Zdrowie Zęby

Higiena jamy ustnej – kompleksowy poradnik

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej to gwarancja nie tylko pięknego uśmiechu, ale również zdrowych zębów i dziąseł. Szokujące są wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie GSK Consumer Healthcare, według których prawie 4 miliony Polaków w ogóle nie myje zębów! Jak długo powinno się myć zęby? Jaką pastę wybrać? Czy technika szczotkowania ma znaczenie? Czy musimy czyścić język?

Higiena jamy ustnej

Pod tym względem nie ma żadnych wyjątków: zarówno dzieci, jak i dorośli powinni szczotkować zęby przez przynajmniej dwie minuty około 30 minut po każdym posiłku. Nie ma też specjalnego znaczenia, czy korzystamy ze szczoteczki manualnej czy też elektrycznej, jeśli nie wykonujemy odpowiednich ruchów wymiatających oraz nie korzystamy z dobrze dobranej pasty do zębów.

Samą szczoteczką nie można wyczyścić dokładnie wszystkich przestrzeni międzyzębowych, dlatego stomatolodzy rekomendują również używanie nici dentystycznych, dzięki którym pozbędziemy się resztek pokarmowych. To właśnie od nici powinna zaczynać się prawidłowa higiena jamy ustnej, po niej zaś następuje mycie zębów, mycie języka oraz oczyszczenie jamy ustnej dzięki dedykowanym płukankom.

Z kolei irygatory do płukania jamy ustnej pozwala na wstrzyknięcie w przestrzeń międzyzębową płynu pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu usuwa się resztki pokarmowe oraz zalegające bakterie. Irygator dentystyczny rekomendowany jest osobom z krwawiącymi dziąsłami, które nie mogą korzystać z nici dentystycznych, z implantami, mostami oaz aparatami dentystycznymi, które uniemożliwiają dokładne czyszczenie zębów.

Jak myć zęby?

Po oczyszczeniu dziąseł z resztek po posiłku należy przystąpić do mycia zębów. Dobrze, aby szczoteczka miała miękkie lub średniej twardości włosie – twarde modele mogą uszkodzić delikatne szkliwo lub też podrażnić dziąsła.

– Jest kilka technik mycia zębów, ale najlepiej trzymać się łatwej do zapamiętania zasady: osad i zanieczyszczenia „wymiatamy” – kierując główkę szczoteczki od dziąsła w kierunku zęba. Możesz przyłożyć ją pod kątem 45 stopni do korony zęba (wtedy wnika w głąb kieszeni dziąsłowej) i „wymiatać” płytkę bakteryjną oraz osad – ważne jest, aby wykonywać wtedy szczoteczką drobne ruchy wibrujące – można przeczytać na stronie https://yoursmileon.pl/porady/jak-prawidlowo-myc-zeby-i-czyscic-jezyk-metody-szczotkowania-zebow/.

Bez względu na wybór metody mycia zębów należy mieć na uwadze, że mycie zębów należy wykonać przynajmniej 30 minut po posiłku, w przeciwnym razie narażamy się na wcieranie kwasów w zęby, co może przyczynić się do poważnego uszkodzenia szkliwa.

Fot. materiały prasowe

Metody szczotkowania zębów

Metoda mycia pionowa (znana również jako wymiatająca) polega na szczotkowaniu zębów w żuchwie ku górze, zaś w szczęce ku dołowi – chroni się w ten sposób dziąsła przed recenzją. Z kolei metoda szorująca, czyli polegająca na poziomym myciu zębów, może przyczynić się do ścierania szkliwa w okolicy przyszyjkowej i tym samym odsłonięciu zębów i wtłaczaniu płytki nazębnej do kieszonek dziąseł, dlatego nie jest zalecana przez dentystów.

Kolejną metodą jest metoda Fones’a polega na myciu zębów szczoteczką ustawioną pod kątem prostym z wykonaniem okrągłych ruchów. Ten sposób szczotkowania polecany jest małym dzieciom.

