Kuchnia Zdrowie

Małe zmiany w diecie, powodują wielką różnicę. Naprawdę. Wprowadź je do swojego życia

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 września 2018
Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze. Dieta 80/20, na czym to polega?
Fot. iStock – Całe życie na diecie? Krzątam się, gotuje i TYJĘ… i tak mi dobrze
 

Ile to już razy obiecywałaś sobie, że teraz wytrwasz w diecie, że zgubisz zbędne kilogramy i utrzymasz wagę? Jesteś jedną z tych, które są wiecznie na diecie lub tuż przed nią? Zaczynasz od każdego poniedziałku, a w środę nie chcesz pamiętać, czym jest dieta?

Uwierz, większość z nas ma podobnie. Dlatego szukamy sposobu, by dieta nie była katorgą i nie kojarzyła się nam jedynie z wyrzeczeniami. Czy wiecie, że wystarczy kilka prostych zmian w naszym odżywianiu, by poprawić zdrowie, poczuć się lepiej i cieszyć się każdym posiłkiem?

Małe zmiany w diecie, powodują wielką różnicę. Naprawdę.

Dodaj porcję zieleni do każdego posiłku

Dodanie tylko jednej lub dwóch porcji (garści) zieleni do diety może pomóc ci poczuć się lepiej i… żyć dłużej. Nie martw się, nie musisz żywić się jedynie smutnymi sałatkami. Istnieje wiele ciekawych sposobów na komponowanie zielonych posiłków. Wystarczy trochę poszperać.

Nie omijaj śniadania

Prawdopodobnie słyszałaś to milion razy: śniadanie naprawdę jest najważniejszym posiłkiem dnia. Zjedzenie pełnego śniadania jest kluczem do panowania nad głodem przez resztę dnia.

Nie myśl o jedzeniu jak o „dobrym” lub „złym”

Możesz myśleć, że desery, węglowodany lub jakiekolwiek inne potrawy są „złe”, a one po prostu sprawiają, że chcesz ich więcej. To okrutna sztuczka ludzkiej psychologii. „Nie jedz ciasteczka” szybko zamienia się poczucie winy, że jednak je zjadłyśmy.

W rzeczywistości żadna żywność nie jest tak naprawdę „zła” – chcesz jeść różne rzeczy – od warzyw po migdały i ciasto czekoladowe. Kiedy przestajesz próbować opierać się tym bardziej kalorycznym, może się okazać, że po pewnym czasie nie będziesz miała już na nie tak wielkiej ochoty. Te produkty stają się tak samo normalne, jak każda inna żywność, jeśli tylko dajesz sobie przyzwolenie na to, by je zjeść.

Wypij szklankę wody przy każdym posiłku

I to nie dlatego, że woda ograniczy twój apetyt. Przede wszystkim chodzi o dobre nawodnienie organizmu. Jeśli nie uzupełnisz wody, możesz czuć się zmęczona, mieć trudności z koncentracją. Picie wody przed posiłkiem jest ponadto zdrowe dla naszych jelit.

Zjedz więcej posiłków z przyjaciółmi i rodziną

Zaproś przyjaciół lub rodzinę na kolację. Wspólne jedzenie ma ogromny wpływ na poprawę naszego nastroju, uważności i zdrowia. Według badań, dzieci zasiadające do rodzinnych posiłków mają mniej problemów związanych z nadużywaniem używek, zdrowiej się odżywiają, lepiej radzą sobie w szkole i mają bardziej satysfakcjonujące relacje z rodzicami niż dzieci, które tego nie robią.

Jedz regularnie

Przeciętnie powinniśmy jeść do trzy do czterech godzin. Kiedy ten czas wydłużamy, nasza energia zaczyna spadać, a nasz metabolizm wariować. Poza tym regularne spożywanie posiłków pozwala nam zaplanować, co chcemy zjeść i sprawie, że nie ulegamy pokusie zjedzenia czegoś niezdrowego, gdy dopada nas głód.

Posłuchaj, na co masz ochotę

To, co nie zabija głodu, czyni go silniejszym. Poważnie, jeśli nie zabijesz chęci zjedzenia lodów z bitą śmietaną, będzie ci to dokuczać tak długo, aż tego nie zjesz. Tyle tylko, że wtedy zjesz zdecydowanie więcej, niż jakbyś sobie pozwoliła za pierwszym razem.

