Go to content

Ból zatok – 6 sposobów na ból zatok

Ból zatok
Fot. Materiały prasowe

Zapalenie zatok to infekcja, której pierwsze objawy są podobne do symptomów przeziębienia, ale jej dalszy przebieg jest już inny. Przede wszystkim dolegliwości związane z zatokami są bardzo uciążliwe i mogą spowodować, że nie będziesz w stanie wykonywać podstawowych obowiązków. Ból odczuwać możesz przy każdym poruszeniu głową.

Ból zatok – z czego wynika?

Najczęściej ból zatok pojawia się znienacka, na skutek niedoleczonych innych dolegliwości. Po czym poznać, że objawy związane są z zatokami? Na początku może pojawić się kichanie, a następnie bardzo uporczywy katar, który nie będzie ustępować. Chwilami możesz się zastanawiać, jak to możliwe, że z twojego nosa wydostaje się taka ilość wydzieliny. Typowym objawem jest również ból u nasady nosa i czoła, który może być bardzo męczący. Skąd się bierze? Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem, które produkują wydzielinę śluzową. Kiedy przestają one być drożne, pojawia się taka ilość wydzieliny, z jaką organizm nie jest w stanie sobie poradzić, czego efektem jest ból. Towarzyszyć mu może senność, brak apetytu, problemy z węchem i oddychaniem oraz ropno-śluzowy wyciek z zatok.

Do najczęstszych przyczyn bólu zatok zaliczamy:

  • infekcje wirusowe,
  • powikłania po leczeniu kanałowym lub usunięciu zębów,
  • alergiczny nieżyt nosa,
  • astmę oskrzelową.

Ból zatok odczuwać możesz w okolicach oczu, czoła i policzków. Szczególnie nasilony jest on rano, a także przy dotyku i pochylaniu głowy. Każdego roku z zapaleniem zatok zmaga się co 10. Polak. Według European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps w pierwszym etapie tę dolegliwość należy leczyć objawowo. W przypadku infekcji wirusowej można stosować leki dostępne bez recepty. Jeśli jednak objawy utrzymują się przez 10 dni lub nasilają się, to konieczna jest konsultacja z lekarzem. Jeżeli specjalista oceni, że ma do czynienia z infekcją bakteryjną, prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię. Jednak nawet w przypadku przyjmowania antybiotyku konieczne jest leczenie objawowe. Nie spowoduje ono, że dolegliwość natychmiast ustąpi, ale na pewno sprawi, że będzie mniej uciążliwa.

6 sposobów na ból zatok

Z bólem zatok możesz sobie poradzić na wiele sposobów. Konsultacji z lekarzem nie wymagają takie metody jak:

  • Inhalacje – to metoda stosowana w przypadku różnych infekcji dróg oddechowych, jednocześnie uważana przez wielu specjalistów za bardzo dobry sposób na ból zatok. Do przygotowania inhalacji możesz użyć ziół, olejków eterycznych czy soli. Nie potrzebujesz inhalatora – wystarczy, że do miski gorącej wody dodasz 7 łyżek soli, a następnie będziesz wdychać unoszącą się parę.
  • Płukanie zatok – w aptekach możesz kupić bez recepty specjalne zestawy do płukania zatok. Nie jest to bolesne, a przynosi niemal natychmiastową ulgę. Zwróć uwagę na to, jak często możesz robić płukanie – taką informację znajdziesz na ulotce.
  • Maści rozgrzewające – okolice zatok możesz posmarować np. maścią kamforową.
  • Przyprawy – dzięki zapachowi cebuli, kminku czy czosnku, udrożnisz nos. Podobny efekt może przynieść wypicie herbaty z dodatkiem cynamonu czy imbiru.
  • Spożywanie kaszy jaglanej – pomaga w oczyszczeniu organizmu z nadmiaru śluzu. Kasza jaglana może być jednym z elementów zup. Możesz również przygotować z niej budyń jaglany.
  • Nawadnianie organizmu – picie dużej ilości wody zalecane jest przy wielu infekcjach, również w przypadku bólu zatok. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu organizm łatwiej rozcieńczy wydzielinę, co ułatwi osuszenie zatok. Specjaliści zalecają picie około 8 szklanek wody dziennie, ale nie tylko w czasie choroby – również na co dzień.

Więcej informacji znajdziesz na Pelafenlek.pl


Artykuł partnera