Zdrowie

5 mitów o menopauzie, które najwyższy czas obalić

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/SIphotography
 

Menopauza to hasło, które powoduje u większości kobiet odruch niechęci. Przede wszystkim kojarzy się nam z przemijaniem młodości, zmianą pewnych rzeczy na gorsze, wieloma niedogodnościami. Okazuje się jednak, że ten naturalny dla kobiet proces (dla mężczyzn jest to andropauza) obrósł w krzywdzące mity, które sprawiają, że boimy się tego nieuchronnego czasu bardziej, niż powinnyśmy.

Menopauza jest inaczej doświadczana przez każdą kobietę i naprawdę nie musi być czymś złym, ostatecznym. W rzeczywistości ten czas może się stać impulsem do wyzwolenia, okazją do zmiany przyzwyczajeń, bycia zdrowym i szczęśliwym. Wszystko stanie się łatwiejsze mentalnie, jeśli tylko oddzielimy szkodliwe mity, od prawdy.

 5 mitów o menopauzie, które nadszedł czas obalić 

1. Menopauza dotyczy kobiet po pięćdziesiątym roku życia

To jest bardzo mylący osąd, który wprowadza w błąd wiele kobiet, powodując niepewność, frustrację i niezrozumienie sytuacji. Nie istnieją sztywne ramy czasowe, w których menopauza musi wystąpić. Na przedwczesną menopauzę mogą cierpieć nawet trzydziedziestokilkulatki, a są również kobiety, które muszą się porządnie naczekać, by przeżyć ten czas.

2. W trakcie menopauzy życie intymne zamiera 

To również mit, który działa wyjątkowo zniechęcająco na kobiety. Owsze, wahania hormonalne i problemy z nawilżeniem ścianek pochwy mogą utrudniać zbliżenie, ale go nie uniemożliwiają. Żele intymne pozwalają się pozbyć problemu. Jeśli suchość lub boesne stosunki bardzo dokuczają, warto poradzić się lekarza ginekologa.

3. Każdą kobietę czekają uderzenia gorąca 

Choć 70 do 75% kobiet w czasie menopauzy cierpi z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów, pozostałe nie mają tych problemów. W obrębie tej grupy kobiet, które ich doświadczają, objawy mogą się wahać od postaci lekkiej, ledwie zauważalnej, po skrajną. Tu nie ma żadnej reguły, bo każdy organizm jest inny.

4. Tylko hormonalna terapia zastępcza może pomóc

Chociaż hormonalna terapia zastępcza może pomóc złagodzić niektóre objawy menopauzy, istnieją również inne sposoby na złagodzenie problemu . Regularne ćwiczenia mogą kontrolować uderzenia gorąca, poprawiać nastrój i sen, kontrolować masę ciała i zmniejszać zmęczenie. Techniki relaksacyjne, zdrowa dieta z fitoestrogenami, wykluczenie alkoholu są metodami, które można wykorzystać, by poczuć się lepiej.

5. Tycie jest nieuniknione

Podczas menopauzy i wahań hormonalnych metabolizm może zostać zaburzony, a to oznacza, że możliwe jest przybieranie na wadze. Spadek poziomu estrogenu może, ale nie musi, powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu. Jednak spowolniony metabolizm, to nie jedyny winowajca. Siedzący tryb życia, brak ćwiczeń i niezdrowe jedzenia wyrządzają nam więcej szody, niż sam fakt przechodzenia menopauzy.

źródło:  www.mindbodygreen.com


Zdrowie

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzi

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/Geber86
 

Może się wydawać niemożliwym osłabienie więzi w rodzinie, której członkowie są ze sobą naprawdę blisko. Wspólne przeżycia, relacje oparte na dobrych emocjach, miłości, wspólnej trosce o dobro najbliższych powodują, że rodzina staje się siłą, schronieniem na dobry i zły czas w życiu.

Trudno sobie wyobrazić, że ta opoka nagle ulega zachwianiu, destrukcji. A jednak życie przynosi takie zmiany, które najczęściej w sposób niepostrzeżony rozluźniają więź między bliskimi osobami. Najczęstszy przykład dotyczy dzieci wychodzących z rodzinnego gniazda i podążających własnymi drogami, które nie zawsze łączą się z pragnieniami ich rodziców. Tu proces zachodzi naturalnie i związany jest z rodzącą się niezależnością. Ale często w sposób nieświadomy już wcześniej popełniamy błędy, które mogą skutkować rozluźnieniem relacji w rodzinie.

