Lifestyle Wiadomości

Wojna w Jemenie trwa! UNICEF Polska apeluje o pomoc dla dzieci

Redakcja
Redakcja
9 listopada 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Wojna w Jemenie to największy kryzys humanitarny w XXI wieku. 80% mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej. Szacuje się, że 2 miliony dzieci w tym kraju jest poważnie niedożywionych. UNICEF Polska rozpoczyna kampanię „Pomoc dla Jemenu” i apeluje o wsparcie poprzez stronę unicef.pl/jemen. Akcję wspiera Maciej Orłoś.

Trwający od pięciu lat konflikt w Jemenie spowodował masowe wysiedlenia, głód i choroby. Pandemia COVID-19 dodatkowo pogłębia cierpienia w całym kraju. Rodziny codziennie walczą o przetrwanie. Potrzeby jemeńskich dzieci nigdy nie były bardziej palące. Czysta woda i pomoc żywnościowa są niezbędne do przetrwania najmłodszych. Prawie 325 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia i jest na granicy życia i śmierci.

Jednym z takich dzieci jest 14-miesięczna Arwa – dziewczynka z Jemenu, która cierpi z głodu. Dzięki wsparciu UNICEF Arwa ma szanse na przeżycie. Niestety, tysiące dzieci w tym kraju mogą nie mieć tyle szczęścia, co Arwa.

Sytuacja dzieci w Jemenie jest dramatyczna. Najmłodsi każdego dnia umierają z głodu. Zdecydowałem się wesprzeć kampanię UNICEF Polska dla Jemenu, bo nasza pomoc jest teraz potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Ufam, że poruszymy serca Polaków i razem uratujemy wiele istnień, mówi Maciej Orłoś.

UNICEF jest w Jemenie od początku konfliktu. Od stycznia do lipca 2020 niemal 2 mln dzieci zostało przebadanych pod kątem niedożywienia. Tysiące dzieci otrzymało mikroelementy i tabletki odrobaczające. Potrzeby są jednak ogromne. Z powodu braku funduszy wiele programów pomocy dzieciom w Jemenie zostało wstrzymanych.

Jemen to teraz najgorsze miejsce do życia na ziemi. Nasi koledzy w tym kraju każdego dnia narażają zdrowie i życie, aby nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Proszę, nie zawiedźmy ich! Liczy się każde wsparcie finansowe. Dzięki darowiznom z Polski uratujemy zdrowie i życie tysięcy dzieci, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Jak pomóc?

Każdy może pomóc potrzebującym dzieciom w Jemenie. Wystarczy wejść na stronę unicef.pl/jemen i przekazać darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na:

  • zakup żywności terapeutycznej stosowanej w leczeniu niedożywienia u dzieci;
  • objęcie terapią leczenia niedożywienia jak największej liczby najmłodszych w Jemenie;
  • zakup zestawów pierwszej pomocy tj. pakietów najważniejszych leków i materiałów medycznych;
  • tabletki do uzdatniania wody i inne najbardziej potrzebne produkty humanitarne.

UNICEF w leczeniu niedożywienia od lat z powodzeniem stosuje wysokokaloryczną pastę terapeutyczną złożoną ze zmielonych orzeszków ziemnych. Jedna saszetka pasty to 500 kcal. Wystarczy, że dziecko będzie przyjmowało trzy takie saszetki dziennie, aby w ciągu tygodnia przybrać na wadze kilogram. Koszt takiej miesięcznej terapii to zaledwie 131 zł.

UNICEF w Jemenie oprócz programów żywnościowych niesie pomoc medyczną, wodno-sanitarną, edukacyjną i ochronną. Sytuację w kraju pogarsza plaga szarańczy pustynnej oraz powodzie, które nawiedziły Jemen tego roku w lipcu. Zniszczona została infrastruktura, domy, szkoły, szpitale, schroniska i żywy inwentarz. Wiele osób zginęło lub zostało rannych. Zniszczeniu uległy wodociągi, a woda pitna została zanieczyszczona, co zwiększa ryzyko cholery, malarii i dengi. Kraj wyniszczony wojną i pandemią COVID-19 potrzebuje naszego wsparcia.

Wejdź na stronę unicef.pl/jemen i przekaż darowiznę. Twoja pomoc może uratować zdrowie i życie dziecka w Jemenie! – apeluje Maciej Orłoś.

