Go to content

Escapelle – tabletka awaryjna – podstawowe informacje o leku

Fot. Materiały prasowe

W życiu każdej kobiety może zdarzyć się taka sytuacja, w której pod wpływem chwili dojdzie do odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Nawet zastosowane metody antykoncepcji mogą okazać się nieskuteczne z różnych powodów. W takich przypadkach kobieta w obawie przed niechcianą ciążą może sięgnąć po antykoncepcję awaryjną. Jest nią tabletka dzień po. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tego typu preparatów, a jednym z nich jest lek Escapelle.

Podstawowe informacje na temat preparatu Escapelle

Preparat Escapelle jest metodą mogącą zapobiec niechcianej ciąży, nazywaną potocznie tabletką dzień po. Stosuje się ją w nagłych przypadkach, do 72h po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w sytuacji, gdy zastosowana antykoncepcja okazała się być nieskuteczna. W każdym opakowaniu znajduje się tylko jedna tabletka ze względu na to, że przejmuje się ją jednorazowo. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dojdzie do wymiotów w niedługim czasie po jej zażyciu. W takiej sytuacji należy przyjąć tabletkę ponownie, również jedną dawkę. Tabletki Escapelle dostępne są w aptekach, ale do ich zakupu konieczne jest posiadanie recepty. Preparat nie podlega refundacji.

Substancją czynną w leku jest lewonorgestrel, który wykazuje działanie antykoncepcyjne. W jednej tabletce znajduje się 1500 µg lewonorgestrelu. Związek ten jest syntetycznym hormonem, który przeciwdziała zajściu w ciąże. Skuteczność tabletki dzień po zależy przede wszystkim od tego, kiedy została ona przyjęta przez kobietę. Zasada jest taka, że im szybciej zostanie podany lek, tym szansa na powodzenie jest większa. W przypadku preparatu Escapelle o skuteczności można mówić wyłącznie wtedy, gdy został on przyjęty przez kobietę do maksymalnie 72h od momentu współżycia seksualnego. Działanie leku polega przede wszystkim na hamowaniu procesu uwalniania komórki jajowej przez jajniki. Substancja czynna w nim zawarta uniemożliwia też zapłodnienie uwolnionej już komórki jajowej do jajowodu. Zapobiega również zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Dawkowanie Escapelle i ważne informacje

Lek Escapelle należy przyjąć jednorazowo, w ilości jednej tabletki po stosunku, który nie był odpowiednio zabezpieczony. Należy zrobić to możliwe jak najszybciej, nie później niż po upływie 72 godzin. Przyjęcie drugiej, takiej samej dawki, wymagane jest w przypadku zwymiotowania pierwszej tabletki – pod warunkiem, że miało to miejsce w ciągu trzech godzin od jej zażycia. W przypadku kobiet, które na przestrzeni ostatnich czterech tygodni stosowały leki przyczyniające do indukcji enzymów wątrobowych, zaleca się przyjęcie dwóch tabletek Escapelle jednocześnie. Jedna dawka może okazać się niewystarczająca, przez co nieskuteczna. Tabletka dzień po może zostać zażyta niezależnie od fazy cyklu menstruacyjnego, jeśli nie doszło do opóźnienia miesiączki. Nawet w przypadku zażycia Escapelle należy nadal kontynuować stosowanie środków antykoncepcyjnych podczas stosunku płciowego. Można też dalej przyjmować antykoncepcyjną terapię hormonalną, gdyż nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Escapelle nie może być stosowany przez kobiety mające nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Mogą wystąpić u niektórych kobiet pewne działania niepożądane w postaci nudności, bólu podbrzusza, bólu głowy, uczucia zmęczenia. Czasami pojawiają się też wymioty, krwawienia miesiączkowe, tkliwość piersi i zawroty głowy. Bardzo rzadko występuje pokrzywka, świąd, wysypka i obrzęk twarzy.

Źródło: Medyk Online – Escapelle


 

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu


 

Artykuł sponsorowany