerów, tymczasem kompletnie nie zauważamy tego, ile błędów same popełniamy. Błędów, które powodują, że ci nasi ukochani mężowie mają nas serdecznie dosyć. Cóż, te wszystkie dowcipy nie wzięły się z kosmosu.

Problem w tym, że potrzeba wiele odwagi, by przyznać się do swoich własnych błędów. Niewiele z nas potrafi na chłodno przeanalizować swoje zachowanie i wyciągnąć wnioski. Susannah B. Lewis, blogerka publikująca na portalu Your Tango, opisała kilka błędów, które sama popełniła w swoim kilkunastoletnim związku. Czytając o nich, trudno nie dostać rumieńców – możemy sobie podać ręce. Większość z nas mogłaby podpisać się pod jej słowami.

Traktujemy męża jak kolejne dziecko

Kobiety bardzo szybko wchodzą w rolę opiekunki. Szczególnie, gdy mają dzieci. Wówczas stają się opiekunkami dla wszystkich innych wokół. Z łatwością przychodzi nam patrzenie z wyższością na swojego partnera i traktowanie go jak dziecka. Upominamy, gdy nakruszy, krzyczymy, by sprzątał naczynia ze stołu, nalegamy, by ciepło się ubierał i przypominamy o myciu rąk po przyjściu do domu. Poza tym podtykamy pod nos talerz z obiadem, wydzielamy leki w trakcie choroby i prasujemy stosy męskich koszul. Zapominamy, że nasz mąż jest facetem. Że jest PARTNEREM. Mężczyzną. Zbyt często okazujemy brak szacunku i patrzymy na niego z góry.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zdrowie

Przewodnik po 4 rodzajach detoksu. Wybierz detoks idealny dla siebie

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2018
Fot. iStock/KristinaJovanovic
Następny

Wczesną wiosną rzadko bywamy pełni energii i chęci do życia. Najczęściej snujemy się po kątach marząc, by wrócić do zwyczajnego funkcjonowania. Tymczasem organizm zmęczony miesiącami bez słońca, braku odpowiedniej ilości ruchu oraz dostępu świeżych, sezonowych warzyw i owoców, domaga się odtrucia.

Odtrucie, oszczyszenie lub detoks to nic innego, niż pozbycie się z organizmu nagromadzonych toksyn. W zależności od potrzeb można oczyszczać cały organizm lub skupić się na wątrobie, jelitach czy skórze, które obciążane są przez niezdrową dietę i złe nawyki.  Szczególnie cenne jest to po zimie, gdy dokucza nam zmęczenie, apatia, niestrawność czy bóle głowy.

Ogólne zasady oczyszczania

Należy pamiętać, że częste powtarzanie detoksu, a następnie powrót do starych przyzwyczajeń, nie pozwoli czerpać organizmowi długofalowych korzyści z podjętych działań. Detoks nie ma nic wspólnego z niebezpieczną głodówką. Wskazane jest, by na czas oczyszczania spożywać co 2-3 godziny posiłki, 6 razy dziennie, pamiętając o zdrowych proporcjach na talerzu: ½ warzyw, ¼ ryż, ziemniaki, kasza, makaron, ¼ mięso, ryby, jajka lub rośliny strączkowe.

Kawę i herbatę należy ograniczyć do 3-5 filiżanek dziennie, za to trzeba pić dużo wody, na zmianę z herbatkami ziołowymi i zieloną herbatą. Detoks powinien jednocześnie wykluczać spożywanie pokarmów obfitujących w tłuszcze, cukier, białą mąkę, konserwanty, alkohol. Warto utrzymać nowe nawyki na stałe, aby przyniosły jak najlepszy efekt.

Jeśli jesteś w ciąży lub chorujesz, zapytaj lekarza, czy w twoim przypadku taki detoks jest wskazany.

Wybierz detoks idealny dla ciebie:

źródło: www.wikihow.com , krokdozdrowia.com

Zobacz także

Zbadaj płuca, bo smog szkodzi. 2. edycja „Wiem, czym oddycham”

Jak utrzymać wagę przez święta? Znamy na to sposób

joga dla oczu

Joga dla oczu? Sprawdź, czy warto w ten sposób wzmacniać wzrok