Zdrowie

Wirus HCV to bomba z opóźnionym zapłonem. 97% nosicieli nie wie, że go w sobie ma

Redakcja
Redakcja
10 listopada 2017
Fot. iStock/Natali_Mis
 

Większość z nas, o ile nie wszyscy, ma świadomość czym jest wirus HIV, jak można się nim zarazić i jakie skutki powoduje. Natomiast mało kto wie, czym jest wirus HCV, choć stanowi on duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Nawet 93% Polaków nie zna tego wirusa, a aż 97% osób zakażonych nie wie, że jest jego nosicielem!

Czym jest wirus HCV i dlaczego lekarze określają go mianem bomby z opóźnionym zapłonem?

Wirus HCV został zidentyfikowany 26 lat temu, dlatego wiedza o nim nie jest jeszcze powszechna. Przebieg zakażenia i objawy choroby nie są łatwe do rozpoznania, co sprawia, że wirus jest groźniejszy. Lekarze nazywają go bombą z opóźnionym zapłonem, bo jest bardzo podstępny i potrafi w utajeniu rozwijać się latami.

Objawy

Pacjenci, u których wirus wyrządził już szkody, najczęściej skarżą się na przewlekłe zmęczenie, ból stawów i mięśni oraz wzdęcia, co trudno połączyć z tym wirusem. Poza tym, mogą pojawiać się objawy, które od razu powinny zaniepokoić — zażółcenie skóry, jej świąd, zmniejszenie masy ciała, powiększenie wątroby i śledziony.

Ryzyko zarażenia

Wirusem można się zarazić w wyniku  przerwania ciągłości tkanek, na przykład przy przebiciu skóry czymś ostrym, np. igłą u kosmetyczki czy podczas rutynowych zabiegów w szpitalu. Diagnozę najczęściej stawia się z przypadku, gdy przy oddaniu krwi oznacza się przeciwciała anty HCV.

Skutki

Statystyki są zatrważające, bo wg nich aż 70% osób zakażonych tym wirusem cierpi z powodu przewlekłego zapalenia wątroby typu C, a u od 10 do 30%, po 20-30 latach rozwija się marskość tego narządu, a następnie rak.

Co piąte zakażenie rozpoznaje się, gdy choroba jest już zaawansowana, podczas gdy w wielu przypadkach wcześnie rozpoznanie i leczenie daje możliwość całkowitego wyzdrowienia.

Ponieważ  to zwykle rutynowe badanie krwi wykrywa zagrożenie, każdy powinien je wykonać regularnie. Profilaktyka jest prostsza, niż późniejsze leczenie.


 

źródło: polki.plwww.mp.pl


Zdrowie

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
10 listopada 2017
5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody
Fot. iStock/Eva-Katalin
 

Ponieważ ciało człowieka w dużej mierze składa się z wody, trzeba nieustannie ją dostarczać, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Większość z nas nie zaprząta sobie tym jednak głowy. Po butelkę wody sięgamy zazwyczaj wtedy, gdy sobie przypomnimy lub zaczynamy odczuwać suchość w ustach. Tymczasem organizm na różne sposoby sygnalizuje, że jest odwodniony. Oto kilka objawów, których nie można lekceważyć.

5 nieoczywistych objawów świadczących o tym, że powinnaś pić więcej wody

Problem z koncentracją

Badania z 2012 roku, opublikowane w czasopiśmie Journal of the American College of Nutrition dowodzą, że delikatne odwodnienie upośledza pamięć i koncentrację już o 2 proc. Inne badanie z 2015 roku wykazało, że odwodnienie organizmu sprzyja wypadkom drogowym.

Zaparcia

Przewlekłe problemy z wypróżnianiem mogą wynikać z niewystarczającego nawodnienia organizmu. Taki stan musi utrzymywać się jednak przez dłuższy czas. Jeżeli utrzymujesz dietę bogatą w błonnik, powinnaś jeszcze częściej sięgać po szklankę z wodą.

Problemy na treningu

W trakcie ćwiczeń pocimy się, to normalne. Ważne jednak, żeby uzupełnić wodę, którą stracił nasz organizm w trakcie wysiłku fizycznego, a także zadbać o nawodnienie zarówno przed, jak i po treningu. Jeżeli o to nie zadbasz, pojawią się takie objawy jak: zimna skóra, osłabienie i zawroty głowy.

Ciemny mocz

Gdy dostarczasz organizmowi zbyt mało wody, nerki nie mogą produkować odpowiedniej ilości moczu. Robią jednak co mogą i właśnie dlatego twój mocz jest ciemny i ma zdecydowanie intensywniejszy zapach. Zdecydowanie rzadziej w ciągu dnia odczuwasz też potrzebę skorzystania z toalety. To sygnały, których nie wolno bagatelizować.

Ból głowy

Ten objaw bardzo często tłumaczymy sobie zmianą ciśnienia, niewyspaniem, zmęczeniem czy głodem. Choć oczywiście mogą powodować ból głowy, często przyczyną jest też odwodnienie. Następny razem, gdy się pojawi się ból głowy, wypij dwie szklanki wody. A nuż pomoże?


 

Źródło: Woman’s Day


Zdrowie

Przyjrzyj się tym obrazkom. Potrafisz dostrzec różnice? Udaje się to tylko geniuszom

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 listopada 2017
Fot. Screen z YouTube /EG Mines

To wcale nie jest takie proste. W dzieciństwie pewnie uwielbialiście rozwiązywać te zagadki. „Znajdź 10 szczegółów, którymi różnią się te rysunki”… Czy nadal jesteście tak samo spostrzegawczy? Potraficie dostrzegać drobnostki? Podobno jedynie kilka procent z nas z dziecinną sprawnością wykona to zadanie…

Przyjrzyj się tym dwóm obrazkom. Różnią się czterema szczegółami. Jeśli potrafisz je wszystkie dostrzec, jesteś geniuszem :).

Fot. Screen z YouTube /EG Mines

Fot. Screen z YouTube /EG Mines

A teraz możesz zajrzeć niżej i zobaczyć, co przeoczyłeś 😉

 

 

 

Fot. Screen z YouTube /EG Mines

Fot. Screen z YouTube /EG Mines


Zobacz także

Zdrowy styl życia polskiej młodzieży pozostawia wiele do życzenia! Wyniki najnowszej rundy badań HBSC

miód gryczany

Miód gryczany, to jeden z najzdrowszych miodów. W jaki sposób chroni zdrowie i urodę?

Zadbaj o biel zębów we własnym domu. Czyli domowe sposoby na skuteczne i bezpieczne wybielanie