Go to content

Dlaczego warto stosować suplementację diety?

suplementacja diety

Teoretycznie stosowanie zbilansowanej diety powinno dostarczać organizmowi odpowiedniej dawki witamin oraz składników odżywczych. W praktyce okazuje się jednak, że nasza dieta jest zbyt mało urozmaicona, w związku z czym pojawiają się różnego rodzaju niedobory, które można ograniczyć dzięki suplementacji diety. Czym są suplementy? Dlaczego warto stosować suplementację diety? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są suplementy diety?

Suplement diety to zgodnie z polskim prawem środek spożywczy stanowiący źródło witamin i składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny, którego celem jest uzupełnienie standardowej diety. Suplementy diety występują w obrocie w formie umożliwiającej dawkowanie, czyli w postaci kapsułek, tabletek, płynu lub proszku. Bardzo ważne jest również to, że witaminy, składniki mineralne oraz inne substancje odżywcze znajdujące się w suplementach diety muszą być zawarte w takiej ilości, której zażywanie zgodnie z zaleceniami producenta jest bezpieczne dla zdrowia.

Suplementy diety – pomagają, czy szkodzą?

Suplementy diety mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, co wynika z faktu, że nie są lekami, a co za tym idzie nie podlegają restrykcyjnym kontrolom. Warto jednak mieć świadomość, że producent suplementów ma obowiązek zgłaszania swoich wyrobów do Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który weryfikuje, czy w ich składzie nie znajdują się żadne zakazane substancje. W efekcie szkodliwe działanie suplementów diety wynika z reguły z ich niewłaściwego stosowania lub nieodpowiedniego doboru.

W tym miejscu warto podkreślić, że każdy kto decyduje się na stosowanie suplementacji diety powinien zdawać sobie sprawę z faktu, że suplementy nie leczą, ale wykazują działanie prozdrowotne. W efekcie mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i uzupełniająco dla terapii lekowych.

Dlaczego warto stosować suplementy diety?

Stosowanie suplementów diety to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze. Wynika to z rosnącej świadomości w zakresie zdrowego odżywiania oraz dbania o własny organizm. Dlaczego zatem warto zażywać suplementy diety? Przede wszystkim po to, by:

– wyrównać niedobory żywieniowe – ciężko jest bowiem stosować na tyle urozmaiconą dietę, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, czy składników odżywczych;

– zaspokoić większe zapotrzebowanie organizmu – w przypadku niektórych osób (np. sportowców, kobiet w ciąży, czy dzieci) zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może być większe niż standardowo;

– wspierać leczenie – suplementy mogą mieć działanie przyspieszające rekonwalescencję, czy wspierające układ odpornościowy;

– działać profilaktycznie – regularne dostarczanie organizmowi właściwej dawki witamin oraz składników odżywczych pozwala utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji oraz zachować równowagę.

Podsumowując należy stwierdzić, że przyjmowanie suplementów diety to wyraz dbałości o własne zdrowie. Warto jednak pamiętać, że sklep z suplementami musi być wiarygodny, a produkty w stu procentach oryginalne.