Osoby borykające się chorobami przyzębia powinny myć zęby metodą Stillmanna: szczoteczka ustawiona pod kątem 45 stopni przesuwa się w kierunku powierzchni żujących i lekko się nią drga, by włosie zachodziło częściowo na dziąsła. Wykonywanie ruchów obrotowo-wymiatających z takim samym ustawieniem szczoteczki charakterystyczne jest dla metody szczotkowania typu roll.

Samo mycie zębów powinno trwać około 2-3 minut: najlepiej podzielić sobie jamę ustną na cztery części na każdą przeznaczyć około 30-40 sekund. Pomocny może tu być stoper, specjalny timer, dedykowana aplikacja na smartfon albo po prostu zwykła szczoteczka elektryczna, u której specjalny ruch wibrujący odmierza czas mycia zębów. Tego typu szczoteczki dbają również o optymalny nacisk na szkliwo – zbyt mocny powoduje krwawienie dziąseł.

Jak czyścić język?

Na powierzchni języka gromadzi się spora ilość bakterii, które mogą wpływać na pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z usta, a nawet wywołać poważne choroby jamy ustnej. W przypadku zachowania higieny języka wystarczy użycie specjalnej skrobaczki lub też zewnętrznej części szczoteczki manualnej do zębów. Powierzchnię języka pociera się od tyłu do przodu (w przeciwnym kierunku narażamy się na zepchnięcie bakterii w głąb jamy ustnej), biorąc pod uwagę również jego boki.

Wybór pasty

O ile nie mamy problemu z pojawiającym się żółtym osadem spowodowanym paleniem papierosów, to dentyści i stomatolodzy nie rekomendują używania past o wysokim stopniu ścieralności, ponieważ może doprowadzić to do erozji szkliwa. Wybór pasty do zębów powinien opierać się na kilku ważnych kwestiach: produkt powinien posiadać fluor chroniący szkliwo przed próchnicą, a także naturalne substancje wzmacniające zęby oraz dziąsła. Zalicza się do nich takie między innymi ekstrakty z zielonej herbaty, olejek miętowy, sok z aloesu, olejek kokosowy czy krzemionkę (takie składniki zawierają naturalne pasty do mycia zębów z serii Nature On). W przypadku dzieci warto wziąć pod uwagę, że maluchy mają tendencję do połykania pasty, dlatego warto wybrać taką, która nie zawiera fluoru, jak na przykład produkty Nature On Kids z naturalnym ksylitowe wzmacniającym szkliwo.

Reasumując, dobra pasta do zębów:

 • zapobiega namnażaniu się bakterii;
 • chroni przed próchnicą;
 • wzmacnia szkliwo;
 • skutecznie usuwa płytkę nazębną;
 • jest łagodna i nie wywołuje podrażnień;
 • łagodzi stany zapalne;
 • przywraca naturalną biel zębom;
 • dba o świeży oddech.

Szczególną uwagę warto poświęcić pastom wybielającym – nie można ich długotrwale stosować, bowiem te o wysokiej ścieralności (RDA powyżej 100) mogą uszkodzić płytkę nazębną. Wiele osób mylnie też oczekuje od produktu spektakularnych efektów, niemniej pasta przywróci zębom ich naturalną barwę, nie ingerując w strukturę szkliwa. Na rynku dostępne są niskoabrazyjne pasty wybielające na bazie naturalnych składników, np. naturalnego węgla, który dobrze czyści płytkę nazębną, działa antybakteryjnie i chroni przed przebarwieniami.

Inne akcesoria do zachowania higieny jamy ustnej

Wybór pasty do zębów to nie jedyna kwestia, nad jaką należy się pochylić. Bardzo ważny jest również dobór płynu do płukania jamy ustnej, który będzie uzupełniał działanie pasty do zębów. Nie powinien zawierać on alkoholu czy chlorheksydyny, które rekomendowane są osobom po zabiegach chirurgicznych w celu dokładnego odkażenia jamy ustnej. Na co dzień wystarczy wybrać płyn do płukania ust na bazie naturalnych składników, np. z odświeżającym ekstraktem mięty, fluorkiem sodu chroniącym przed próchnicą czy allantoiną odpowiedzialną za kojenie wszelkich podrażnień.

