Zdrowie

Polskie autorki polecają się na Majówkę – 5 kobiecych książek, które warto spakować na długi weekend

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2022
fot. undefined undefined/iStock
 

Majówka jest kobietą! To czas, kiedy warto zadbać o samą siebie – zapewnić sobie relaks dla ciała i duszy. Dlatego polecamy 5 propozycji książkowych od polskich autorek, które doskonale sprawdzą się jako towarzyszki odpoczynku na hamaku czy w trakcie podróży. To nowości z takich gatunków, jak romans, fantastyka czy powieść obyczajowa, które miały swoje premiery w ostatnich miesiącach.

„Pomarańcze na Antarktydzie”, czyli powieść o Legii Cudzoziemskiej napisanej z kobiecej perspektywy

Na początek polecamy zupełną nowość: “Legia cudzoziemska damskim okiem, czyli pomarańcze na Antarktydzie”, której premiera zaplanowana jest właśnie na Majówkę – 30 kwietnia. Data premiery książki jest nieprzypadkowa – to właśnie tego dnia obchodzone jest najważniejsze święto Legii Cudzoziemskiej – Camerone – upamiętniające słynną bitwę stoczoną przez żołnierzy tej elitarnej jednostki wojskowej. Opowieści o Legii Cudzoziemskiej piszą mężczyźni, w tej książce po raz pierwszy głos na temat formacji zabiera kobieta. Autorka, Magdalena Stykała, niegdyś dziewczyna polskiego żołnierza zasilającego szeregi Legii Cudzoziemskiej, zestawia jej twardy świat z delikatnością kobiecych uczuć – tęsknoty, miłości, nadziei i radości. Książka nie powstała po to, by zmienić utarty obraz Legii, ale by pokazać, że za legionistami stoją kobiety – ich matki, siostry, dziewczyny, żony i córki.

Czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości?

“Tylko w duecie” Magdaleny Kozakowskiej – to książka o uczuciach w wielowymiarowym wydaniu. Zgodnie z konwencją gatunkową romansu nie zabrakło w niej miłości, ale nie tylko tej namiętnej, damsko-męskiej. W powieści mocno zarysowany jest również wątek miłości siostrzanej, podpartej serią niewyobrażalnych poświęceń. Autorka stawia przed czytelnikami pytania m.in. o to, ile jesteśmy w stanie dać od siebie, by ratować życie ukochanej osoby, a także, czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości.

Do czego mogą doprowadzić nasze społeczeństwo dalsze podziały oraz kolejne lata scalania z technologią?

Między innymi to pytanie stawia przed czytelnikami Małgorzata J. Rogalska – autorka książki „hTraE 2120 – Lekcja”. Ta powieść to społeczna refleksja ubrana w fikcyjną opowieść o nadziei i dążeniu do zrozumienia tego, że ludzi wciąż więcej łączy, niż dzieli. Autorka skłania czytelnika do metafizycznych rozważań nad różnymi wymiarami człowieczeństwa i egzystencji, przełamując ich powagę elementami magii i niewytłumaczalnych zjawisk – lawiruje pomiędzy tym, co sprawdzone i udowodnione, a tym, czego współczesna nauka nie potrafi wyjaśnić.

„W służbie miłości”, czyli polski James Bond

Nie od dzisiaj brutalne kryminały wdzięcznie łączą się z romantycznymi motywami, często trudnymi dla bohaterów, uwikłanych w niebezpieczną intrygę. Świadoma tego debiutantka, Magda Artomska-Białobrzeska, sięgnęła do znanych, lubianych konwencji gatunkowych i stworzyła “W służbie miłości” – porywającą opowieść o silnym uczuciu między dwojgiem ludzi, które rodzi się w niespodziewanych i zabójczo groźnych okolicznościach.