Przestań kupować produkty w wersji light

Te niskotłuszczowe, niskokaloryczne produkty spożywcze robiąc więcej szkody niż pożytku.Zwykła kromka chleba zawiera węglowodany i inne składniki odżywcze, zdrowe tłuszcze z masła orzechowego są najlepsze w jego składzie, a ser zawiera tak wiele składników odżywczych, że niektórzy nawet nazwali go super pożywieniem. Poza tym często produkty light zawierają w sobie cukier lub inne substancje słodzące, które mają podbić ich smak po ograniczeniu tłuszczy.

Przestań ignorować swój głód (nawet jeśli jesteś zajęta)

Ignorowanie – lub, co gorsza, walka z głodem jest jak strzelanie sobie w stopę. Jeśli robisz tak, bo starasz się jeść mniej, pamiętaj, że za chwilę rzucisz się na jedzenie. Naturalną reakcją organizmu jest rykoszet w przeciwnym kierunku niż ten przez ciebie założony. Miej pod ręką zdrową przekąskę, owoc, warzywo, orzechy, cokolwiek, co zaspokoi twój głód i sprawi, że nie będziesz wieczorem kompulsywnie się objadać.

Włącz suplementy, ale zachowaj rozsądek

Odpowiednio dobrane i naturalne suplementy diety mogą ci pomóc w procesie chudnięcia równocześnie nie naruszając twojego budżetu. Ważne jest to, żeby zachować rozsądek wobec reklam obiecujących gruszki na wierzbie, takie jak szybki spadek wagi bez wysiłku. Tabletki odchudzające to nie magiczne pigułki i pomogą ci tylko w połączeniu z dietą i ruchem.


źródło: The Dailymeal

Artykuł powstał we współpracy z zdrowienazdrowie.pl


Kuchnia Zdrowie

Czasem miłość sprawia, że jesteś toksyczny

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 września 2018
Czy to coś poważnego? 12 wymiarów szczęśliwej i długiej miłości
Fot. Flickr / Christian Gonzalez / CC BY
 

Kochanie kogoś nie oznacza, że ​​będziecie już zawsze razem. Kochanie kogoś nie oznacza, że ​​jesteś najlepszą wersją siebie, kiedy jesteście blisko. Czasami miłość może wywołać odwrotny skutek. Czasami będąc z ukochaną osobą zmieniasz w kogoś, kim nigdy nie chciałeś się stać.

Czasami miłość może cię odizolować od tego, co dla ciebie dobre, ważne, inspirujące. Może sprawić, że porzucisz przyjaciół, zignorujesz rady rodziny, oderwiesz się od reszty świata, ponieważ nic więcej już nie ma znaczenia.

Czasami miłość może sprawić, że odkryjesz w sobie zazdrość, o którą się nie posądzałeś. Zaczynasz podglądać wiadomości w telefonie twojego partnera i odgadujesz hasła do poczty e-mail. Stajesz się osobą, która rzuca talerzami podczas kłótni i wykrzykuje słowa, których nigdy nie chciałbyś wypowiedzieć. Osobą, która zaczyna walkę o każdą drobną rzecz.

Czasami miłość może sprawić, że będziesz żałować rzeczy, które zrobiłeś, decyzji, które podjąłeś w ułamku sekundy. Może spowodować, że zdystansujesz się od przyjaciół, którzy dbają o ciebie najbardziej. Może cię doprowadzić do zmiany priorytetów,

Czasami miłość może zmienić cię w paranoiczną osobę. Osobę, która działa pod wpływem emocji. Osobę, która ma obsesję na punkcie wymyślania najgorszych scenariuszy. Osobą wiecznie szukająca znaków niewierności i kłamstw. Osobą, która oskarża o oszustwa, nie mając dowodów.

Czasami miłość może wydobyć na wierzch całą twoją niepewność. Może sprawić, że będziesz wątpić w siebie. Może sprawić, że poczujesz się słaby i mały. Może spowodować, że pojawi się twój nieznośny bagaż doświadczeń z przeszłości. Może sprawić, że poczujesz się bardziej świadomy niż wtedy, gdy byłeś sam.

