Zdrowie

Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat

Redakcja
Redakcja
19 marca 2019
Fot. iStock / bernardbodo
 

Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki – genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm. Pamiętajmy, że im więcej czynników środowiskowych oddziałuje na skórę, tym szybciej ulega ona starzeniu. W jaki sposób możemy temu przeciwdziałać?

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę

Rozwój nowoczesnych technologii, medycyny czy przemysłu, nieuchronnie wiąże się z szybko postępującą urbanizacją. Obecnie ponad połowa światowej populacji zamieszkuje duże miasta, a według szacunków do 2050 r. liczba ludności w aglomeracjach miejskich wzrośnie do 6,4 miliarda[1]. W tym kontekście warto przywołać raport Światowej Organizacji Zdrowia, w którym przedstawiono dane nt. jakości powietrza pochodzące z 1600 miast (91 krajów świata).

Wykazano, że jedynie 12 procent populacji na co dzień zamieszkuje w miejscu, gdzie jakość powietrza spełnia normy dopuszczane przez WHO. Wynika z tego, że aż 88 proc. populacji miejskiej każdego dnia jest narażona na negatywne skutki oddziaływania zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu[2]. Wśród szczególnie niebezpiecznych związków, które dostają się do naszego organizmu podczas oddychania oraz wpływają na jakość skóry, znajdują się: spaliny samochodowe, tlenek azotu, węgla i siarki, ozon czy zanieczyszczenia przemysłowe i chemiczne.

Powyższe substancje mogą powodować utratę witaminy E oraz skwalenu, których niedobór może doprowadzić m.in. do: niszczenia warstwy ochronnej naskórka, spadku jędrności skóry (wysuszenie), pojawienia się większej ilości przebarwień, zmarszczek czy stanów zapalnych2. Jednym z przykładów jest badanie przeprowadzone w 2007 r. wśród mieszkańców Meksyku i Szanghaju, podczas którego wykazano związek między niskim poziomem skwalenu i witaminy E, a zanieczyszczeniem powietrza w tych miastach[3]. Warto przywołać również badanie przedstawione podczas Międzynarodowej Konferencji Dermatologicznej w Pekinie, które wykazało, że 67 proc. ankietowanych zauważyło wpływ zanieczyszczeń na występowanie trądziku oraz przetłuszczania się skóry4.

Nikotyna również szkodzi

Według raportu Głównego Inspektora Sanitarnego z 2017 r., papierosy pali codziennie 24% osób (z czego 20% kobiet, 29% mężczyzn)[4]. Regularne korzystanie z papierosów niesie szereg zagrożeń zarówno dla czynnych, jak i biernych palaczy. Wśród nich wymienić można m.in. zwiększenie ryzyka występowania chorób układu oddechowego, pokarmowego i krwionośnego oraz nowotworów. Dym papierosowy negatywnie wpływa na jakość naszej skóry oraz jej zdolności regeneracyjne[5].

Wśród objawów skórnych, które pojawiają się u osób palących papierosy, można wymienić m.in. szare punktowe zabarwienie skóry, teleangiektazje (poszerzenie naczynek śródskórnych), zmarszczki wokół ust i oczu, przebarwienia, utratę sprężystości skóry (w wyniku niedoborów kolagenu i elastyny) czy zaburzenia wytwarzania melaniny. Wieloletnie badania wskazują, że regularne spalanie dziennie 20 papierosów przyspiesza naturalne procesy starzenia skóry o średnio 10 lat6.

Stres a kondycja skóry

Kolejnym czynnikiem, który zwiększa ryzyko występowania dolegliwości skórnych jest stres. W jaki sposób długotrwałe napięcie psychiczne oddziałuje na naszą skórę? Jak mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog, ekspert kampanii „InterAKTYWNIE po zdrowie”:

„Stres, depresja, odczuwany lęk, napięcie emocjonalne należą do grupy czynników, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość naszej skóry i zwiększają ryzyko występowania chorób dermatologicznych. Badania wykazały, że wśród osób żyjących w ciągłym stresie częściej występują m.in.: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik, wypryski, a nawet łysienie plackowate. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że stres zdecydowanie przyspiesza starzenie się skóry. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem intensywnego stresu psychologicznego dochodzi do zmniejszenia produkcji lipidów skóry, mających bezpośredni wpływ na właściwości ochronne bariery naskórkowej. To prowadzi do zwiększenia przepuszczalności skóry, utarty nawilżenia i sprężystości, bez których skóra nie tylko traci blask i gładkość, ale również zdecydowanie szybciej ulega zewnętrznym  czynnikom wpływającym na jej starzenie” – dodaje ekspertka.

