Go to content

„Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii”. Niedzielski ogłasza zmiany w obostrzeniach

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Zmiany w kwarantannie, powrót uczniów do szkół. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ogłasza zmiany. – Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii – powiedział Niedzielski. 

– Za nami jest już apogeum V fali. To przesilenie potwierdza się w każdym wymiarze, pod względem liczby nowych zakażeń, testów, zleceń POZ na test – powiedział minister zdrowia. – Luty będzie tym miesiącem kiedy spadki zakażeń powinny być stosunkowo duże. W lutym wyczerpie się poważne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej. Mam nadzieję, że w marcu będziemy mogli podejmować odważne decyzje o znoszeniu restrykcji — zapowiada szef Ministerstwa Zdrowia.

Decyzje Ministerstwa Zdrowia ws. walki z COVID-19

  1. Przywrócenie ok. 5 tys. łóżek do systemu leczenia. To mocny krok w kierunku przywracania normalności. Pierwsze kroki powinny dotyczyć ograniczania właśnie tej infrastruktury
  2. Zmiana zasad związanych z izolacją i kwarantanną. Od 15 lutego stosowana będzie 7-dniowa izolacja (wcześniej 10), kwarantanna dla współdomowników wyłącznie w czasie izolacji członka rodziny. Kwarantanny i izolacje liczone równolegle. Likwidacja kwarantanny z tzw. kontaktu.
    Od 11 lutego zniesienie kwarantanny przyjazdowej.

 

Decyzje Ministra Edukacji i Nauki

Minister Przemysław Czarnek ogłosił przyspieszenie powrotu do szkół o tydzień. — Zmiany w zasadach kwarantanny i izolacji będą miały ogromne znaczenie dla szkół — mówi szef MEiN.

21 lutego definitywny koniec edukacji zdalnej.