Zdrowie Związek

Twój facet jest smutny, sam nie wie czego chce i do tego tyje? Być może cierpi z powodu męskiego PMS

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2017
Fot. iStock / Marjan_Apostolovic
 

Kobiety co miesiąc mają swoje humorki, nocne ataki głodu i bojowe nastawienie do świata, które zmienia się po chwili w płaczliwość na reklamie proszku do prania. Większość mężczyzn wie, że wtedy nadchodzą „trudne dni” i bezpieczniej jest nie wchodzić rozeźlonej partnerce w paradę. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to hasło, które facetom mówi wszystko. 

Okazuje się jednak, że mężczyźni również mają swoje słabsze okresy, spowodowane wahaniami poziomu hormonów. Co prawda, Matka Natura oszczędziła im wątpliwej przyjemności miesiączkowania, za to przydzieliła do dyspozycji „męskie trudne dni”, czyli SMN.

Czego się spodziewać po Syndromie Męskiej Nadpobudliwości (SMN)?

SMN, czyli wspomniane „trudne dni u faceta”, to swoista męska odpowiedź na kobiecy czas przed miesiączką. Co prawda w tym przypadku mężczyźni nie cierpią cyklicznie każdego miesiąca, ale przykre objawy najczęściej pojawiają się podczas marca, kwietnia i maja. Wahania nastrojów, nieokiełznana chęć podjadania, brak zdecydowania, agresja i wiele innych cech, za które to panowie chwilami kobiet nie lubią, staje się w tym czasie męskim udziałem. Wynika to oczywiście z wahań poziomu hormonów, w tym przypadku obniżenia poziomu testosteronu. Dr Jed Diamond, założyciel MenAlive, określił główne objawy SMN.

5 głównych symptomów Syndromu Męskiej Nadpobudliwości:

  • sfrustrowanie,
  • przemęczenie,
  • niezadowolenie,
  • przesadny krytycyzm,
  • poczucie osamotnienia.

Okazuje się, że panowie mogą cierpieć nie tylko na słabsze samopoczucie i rozchwianie emocjonalne, ale doznają również uszczerbku na urodzie. Nawet najwspanialszy sześciopak na brzuchu może obrosnąć tłuszczykiem w przypadku, gdy poza spadkiem testosteronu, organizm mężczyzny dozna wzrostu poziomu kobiecego hormonu — estrogenu. Wtedy, szczególnie przy pociągu do podjadania i popijania piwa, odkłada się tkanka tłuszczowa na brzuchu (my natomiast najczęściej cierpimy w okolicy bioder i pośladków).

Jeśli zauważasz u swojego mężczyzny okresowe spadki samopoczucia i formy, bądź dla niego wyrozumiała, bo przecież wiesz, co PMS oznacza dla kobiet. Na pocieszenie zapamiętaj, że jesienią poziom testosteronu znów podskoczy w górę i mężczyzna wróci do formy.


 

źródło: www.womenshealth.plkafeteria.pl

 


Zdrowie Związek

„Razem możemy więcej” – charytatywny pokaz ENDO podczas Warsaw Fashion Street 2017

Redakcja
Redakcja
21 czerwca 2017
Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe
 

Ruszyła kolejna edycja akcji charytatywnej „Razem możemy więcej”. Zainaugurował ją pokaz kolekcji koszulek ENDO podczas tegorocznego Warsaw Fashion Street. Znana marka ubranek dziecięcych wraz z Fundacją Spełnionych Marzeń organizuje tę akcję już od 10 lat.

Pokazy kolekcji ENDO z udziałem podopiecznych Fundacji Spełnionych Marzeń wpisały się już na stałe w harmonogram imprezy Warsaw Fashion Street. Tym razem zamiast prezentacji regularnej kolekcji jesień/zima 2018, ENDO zaprezentowało najnowszą kolekcję koszulek z hasłem „Razem możemy więcej” – inaugurując w ten sposób akcję charytatywną, która w pełni ruszy od września. Co roku do pokazu ENDO dla Fundacji chętnie przyłączają się gwiazdy. W tym roku w pokazie wzięli udział: Magdalena Różczka, Agnieszka Włodarczyk, Szymon Majewski, Andżelika Piechowiak, Joanna Racewicz, Mateusz Damięcki, Daria Widawska, Conrado Moreno, Adi Kowalski, Tomasz Ciachorowski, Gabi Drzewiecka oraz Miss Polonia 2016 – Izabella Krzan. Natomiast Majka Jeżowska wystąpiła ze specjalnym koncertem dla dzieci.

