Zdrowie

Pracujesz godzinami w biurze? Wypróbuj prosty sposób na załagodzenie skutków takiej pracy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 sierpnia 2016
Fot. iStock / Poike
 

Praca w biurze wdaje się być atrakcyjnym zajęciem i pod względem obowiązków a często także i płacy. Jednak to z pozoru wygodne zajęcie w jednym miejscu ma także swoje ciemne strony, które odkrywa każdy pracownik po krótszym bądź dłuższym czasie. Bóle pleców spowodowane kilkugodzinnym „uziemieniem” przy biurku, potrafią wyjątkowo dotkliwie dać każdemu w kość. Ale mniej sprawny kręgosłup to nie wszystko, co może na ciebie czekać.

Nie szukaj winy daleko

Przyczyn problemów zdrowotnych występujących na skutek pracy za biurkiem jest kilka. Chcąc uciec przed nimi, należy przyjrzeć się temu, w jaki sposób pracujesz. Np. dla kręgosłupa ważne jest to, jaką postawę utrzymujesz podczas siedzenia, oraz czy w czasie przerw, zamiast prostować nogi pod biurkiem, wstajesz i idziesz choćby na krótki spacer po korytarzu. Ale najbardziej szkodliwy jest dla całego organizmu bez wątpienia całodniowy brak ruchu, który dotyczy aż  42 proc. Europejczyków! Tak więc, poza nieznośnym bólem pleców, przez brak ruchu jesteś bliżej wystąpienia u siebie czterech głównych chorób cywilizacyjnych: chorób wieńcowych serca, cukrzycy typu II, nowotworu jelita grubego i nowotworu piersi.

Receptę wypisz sobie sama

Badacze z Cambridge oraz Norwegian School of Sports Sciences doszli do wniosku, że idealnym panaceum na kłopoty dla wszystkich cierpiących z powodu braku ruchu i tych przywiązanych na wiele godzin do biurka, jest … spacer. Uwaga! Wystarczy tylko godzina umiarkowanie szybkiego spaceru, by złagodzić skutki 8-godzinnej pracy za biurkiem. To śmiesznie mało, by w znaczący sposób poprawić zdrowotne rokowania na przyszłość i ułatwić funkcjonowanie organizmu na już i teraz. Spacery cię nudzą? Wskocz na rower lub w buty do biegania. A podczas samej pracy zadbaj o siebie, podczas nawet krótkich przerw, wstań od biurka, wyjdź choćby na kawę, co zminimalizuje szkody w organizmie, które są wynikiem długotrwałego siedzenia za biurkiem.


źródło: www.polityka.pl


Zdrowie

Ratunku! Dopadł mnie overthinking! Szukam problemów tam, gdzie ich nie ma

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
2 sierpnia 2016
fot. iStock/ frimages
 

Pamiętacie Beatę Kozidrak śpiewającą, że „siedzi i siedzi, myśli i myśli”? Natłok myśli w naszych głowach niby jest normalny, ale w 90% nic niego nie wynika, a jak już wynika to rzadko coś pozytywnego. I tak nakręcamy machinę, która wcale nam w życiu nie pomaga, no bo co dobrego może wyjść z rozpamiętywania jednego gestu czy dwóch słów? Overthinking czyli paraliż analityczny, to prawdziwa sztuka tworzenia problemów tam, gdzie ich nie ma.

Paraliż czy analiza?

Istnieje całkiem znacząca różnica, dzięki której możemy odróżnić wszechobecny overthinking od dokładnej analizy konkretnego problemu. Cały ambaras w tym, że nie wszyscy umiemy dobrze zapanować nad swoimi myślami, więc od dokładnej analizy jakiejś sprawy wpadamy prosto w pułapkę overthinkingu. Od nadmiaru myślenia wcale nie zostaniesz filozofem czy myślicielem, wręcz przeciwnie – paraliż analityczny może uczynić więcej szkody, niż nam się wydaje. Przede wszystkim odbiera radość z teraźniejszości i blokuje umiejętność podjęcia dobrej decyzji z powodu wszechogarniającego lęku przed złą decyzją. Ostatecznie zaczynamy się czuć bardzo słabo, nawet fizycznie albo stajemy się sfrustrowani, bo pomimo takiej ilości czasu, którą przeznaczyliśmy na przemyślenie danego problemu i tak nie przyszło nam do głowy nic nowego, a przy okazji zdajemy sobie sprawę, że sami wywołaliśmy ten zły stan emocjonalny.