Ścieżki odważnych kobiet na “Szlaku serca”

Zestawienie zamyka inna powieść Magdaleny Stykały – “Szlak serca” – w książce zostały ujęte historie niezwykłych kobiet – ich perypetie, emocje i refleksje – niejednokrotnie zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Autorka konstruuje fabułę wokół sekretów, dylematów, bolesnych przeżyć i wyzwań, z którymi bohaterki muszą sobie poradzić. Przeciwwagą dla poruszających opowieści jest pełna harmonii sceneria akcji. “Szlak serca” prowadzi czytelnika częściowo przez piękny Wrocław, magiczny Kraków i słoneczne, bieszczadzkie pagórki. Akcja kolejnych historii rozgrywa się w olśniewającym Lwowie i tropikalnej Gujanie. Oczami wyobraźni ogląda się nie tylko wnętrza bohaterek, ale i malownicze tła wydarzeń. To zatem doskonała propozycja nawet dla tych, którzy postanowili Majówkę spędzić na domowej kanapie – dzięki tej książce można przenieść się do niezwykle urokliwych miejsc.

BookEdit to wydawnictwo działające w modelu self-publishing, alternatywnym w stosunku do klasycznych wydawnictw. Współpracuje z doświadczonymi recenzentami, redaktorami i grafikami, wspierając autorów podczas wszystkich etapów pracy nad książką. W ofercie marki znajdują się książki drukowane, e-booki i audiobooki, a także profesjonalna korekta i redakcja, ghostwriting i copywriting. BookEdit działa w oparciu o takie wartości, jak jakość, niezależność i twórcza wolność. Oferta wydawnictwa skierowana jest do zawodowych pisarzy, debiutantów, blogerów i celebrytów, firm i korporacji, a także do tych wszystkich, którzy marzą o wydaniu własnej książki. Nakładem BookEdit ukazało się dotychczas 30 książek, m.in.: e-book “Pokonać siebie” Andrzeja Cichockiego, “Paranoja” Natalii Kostrzyckiej, “Ósmy kontynent” Mariusza Szeiba oraz “9 ognisk” Marka Tomalika.


Zdrowie

Refundacja in vitro, czyli kto może z niej skorzystać?

Redakcja
Redakcja
29 kwietnia 2022

Pary długo starające się o dziecko często biją się z myślami, jak mogą spełnić swoje marzenia o posiadaniu potomstwa i gdzie warto szukać pomocy. Właściwym miejscem są bez wątpienia ośrodki leczenia niepłodności. Tego rodzaju kliniki posiadają w swoim zespole wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się kompleksową diagnostyką zdrowia kobiet i mężczyzn. Doświadczeni lekarze szukają dla pacjentów najlepszej metody na zajście w ciążę. Jednym z takich rozwiązań jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro, które w niektórych miastach, gminach, województwach w Polsce jest dofinansowane przez samorządy.

Co to jest in vitro?

Zanim przejdziemy do refundacji in vitro, warto wyjaśnić, jak wygląda procedura wspomaganego rozrodu. Zasadniczo zapłodnienie pozaustrojowe in vitro (IVF) polega na połączeniu męskich i żeńskich komórek rozrodczych poza organizmem kobiety w warunkach laboratoryjnych. Zabieg in vitro jest zazwyczaj proponowany parom, u których inne metody leczenia niepłodności nie dały efektu w postaci ciąży np. inseminacja domaciczna (IUI). Metoda in vitro jest najbardziej zaawansowaną procedurą wykorzystywaną w leczeniu niepłodności. Składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest stymulacja hormonalna kobiety polegająca na przyjmowaniu odpowiedniej terapii hormonalnej pod kontrolą lekarza. Następnie przeprowadza się punkcję jajników, podczas której pobierane są komórki jajowe. W warunkach laboratoryjnych  są one zapładniane wcześniej pozyskanym nasieniem partnera. W przypadku, gdy kobieta nie posiada własnych komórek jajowych, może skorzystać z procedury in vitro z komórką dawczyni. Kolejnym krokiem jest hodowla zarodków i ich obserwacja przez embriologów. Ostatni etap to transfer zarodków do jamy macicy.