Fot. Materiały prasowe

Aby móc cieszyć się zdrowymi mocnymi zębami i dziąsłami, należy przynajmniej dwa razy dziennie myć zęby, a po każdym posiłku, w miarę możliwości, przepłukać usta czystą wodą. Nie zaleca się stosowania gum do żucia lub cukierków odświeżających, ponieważ zawierają one często cukru i słodziki szkodliwie działające na szkliwo zębów.

Bez prawidłowego nawyku regularnego czyszczenia całej jamy ustnej oraz wyboru dobrze czyszczącej, pielęgnującej pasty do zębów i płynu do płukania zębów nie można mówić o zdrowych zębach i mocnych dziąsłach. Zapoznanie się z prawidłowymi technikami szczotkowania oraz zakup dobrej jakości produktów należy potraktować jako inwestycję na przyszłość, by móc przez wiele długich lat cieszyć się białym, lśniącym i zdrowym uśmiechem.

Źródła:

 • https://psoni.org.pl/wp-content/uploads/2015/09/Jak-dbac-o-zeby-internet.pdf
 • http://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf
 • http://kwasnicki.prawo.uni.wroc.pl/pliki/Badek%20Higiena%20jamy%20ustnej.pdf

Artykuł sponsorowany


Zdrowie Zęby

Pierwsze dziecko i czas dla siebie? To możliwe!

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Lepiej się wyśpij na zapas, bo po porodzie możesz o tym zapomnieć! Dzieckiem zajmuje się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu! Młoda matka nigdy nie pije ciepłej kawy i nie wychodzi nigdzie sama! To tylko niektóre teksty, które serwuje się kobietom w ciąży. Co sobie pomyśli przyszła mama? Że życie z maluszkiem jest pełne wyrzeczeń? Wcale nie musi tak być. Jest wiele sposobów na to, jak zorganizować opiekę nad dzieckiem i znaleźć czas dla siebie.

Kiedy kobieta zostaje matką po raz pierwszy, jest w stu procentach zaangażowana w jego opiekę. Ta aktywność często jest tak duża, że w całym nadmiarze obowiązków zapominamy o własnych potrzebach. A przecież każda kobieta potrzebuje chwili wytchnienia, odskoczni, relaksu, wyciszenia, naładowania baterii. Choćby przez chwilę.

I tu pojawia się pytanie – czy da się połączyć wychowanie pierwszego dziecka z czasem przeznaczonym wyłącznie dla siebie? Oczywiście, że tak. Pocieszające jest to, że w przypadku jednego malucha jest to znacznie łatwiejsze niż w przypadku dwójki czy trójki pociech..

Gdy maluszek śpi, planujemy przeznaczyć wolną chwilę na wykonanie tysiąca zadań lub zaspokojenie własnych potrzeb (w rzeczywistości albo odpoczywamy, albo zasypiamy). Jednak żeby rzeczywiście mieć czas dla siebie, trzeba być nie tylko dobrze zorganizowaną mamą. Często, chcąc nie chcąc, musimy skorzystać z pomocy innych osób. Oczywiście mąż to podstawa. A poza nim?

Babcia. To jedna z najwspanialszych kobiet na świecie. Mimo że często ma swoją wizję wychowania, w opiekę wnuczka wkłada całe serce. Jeśli tylko sytuacja na to pozwala, nie bój się skorzystać z jej pomocy. W końcu więź między babcią i dzieckiem jest niezwykle ważna, a gdy zadbamy o nią już od samego początku, stanie się silna w przyszłości.

Siostra lub brat. Jeśli masz rodzeństwo, raz na jakiś czas zaangażuj je w wychowanie dziecka. Nawet sporadycznie. Jeżeli brat lub siostra mają swoje dzieci, sprawa staje się prostsza.

