Go to content

Jak wesprzeć kobietę w ciąży naturalnymi metodami?

Fot. iStock

Okres ciąży to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych doświadczeń w życiu kobiety. A przynajmniej tak zazwyczaj się uważa. Niestety bywa i tak, że czas ten obfituje w różnego rodzaju dolegliwości, uprzykrzające życie przyszłej mamie. Ciąża nie jest co prawda chorobą, lecz w tym czasie może dojść do wielu zaburzeń w organizmie kobiety, związanych głównie z szalejącymi wtedy hormonami. Ten wyjątkowy stan fizjologiczny to czas, w którym dwa serca biją w jednym organizmie. Rozwijające się życie bezlitośnie korzysta z wszelkich profitów, które zapewnia ciało matki. Te nowe okoliczności mogą powodować przypadłości, charakterystyczne dla okresu ciąży.

Do najbardziej powszechnych, będących wręcz pierwszymi zwiastunami macierzyństwa należą: nudności i wymioty, tkliwość piersi, zaburzenia nastroju, silne zmęczenie, zgaga oraz częstsze oddawanie moczu i intymne zakażenia grzybicze. Ponadto kobieta w ciąży podlega tym samym prawom, co wszyscy inni i może np. się przeziębić lub złapać innego rodzaju infekcję. Jest często ogólnie osłabiona, co także przekłada się na funkcje jej systemu immunologicznego i związaną z tym podatność na potencjalne zakażenie. Wraz z rozwojem dziecka pierwsze symptomy ciąży mogą ustąpić, a pojawiają się coraz częściej bóle pleców i kręgosłupa, obrzęki kończyn, zaparcia, skurcze łydek. Może dojść do rozwoju hemoroidów i żylaków na nogach.

Dobrze wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych sposobów na spokojne i zdrowe przetrwanie ciąży. Natura zawsze wspierała ciężarne kobiety, ponieważ nasza reprodukcja wpisuje się w naturalny cykl życia. Przeczytaj jak możesz sobie pomóc od samego początku ciąży, aby zapobiec lub złagodzić uciążliwe dolegliwości.

1. Nudności i wymioty

To najbardziej powszechne ciążowe objawy ze strony przewodu pokarmowego. Nudności mogą występować tylko rano lub towarzyszyć przez cały dzień. Aby zapobiec porannym mdłościom dobrze jest zaraz po obudzeniu, będąc jeszcze w łóżku zjeść jakąś małą suchą przekąskę, po czym pozostać w łóżku jeszcze przez około 20-30 minut i dopiero wstać i przygotować sobie śniadanie. Jeśli mdłości towarzyszą nam cały czas, może pomóc jedzenie suchych przekąsek co kilka godzin, aby żołądek nie pozostawał pusty.

W radzeniu sobie z nudnościami i wymiotami doskonale sprawdza się również imbir. Przed każdym posiłkiem można wypić niewielką ilość soku ze świeżego imbiru lub zjeść szczyptę świeżo startego korzenia. Można także przygotować sobie wywar: kawałek świeżego imbiru gotuj w około 0,5 litra wody, bez przykrycia, na małym ogniu, przez 20 minut. Wywar należy pić rano lub w momencie gdy dolegliwości się nasilają. Trzeba jednak pilnować, aby nie przesadzić z ilością zażywanego imbiru. Jest on przyprawą rozgrzewającą i w nadmiarze może prowadzić do zaparć, gorzkiego posmaku w ustach, bólów głowy czy rozdrażnienia.

W przypadku nudności i wymiotów z pomocą przyszłej mamie przychodzą również leki homeopatyczne. Są to naturalne produkty, całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się dziecka. Można je stosować na każdym etapie ciąży. Lek homeopatyczny jest dobierany do indywidualnych objawów, jakie manifestują się u ciężarnej.

Jednym z ważniejszych leków homeopatycznych zalecanych w przypadku nieustannych nudności i wymiotów u ciężarnych jest Ipeca. Stosuje się ją, gdy nudności są bardzo nasilone i towarzyszą im śluzowate, obfite wymioty, ślinotok, a nierzadko też zawroty głowy. Charakterystyczne jest to, że nudności nie łagodnieją po wymiotach. Oprócz tego występują zachcianki pokarmowe lub odwrotnie – wstręt do każdego rodzaju pokarmu i napoju, a przyszła mama odmawia zdecydowanie jedzenia i picia.

