Go to content

5 naturalnych sposób na dolegliwości gastryczne u kobiet w ciąży

fot. iStock/EmirMemedovski

Kobiecie w ciąży dokuczają często nudności, wymioty oraz inne zaburzenia gastryczne. Jak sobie z nim najlepiej poradzić? Jakie metody są najbardziej bezpieczne dla mamy i dla dziecka? Chociaż ciąża nie jest chorobą, to jednak w jej trakcie pojawiają się u kobiet rozmaite dolegliwości, będące efektem burzy hormonalnej i adaptacji organizmu do nowych okoliczności. Pomimo, że uznawane są za „fizjologiczne”, nie oznacza to, że można pozostawić przyszłą mamę bez pomocy i czekać aż objawy w końcu miną same.

Dolegliwości ciężarnych najczęściej wiążą się z zaburzeniami pokarmowymi. Hormony sprawiają, że układ trawienny gorzej funkcjonuje i staje się mniej wydolny. Z drugiej strony rosnące dziecko uciska coraz silniej macicę i narządy przewodu pokarmowego. Dlatego przyszła mama boryka się zazwyczaj z takimi przypadłościami, jak: nudności i wymioty, zgaga, zaparcia, uczucie ciężkości w żołądku, senność poposiłkowa, wzdęcia, czy odbijania. Zaburzenia krążenia żylnego natomiast sprzyjają hemoroidom.

W ciąży jednak zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego większość kobiet rezygnuje z jakiegokolwiek leczenia, aby nie narażać siebie i dziecka na potencjalne działania niepożądane leków konwencjonalnych. Warto jednak sięgnąć wówczas po naturalne metody terapeutyczne, które są nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim skutecznie wspierają kobietę w ciąży i łagodzą jej dolegliwości. Dobrze zatem wiedzieć, że można sięgnąć po takie naturalne remedia jak:

1. Odpowiednia dieta

W przypadku dolegliwości pokarmowych u przyszłej mamy ważne jest, aby jej dieta była lekkostrawna i odżywcza, a posiłki spożywane w mniejszej ilości, lecz częściej. Najlepiej jeśli posiłki są gotowane, duszone lub przyrządzane na parze. Podstawę jadłospisu powinny stanowić takie produkty jak: kasza jaglana, kasza jęczmienna, ryż, bataty, warzywa korzeniowe, fenkuł, jajka, dobrej jakości wołowina, kurczak i ryby. Wskazane są łagodne przyprawy i zioła, suszone owoce, migdały.

Aby zapobiec porannym mdłościom dobrze jest zaraz po obudzeniu zjeść jakąś małą, suchą przekąskę, po czym pozostać w łóżku jeszcze przez około 20 minut. Jeśli mdłości są odczuwane przez cały dzień, można sięgać po suche przekąski co kilka godzin, aby żołądek nie pozostawał pusty. Jeśli ciężarnej dokucza zgaga, pieczenie i palenie w przełyku lub kwaśne odbijania, ulgę przynosi picie herbaty rumiankowej lub wody z cytryną. Sprawdza się także ciepły wywar z siemienia lnianego. W przypadku częstych i obfitych wymiotów, trzeba koniecznie zadbać o regularne i systematyczne nawadnianie organizmu. Najlepiej popijać zwykłą wodę, często i w małych ilościach, aby nie dopuścić do odwodnienia.

2. Leki homeopatyczne

W przypadku nieustannych nudności, które nie ustępują pod wpływem wymiotów, do tego pojawia się nadmierna ilość śliny, a kobieta nie ma ochoty ani na jedzenie (wstręt do każdego pokarmu), ani na picie, przyda się Ipeca. Jeśli natomiast nudności łagodnieją pod wpływem wymiotów, język pokryty jest żółtawym nalotem, a dodatkowo pojawiają się ogólne zaburzenia dyspeptyczne, niestrawność, zaparcia i uczucie „kamienia” w żołądku, można sięgnąć po Nux vomica. Przy zgadze i pieczeniu w przewodzie pokarmowym pomoże Robinia pseudoaccacia. Gdy zaś dolegliwościom towarzyszy osłabienie wskazany jest Carbo vegetabilis. Z kolei Ignatia amara przyda się paniom, u których nudności wywoływane są przez sam zapach pożywienia, lecz paradoksalnie samo jedzenie łagodzi te dolegliwości.