Pesymizm niekontrolowany

Ile razy mówiłyśmy komuś „przemyśl to”, albo same słyszałyście to sformułowanie, które doprowadzało was do szewskiej pasji? To dopiero początek, bo kiedy zaczniemy już myśleć o tym, o czym teoretycznie powinnyśmy, zaczynają się pojawiać wątki poboczne, które mogą wprowadzić nas w jeszcze większe zakłopotanie i stwierdzenie, że wszystko jest bez sensu. Brzmi znajomo, prawda?

Badanie wykazują, że aż 73% osób pomiędzy 25-35 rokiem życia uważa się za nadpobudliwych myślowo tzw. overthinkers-ów. Oczywiście według statystyk są to w większości kobiety, ale do problemu z overthinking przyznaje się także 43% mężczyzn. Overthinking to dopiero początek, bo przecież nie trzeba być psychologiem czy socjologiem, żeby wiedzieć, że pesymistyczne myślenie bardzo często prowadzi do nadużywania alkoholu, skłonności do depresji, a w konsekwencji nawet do samobójstw.

fot. iStock/SIphotography

fot. iStock/SIphotography

Czas na zmiany

Jesteśmy istotami myślącymi, o czym często lubią przypominać profesorowie w telewizjach śniadaniowych, ale to zdrowe myślenie ma swoje granice. Teoretycznie ludzie rozważający w swojej głowie wiele możliwości działają mniej emocjonalnie, a bardziej logicznie w stosunku do drugiego człowieka, ale to właśnie tutaj pojawia się problem – czasem myślimy po prostu za dużo. Overthinking przejmuje władzę nad nami i naszym realnym życiem, a my zaczynamy egzystować dzięki wizjom, które roztaczają się w naszych umysłach. Właśnie dlatego, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, pora wprowadzić kilka zmian, żeby ostatecznie nie wylądować w zaklętym kręgu myślenia o wszystkim i o niczym. Kto wie, może dzięki temu łatwiej będzie ci zasypiać, a przy okazji zaczniesz się więcej uśmiechać?

Przeprowadzka uwagi

Uniknięcie paraliżu analitycznego może okazać się nie lada wyzwaniem. Nike jednak nie obiecał, że będzie łatwo, ale że będzie warto! Czasem nie możesz powstrzymać się przed rozmyślaniem na danym temat, ale za to możesz przenieść swoją uwagę na coś zupełnie innego, rozpraszać siebie samą, dzięki czemu myśli nie będą miały czasu na swobodne napływanie do twojej głowy. Kiedy tylko poczujesz, że to się dzieje, znajdź zadanie do wykonania, najlepiej na wczoraj, idź pobiegać, poćwicz lub postaw na hobby, na którym będziesz mogła się skoncentrować. Z pomocą mogą przyjść kolorowanki, które ostatnio stały się bardzo popularne. Rób wszystko, żeby skupić się na jednej rzeczy, nie mającej nic wspólnego z twoim aktualnym problemem.

Zacznij żyć!

Overthinking bardzo mocno wiąże się z prokrastynacją, a więc odkładaniem wszystkiego na potem. Nie podejmę teraz decyzji, bo muszę ją jeszcze raz przemyśleć; nie pójdę na tą imprezę, bo mam tyle rzeczy do przemyślenia – i tak oto tworzy się zamknięte koło. Może mówienie, że trzeba żyć chwilą jest banalne, ale za to jak najbardziej trafne i zdrowe. Dzięki temu w twojej głowie pojawiają się problemy życia codziennego, na które masz realny wpływ, jak na przykład co zrobić dziś na kolację, jak ubrać się na wieczorny wypad do kina, czy który serial zobaczyć po powrocie do domu. Brzmi dobrze, prawda?

