Go to content

Kilka sygnałów, że starzejesz się za szybko

Fot. iStock/nd3000

Jedną z najbardziej mistrzowskich sztuczek ludzkiego ciała jest zdolność do przekazywania nam wskazówek na temat tego, co dzieje się wewnątrz. Przedwczesne zmarszczki, koloryt skóry, stan włosów oraz sposób patrzenia i poruszania się mogą wskazywać na to, czy twój wiek biologiczny jest równy „kalendarzowemu”, czy nie. Pamiętaj, że wiek biologiczny odnosi się do tego, jak sprawnie funkcjonuje twoje ciało i może być znacznie wyższy lub niższy niż twój rzeczywisty wiek. Prawdopodobnie spotkałeś niejedna młodą osobę, która wygląda o wiele „starzej”  lub kogoś, kto ma 80 lat, ale wydaje się młodszy o co najmniej kilkanaście. Warto przeciwdziałać zawczasu oznakom starzenia.

Oto kilka oznak, że starzejesz się zbyt szybko

Czerwone oczy

Przewlekły stan zaczerwienienia  może być oznaką chronicznego zapalenia, które wiąże się z kilkoma chorobami związanymi z wiekiem, takimi jak zapalenie kości i stawów.

Opadające powieki

Oczy to nie tylko okno naszej duszy, ale również wskazówka dotycząca ogólnyego stan zdrowia twojego ciała. Opadające powieki mogą wskazywać na zmęczenie, alergie, dysfunkcje tarczycy lub zatrzymanie płynów w organizmie . W większości przypadków opadające powieki są łączone ze stresem oksydacyjnym, który umożliwia gromadzenie wolnych rodników i powoduje uszkodzenie komórek w organizmie.

Zmarszczki i zwiotczenie skóry

Zmarszczki i zwiotczenie skóry mogą wydawać się nieodłączną częścią starzenia się, ale niektóre osoby widzą pierwsze „kurze łaski” i cienkie linie wokół ust już w wieku 20 lat. Istnieją kremy, produkty do makijażu i zabiegi minimalizujące ich widoczność. Jednak „maskowanie” nie oznacza, że ​​rozwiązałeś przyczynę powstawania zmarszczek. Głębokie linie wokół warg mogą oznaczać, że masz „zatkany” przewód pokarmowy (co prowadzi do przeciążenia w organizmie), zbyt obciążoną wątrobę, lub nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości tlenu.

Zmiany w odcieniu skóry

Zazwyczaj doświadczamy ich gdy się starzejemy. Stan skóry również sygnalizuje problemy w ciele. Jeśli stała się nagle przesuszona i łuszczy się, zbadaj tarczycę. Hormony, które produkuje wpływają na młody wygląd i elastyczność twojej skóry.


Na podstawie: chopra.com