In vitro – kwalifikacja

Aby skorzystać z procedury in vitro pacjenci muszą mieć odpowiednie wskazania medyczne, dotyczy to także sytuacji, gdy jest in vitro refundowane. Zalicza się do nich chociażby bardzo mała liczba plemników w nasieniu, zaawansowana endometrioza, niedrożność jajowodów, przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników, niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie (idiopatyczna) oraz leczenie nowotworowe. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu na podstawie wyników wcześniej zleconych badań. Przed procedurą pacjenci muszą mieć także wykonane badania wirusologiczne pod kątem HIV, VDRL, wirusowego zapalenia wątroby oraz określoną grupę krwi. Kobiety potrzebują także aktualnych badań w kierunku chlamydii, różyczki, toksoplazmozy, cytologię i biocenozę pochwy. W Polsce z zabiegu in vitro mogą skorzystać pary heteroseksualne będące małżeństwem, jak i pozostające w związkach partnerskich. Zasada ta działa również, gdy jest refundowane in vitro.

In vitro – cena

Wiele par przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia w kierunku niepłodności często zastanawia się, ile kosztuje in vitro oraz czy in vitro jest refundowane. Całkowita cena in vitro jest zależna od wielu czynników takich jak:

  • rodzaj
  • procedury (klasyczne IVF, ICSI, pICSI, IMSI, TESA,
  • in vitro z komórką dawczyni
  • lub z nasieniem dawcy),
  • liczby wymaganych badań laboratoryjnych,
  • sytuacji medycznej pacjentów
  • ilości zastosowanych leków.

Niektóre leki służące do stymulacji hormonalnej są także refundowanych przez NFZ, co znacznie obniżają cenę całej procedury.

In vitro – dofinansowanie

W 2016 roku zakończył się rządowy program refundacji in vitro, który był dostępny dla par w całej Polsce. Od tamtego czasu niektóre miasta, gminy i województwa wprowadzają samorządowe programy dofinansowania leczenia niepłodność, czyli tzw. in vitro refundowane, które wykonują wybrane kliniki, wyłonione w konkursach. Jedną z wyspecjalizowanych placówek zaangażowanych w realizację samorządowych programów jest Klinika Bocian. Ośrodek prowadzi kilka programów w miastach takich jak chociażby Warszawa, Poznań, Częstochowa, Sosnowiec, Kołobrzeg, Włocławek, a także w Gminie Nowogard oraz województwie lubuskim. Refundacja leczenia niepłodności w Klinice Bocian jest możliwa dla par, które spełniają wymagane kryteria danego programu. Jednocześnie należy pamiętać, że ze względu na ramy budżetowe, liczba dostępnych miejsc jest także ograniczona.

In vitro refundacja – zasady

Refundowane in vitro zależy przede wszystkim od wieku kobiety mieszczącego się w konkretnym przedziale – najczęściej jest to 20-40 lat. Istotny jest też wynik badania AMH, które określa rezerwę jajnikową. Co więcej, para musi pozostać w związku małżeńskim lub partnerskim i zamieszkiwać teren określonej miejscowości, a także zostać zakwalifikowana przez realizatorów programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii. Refundacja in vitro obejmuje wybrane świadczenia, które mogą nieco różnić się w zależności od danego programu, takie jak np. zapłodnienie pozaustrojowe i nadzór nad rozwojem zarodków, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy, przygotowanie zarodków do przechowywania czy mrożenie komórek jajowych.

Pary, które chcą skorzystać z samorządowych programów dofinansowania in vitro mogą zgłaszać się do Kliniki Bocian w wyznaczonych terminach prowadzonego naboru. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.klinikabocian.pl.

 


Zobacz także

Jak to, co czujesz „zawiesza się” w twoim organizmie, czyli co to znaczy, kiedy boli głowa

Toczeń rumieniowaty układowy — przyczyny, objawy, leczenie

Toczeń – zagraża głównie kobietom, wywołuje nieoczywiste objawy i może mieć różny, czasem trudny do przewidzenia przebieg

probiotyki

Probiotyk probiotykowi nierówny. Kiedy naprawdę warto je stosować?