Niania. Pomoc opiekunki sprawdzi się wtedy, kiedy rodzina mieszka daleko. Wybierz zaufaną osobę, zorganizuj kilka spotkań, a później pozwól sobie na zakupy, wizytę u kosmetyczki lub inne, relaksujące zajęcie. Oczywiście opiekunka do dziecka w Warszawie będzie chciała zarobić nieco więcej niż niania z mniejszego miasta, ale rekompensatą jest wtedy duży wybór kandydatek. Poza tym sporadyczne korzystanie z takiej pomocy nie jest dużym wydatkiem.

Żłobek i kluby malucha. Jeśli masz taką potrzebę, na godzinę lub kilka zaprowadź maluszka do żłobka czy klubu malucha. Zyskasz czas na załatwienie swoich spraw i potrzeb, a dziecko będzie uczestniczyć w ciekawych zajęciach. Poza tym maluchy w takich miejscach szybko uczą się od siebie nawzajem. Kto wie, może małe dziecko po kilku wizytach w żłobku lub klubie malucha, zacznie wołać na nocnik? Zdarzały się i takie przypadki!

Koleżanka z dzieckiem. Połącz przyjemne z pożytecznym. Idąc do znajomej, która też ma dzieci, masz okazję rozluźnić się, poplotkować czy zorganizować wspólne, domowe spa. Nawet gdy dzieci się nie dogadują, wystarczy zrobić im oddzielną strefę do zabawy! Nowe zabawki u kogoś w domu potrafią zdziałać cuda. Jest duża szansa, że mama zyska kilka minut spokoju i ciszy.  Zaufana przyjaciółka z dzieckiem, kiedy chcesz zrobić coś dla siebie, też może stać się dobrą opiekunką.


Zdrowie Zęby

5 rzeczy, które każda żona (lub partnerka) powinna wiedzieć o kochankach

Redakcja
Redakcja
15 listopada 2019
Fot. iStock/martin-dm

Wiem, myślisz, że tobie to „nie grozi”.  Jeśli jednak pomyślisz nad tym dłuższą chwilę i przeanalizujesz miłosne rodzinne historie bądz historie przyjaciół i innych bliskich ci osób, okaże się, że większość z nas zna osobiście sytuację, w której pojawiła się „ta trzecia” lub „ten trzeci”.  Uczucia nie są zaplanowane, namiętność również, choć oczywiście powinniśmy nauczyć się nad nią panować. Ale człowiek bywa nieprzewidywalny. Jeśli padłaś ofiarą zdrady lub podejrzewasz, że w jego życiu, jest poza tobą ktoś jeszcze, bardzo ci współczuję. Ten ból jest wyjątkowo trudny, warto więc racjonalizować sobie „na zimno” wszystko, co się wydarzyło.Oczywiście, że będziesz ją obwiniać. Oczywiście, że znienawidzisz. Przypomnij sobie jednak (wiem, to prawie niewykonalne), że ona:

1. Czuje się winna

Tak, wierz lub nie, kochanka ma poczucie winy. Jeśli zdaje sobie sprawę z faktu, że jej ukochany jest żonaty, codziennie przeżywa wszystkie normalne emocje związane z winą, takie jak smutek, depresja i poczucie, że jest gorsza. Może udawać, że jest inaczej, może zaprzeczać, może przywdziać maskę bezwględności. Ale poczucie winy (o ile nie jest socjopatką) zamieszkało głęboko w jej głowie.

Kochanka czuje się winna, gdy jej kochanek postanawia spędzić z nią czas w weekend, wiedząc, że w domu czeka żona i dzieci. Czuje się winna, gdy słyszy, jak inni mówią o zdradzie małżonków. Czuje się winna, kiedy ogląda filmy, których bohaterowie się zdradzają. No, chyba, że nie wie, że jej mężczyzna jest już „zajęty”…

2. Prawdopodobnie nigdy nie planowała być kochanką

Większość małych dziewczynek nie fantazjuje o zostaniu czyjąś kochanką, gdy dorosną. Każdy dorosły jest jednak odpowiedzialny za swoje czyny – nie ma wątpliwości. Niestety czasami okoliczności i złe decyzje mogą prowadzić do romansów. Tak po prostu bywa.

