Zdrowie

6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić

Redakcja
Redakcja
10 stycznia 2018
Fot. iStock/ljubaphoto
 

Wydzielina z pochwy to naturalny objaw mechanizmu regulującego higienę i zdrowie miejsc intymnych. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie, które w nim bytują odpowiadają za zachowanie zdrowia zapobiegają infekcjom intymnym. Zdrowa wydzielina nie powinna być traktowana na równi z upławami, ponieważ nie świadczy o chorobie.

Czasem bywa kłopotliwa, szczególnie gdy jest bardziej obfita, niż zazwyczaj, np. podczas owulacji. Może ona wyglądać różnie, w zależności od dnia cyklu regulowanego przez hormony. Taka wydzielina nie pachnie i może zmieniać wygląd:

  • w pierwszej fazie cyklu jest skąpa i po wyschnięciu zostawia żółtawe ślady,
  • w czasie owulacji wygląda jak śluz przypominający białko jaja,
  • w trzeciej fazie gęstnieje i traci przejrzystość w kierunku bieli.

Zmiana barwy, zapachu i pojawienie się dodatkowych objawów powinno zachęcić kobietę do wizyty u ginekologa.

6 typów upławów. Te objawy powinny cię zaniepokoić

1. Białe upławy 

Białe upławy o konsystencji twarożku, z widocznymi grudkami, mogą świadczyć o infekcji grzybiczej. Może pojawić się ona w wyniku przyjmowania antybiotyku, który niszczy również dobre bakterie, a także nadmiernej, zbyt inwazyjnej higieny miejsc intymnych. Sprzyja jej powstaniu ciepłe i wilgotne środowisko, więc warto profilaktycznie zakładać nieuciskającą bieliznę z naturalnych materiałów.

2. Szare upławy 

Szare lub szarobiałe, gęste i obfite upławy bez towarzyszącego im świądu i pieczenia, o ostrym, rybim zapachu, mogą świadczyć o rozwoju bakteryjnego zapalenia pochwy, która wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

3. Żółte upławy

Żółte ślady na bieliźnie, o ile sama wydzielina jest prawidłowa (przeźroczysta lub biaława) świadczą jedynie o jej utlenieniu. Natomiast gdy upławy są żółte, towarzyszy im świąd, ból i brzydki zapach pochwy, może to być objaw rzeżączki, chlamydii lub infekcji miednicy.

4. Zielone upławy 

Pieniste i cuchnące upławy o zielonej lub żółtozielonej barwie świadczą o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym — pasożytem dolnych odcinków narządów moczowo-płciowych człowieka.

5. Wodniste upławy

Wodniste, obfite upławy oraz towarzyszący im dyskomfort, mogą świadczyć o opryszczce, nadżerce,  erytroplakii (wywiniętym nabłonku gruczołowym na tarczy szyjki macicy).

6. Krwawe plamienia

Plamienia powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, choć nie zawsze świadczą o poważnych kłopotach. Gdy są uporczywe, mogą wynikać ze stosowania antykoncepcji, obecności polipów, mięśniaków, zapalenia szyjki macicy lub infekcji.

Każdą wątpliwość bezpieczniej jest rozwiać podczas wizyty u specjalisty.


 

źródło: wylecz.towww.cosmopolitan.pl


Zdrowie

Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn. Koniec łykania tabletek?

Redakcja
Redakcja
10 stycznia 2018
Fot. iStock/ugurhan
 

Chociaż do spłodzenia dziecka potrzebne są dwie osoby, tak naprawdę to w gestii kobiety leży zapobieganie niechcianej ciąży. Mężczyźni mogą stosować prezerwatywy, ale często wykręcają się na różne sposoby – bo może się zsunąć, pęknąć, no i utrudnia osiągnięcie orgazmu. Stosunek przerywany też nie zapobiega ciąży, dlatego niewiele par decyduje się na tę formę. Co pozostaje? Antykoncepcja hormonalna dla kobiet. Te z nas, które mają już dość łykania tabletek lub z różnych względów nie mogą ich zażywać, niedługo będą mogły odetchnąć z ulgą. Naukowcy szykują coś dla panów…

Do tej pory mężczyźni w ramach antykoncepcji mogli stosować prezerwatywy lub zdecydować się na wazektomię. Ani jedna, ani druga metoda nie ma jednak zbyt wielu zwolenników. Łatwiej przecież zwalić całą odpowiedzialność na kobietę. Co innego faceci, którzy obawiają się „złapania na dziecko”. Kto wie, być może to właśnie z myślą o nich powstał specjalny żel antykoncepcyjny.