Jeśli nie jesteśmy pewne, jaki konkretnie lek pojedynczy zastosować, warto sięgnąć po złożony lek homeopatyczny w tabletkach, chętnie polecany przez położne. Zawiera w sobie kilka leków pojedynczych i dzięki temu gwarantuje szerokie spektrum działania. Wskazania do jego użycia to rozmaite dolegliwości żołądkowo-jelitowe, niestrawność, wzdęcia, odbijania, zgaga, uczucie pieczenia i palenia w przełyku, odczucie ciężaru w nadbrzuszu oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Jest łatwy w stosowaniu, tabletki szybko się rozpuszczają w jamie ustnej. Lek można zażywać regularnie lub doraźnie, w razie potrzeby.

3. Imbir

W radzeniu sobie z nudnościami i wymiotami u ciężarnych doskonale sprawdza się korzeń świeżego imbiru. Zaleca się stosowanie go przed posiłkami. Można wypić niewielką ilość (1 mała łyżeczka) soku ze świeżego imbiru, zjeść szczyptę świeżo startego korzenia lub wypić ciepły wywar ugotowany z kilku plasterków imbiru. Z imbirem nie można jednak przesadzić. Jest on przyprawą dość silnie rozgrzewającą i wysuszającą. Stosowany w nadmiarze może skutkować pojawieniem się zaparć, gorzkiego posmaku w ustach, bólów głowy czy rozdrażnienia.

4. Akupunktura

Ta znana od wieków metoda leczenia, pochodząca z tradycyjnej medycyny chińskiej, cieszy się dużą popularnością wśród ciężarnych, ponieważ skutecznie radzi sobie z różnymi dolegliwościami okresu ciąży. Pomaga nie tylko na nudności i wymioty, ale również przynosi ulgę w bólach kręgosłupa i pleców, likwiduje obrzęki i wzmacnia narządy wewnętrzne. Zabiegi musi jednak wykonywać wykwalifikowany terapeuta, ponieważ pewne punkty akupunkturowe są przeciwwskazane do nakłuwania w ciąży. Mogą bowiem wywołać skurcze, co grozi poronieniem lub przyspieszoną akcją porodową.

5. Napary ziołowe

Chociaż wydaje się często, że preparaty roślinne są bezpieczne, w przeciwieństwie do leków homeopatycznych, nie wszystkie są wskazane u kobiet w ciąży. Z tych najbardziej zalecanych można wymienić melisę lekarską. Zioło to nie tylko uspokaja, ale też przynosi ulgę w porannych nudnościach. W czasie ciąży rekomenduje się także picie naparu z liści malin. Na początku ciąży pomaga pozbyć się porannych mdłości, a pod koniec rozluźnia mięśnie macicy, przygotowując ją do porodu. Bezpiecznie można pić także napary z pokrzywy, mięty, rumianku czy nagietka.

Naturalne sposoby i metody leczenia można bez problemu stosować zarówno w ciąży, jak i już po urodzeniu dziecka. Najlepiej sięgnąć po nie od razu jak tylko pojawią się jakiekolwiek problemy gastryczne. Natura zawsze wspiera ciężarne kobiety, ponieważ cykl reprodukcyjny człowieka wpisuje w jej rytm i jest zgodny z jej prawami. Dlatego w naturze właśnie trzeba poszukiwać bezpiecznych sposobów na spokojne i zdrowe przetrwanie ciąży.