Na liście celów żadnej kobiety nie ma wikłania się w romans z żonatym mężczyzną. Nikt nie zakłada, że zaryzykuje świadomie zaufanie innych, utratę przyjaciół, a nawet – w niektórych skrajnych przypadkach – własne życie – z powodu romansu. Nie wspominając o tym, że niektóre kochanki również są zamężne i mają własne rodziny, które narażają na ryzyko i rozpad angażując się w romans.

Często są też karmione pustymi obietnicami, zapewnieniami, że on już dawno żony nie kocha, że między nimi od dawna się nie układa, że i tak miał odejść…

3. Jest o ciebie zazdrosna

Jeśli kobieta została kochanką i wie, że jej kochanek jest żonaty, to z pewnością jest zazdrosna. Czuje zazdrość za każdym razem, gdy on wychodzi z jej domu,  ponieważ wie, że wraca do innej kobiety, a najprawdopodobniej także do rodziny. Wie, że jej kochanek ma inne życie i że ona pewnie nigdy nie będzie częścią tego życia.

O ile nie ma ona własnej rodziny, życie kochanki jest zwykle dość samotne. W wolnym czasie myśli głównie o tym, co jej kochanek robi w domu z żoną i rodziną.

Jest zazdrosna o to, że on ma dzieci z żoną, i jest zazdrosna, że ​​dzieli z nią łóżko z żoną. Jest zazdrosna o to, że związek jej kochanka z żoną nie jest tajemnicą dla świata, a ona musi się ze swoimi uczuciami ukrywać. Jedną rzeczą, której pragnie bardziej niż cokolwiek innego, jest potwierdzenie, że jej związek jest prawdziwy. Kochanka, jak każda inna kobieta, chce, aby jej kochanek był z niej dumny, opowiadał o niej swoim przyjaciołom i pragnął powiedzieć całemu światu, jak bardzo ją kocha.

4. Zakochała się w niewłaściwej osobie

Cóż, jest to oczywiste, ale niestety miłość i pożądanie są ślepe. Kobieta, która ignoruje powtarzające się sygnały alarmowe  w końcu zrozumie, że wybrała niewłaściwego mężczyznę. Na początku będzie zaprzeczać, ale w końcu to do niej dojdzie, z całą mocą. I będzie to świadomość zarówno wyzwalająca jak i przytłaczająca.

5.  Może wierzyć, że jest dla jej związku jakaś przyszłość

Ile kobiet zakochuje się w mężczyźnie i wierzy w większość tego, co on jej mówi? Może ukochany powiedział jej, że jest nieszczęśliwy w swoim małżeństwie i chce się „wydostać”? To może być prawda, ale nie musi. Jeśli w grę wchodzą dzieci lub jeśli mąż tak naprawdę chce być z żoną, a kochankę traktuje jak chwilową „odskocznię”, nie podejmie żadnych kroków, by odejść od żony.

Kochanka już znalazła się w trudnej sytuacji, więc jeśli jest zakochana w mężczyźnie, z którym ma romans, będzie go usprawiedliwiać i cierpieć w milczeniu czekając na niego. Kochanka może potrzebować miesięcy, a nawet lat, by uświadomić sobie, że mężczyzna nie zostawi dla niej żony. Gdyby tak było, zrobiłby to wcześniej niż później.


Na podstawie: pairedlife.com


Zobacz także

Ratunku! Mój facet się odchudza…

Gorąca terapia dla duszy i ciała. 7 powodów, by regularnie korzystać z sauny

Kolagen dla zdrowia i urody. Czy wiesz, jak ważny jest jego stały poziom w organizmie?