Innym ważnym lekiem dla kobiet w ciąży jest Sepia officinalis. Osoba potrzebująca tego leku cierpi z powodu nieustających wymiotów, dokucza jej nadwrażliwość na zapachy kuchenne, od których odczuwa mdłości. Ponadto ma wyraźny apetyt na kwaśne pokarmy i jednoczesną awersję do mleka. Często cierpi z powodu zaparć, a także hemoroidów lub żylaków, spowodowanych zaburzeniami krążenia żylnego. Natomiast lek Ignatia amara przyda się kobiecie, u której nudności wywołuje już zapach pożywienia, natomiast samo jedzenie paradoksalnie łagodzi te dolegliwości. W sytuacji zaś, gdy kobieta odczuwa mdłości, wymiotuje, nie ma zachcianek pokarmowych, natomiast czuje się bardzo słabo, jest blada, omdlewa, zlewa ją zimny pot, ma palpitacje i lepiej jest jej na świeżym, chłodnym powietrzu, przyda się lek Tabacum.

Pamiętaj także, że jeśli dokuczają ci częste, obfite wymioty, musisz zadbać o regularne i systematyczne nawadnianie organizmu. Najlepiej popijać zwykłą wodę, w małych ilościach, lecz bardzo często, aby nie dopuścić do odwodnienia się.

2. Infekcje intymne

W ciąży często dochodzi do infekcji grzybiczych pochwy, co spowodowane jest zmieniającym się pH pochwy. Zmieniający się poziom hormonów żeńskich prowadzi do powstania bardziej zasadowego środowiska w pochwie, co sprzyja inwazji drożdżaków i w efekcie prowadzi do grzybicy.

Najlepiej zapobiegać temu rodzajowi zakażeń, ponieważ są nie tylko przykre i dają uciążliwe objawy, ale mogą również stanowić pewne zagrożenie dla ciąży. Dlatego przyszła mama musi wyjątkowo dbać o higienę miejsc intymnych, stosować specjalne płyny do mycia i higieny intymnej oraz własne ręczniki i przybory toaletowe. Dobrym pomysłem jest także zadbanie o probiotyki, czyli pożyteczne szczepy bakterii, wspierające naszą własną florę jelitową. Ich właściwy poziom w organizmie zapobiega kolonizacji innych, chorobotwórczych drobnoustrojów. Można zastosować probiotyki dopochwowo albo sięgnąć po sprawdzone suplementy probiotyczne doustne.

Warto także wprowadzić do swojej codziennej diety produkty spożywcze bogate w szczepy bakterii probiotycznych, jak kiszonki lub fermentowane produkty mleczne. Jest to tym łatwiejsze do zastosowania, że kobieta w ciąży ma często ochotę na kwaśne jedzenie, w tym przysłowiowe kiszone ogórki. Zdecydowanie zaś trzeba wyeliminować z diety wszelkie słodycze i ciasta, gdyż cukier stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów i ogólnie sprzyja obniżeniu naturalnej odporności.

W przypadku infekcji grzybiczej można sięgnąć również po leki homeopatyczne. Dobrym wyborem będzie zastosowanie wtedy leku Monilia albicans, którego głównym wskazaniem są właśnie zakażenia drożdżakowe.

3. Zgaga

W ciąży dochodzi do rozluźnienia zwieracza między żołądkiem a przełykiem, poza tym rosnący maluch uciska coraz bardziej na żołądek, co wywołuje cofanie się treści pokarmowej do przełyku. Efektem jest pieczenie w tym odcinku przewodu pokarmowego, kwaśne odbijania, czy palenie za mostkiem. Wielu kobietom przynosi wówczas ulgę picie wody z cytryną lub herbaty rumiankowej. Dobrze się sprawdza także ciepły wywar z siemienia lnianego. Ważne jest, aby w przypadku takich dolegliwości szczególnie dbać o dietę, jeść posiłki lekkostrawne i w małej ilości, ale częściej.

Z pomocą przychodzą także leki homeopatyczne. Skutecznym lekiem jest między innymi Robinia pseudoacacia, po którą warto sięgnąć gdy dokucza pieczenie, kwaśny posmak w ustach i zgaga, utrzymująca się zarówno w dzień jak i w nocy. Jeśli natomiast pieczenie odczuwane jest nie tylko w przełyku, lecz także w żołądku, jamie ustnej, a do tego obecne są nudności, wymioty i/lub biegunka i gorzki posmak w ustach, zaleca się podanie leku Iris versicolor.

Pomoc ciężarnej może przynieść również lek Nux vomica. Jest on wskazany, gdy pojawia się zgaga i pieczenie, ale łagodzi też nudności i wymioty. Nudności łagodnieją tu po wymiotach. Lek pomaga także w niestrawności, zaparciach czy hemoroidach. Dolegliwości pojawiają się tu około godziny po posiłku, towarzyszy im senność, uczucie „kamienia w żołądku” i uciskania w talii.