– Jestem tu praktycznie co roku, bo pomaganie tym dzieciom sprawia mi ogromną radość – powiedział o projekcie, w którym uczestniczy od samego początku – Szymon Majewski. Przypominamy, że w edycji, która odbyła się 5 lat temu Szymon Majewski zaprojektował całą serię koszulek dla ENDO i Fundacji Spełnionych Marzeń.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

– Z przyjemnością dołączam do tej akcji, bo lubię pomagać innym, a tu potrzebują nas małe dzieci – zauważyła Magdalena Różczka. – Najbardziej cieszy mnie zarażanie innych osób chęcią do pomagania, bo przecież razem możemy więcej!

Warto podkreślić, że Magdalena Różczka jest pomysłodawczynią hasła „Razem możemy więcej”. Tegoroczne grafiki przygotowała Aga Zawada-Cwalina. Koszulki z nową grafiką będzie można kupić już od sierpnia wraz z pojawieniem się nowej kolekcji jesień/zima 2017 w sklepie internetowym www.endo.pl. Całkowity zysk z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla podopiecznych Fundacji Spełnionych Marzeń

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

– Mamy nadzieję pobić zeszłoroczny rekord – 100 tys. zł, aby jak najwięcej poważnie chorych dzieci mogło wyjechać na turnusy rehabilitacyjne, organizowane przez Fundację – podkreśliła Aneta Kołaszewska, Dyrektor Artystyczna ENDO, która wraz z Magdaleną Różczką zainicjowała akcję. – To naprawdę dla nich ważne, dlatego gorąco zachęcam do kupowania koszulek dla całej rodziny. Przygotowaliśmy pełną kolekcję – od niemowlęcych body, poprzez t-shirty dla dziewczynek i chłopców, po koszulki dla kobiet i mężczyzn w różnych rozmiarach.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Podczas pokazu mody Aneta Kołaszewska w imieniu ENDO przekazała Fundacji Spełnionych Marzeń czek o wartości 20 tys. zł. Prócz turnusów rehabilitacyjnych, zebrane pieniądze zostaną także przeznaczone na organizację zajęć z arteterapii na oddziałach onkologicznych.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Pierwszego dnia Warsaw Fashion Street Endo wraz z Fundacją Spełnionych Marzeń przygotowały dla najmłodszych kreatywną strefę „Arts Studio Marzeń”. Dzieci mogły brać  udział w warsztatach plastycznych, ceramicznych i tworzyć biżuterię pod okiem artystów z  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jedną z atrakcji była również możliwość naprasowania na koszulkę wcześniej pokolorowanego obrazka. Dobrej zabawy nie było końca w Endowej Fotobudce, a dziecięce marzenia znalazły się na niezwykłym Drzewku Marzeń. Więcej o akcji: www.endo.pl.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

ENDO to wyznaczająca trendy firma z odzieżą dla dzieci, która jako pierwsza i przez długi czas jedyna w Polsce zaczęła ozdabiać swoje produkty napisami w języku polskim. Marka ta wykorzystuje gry słowne i rymowane wierszyki, które wraz z oryginalnymi grafikami tworzą niepowtarzalną stylistykę ubrań. ENDO współpracuje z takimi polskimi artystami, jak Monika Hanulak, Agata Dudek, Jan Młodożeniec czy Elżbieta Wasiuczyńska.

 Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

Fot. Lidia Skuza / Materiały prasowe

L107009409 L107013310 L107013711 _DSC0449_1 _DSC0468_1 _DSC0540 _DSC0563 _DSC0575 _DSC005001 _DSC033903 DSC_3392 DSC_324306 DSC_329307 L1070118 L1070129 L106085508

Fot. Lidia Skuza


Zdrowie Związek

20 powodów, by pokochać swoje ciało. Już nigdy nie wątp w to, jak wielkim jest darem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 czerwca 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic

Bywa, że w nie zwątpisz, a nawet – znienawidzisz je. Bywa, że chcesz zasnąć i obudzić się w zupełnie innym ciele. Tracisz pewność siebie, uważasz, że wszyscy wokół myślą o nim tak, jak ty: że jest brzydkie, beznadziejne, że cię ogranicza. Pora z tym skończyć. Spójrz na swoje ciało zupełnie inaczej. Zauważ możliwości, które ci daje. Zrozum, że twoje ciało jest twoją siłą.