Zobacz swoją twarz za 20 lat!

W kontekście ww. czynników istotne jest rozwijanie świadomości pacjentów, dotyczącej wpływu cywilizacji (zanieczyszczenie powietrza, stres, nieodpowiednia dieta) na ich zdrowie, w tym kondycję skóry. Taka idea towarzyszy kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”, która ma innowacyjną, niestandardową formę bezpośredniego kontaktu z odbiorcami w ramach stref edukacyjnych, dostępnych w dwóch największych miastach Polski, w Warszawie (5-6 kwietnia, CH Blue City) i w Łodzi (12-13 kwietnia, CH Manufaktura).

W takcie wydarzeń, przy użyciu innowacyjnych, zaawansowanych technologii i interaktywnych narzędzi (m.in. hologramy, Virtual Reality, Augmented Reality, ekrany multimedialne, instalacje itd.), zaprezentowane zostaną zagrożenia cywilizacyjne (m.in. smog, stres, degradacja środowiska, dziura ozonowa, niewłaściwa dieta) i ich wpływ na nasze życie, a w szczególności na nasz organizm.

W ramach stref edukacyjnych istnieje możliwość skorzystania z nowoczesnej aplikacji „Aging” („Starzenie”), dzięki której można zobaczyć wygląd swojej twarzy za 20 lat! Aplikacja na podstawie udzielonych odpowiedzi dotyczących stylu życia i po przeskanowaniu twarzy, wygeneruje obraz imitujący proces starzenia. Uzyskane zdjęcie będzie można wysłać na podany adres e-mail.

Organizatorem kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie” jest firma Sanofi, która zgodnie z misją „Empowering Life” stawia sobie za cel pomoc pacjentom w zrozumieniu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia oraz edukowanie w przystępny i atrakcyjny sposób, jak można ich unikać, aby cieszyć się pełnią życia i zdrowia.


[1] N. Mistry, Guidelines for Formulationg Anti-Polution Products, Cosmetics, 2017, 4, 57

[2] Air quality deteriorating in many of the world’s cities, https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2014/air-quality/en/ [dostęp: 12.03.2019 r.]

[3] Pollution and acne: is there a link?, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology

[4] Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, Główny Inspektorat Sanitarny, https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Postawy-Polak%C3%B3w-do-palenia-tytoniu-Raport-2017.pdf, [dostęp: 12.03.2019 r.]

[5] M. Urbańska, G. Nowak, E. Florek, Wpływ palenia tytoniu na starzenie się skóry, Przegląd Lekarski 2012


Zdrowie

Rowerowe trendy na 2019 r. Co wybiorą Polacy w nadchodzącym sezonie?

Redakcja
Redakcja
20 marca 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Rower to dla niektórych środek transportu, dla innych sens życia. Bez wątpienia z perspektywy rowerowego siodełka świat staje się zupełnie inny. Po zimowej przerwie rozpoczyna się wyczekiwany przez wielu sezon rowerowy. Stanowi on okazję do zainwestowania w nowy sprzęt, którym będziemy pokonywać długie treningowe trasy, podróżować po malowniczych szlakach turystycznych lub omijać miejskie korki. W związku z tym warto dobrać odpowiedni typ roweru, który sprawdzi się w określonych realiach. Jakie modele rowerów będą najpopularniejsze w nadchodzącym sezonie? Podpowiadają eksperci marki Romet.

Rower w ujęciu wizualnym

Abstrahując od konkretnego typu roweru oraz szczegółów dotyczących osprzętu czy ramy, które są bardzo ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie, zwracamy również uwagę na wygląd, a w szczególności kolorystykę.

W grupie rowerów City odważne połączenia kolorów będą ustępowały stonowanym pastelom, dominuje jednak biel. Modnymi wśród rowerów MTB barwami są: czerń i odcienie szarości. Od kilku lat nieprzerwaną popularnością cieszą się także minimalistyczne zestawienia matu i polerowanej czerni oraz naturalna kolorystyka materiału, z którego została stworzona rama, np. surowe włókno węglowe – podkreśla Paweł Marczak, ekspert branży rowerowej.