Zwolnij, przez dwie minut skup się tylko na tym, co dzieje się obok ciebie – tu ktoś przejeżdża rowerem, a z drugiej strony ulicą przebiega czarny kot. Poczuj, usłysz i naprawdę poczuj atmosferę miejsca, w którym się znajdujesz. Mów o tym, co teraz czujesz, zapisuj to i twórz dziennik. Spędzaj więcej czasu z ludźmi, którzy mają masę pozytywnej energii i nie pozwolą ci znów wpaść w overthinking.  Nawet jeżeli za pierwszym razem nic to nie pomoże – próbuj dalej, a podziękujesz sobie samej!


Zdrowie

Rusza pierwszy w Polsce LEGO STORE

Redakcja
Redakcja
2 sierpnia 2016
Fot. Materiały prasowe

W sobotę 6 sierpnia o godzinie 11.00 w Galerii Mokotów w Warszawie nastąpi uroczyste otwarcie pierwszego w Polsce LEGO Store z unikalną ofertą, niedostępną w żadnym innym sklepie. Z tej okazji firma LEGO Polska przygotowała dodatkową atrakcję – w każdy weekend sierpnia dzieci będą mogły uczestniczyć w budowaniu ogromnej mapy Polski z 1 100 000 klocków LEGO. Wielki finał zaplanowano na 28 sierpnia.

LEGO Store to ucieleśnienie marzeń fanów klocków LEGO. Sklep będzie w pełni dedykowany produktom LEGO, a w jego ofercie, obok klasycznych i najbardziej popularnych serii, takich jak LEGO® City, LEGO® Star Wars™, LEGO® Friends, LEGO® DUPLO®, pojawią się ekskluzywne kolekcje: LEGO® Ideas – zestawy autorstwa fanów LEGO, które uzyskały ponad 10 000 lajków na platformie LEGO Ideas i zostały wdrożone do produkcji przez Grupę LEGO, czy linia LEGO® Creator Expert – kreatywne i zaawansowane zestawy, z których można ułożyć np. kino, kręcącą się karuzelę czy samochód Mini.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

W asortymencie LEGO Store znajdą się także inne elementy, jak np. Pick-A-Brick Wall, czyli ściana z zasobnikami, w których oferowane będą luzem klocki o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Fani LEGO będą mogli również zbudować i kupić swoje autorskie minifigurki. Dla dzieci zostaną udostępnione także specjalne stoliki do zabawy i budowania kreatywnych modeli. Ponadto w każdy weekend sierpnia wszystkie zakupy w LEGO Store będą premiowane upominkiem-niespodzianką.

Mar. prasowe

Mar. prasowe

Misją Grupy LEGO jest dostarczanie dzieciom twórczej, pełnej radości i niczym nieograniczonej zabawy, która rozwija ich kreatywność i wyobraźnię. Jesteśmy szczęśliwi, że otwieramy pierwszy w Polsce LEGO Store, dzięki czemu mali budowniczowie będą mieli łatwiejszy dostęp do unikalnych produktów LEGO, dostępnych do tej pory tylko przez internet – mówi Emilia Kalinowska, Senior Marketing Manager w LEGO Polska. I dodaje: Z okazji otwarcia LEGO Store zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego budowania ogromnej mapy Polski. Oddamy do ich dyspozycji ponad milion klocków LEGO, z których będą mogły skonstruować wszystko, co tylko podpowie im wyobraźnia: budynki, zabytki, drzewa, zwierzęta, samochody, turkusowe morze ze srebrnymi klockami jako rybami, czy góry pokryte białym śniegiem lub fioletowymi krokusami.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Wielkie budowanie mapy Polski z 1 100 000 kloców LEGO rozpocznie się w sobotę 6 sierpnia. Tuż przy LEGO Store stanie podstawa z klocków LEGO o wymiarach 7×7 m oraz stoliczki dla dzieci, przy których będą mogły konstruować swoje modele. Do współpracy przy tym wyjątkowym projekcie zaproszono polskich AFOL-sów (Adult Fans of LEGO), zrzeszonych w oficjalnych stowarzyszeniach LUGPOLZbudujmy to! Mapę podziwiać będzie można do końca wakacji, a jej uzupełnianie o nowe elementy odbywać się będzie w każdy weekend, by w sobotę 28 sierpnia dokonać oficjalnego odsłonięcia skończonego projektu.

