Kuchnia Zdrowie

Dieta kopenhaska – Jadłospis

Redakcja
Redakcja
15 lutego 2018
dieta kopenhaska jadłospis
Fot. iStock / hoozone
 

Dieta kopenhaska jadłospis ♦ Pory spożywania posiłków ♦ Założenia diety kopenhaskiej  Przykładowe menu na trzynaście dni  Harmonogram spożywania posiłków

Jedna z najbardziej restrykcyjnych diet, jakie znamy i podobno najbardziej skuteczna. Przede wszystkim w krótkim czasie pozwala zgubić wiele kilogramów, ale nie należy zapominać, że tak szybka utrata masy ciała niesie za sobą zdrowotne konsekwencje.

Harmonogram

Dieta nie może być stosowana dłużej, z powodu restrykcyjnego założenia — przez 13 dni, należy spożywać tylko 3 posiłki dziennie, o stałych porach z dopuszczalnym wahaniem +/- 30 min:

 • śniadanie — między 8 a 9 godziną,
 • obiad — między 12 a 14 godziną,
 • kolacja — między 16 a 18 godziną

 

Fot. iStock / Plateresca

Fot. iStock / Plateresca

Dieta Kopenhaska jadłospis:

Dzień pierwszy oraz ósmy:

 • Śniadanie: kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • Obiad: 1 – 2 jajka ugotowane na twardo, szklanka szpinaku lub brokułów
 • Kolacja: – befsztyk wołowy (200g), 5 liści sałaty z oliwą z oliwek i odrobiną soku z cytryny

Dzień drugi oraz dziewiąty:

 • Śniadanie: kubek czarnej kawy z łyżeczką cukru
 • Obiad: befsztyk wołowy (200g) z  5 liści sałaty z oliwą z oliwek i odrobiną soku z cytryny, można zjeść również owoc — jabłko, grejpfrut
 • Kolacja: 5 chudych plasterków szynki drobiowej, 2/3 szklanki jogurtu naturalnego

Dzień trzeci oraz dziesiąty:

dieta kopenhaska jadłospis

Fot. iStock / Budogosh

 • Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru, 1 mała kromka pieczywa (grzanka)
 • Obiad: pół paczki (szklanka) gotowanego szpinaku, 1 pomidor, 1 surowy mały owoc
 • Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 gruby (100 g) plaster szynki (lub 5 chudszych), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny

 

Dzień czwarty oraz jedenasty:

 • Śniadanie: 1 kubek kawy, 1 kostka cukru
 • Obiad: 1 jajko na twardo, 1 duża marchewka, małe opakowanie serka wiejskiego (twarożku naturalnego) (100-150 g)
 • Kolacja: pół szklanki kompotu z owoców (ugotowanego bez cukru, owoce zjadamy), 2/3 szklanki (słownie: dwie trzecie, a więc niecała jedna szklanka!) jogurtu naturalnego

Dzień piąty oraz dwunasty:

 • Śniadanie: 1 duża starta marchewka z sokiem z cytryny
 • Obiad: 1 duża (300 g) chuda gotowana ryba (pstrąg, dorsz lub sola) z sokiem z cytryny. Rybę można także usmażyć bez tłuszczu.
 • Kolacja: 1 duży befsztyk wołowy (200 g), 5 liści sałaty, pół paczki (6-8 główek) gotowanych brokułów

Dzień szósty oraz trzynasty: 

dieta kopenhaska jadłospis

Fot. iStock / NycyaNestling

 • Śniadanie: 1 kubek czarnej kawy, 1 kostka cukru, 1 mała kromka pieczywa (grzanka)
 • Obiad: 1 duszona pierś kurczaka bez skóry, 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i sokiem z cytryny
 • Kolacja: 2 jajka na twardo, 1 duża starta marchewka

Dzień siódmy:

 • Śniadanie: 1 kubek herbaty (najlepiej zielonej) bez cukru
 • Obiad: 1 pierś (150 g) kurczaka grillowana lub z piekarnika, 1 świeży owoc
 • Kolacja: brak

Przeczytaj więcej o diecie kopenhaskiej: Dieta kopenhaska – radykalna, skuteczna dieta „ostatniego ratunku”. Czy na pewno?

