Go to content

A ty kim jesteś – marchewką, jajkiem, czy kawą? Opowieść o przezwyciężaniu trudności

Fot. iStock/Vizerskaya

Posłuchajcie tej historii: „Dawno, dawno temu, córka starego ogrodnika ciągle skarżyła się na swoje życie. Była zmęczona ciągłą walką z przeciwnościami losu, bo kiedy tylko w jej życiu udało się rozwiązać jakiś problem, od razu pojawiał się kolejny. Miała dosyć, czuła się pokonana.

Pewnego dnia ogrodnik słuchając ponownie narzekań swojej córki, poprosił, by poszła z nim do kuchni i usiadła na krześle przy stole. Następnie napełnił trzy małe garnuszki wodą i postawił je na ogniu. Kiedy woda zaczęła się gotować do jednego włożył marchewkę, do drugiego jajko, a do trzeciego wsypał kawę. Pozwolił im się zagotować nie mówiąc przy tym ani słowa. Córka czekała niecierpliwie nie rozumiejąc, co robi jej ojciec. Po około 20 minutach ogrodnik zdjął garnuszki z ognia. Wyjął marchewkę i włożył ją do miski, wyciągnął jajko wkładając je do innego naczynia, a kolejne napełnił kawą.

Spojrzał na córkę i spytał: „Co widzisz?”. „Marchewkę, jajko i kawę” – odpowiedziała. Staruszek przysunął się do niej i poprosił, by dotknęła marchewki. Zauważyła, że jest miękka. Następnie poprosił, by wzięła do ręki jajko i je przepołowiła. Zrobiła to i patrzyła na twarde jajko. Na końcu miała spróbować kawy. Kobieta uśmiechnęła się ciesząc się aromatem kawy. „Co to znaczy, tato?” – zapytała.

Ogrodnik wytłumaczył córce, że trzy produkty miały tę samą trudność: wrzącą wodę. Jednak każdy z nich zareagował zupełnie inaczej. Marchewka wpadła do wody mocna i twarda, ale pod wpływem wrzącej wody stała się słaba, miękka. Jajko było delikatne, cienka skorupka chroniła płynne wnętrze, ale wrzątek sprawił, że wnętrze stało się twarde. Kawa była wyjątkowa, to pod jej wpływem zmieniła się wrząca woda.

Ojciec spytał córkę:

„Kiedy pojawia się problem w twoim życiu, jak reagujesz? Jesteś marchewką, która wydaje się silna, ale kiedy pojawiają się trudności, stajesz się słaba i tracisz siły? Czy jesteś jajkiem, które wrażliwe i słabe pod wpływem trudnych sytuacji staje się twarde i sztywne? Z zewnątrz jesteś taka sama, ale w środku się zmieniłaś? Lubisz kawę? Kawa zmienia wodę, która była problemem. Kiedy woda osiąga punkt wrzenia, wtedy kawa ma najlepszy smak. Jeśli jesteś jak ziarna kawy, kiedy wszystko idzie nie tak, ty pod wpływem kłopotów reagujesz, stajesz się lepsza”.

Przeczytaj opowiastkę, a dowiesz się, dlaczego nieustannie mierzysz się z tą samą trudnością

A ty kim jesteś?

Bycie jajkiem czy marchewką nie jest niczym złym, musisz znaleźć w sobie siły, żeby wstać i kontynuować walkę z przeciwnościami. Nie przestawaj walczyć, bo gdy przestaniesz, jutro już nie będziesz miała siły. Szukaj rozwiązania tu i teraz. Zaufaj sobie i naucz się radzić sobie z problemami, jakie podsuwa ci życie.

Pamiętaj, co dla ciebie jest ważne

Aby utrzymać motywację w walce z przeciwnościami losu, ważne jest, abyśmy zawsze pamiętali, co jest dla nas ważne.

Zorganizuj się

Nie myśl, że wszystko musi być w życiu linearne. Nic nie jest statyczne, dlatego ty bądź elastyczna. Sytuacje, ludzie, miejsca się zmieniają, pojawia się często coś nieoczekiwanego. Dlatego, jeśli twój plan A bierze w łeb, pamiętaj, że alfabet ma więcej liter.

Myśli nie są faktami

Warto o tym pamiętać. Bo często uprawiając czarnowidztwo, jak córka ogrodnika, sami sobie narzucamy ograniczenia i stawiamy bariery. Konieczne jest działanie, by osiągnąć swoje cele, a nie myślenie, co może pójść nie tak.

Trudności zawsze się pojaywiają

I lepiej ten fakt zaakceptować, bo to one pomagają nam ponownie ocenić nasz cel. Pokazują, czy naprawdę nam na danej rzeczy zależy, czy jest dla nas ważna. Akceptuj to, pozwól, żeby te trudności się pojawiały. I odradzaj się jak feniks z popiołów przezwyciężając problemy. Pamiętaj, że trudności to nauka, to lekcja, z której warto wyciągać wnioski.

Trudności, to nasze światło, a nie ciemność, która nas zastrasza.