Go to content

15 rzeczy, które robisz, ponieważ zmagasz się z przewlekłymi migrenami. Ludzie tego nie wiedzą

fot. Karolina Grabowska/Pexels

Wiele osób, które nigdy nie doświadczyły migreny, nie zdaje sobie sprawy z jej głębokiego wpływu na codzienne życie. Osoby cierpiące na chroniczne migreny tęsknią za spędzaniem czasu z bliskimi, pracą i ogólnie wieloma radościami życia. Jeśli jesteś kimś takim, wiesz, jak mogą być wyniszczające i czasami chcesz po prostu urwać sobie głowę. Oto 16 rzeczy, o których ludzie nie wiedzą, że robisz, ponieważ zmagasz się z przewlekłymi migrenami.

Anulujesz plany

Odwołujesz plany, bo nie możesz się zmusić do wyjścia z domu. Nie możesz chodzić, a głowa boli tak bardzo, że wolisz zostać w domu.

Nie chcesz nic robić

Migreny wyczerpują psychicznie i fizycznie. Inni mogą nazwać cię leniwą, ale w rzeczywistości masz mdłości i zbyt duży ból, aby w ogóle cokolwiek zrobić.

Jesteś bardzo wrażliwa na wszystko

Jesteś bardzo wrażliwy na światło, dźwięk, zapach i dotyk.

Ledwo jesz

Migreny rujnują apetyt i nie możesz jeść ani pić przez dzień lub dwa.

Jesteś rozdrażniona

Łatwo wpadasz w złość na małe rzeczy i nic na to nie poradzisz. Jesteś bardzo drażliwa.

Lepiej ci w ciemności

Starasz się trzymać z dala od światła, bo to łagodzi ból.

Migrena porażenna - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock/Migrena porażenna

W pomieszczeniu nosisz kapelusz i okulary przeciwsłoneczne

Kiedy jesteś w pracy lub w innym zamkniętym pomieszczeniu, zawsze nosisz kapelusz lub okulary przeciwsłoneczne, aby móc zablokować światłu dostęp do twoich oczu.

Komunikujesz się głównie za pomocą wiadomości tekstowych

Rozmowa boli, więc unikasz rozmów telefonicznych z kimkolwiek.

Jesteś zaniedbana

Tak naprawdę nie zawracasz sobie głowy robieniem czegokolwiek ze swoimi włosami lub twarzą, ponieważ po prostu nie masz energii, aby włożyć jakikolwiek wysiłek w swój wygląd fizyczny.

Zawsze pocierasz czoło, szyję i skronie

Po prostu próbujesz złagodzić część bólu.

Masz trudności z komunikowaniem się z innymi

Mówisz bardzo cicho, mówienie boli, przeszkadza ci nawet hałas własnego głosu. Czasami bełkoczesz, jakbyś była pijana i nie jesteś w stanie mówić poprawnie.

Łatwo się przeziębiasz

Zawsze pocierasz ręce, krzyżujesz ramiona i pocierasz nogi. Kiedy masz migrenę, temperatura ciała spada i zawsze masz zimne dłonie i stopy.

Bierzesz urlop albo chorobowe

Bywają dni, kiedy nie jesteś w stanie pracować, ponieważ cierpisz na pulsujący ból, osłabienie, zawroty głowy, nudności, niewyraźne widzenie i zawroty głowy.

Masz „doła”

Życie z przewlekłym bólem odbija się na twoim samopoczuciu psychicznym i emocjonalnym. Migreny prowadzą również do niepokoju, depresji, a nawet myśli samobójczych. Świadomość, że musisz z nimi żyć na zawsze i nie możesz nic z tym zrobić, jest przerażająca.

Cały dzień bierzesz tabletki

Bierzesz wszystko, cokolwiek, co znajdziesz, i nawet nie martwisz się faktem, że możesz przekroczyć limit dawki, bo zrobisz wszystko, by pozbyć się migreny.