20 powodów, by pokochać swoje ciało:

1. Pomyśl o swoim ciele, jako o pojeździe, który pomoże ci dotrzeć do twojego celu – realizacji marzeń. Czcij je. Szanuj je. Dbaj o odpowiednie paliwo.

2. Stwórz listę wszystkich rzeczy, których możesz dokonać dzięki twojemu ciału. Czytaj ją w chwilach zwątpienia, często dodawaj nowe elementy.

3. Uświadom sobie, jak ciężko twój organizm pracuje każdego dnia. Pamiętaj, że to narzędzie, maszyna, a nie tylko „opakowanie”.

4. Stwórz listę ludzi, których podziwiasz: ludzi, którzy wpłynęli na twoje życie, otoczenie, na świat. Zastanów się, czy ich wygląd był ważny, kiedy odnosili swoje sukcesy.

5. Trzymaj głowę wysoko, bądź z siebie dumny i wierz w siebie.

6. Nie pozwól, aby niezadowolenie związane z twoją aktualną wagą lub figurą uniemożliwiało ci podejmowanie czynności, które lubisz.

7. Noś ubrania, które lubisz, które są wygodne i które sprawiają, że dobrze się czujesz w swoim ciele.

8. Licz swoje zalety, nie wady.

9. Pomyśl o tym wszystkim, czego mógłbyś dokonać, wykorzystując czas i energię, które obecnie wykorzystujesz na to, by martwić się o swoje ciało i wygląd.

10. Bądź przyjacielem własnego organizmu, a nie jego wrogiem.

11. Miej na uwadze, jak niezwykłe jest twoje ciało. W miejsce zużytych komórek stale produkuje nowe. Każdego dnia odnawia się błona śluzowa układu pokarmowego. Co tydzień – cała skóra. Twoje ciało jest niesamowite, zacznij je doceniać.

12. Każdego ranka po przebudzeniu, podziękuj swojemu ciału, za to, że mogłeś wypocząć.

13. Każdego wieczora, gdy idziesz do łóżka, podziękuj swojemu ciału za to, czego pozwoliło ci dokonać w ciągu dnia.

14. Znajdź odpowiednie dla siebie ćwiczenia i wykonuj je regularnie. Nie rób tego, by schudnąć, ale po to, by twoje ciało zdrowe i silne.

15. Wróć na chwilę do tego czasu w twoim życiu, kiedy czułeś się dobrze w swoim ciele. Kochać swoje ciało, to znaczy pielęgnować w sobie to uczucie, nawet dziś, nawet w tym wieku.

16. Znajdź  w sobie 10 pozytywnych rzeczy  – nie związanych z twoim wyglądem.

17. Nad każdym z luster w twoim domu umieść napis mówiący: „Jestem piękny wewnątrz i na zewnątrz”.

18. Szukaj piękna w świecie zewnętrznym i w sobie.

19. Zastanów się nad sensem tych słów: „Życie jest zbyt krótkie, by traktować swoje ciało w ten sposób”.

20. Jedz wtedy, kiedy jesteś głodny. Odpoczywaj, gdy jesteś zmęczony. Otaczaj się ludźmi, którzy przypominają ci o twojej wewnętrznej sile i wewnętrznym pięknie.


Na podstawie: nationaleatingsdisorders.com

 


Zobacz także

Dieta oczyszczająca jelita, wątrobę i nerki

Dieta oczyszczająca – jak wesprzeć jelita, wątrobę i nerki naturalnymi sposobami?

Ile zazdrości w miłości? Sprawdź, czy jesteś zazdrośnikiem – QUIZ

Chcesz stracić kilogramy, ale nie zdrowie? 4 najzdrowsze i 4 najbardziej niebezpieczne diety [Przegląd]