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA stworzyli środek na bazie progesteronu i testosteronu w formie żelu, który należy nakładać codziennie na skórę w okolicach ramion. Jego działanie polega na ograniczeniu produkcji spermy. Po aplikacji można bezpiecznie uprawiać seks przez 72 godziny.

Produkt dopiero będzie testowany. Już od kwietnia 2018 roku aż 400 par będzie go stosować przez najbliższe 4 lata. Wyniki badań pozwolą stwierdzić, czy żel ten faktycznie spełnia swoją funkcję.

Nawet jeśli produkt wejdzie na rynek, wcale nie jest powiedziane, że będzie rozchwytywany. Tylko 25 procent panów wykazuje zainteresowanie antykoncepcją dla mężczyzn.


 

Źródło: IFLS


Zdrowie

Wystarczy, że zmienisz jedną małą rzecz w swoim życiu, a już nigdy nie zabraknie ci motywacji do działania

Redakcja
Redakcja
10 stycznia 2018
Fot. iStock/Bliznetsov

Budzisz się rano i… nie masz siły wstać, nic ci się nie chce. I nie chodzi o to, że jesteś zmęczona, że się nie wyspałaś, zarwałaś noc oglądając film do bardzo późnych godzin nocnych. Po prostu masz poczucie, że dzisiejszy dzień nie przyniesie ci nic ekscytującego. Będzie taki jak wszystkie, rutyna, w której trudno ci znaleźć chęć do działania.

Leżysz w łóżku i myślisz, że kurczę masz fajną pracę, dobry związek, jesteś zdrowa, więc dlaczego tak ciężko ci się podnieść i ruszyć w dzień? To trochę przygnębiające, prawda? Czasami tak ciężko się nam zmotywować, wykrzesać z siebie energię. Motywację musimy zastąpić samodyscypliną, żeby w końcu wstać i umyć te cholerne zęby licząc na to, że za chwilę jakoś to będzie. Uwierz, każdemu się to zdarza, tylko każdy różnie z tym sobie radzi.

Zdradzę ci pewną rzecz – wystarczy wprowadzić jeden prosty nawyk, by nie mieć problemu z motywacją, z poszukiwaniem sensu w tym, co na co dzień robimy. Pytasz siebie – jak to zrobić?

No właśnie tutaj ukryty jest problem, bo pytanie, nie powinno brzmieć JAK tylko DLACZEGO. To właśnie zmiana JAK na DLACZEGO ma kluczowe znaczenie. Zobacz, już w szkole, kiedy zmagałaś się z zadaniem domowy, pytałaś: „Jak mam to zrobić”, podobnie teraz w pracy, gdy dostajesz zadanie, pojawia się: „Jak?”, kiedy ktoś mówi: „Wyjedź na wakacje, spełniaj swoje marzenia”, także pytasz siebie „jak?”. Jesteśmy tak zajęci szukaniem odpowiedzi na „jak”, że nie cofamy się i nie pytamy „dlaczego” i właśnie tak cierpi nasza motywacja. Musimy wiedzieć, dlaczego coś robimy, by znaleźć motywację do działania, by ustalić, co dla mnie dzisiaj jest ważne. Dlaczego mam to robić? Dlaczego mam jechać na wakacje? Dlaczego mam znaleźć chwilę dla siebie? Nie pytaj, jak mam schudnąć, tylko dlaczego. Najpierw znajdź powody, dla których masz coś zrobić, a chwilę później spytaj siebie „jak”. W ten sposób odzyskasz kontrolę nad tym, co jest dla ciebie istotne.

Ćwicząc najpierw myślenie „Dlaczego”, a dopiero chwilę potem „Jak” możesz spodziewać się dwóch świetnych rezultatów:

  • łatwiej będzie ci znaleźć motywację do działania, ponieważ szybciej będziesz dostrzegać po co coś robisz, jaki jest cel, co daje to tobie
  • staniesz się bardziej świadoma tego, co dla ciebie jest naprawdę ważne, co przybliża cię do postawionego tobie celu, czy realizacji planów.

Dlaczego nie spróbować? Ten mały nawyk, który wprowadzimy w nasze życie, może naprawdę wywołać rewolucję korzystną dla nas.


 

źródło: pickthebrain.com

 

 

 

 


Zobacz także

męskie tabletki antykoncepcyjne

Już za chwileczkę, już za momencik… męska pigułka antykoncepcyjna

O przyjściu Stasia na świat…i cholestazie ciążowej

Jak przetrwać chorobę? Poradnik osobisty, w czterech krokach

Jak przetrwać chorobę? Poradnik osobisty, w czterech krokach