5 błędów, które powodują osłabienie rodzinnych więzów 

1. Krytyka

Krytyka może spełniać pozytywne zadanie, ale tylko wtedy, gdy jest konstruktywna. Krytykowanie dla samego krytykowania, nawet jeśli ktoś robi to z troski, może mieć przykre skutki. Osoba krytykowana, nawet jeśli czuje na co dzień miłość ze strony bliskich, może czuć się niewystarczająco dobra, co powoduje żal i wycofywanie się z kontaktu w obawie przed nieustającą krytyczną oceną.

2. Faworyzowanie

Rodzice powtarzają, że swoje dzieci kochają tak samo mocno, ale rzeczywistość często pokazuje coś zupełnie innego. Nawet jeśli chodzi jedynie o ciepły uśmiech, bardziej zaangażowaną pochwałę, nie mówiąc już o nadawaniu specjalnych przywilejów członkom rodziny, może rodzić to zazdrość i niechęć do otoczonej większymi względami osoby.

3. Kłamstwa

Kłamiemy z wielu powodów i ponosimy różne konsekwencje wypłynięcia prawdy na jaw. Kłamstwa powtarzane w kręgu bliskich osób tworzą atmosferę nieufności, podejrzliwości, a nawet niechęci, która popycha do zamykania się w sobie, niekiedy agresywnej ochrony własnych interesów. Trudno mieć zaufanie do kogoś, na kim nie można polegać, nawet, jeśli to ukochana mama czy siostra.

4. Egoizm

Fakt mieszkania w jednym domu nie oznacza automatycznie, że każdy ma robić, mówić i myśleć to samo. Można pięknie się od siebie różnić, ale egoistyczne zapędy bliskiej osoby mogą rodzić rozczarowanie, złość, niechęć i sprawiać, że nie chcąc się z kimś szarpać w pewnych kwestiach, oddalamy się dla własnego spokoju psychicznego. Brak chęci znalezienia kompromisu komplikuje wiele rzeczy.

5. Nieumiejętność wybaczania

To chyba najgorsza cecha, która osłabia więzi między bliskimi sobie osobami. Popełnianie błędów jest bardzo ludzkie, niestety nie zawsze bliscy są w stanie sobie wybaczyć przewinienia i tym samym tworzy się między nimi mur nie do przeskoczenia. Upór i rozpamiętywanie dawnych ran nie pozwala się im zasklepić i rodzi emocje przykre dla obu stron.

źródło: krokdozdrowia.com


Zdrowie

Nie sposób jej nie kochać! Jak się wam podoba nowy image Kasi Nosowskiej?

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
nowy image kasi nosowoskiej
Fot. Screen z Instagrama /nosowska.official

Kochamy jej makijażowe tutoriale i nigdy dość ust 😉 – ten dystans do siebie i świata, który zdaje się czasem popadać w szaleństwo. Chyba nie ma dziś w Polsce kobiety, która nie trafiłaby na jej Instagrama. Zaczęło się niewinnie od filmików #ajażemjejpowiedziała, potem specjalne treningi i kreator opony. Tym razem jednak Nosowska zaskoczyła absolutnie wszystkich – i nie jest to poradnik jak dokleić rzęsy. 😉 

Kasia tym razem postanowiła zawojować świat po staremu – muzycznie i właśnie poinformowała o swoim nowym singlu.

Rok 2018, z rożnych względów jest inny niż poprzednie. Hey odpoczywa, postanowiłam więc ten czas przeznaczyć na ruchy niepodległościowe:) Prezentuję Wam dziś pierwszą piosenkę z płyty, która ukaże się jesienią. Tym razem zmieszam krew z Michałem Foxem Królem, co oznacza, że słowa wystąpią w duecie z innymi niż dotąd dźwiękami. Starsza pani zaprasza do wyrażenia ekspresji poprzez ruch:) – pisze na Instagramie wokalistka pod zdjęciem.


Nowy klip ma już pół miliona wyświetleń na Youtube. Co sądzicie o Kasi w wersji elektro?


Zobacz także

Diagnoza: rak. Co dalej? „Najważniejsze jest to, co teraz. A teraz ja ciągle żyję. Ciągle tu jestem”

Pokaż mi, co jesz, a powiem ci czy jesteś szczęśliwa

Zakochana w zdrowiu. Jak dbać o siebie naturalnie