Lekkość i uniwersalność

Jednym z najpopularniejszych typów rowerów, które często widujemy na drogach jest rower szosowy. Konstrukcja ramy, wykorzystany osprzęt oraz charakterystyczne bardzo wąskie obręcze kół sprawiają, iż są one przystosowane do pokonywania długich tras w szybkim tempie. Przedstawicielem rowerów tego typu jest linia Huragan z portfolio marki Romet, z najpopularniejszym modelem sprzedażowym Huragan 3, oferującym bardzo dobry stosunek wysokiej jakości osprzętu do proponowanej ceny. Wykorzystano w nim połącznie materiałów takich jak aluminium(rama) i karbon(widelec). Dzięki temu, rower jest lekki (9,6 kg), a karbonowy widelec doskonale tłumi wszelkie nierówności powierzchni. Zastosowano w nim osprzęt Shimano z uznanej grupy Sora, w tym 18-to stopniowy napęd, który umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych wyników treningu. Coraz większą popularnością rowery gravelowe, łączące dynamikę rowerów szosowych oraz cechy pozwalające wjechać nim „w teren”. W ofercie marki Romet znajdują się cztery modele rowerów z tego segmentu – ASPRE, BOREAS 1, BOREAS 2 oraz najbardziej zaawansowany model NYK, nagrodzony przez branżę rowerową.

Wjechać „w teren”

Kolejnym niezwykle popularnym rodzajem rowerów jest grupa MTB (z ang. Mountain Terrain Bike). Są one przeznaczone do pokonywania wymagających tras w terenie – lesie czy górach. Są nieco cięższe od rowerów szosowych czy trekkingowych, dzięki czemu są stabilniejsze i uodpornione na bardzo trudne warunki terenowe. Większa masa rowerów MTB wiąże się także z wykorzystaniem amortyzatorów, które poprawiają komfort jazdy na nierównej powierzchni. W 2019 roku dużą popularnością będą cieszyć się rowery typu MTB XC, czyli cross country. Wyposażone są w specjalnie wyprofilowane, sportowe ramy, cechują się sztywną i nieco lżejszą konstrukcją, zapewniające bardzo dobre osiągi.

Fot. Materiały prasowe

Grupa rowerów z serii XC-Mustang marki Romet notuje dynamikę sprzedaży na poziomie 400% w skali roku. Jest to spowodowane ich uniwersalnością, a także niespotykanym stosunkiem jakości do ceny. Oferta została rozbudowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb zarówno osób startujących w zawodach, jak i tych użytkujących rowery rekreacyjnie. W tym sezonie do sprzedaży trafia cała seria 6 modeli o rozbudowanej i atrakcyjnej specyfikacji, z zachowaniem wszystkich cech typowych dla Mustangów: zaawansowaną aluminiową ramą, sportową geometrią, wyrazistą, minimalistyczną grafiką. Najpopularniejszym modelem z tej grupy jest obecnie  Mustang  M3 – mówi Grzegorz Grzyb.

CITY i wygoda na co dzień

W codziennej, miejskiej jeździe najpopularniejsze są rowery typu City i Trekking. Ze względu na konstrukcję ramy czy szerokość kierownicy są one najwygodniejsze w dojazdach do pracy lub szkoły. Nie wymuszają przyjęcia aerodynamicznej pozycji, gładko pokonują nierówności na drodze oraz mają bardzo wygodne siodełka. Najczęściej są wyposażone są także w błotniki, bagażnik oraz koszyki. W ofercie Romet, segment rowerów miejskich reprezentowany jest przez m.in. przez linie Pop Art i Vintage (dostępny w wersji dla kobiet i mężczyzn). Poza walorami użytkowymi, przykuwają uwagę swoim designem. Stylistyką nawiązują do aktualnie bardzo modnej, klasycznej estetyki retro.

Rowery trekkingowe dają nieco więcej możliwości na zmianę terenu, w którym będziemy się poruszać. Podróżowanie rowerem miejskim po polnych drogach może w dłużej perspektywie powodować pewien dyskomfort, natomiast rowery trekkingowe łączą w sobie wygodę roweru miejskiego z terenowym charakterem rowerów MTB. Stanowią one najbardziej uniwersalne rozwiązanie dla wycieczek turystycznych oraz rekreacyjnych.

Przed zakupem roweru warto zastanowić się w jakich warunkach będziemy wykorzystywać go najczęściej. Może on bowiem stanowić kluczowy element dbania o formę, być środkiem za pomocą którego przemieszczamy się po mieście lub dodatkiem do wakacyjnego wyjazdu. Romet w kolekcji 2019 oferuje kilkadziesiąt zaawansowanych technicznie modeli rowerów, łączących najnowocześniejsze rozwiązania inżynieryjne oraz modną stylistykę spośród których każdy znajdzie model dla siebie.​


Artykuł powstał we współpracy z Romet


Zdrowie

Porzuć przeszłość i zacznij żyć szczęśliwie. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać siedem kroków

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 marca 2019
Fot. iStock / Chalabala

Powiedz, jak można żyć szczęśliwie, kiedy nie potrafimy uwolnić się od przeszłości. Co więcej, nie pozwalamy jej odejść. Zamiast skupiać się na teraźniejszości, wpadamy w sieć kłamstw, gdzie tylko nasze błędy z przeszłości mają dla nas znaczenie. Z zazdrością patrzysz na tych, którzy mają w sobie szczerą radość? Cieszą się tym, co tu i teraz? Wiesz, dlaczego to jest, bo nie koncentrują swojej uwagi na przeszłości, nie analizują bez końca tego, co się stało.