Dieta kopenhaska jadłospis

na podstawie: Avanti fit&beauty nr 01/2016, wydanie specjalne , mojdietetyk.pl


Kuchnia Zdrowie

Wiek to tylko liczba. Dlaczego nigdy nie będziesz miała za dużo lat, by wprowadzić te zmiany w swoim życiu

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 lutego 2018
Fot. istock/Orla
 

To nie prawda, że w życiu możemy realizować się tylko do pewnego momentu. To nie prawda, że przychodzi moment, w którym na wszystko jest już za późno. Wiara w to, że do samego końca wszystko jest w naszych rękach, że dopóki rozumiemy potrzebę zmian i chcemy coś zrobić ze swoim życiem to te zmiany są możliwe, jest kluczowa.

Nigdy nie masz zbyt wiele lat by zrozumieć, że:

Rzeczy materialne to tylko … rzeczy

Te, które magazynujemy w nieskończoność, te które kupujemy, dostajemy, których mamy w nadmiarze, które okupują naszą przestrzeń i nie pozwalają poskładać myśli. Te, bez których doskonale radziliśmy sobie wcześniej, zanim weszliśmy w ich posiadanie. Czy naprawdę ich potrzebujesz? Oczywiście, że nie. Jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się spakować i uciec, co zrobisz z tymi wszystkimi rzeczami? Im mniej ich masz, tym szczęśliwszy jesteś, taka jest prawda. Im prościej żyjesz, tym jesteś spokojniejszy… Nigdy nie jest za późno, by pozbyć się rzeczy, które cię ograniczają przez to, że jest ich w twoim życiu zbyt wiele.

Ludzie to tylko… ludzie

Jak często myślisz o tym, że ktoś ma od ciebie lepsze lub gorsze życie, jest bardziej lub mniej zestresowany, bogatszy lub biedniejszy? Kogo to obchodzi? W pewnym momencie orientujemy się, że wszyscy borykamy się z tymi samymi bądź podobnymi problemami: praca, miłość, rachunki, dzieci, choroba… Nikogo to nie ominie, w takim czy innym stopniu.

Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i wszyscy mamy swoje, czasem bardzo skomplikowane historie. Wszyscy chcemy być szczęśliwi. Wszyscy żyjemy, oddychamy, śmiejemy się, gramy, płaczemy i umieramy. Bądźmy dla siebie mili. Traktujmy siebie z szacunkiem i współczuciem. Jesteśmy w tym razem. Nigdy nie jest zbyt późno, by zmienić swój stosunek do innych.

Świat jest wielki i piękny. Sprawdź

Nie każdy z nas ma to szczęście, że może swobodnie podróżować. Wielu z nas od lat tkwi w jednym i tym samym miejscu bojąc się wyruszyć w nieznane, otworzyć się na coś choć odrobinę innego, poznać inne przestrzenie, innych ludzi, wyjść ze strefy komfortu. Nigdy nie jest za późno na to, by wyruszyć w podróż w nieznane, nawet jeśli miałaby być to podróż do sąsiedniego miasteczka, innej dzielnicy, do nigdy nieodwiedzonego parku po drugiej stronie ulicy. Wszak podróż tysiąca mil zaczyna się od pierwszego kroku…

Rzeczy nie muszą być aż tak skomplikowane

Jasne, że życie potrafi przerażać. Przydarzają nam się czasem niewiarygodnie bolesne, trudne historie, sytuacje, dla których – wydaje się – nie ma jednego, dobrego rozwiązania. Zbyt często pozwalamy lękom rządzić naszą rzeczywistością. Jednak tak naprawdę rzadko zdarza się, żeby nie można było poradzić sobie z życiowymi wyzwaniami.

