Go to content

Dziewięć rzeczy, które każdy powinien wiedzieć zanim sięgnie po multiwitaminę

Fot. iStock / sasimoto

Pora przeziębień, obniżonej odporności, dlatego często ulegamy pokusie wzbogacenia naszej diety multiwitaminowymi suplementami.  Zgadza się, że przyjmowanie multiwitaminy może być mądrym dodatkiem do codziennej rutyny – ale tylko wtedy, gdy robisz to z głową. W aptece znajdziemy wiele opcji multiwitaminowych. Niektóre są droższe od innych, na jednych czytamy, że chronią przed chorobami, są suplementy reklamowane w telewizji lub polecane przez lekarza. Które są lepsze, skuteczniejsze, jakie ostatecznie wybrać?

Jest dziewięć rzeczy, które musisz wiedzieć zanim sięgniesz po multiwitaminę.

Multiwitaminę możesz przedawkować

Wiemy, że witaminy choćby w formie żelek są smaczne, ale upewnij się, że nie bierzesz ich dużo. Czy wiecie, że przedawkowanie multiwitaminy może uszkodzić niektóre narządy. Na przykład zbyt duża ilość witaminy C lub cynku może powodować mdłości, utratę włosów i uszkodzenie nerwów. Jeśli przewlekle nadużywasz suplementów, możesz zaszkodzić zdrowiu.

Multiwitamina w formie żelek nie posiada niektórych składników odżywczych

Większość żelkowych multiwitamin nie zawiera jednego kluczowego składnika – żelaza. Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza, że  żelazo jest niezwykle ważnym składnikiem naszego organizmu.

Być może nie potrzebujesz suplementów multiwitaminy

Istnieje niewiele dowodów na to, że czerpiemy korzyści z przyjmowania multiwitaminy. Prawda jest jednak taka, że większość potrzebnych składników odżywczych powinna być przez nas spożywana w codziennym pożywieniu. Jeśli twoja dieta jest zdrowa, pełna warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, nie powinnaś raczej sięgać po dodatkowe suplementy.

Multiwitamina nie może być alternatywą dla zdrowej diety

Nasz organizm zdecydowanie lepiej absorbuje składniki odżywcze z prawdziwego jedzenia niż ze skondensowanej witaminy. Warto pamiętać, że owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i inne produkty spożywcze zawierają związki przeciwutleniające i fitoprzyczynne, których brak w większości multiwitamin.

Multiwitamina niekoniecznie zmniejsza ryzyko zachorowań

Multiwitamina nie jest czynnikiem chroniącym twoje zdrowie. Nie ma wystarczających dowodów, że multiwitaminy (lub suplementy witamin i składników mineralnych dowolnego rodzaju) faktycznie zmniejszają ryzyko chorób serca. Przebadanie ponad 160 000 osób dowiodło także, że spożywanie multiwitaminy ma niewielki wpływ lub nie ma żadnego na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka.

Multiwitamina zawiera cukier

Sprawdzasz, czy multiwitamina, którą włączasz do swojej diety, zawiera cukier? Co prawda kilka jego gramów raczej nie wpłynie drastycznie na twoje zdrowie, należy jednak mieć to na uwadze, zwłaszcza, gdy chorujesz na cukrzycę. Zawartość cukru  jest podana na etykiecie.

Zawsze należy czytać etykietę

Oprócz cukru do multiwitaminy dodawane są składniki, na które należy uważać. Wypełniacze, takie jak uwodornione tłuszcze i chemikalia są często stosowane w produkcji multiwitaminy. Przyjrzyj się etykiecie i szukaj tych suplementów, które zawierają składniki, które chcesz uzupełnić. Czy wiesz, że jedna multiwitamina może zawierać witaminę C, a inna już nie?

Nie wszyscy potrzebują tych samych witamin

Ze względu na różnice w DNA, stylu życia i nawykach żywieniowych potrzeby pokarmowe każdego z nas są nieco inne. Jest to po części powodem, dla którego na półkach widzimy multiwitaminy dedykowane osobno mężczyznom, kobietom, dzieciom, kobietom w ciąży.  Witaminy dla kobiet często zawierają więcej witaminy D i żelaza, podczas gdy męskie mają więcej witamin E i C.

Zasięgnij opinii lekarza

Zanim wydasz fortunę na drogie multiwitaminy lub inne suplementy, porozmawiaj z lekarzem pierwszego kontaktu o tym, jakich składników odżywczych możesz potrzebować. W zależności od twojej codziennej diety, wieku, płci możesz z niektórymi witaminami przesadzić, a o innych zapomnieć, dlatego tak ważna jest opinia eksperta, a nie dawkowanie multiwitaminy na własną rękę.


źródło: Healthyeating