4. Częste oddawanie moczu

Przekrwiona, powiększona macica, a potem rosnące dziecko uciskają na pęcherz moczowy, co sprawia, że ma on coraz mniej miejsca i kobieta musi coraz częściej korzystać z toalety. Im bliżej końca ciąży, tym dolegliwości ta się nasila i może nawet dochodzić do mimowolnego popuszczania moczu podczas kaszlu czy śmiechu.

Ważne jest, aby przy objawach ze strony układu moczowego pić duże ilości płynów, aby „płukać” organizm. Można zażywać naturalną witaminę C oraz żurawinę, żeby zakwasić drogi moczowe i nie dopuścić do poważniejszej infekcji.

W tych przykrych przypadłościach pomogą też leki homeopatyczne. Jeśli kobiecie dokucza częstomocz, lecz w rezultacie najczęściej oddaje bardzo niewielką ilość moczu, a stałe parcie na pęcherz jest wynikiem bardziej napięcia nerwowego niż faktycznej potrzeby fizjologicznej, można sięgnąć po lek Gelsemium sempervirens. Gdy zaś, pomimo ciągłego biegania do toalety, nawet w nocy, czuje że pęcherz jest nie końca opróżniony, pomoc może przynieść lek Sarsaparilla. Natomiast jeśli nieustanne parcie spowodowane jest obniżeniem się macicy i uciskiem na pęcherz, czemu towarzyszy obawa przez popuszczeniem moczu, można zastosować lek Sepia officinalis.

Pamiętajmy jednak, że jeśli pojawią niepokojące objawy ze strony układu moczowego, jak np. ból, silne pieczenie, osad lub krew w moczu, koniecznie trzeba udać się do lekarza w celu właściwego zdiagnozowania potencjalnego stanu zapalnego lub infekcji dróg moczowych.

5. Zaburzenia nastroju

Zaburzenia emocjonalne w ciąży są niezwykle powszechne. Oczywiście młoda mama jest wtedy całkowicie usprawiedliwiona i jej zachowanie tłumaczy się burzą hormonalną, co nie oznacza jednak, że powinna być pozostawiona sama sobie i nie można jej pomóc w trudniejszych chwilach obniżenia lub rozchwiania nastroju. Niemniej ze względu na dziecko, leki konwencjonalne są wówczas właściwie zupełnie przeciwwskazane. Z racji tego, że wiele leków roślinnych również nie ma w pełni udowodnionego bezpieczeństwa stosowania w ciąży, nie zawsze można zalecić ciężarnej preparaty ziołowe. W tej sytuacji zatem jedynie leki homeopatyczne wydają się być całkowicie bezpiecznym sposobem pomocy przyszłej mamie. Co więcej leki te bardzo skutecznie radzą sobie z dolegliwościami emocjonalnymi, jednocześnie łagodząc lub eliminując liczne uciążliwe objawy fizyczne.

W sytuacji silnie obniżonego nastroju ciężarnej przyda się wspominany już powyżej lek Sepia officinalis. Pomoże on, gdy kobieta źle znosi ciążę, wszystko widzi w czarnych barwach, jest smutna, zniechęcona i poirytowana, często płacze lub się złości. Przy tym nie chce być pocieszana, odrzuca partnera, zamyka się w sobie. Często potrzebują go kobiety, które nie planowały ciąży lub dla których ciąża jest negatywnym doświadczeniem.

Jeśli natomiast przyszła mama ma zmienne nastroje, popada ze skrajności w skrajność, miewa sprzeczne, nieadekwatne do sytuacji reakcje i nigdy nie wiadomo, czego można się po niej spodziewać, przyda jej się Ignatia amara. Kobieta potrzebująca tego leku bywa histeryczna, rozdrażniona, ma odczucie „kluchy w gardle”, często i głęboko wzdycha, nierzadko łatwo popada w przygnębienie. Paradoksalnie, jej nastrój również szybko się poprawia – każda forma rozrywki, wyjście z przyjaciółmi, czy wizyta koleżanki powoduje całkowitą zmianę samopoczucia i ustąpienie większości dolegliwości.

Wahania nastroju są także wskazaniem do podania leku Pulsatilla. Przyda się on paniom płaczliwym, nieśmiałym, wymagającym ciągłej obecności kogoś bliskiego, nieustannego pocieszania i zapewniania, że wszystko będzie dobrze. Uwielbiają one być przytulane, głaskane i zaopiekowane. Nie znoszą być same i lękają się trudów przyszłego macierzyństwa. Jeżeli zaś chodzi o lęk przed porodem i obawę, czy sprosta się nowej roli życiowej, dobrze jest sięgnąć po lek Gelsemium sempervirens. Pomoże on także jeśli dokucza nam huśtawka nastrojów, częstomocz, ból głowy, napięcie emocjonalne oraz bezsenność wynikająca z niepokoju oczekiwania i obawy przed przyszłością.