Obok LEGO Store staną też gabloty, w których zostaną wyeksponowane najsłynniejsze polskie zabytki zbudowane z klocków LEGO przez AFOL-sów: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski w Warszawie, Makieta osady w Biskupinie oraz Żuraw Gdański.

 


FIRMA LEGO

Firma LEGO powstała w 1932 roku w małym miasteczku Billund w Danii. Założycielem był stolarz Ole Kirk Christiansen, który na skutek kryzysu gospodarczego zaczął produkować drewniane zabawki zgodnie ze swoją dewizą „Tylko najlepsze jest wystarczająco dobre”. Nazwa jest zbitką wyrazów LEg GOdt, czyli po duńsku „baw się dobrze”. Dopiero w 1947 z taśmy produkcyjnej zjechała pierwsza plastikowa zabawka. Prototyp klocka, znanego dziś niemal na całym świecie, powstał w 1949 roku. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1958 roku, kiedy syn założyciela – Godfred Kirk Christiansen – opatentował pomysł łączenia klocków LEGO za pomocą słupka i tulejki. Odkrycie Goldfreda okazało się punktem zwrotnym i kluczem do sukcesu. System sprawił, że budowle LEGO są niezwykle stabilne, a nieograniczone możliwości zespalania elementów pozwalają na tworzenia niesamowitych wręcz konstrukcji. Dwa klocki o ośmiu wypustkach można połączyć aż na 24 różne sposoby, a dla ośmiu takich klocków istnieje prawie nieskończona liczba połączeń!

Kolejnym punktem zwrotnym dla rozwoju firmy, paradoksalnie, stał się pożar w 1960 roku, w wyniku którego zniszczeniu uległa część budynku, gdzie produkowano drewniane zabawki. Od tego momentu jedynym surowcem do produkcji klocków był plastik. W 1966 roku firma Christiansena wytwarzała już 57 różnych zestawów i 25 pojazdów. W 1968 roku w Billund otwarto pierwszy Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków. Decyzja okazała się genialnym posunięciem, gdyż tylko w pierwszym roku działalności miejsce odwiedziło 625.000 fanów LEGO. Dziś parki Legoland istnieją także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA i Malezji.

W 1969 roku na rynek wkroczyły klocki LEGO DUPLO, przeznaczone dla dzieci od 1.5 do 5 lat. W 1974 roku świat ujrzał pierwszego ludzika LEGO, a w 1977 roku pierwszą serię LEGO Technic, umożliwiająca starszym dzieciom budowanie modeli mechanicznych. Na początku lat 80. powstał Dział Produktów Edukacyjnych (LEGO Education), by rozwijać linię specjalnych zabawek na użytek szkół i przedszkoli, a także dla dzieci niepełnosprawnych. 1998 to natomiast rok pierwszej, bestsellerowej gry komputerowej – Wyspy LEGO, która sprzedała się niemal w milionie egzemplarzy. Kolejnym krokiem milowym w historii LEGO jest premiera w lutym 2014r. pierwszego pełnometrażowego filmu kinowego, zrealizowanego w technologii 3D.

Dziś szacuje się, że na każdego mieszkańca Ziemi przypadają 62 klocki LEGO, a po świecie „chodzi” ponad 4 miliardy minifigurek LEGO. Od 1958 roku w sumie wyprodukowano 650 miliardów klocków, które już dawno wyszły poza pokoje dziecięce i wykorzystywane są przez ludzi


Zobacz także

Twoje emocje zależą od… bakterii w jelitach!

Temat nr 1 ostatnich dni. Sprawdź, co jest prawdą, a co mitem, jeśli chodzi o wariant Delta koronawirusa

MIŁOŚĆ to…