Wiem, że łatwo jest to powiedzieć, gdy jesteś młody, masz wiele czasu i mało obowiązków.  Ale nigdy nie jest za późno, by zrozumieć, że z największych opresji ratuje nas zazwyczaj spokój i dystans do samego siebie, skupienie się na tym, co pozytywne.

Życie jest krótkie. Bądź odważny i wykorzystaj szansę, jaką ci daje

Nigdy nie jest za późno, by zacząć żyć. By pokierować swoim losem w stronę osobistego spełnienia, by spróbować tego, o czym zawsze marzyłeś, ale się bałeś. Jeśli czegoś pragniesz, znajdziesz sposób, by do tego dotrzeć, by to zrealizować. Uda ci się nawet wtedy, jeśli tylko podejmiesz wysiłek, ale nie zrealizujesz do końca swoich zamierzeń.

Wiek to tylko liczba. Tym kim jesteś, stajesz się cały czas.

 


Kuchnia Zdrowie

Chcesz iść po podwyżkę? 6 argumentów, które możesz wykorzystać

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
15 lutego 2018
Fot. iStock/frankpeters
Następny

Odpowiednie wynagrodzenie za wykonywane obowiązki ma przełożenie na nasze zaangażowanie w pracę i zadowolenie z niej. Często jesteśmy przekonani, że zarabiamy dużo mniej niż nasi współpracownicy lub nigdy nie dostaliśmy podwyżki, choć rzetelnie wykonujemy wszystkie zadania i przykładamy się do sukcesów firmy. Wtedy pojawia się dylemat – czy wybrać się do szefa na rozmowę w sprawie podwyższenia wynagrodzenia? 

Aby skutecznie wywalczyć podwyżkę, nie można kierować się emocjami. Rozmowa pod wpływem impulsu, w dodatku okraszona żalem i poczuciem niesprawiedliwości, na pewno pójdzie źle. Jeśli chcesz postawić na swoim i zrobić dobre wrażenie, musisz mieć odpowiednie argumenty, a tu kluczowe jest… dobre rozeznanie. Warto więc spojrzeć na funkcjonowanie całej firmy, a nie tylko skupiać się na swoich sukcesach. Co warto wziąć pod uwagę?

Twoja firma rośnie

Jeżeli szef chwali się, że firma w ostatnim czasie urosła lub odniosła liczne sukcesy, warto wybrać się po podwyżkę. Dobre wyniki to przecież zasługa poszczególnych pracowników, którzy każdego dnia się starają. W takiej sytuacji trudno będzie przełożonemu wmówić ci, że sytuacja firmy jest kiepska, skoro dopiero co mówił o sukcesach.

Wciąż masz to samo wynagrodzenie

Na ogół, gdy przychodzimy do nowej pracy, dostajemy niską pensję. Często świadomie godzimy się na takie warunki, bo jesteśmy zdesperowani po długim poszukiwaniu pracy. Jeśli jednak pracujesz w jakimś miejscu już dłuższy czas, zmieniając po drodze stanowiska lub powiększano twój zakres obowiązków, możesz ubiegać się o podwyżkę.

Inni zarabiają więcej

To bardzo śliski temat i lepiej uważać. W większości firm zarobki pracowników są niejawne. Poza tym rozmowy o pieniądzach dla wielu osób są krępujące. Jeśli jednak dowiesz się, że inna osoba, wykonująca te same prace i mająca podobne kompetencje lub wykształcenie zarabia więcej, możesz poczuć się oszukana lub wykorzystywana. Taka informacja może być dla ciebie motywacją, by porozmawiać z szefem o podwyżce, ale w trakcie rozmowy skup się na swoich osiągnięciach. Nigdy nie mów, że ktoś inny zarabia tyle i tyle, ani nie sugeruj, że te pieniądze nie należą się tej osobie.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Zobacz także

7 chorób kobiecych, które możesz dziedziczyć po mamie

Jak smakuje zdrowie? Pięć kroków do zdrowszego odżywiania. Holistycznie o zdrowiu, odcinek 2 [WIDEO]

Kilka podstawowych produktów, które wspomagają walkę z rakiem. Warto je włączyć do swojej diety