Czasami miłość może przekształcić cię w osobę manipulującą. Osobę, która czuje się winna. Osobę, która opowiada małe kłamstwa, aby złagodzić napięcia i zapobiec kłótniom. Czasami miłość może wydobyć najgorszą stronę ciebie. Miłość może powoli cię zniszczyć. Czasami to ta druga osoba jest toksyczna. Czasami ty jesteś toksyczny. Czasami oboje bylibyście w porządku, gdybyście spotykali się z kimś innym, ale razem stajecie się niebezpieczni. Nie wszystkie związki mają trwać. Nie wszystkie historie miłosne kończą się szczęśliwie. Czasami rozstanie jest wybawieniem.

Nie wszystkie związki mają trwać. Nie wszystkie historie miłosne kończą się szczęśliwie.

Czasami rozstanie jest wybawieniem, czasami odejście sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy niż kiedykolwiek wcześniej, gdy jeszcze byliście razem.

Czasami miłość nie jest zdrowa. Czasami osoba, której chcesz najbardziej, nie jest najlepszą osobą dla ciebie. Czasami trzeba zrobić krok do tyłu i zobaczyć, jak toksyczny stałeś wchodząc w niewłaściwy związek.

Czasami musisz przyznać, że nigdy nie będziesz we właściwym miejscu, mentalnie lub emocjonalnie tak długo jak jesteś z tą drugą osobą.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Kuchnia Zdrowie

Weterynarz opowiedział, co jest najtrudniejsze w jego pracy. To wyznanie łamie serce

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 września 2018
Fot. iStock / Chalabala

Trzy miesiące temu żegnałam swojego przyjaciela, po wspólnie spędzonych 17 latach. Bez zastanowienia mogę powiedzieć, że był to jeden z najtrudniejszych momentów w moim życiu. Żałoba po zwierzęciu niewiele różni się od każdej innej. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, czy bylibyście w stanie być przy swoim przyjacielu do końca? Jessi Dietrich z Jacksonville (Illinois , USA) zamieściła na Twitterze wpis, który wywołał dyskusję na temat usypiania zwierząt. Ostatnio zapytała swojego weterynarza, co jest najtrudniejsze w jego pracy. Takiej odpowiedzi się nie spodziewała.

Dietrich ma ukochanego kota Ricka, który cierpi z powodu choroby dróg moczowych. W związku z jego chorobą i przebytą operacją, Jessi wie, że nadejdzie taki dzień, w którym będzie musiała podjąć tę najtrudniejszą decyzję. Ostatnio zapytała swojego weterynarza, co jest najtrudniejsze w jego pracy.

Większość właścicieli nie chce być w pomieszczeniu podczas usypiania pupila, to dla nich zbyt trudne. Kiedy weterynarz opowiedział jej, że najtrudniejszy i łamiący serce moment, to widzieć, jak zwierzę w ostatnich chwilach swojego życia, szuka wzrokiem tej najważniejszej dla siebie osoby. Jessi już wiedziała, że najwspanialszą rzeczą, jaką można zrobić, to być aż do końca. Nie pozwolić swojemu przyjacielowi się bać, nawet przez te parę sekund.

Pomyślcie o tym.

Zwierzęta są częścią naszego życia. Czasem zajmują w nim jedynie mały kawałek, krótki okres czasu, parę lat. Ale my w ich życiu zazwyczaj znaczmy o wiele więcej. Jesteśmy w nim prawie od zawsze. Choć to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie można sobie wyobrazić, zróbmy dla nich tę ostatnią rzecz, gdy przyjdzie nam się pożegnać. Bądźmy wtedy przy nich, dla nich to ma ogromne znaczenie.

„Zapytałam mojego weterynarza, co jest najtrudniejszą częścią jego pracy. Odpowiedział, że eutanazja zwierząt, ponieważ 90% właścicieli chcę wyjść z pomieszczenia, gdy usypia ich pupili. Wtedy, w ostatnich momentach życia, zwierzęta rozpaczliwie szukają ich wzrokiem. To mnie złamało”.


źródło: twitter.com


Zobacz także

Lubisz żuć gumę? Nie przesadzaj z tym, bo możesz sobie zaszkodzić na 6 różnych sposobów

Biegiem po zdrowie – 8 korzyści, jakie odczujesz, gdy zaczniesz biegać

Pokaż mi swój talerz, a powiem ci czy jesteś szczęśliwa. Akcja „To lato jest Twoje. Pierwszy krok do zmian”