Go to content

Co stanie się z twoim ciałem, jeśli zaczniesz ćwiczyć przed snem?

ćwiczenia, fitness
fot. LumiNola/iStock

Regularne ćwiczenia i prowadzenie zdrowego stylu życia sprawiają, że cieszymy się lepszą sprawnością fizyczną i psychiczną. Zdarza się jednak, że w ciągu dnia trudno znaleźć czas na aktywność fizyczną. Dopiero wieczorem, przed snem możemy pozwolić sobie na wykonanie ćwiczeń. Jednak czy warto ćwiczyć tuż przed pójściem spać?

Wieczorny trening a zdrowy sen

Zdaniem wielu osób, wieczorny trening może znacznie utrudnić zasypianie i zakłócić spokojny sen. Jednak wbrew temu co sądzą niektórzy, ćwiczenia wykonywane przed pójściem spać mają korzystny wpływ na jakość snu. Przeprowadzone badania dowodzą, że po intensywnym treningu łatwiej zapaść w głęboki sen. Co więcej, ci, którzy przed snem wykonują ćwiczenia wzmacniające, rano są bardziej wyspani i wypoczęci.

Zobacz również: Ćwiczenia w domu – co i jak można ćwiczyć w domu (ze sprzętem lub bez)?

Wieczorny trening a nastrój

Negatywne emocje, które przez cały dzień kumulują się w naszym ciele, utrudniają (często wręcz uniemożliwiają) wieczorny wypoczynek. Doskonale sprawdzą się wieczorne ćwiczenia, dzięki którym pozbędziemy się nagromadzonego stresu. Aktywność fizyczna nie tylko uwalnia negatywne emocje, ale też wycisza umysł. Podczas ćwiczeń pogłębiamy oddech, dzięki czemu stajemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni.

Wieczorny trening a spalanie tłuszczu

W godzinach popołudniowych tempo przemiany materii wzrasta. Wzrasta także temperatura ciała. Treningi wytrzymałościowe są najlepszym ćwiczeniem na pobudzenie organizmu do spalania tłuszczu. Wieczorne ćwiczenia (choć oczywiście nie tylko) wspierają efektywne budowanie tkanki mięśniowej. By szybciej schudnąć, lepiej ćwiczyć przed snem niż z samego rana.

Zobacz również: Ćwiczenia na uda – jak wzmocnić i wyszczuplić uda oraz pośladki?

Jakie ćwiczenia przed snem?

Istnieją pewne rodzaje ćwiczeń, które najlepiej sprawdzą się wieczorową porą.

  • Joga – to doskonały relaks dla ciała i duszy. Pomoże pozbyć się stresu i negatywnych emocji. Wyciszy, odpręży i ułatwi zasypianie. Joga, choć delikatna i łagodna, wzmacnia mięśnie i stawy.
  • Rozciąganie – trening rozciągający pomaga rozluźnić spięte ciało. Po rozciąganiu łatwiej znaleźć wygodną pozycję do snu.
  • Trening siłowy – polega na wykonywaniu kilku ćwiczeń na określone lub wszystkie grupy mięśniowe w kilku seriach. Po treningu siłowym dobrze jest spożyć posiłek bogaty w białko i węglowodany.

Ćwiczenia przed snem – na co zwrócić uwagę?

Ćwiczenia wykonywane przed snem nie powinny mieć negatywnego wpływu na zasypianie. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, które nie zakłócą spokojnego snu. Ci, którzy lubią ćwiczyć przy muzyce powinni wybrać spokojny repertuar. Głośne i rytmiczne dźwięki rozbudzą i utrudnią wieczorne zasypianie. Picie kawy czy napojów pobudzających przed wieczornym treningiem nie jest dobrym pomysłem. Kofeina utrudnia zasypianie i zakłóca jakość snu. Po wieczornym treningu nie należy objadać się ciężkostrawną kolacją. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się lekkostrawny posiłek bazujący na białku i węglowodanach złożonych.