Go to content

5 problemów zdrowotnych, które ujawnia wygląd twoich dłoni

Fot. iStock/energyy

Wygląd dłoni świadczy nie tylko o sposobie ich pielęgnacji lub zaniedbaniach, ale informuje również o problemach zdrowotnych. Na pierwszy rzut oka nieistotne plamki, czy stale zimne palce nie są czymś niepokojącym. Wiele osób traktuje pewne odstępstwa od normy, jako specyficzną urodę.

Tymczasem wygląd dłoni może wskazywać na zaburzenia czy choroby, które warto skonsultować ze specjalistą.

5 problemów zdrowotnych, które ujawnia wygląd twoich dłoni

1. Zaczerwienie skóry

Zaczerwienienie skóry mogą świadczyć o alergii skórnej. W takim przypadku należy wykonywać prace związane z czyszczeniem w domu w rękawiczkach i używać odpowiednich kremów ochronnych na skórę.

2. Pękające opuszki

Główną przyczyną pękania opuszków jest niedobór witamin z grupy B, A i E. Jeśli problem nie mija, konsultacja lekarska pomoże wykluczyć niedoczynność tarczycy lub cukrzycę, które również mogą powodować pękanie.

3. Opuchnięte palce

Opuchlizna palców może być oznaką odwodnienia, ponieważ gromadząc wodę, organizm zabezpiecza się przez skutkami jej niedoboru i stąd obrzęk. Inną przyczyną może być dieta bogata w sól, która podnosi ciśnienie krwi i powoduje zatrzymanie wody. Podobne problemy mogą również powodować poważniejsze choroby, takie jak choroby nerek, serca lub tarczycy, które wymagają konsultacji u specjalisty.

4. Zakrzywienia palców

Powinny one niepokoić, szczególnie gdy nie są skutkiem mechanicznego urazu. Zakrzywienia mogą być efektem choroby przewlekłej, takiej jak np. reumatycznego zapalenia stawów.

5. Sine, zimne dłonie

Gdy palce stają się białe lub bladoniebieskie, bolesne, bardzo długo się nagrzewają, bolą, może być to objaw choroby Buergera. W jej przypadku tętnice i żyły w kończynach mogą zostać zablokowane drobnymi skrzepami krwi, dobrze jest skonsultować objawy z lekarzem.

źródło: www.ofeminin.plwww.hellozdrowie.pl