Puść swoją przeszłość i zacznij także cieszyć się życiem.

Pozwól emocjom płynąć

Płakać. Przebaczyć. Uczyć się. Pójść dalej. Pozwól swoim łzom nakarmić nasiona twojego przyszłego szczęścia. Błąd wielu ludzi polega na tym, że całkowicie ignorują swoje emocje, a to jest najgorsze, co można zrobić. Żeby iść do przodu musimy pozwolić sobie na odczuwanie emocji i je rozumieć. Niech twoje łzy popłyną, aż nie będziesz już płakać, ani krzyczeć do poduszki, twoja frustracja ustąpi.

Nie pozwól, aby negatywne myśli zaprzątały twój umysł

Pozwól sobie wyrazić emocje, ale nie rozmyślaj o nich. Negatywne myślenie jest nieproduktywne, ponieważ odwraca uwagę od pozytywów w życiu i utrudnia odpuszczenie przeszłości. Negatywne myśli są samosabotażem dla twojej głowy odmawiając ci prawa do szczęśliwego życia.

Kiedy negatywna myśl przechodzi przez twój umysł, pomyśl to czymś innym. Zamiast skupiać się na negatywach, spójrz na korzyści, które zdobyłaś dzięki swojemu doświadczeniu. Willie Nelson mówi: „Gdy zastąpisz negatywne myśli pozytywnymi, zaczniesz uzyskiwać pozytywne wyniki”.

Ucz się z własnego doświadczenia

Ucząc się na własnym doświadczeniu, dowiadujesz się więcej o sobie i tym, co cię uszczęśliwia. Być może odkryłaś, że nie lubisz pewnych aktywności, dowiedziałaś się, kim są twoim prawdziwi przyjaciele. Czego się dowiedziałaś? Że są rzeczy, których nigdy się już nie podejmiesz, bo nie sprawiają ci przyjemności i są ludzie, których należy od siebie odsunąć, bo działają na ciebie destrukcyjnie.

Każde doświadczenie wykorzystaj na swoją korzyść, aby dowiedzieć się co sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Przestań być ofiarą

Kiedy docierasz do umysłu ofiary, odkrywasz, że wszystkie twoje myśli prowadzą do traum z przeszłości, które dręczą twój umysł. Pamiętaj jednak, że to ty kontrolujesz swój los i ty wybierasz w jakiej roli chcesz być obsadzoną.

Nie czekaj na przeprosiny

„Prawdziwe przebaczenie jest wtedy, gdy możesz powiedzieć: dziękuję za to doświadczenie” powiedziała kiedyś Oprah Winfrey. Najlepszą rzeczą, jakiej możesz się nauczyć, jest wybaczenie. Czekanie na przeprosiny nic ci nie da, co więcej rani ciebie samą, odbiera ci cenny czas. Nie pozwól, by błędy innych powstrzymały cię od szczęśliwego życia.

Spójrz na siebie całościowo

Stawiłaś czoło swojej przeszłości i ruszyłaś dalej? Więc teraz jest czas, by lepiej poznać siebie, dowiedzieć się, co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Wyjdź naprzeciw nowym wyzwaniom, nie bój się podejmować ryzyka. Zrozumienie kim jesteś i czego chcesz przyniesie ci poczucie szczęścia i spełnienia.

Żyj chwilą

Budda mówił, że tajemnicą zdrowia umysłu i ciała nie jest opłakiwanie przeszłości, czy martwienie się o przyszłość, ale życie w obecnej chwili mądrze i poważnie. Zapamiętaj, że niczego w swojej przeszłości już nie zmienisz, więc przestań patrzeć w wstecz, spójrz na to co tu i teraz. Nie przeżyjesz tej minuty ponownie, dlatego powinnaś ją jak najlepiej wykorzystać. Bądź obecna w tym momencie, rozglądając się wokół siebie. Przyjrzyj się temu, co mówią ludzie, skup się na sobie i na tym, co robisz.

 


Zobacz także

Diagnozna: rak endometrium. 52-letnia Elżbieta dzięki nowoczesnemu leczeniu na nogi stanęła po dwóch tygodniach od zabiegu

Wiesz, co stanie się z twoim ciałem, gdy przestaniesz uprawiać seks?

20 prostych sposobów, by schudnąć bez morderczych treningów na siłowni