Fot. Materiały prasowe

###

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa. Więcej informacji na stronie unicef.pl


Lifestyle Wiadomości

8 rzeczy, które mogą zmienić twoje życie na lepsze w ciągu jednego roku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 listopada 2020
Jesień jest zmianą, zapowiedzią czegoś nowego. Szkoda czasu na jesienną depresję
Fot. iStock / teksomolika
 

Tak często porównujemy się do innych i tak bardzo chcielibyśmy zamienić się z kimś na życia. Bo inni mają lepiej. Bo mają więcej szczęścia, lepsze możliwości, łatwiejszy start. A przecież tak naprawdę, wszystko dzieje się w naszej głowie. Jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami. Nasze reakcje blokują nas przed osiągnięciem sukcesu.

8 rzeczy, które mogą zmienić twoje życie na lepsze w ciągu jednego roku

1. Przestań narzekać i zacznij doceniać to, co już masz

Nie wiesz nawet jak ta zmiana wpłynie na jakość twojego życia. Okaże się, że jesteś prawdziwym szczęściarzem, że z wielu rzeczy nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Dach nad głową, pełna lodówka, przyjaciele – są tacy, którzy tego nie mają. Doświadczenie uczy nas, że zbyt wiele wymagamy od losu, a zbyt mało od siebie.

2. Nie bój się samotności, odkrywaj się w niej na nowo

Stanąć oko w oko z sobą samym to wyzwanie. Nie zawsze jest łatwo, wyjście ze strefy komfortu może nas naprawdę zaskoczyć. Własne błędy i  słabości widać jak na dłoni, gdy jesteśmy sami, gdy patrzymy na siebie bez filtra, niczego nie ukrywając. Warto dobrze wykorzystać ten czas, skupić się na sobie.

3. Pożegnaj się ludźmi, którzy nie wnoszą do twojego życia nic pozytywnego

To nie jest łatwe, zwłaszcza gdy mamy problem z asertywnością. Ale niestety, toksyczne relacje z innymi są dla nas szczególnie szkodliwe i wyjątkowo wyczerpujące emocjonalnie. Pozbycie się tych więzi to prawdziwa ulga. Z perspektywy czasu zrozumiesz, jak ważna jest to zmiana.

5. Wybierz jedną umiejętność, którą chciałbyś rozwinąć i włóż w ten rozwój całą swoją energię

Nie ma co łapać kilku srok za ogon. Skoncentruj się na jednej rzeczy i staraj się robić ją dobrze.

6. Poświęć się celowi, który sobie wyznaczyłeś, nie patrz w przeszłość

Odpuść to, czego już dawno nie zmienisz. Przeszłość to zamknięty rozdział, a ty powinieneś zrobić sobie grafik na tu i teraz, oraz na bliską przyszłość. Idź wyznaczoną ścieżką, a do tyłu oglądaj się tylko po to, by czerpać z doświadczenia.

7. Ćwicz codziennie, dla lepszego samopoczucia

Ruch, wysiłek, endorfiny… Oprócz lepszej formy fizycznej, zdobędziesz też lepszą formę psychiczną, co jest teraz szczególnie ważne. Opracuj sobie plan treningowy i ćwicz np codziennie rano, przed śniadaniem. Zaczniesz dzień w lepszym nastroju i… z lepszym krążeniem.

8. Popełniaj błędy i ucz się na nich

Wyciąganie wniosków z własnych pomyłek, to jedna z najwspanialszych lekcji o życiu. Twoje własne doświadczenia są warte więcej niż rady życzliwych osób. Jeśli nie przeżyjesz pewnych rzeczy sam, jeśli nie odczujesz pewnych konsekwencji na własnej skórze, nie będziesz mieć motywacji by coś zmienić, pozostaniesz bierny.

Pozytywne zmiany będą namacalne. Nieodwracalnie wpłyną na twoje życie, na twój sposób postrzegania świata i innych. Zobaczysz wyraźnie, że są rzeczy, bez których twoja codzienność jest lepsza, a ty – spokojniejszy, w harmonii z samym sobą.Zobacz także

Odeszli w 2021 roku. Papcio Chmiel, Krzysztof Krawczyk, Wiesław Gołas… na zawsze zostaną w naszych sercach!

Czy żałuję? Bogu dziękuję za ten rozwód i nowe życie!

„Ktoś podpie*dolił mi dzień”. Jak to możliwe, że dajemy się tak wykorzystywać? Ha, znalazłam na to sposób