Wiadomości

Piękna (i zdrowa!) na Wiosnę. Nie daj się chorobie!

Redakcja
Redakcja
25 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Zbliża się wiosna! Ciepło, kolory, ruch na powietrzu, świeże warzywa, słońce! Jesteście gotowi na wiosenne zmiany? Może w tym roku warto zadbać o zdrowie i urodę jednocześnie? Fundacja „Znajdź Pomoc” wraz z Galerią Północną oraz partnerami odpowiedzialnymi społecznie organizuje wiosenną akcję profilaktyczną, połączoną z poradami urodowymi i spotkaniami ze specjalistami. Wydarzenie ma na celu wzmacnianie świadomości wagi profilaktyki nowotworowej w dbaniu o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, co przełoży się na nasz poziom energii i wygląd!

W ramach wydarzenia wszyscy odwiedzający będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji profilaktycznych ze specjalistą z Fundacji, otrzymać materiały naukowe, posłuchać wystąpień ekspertów oraz na specjalnych fantomach dowiedzieć się jak samodzielnie badać się pod kątem nowotworów piersi i jąder.

Szczególnie zapraszamy Panie mierzące się aktualnie z chorobą onkologiczną i ich bliskich na spotkania z naszymi ekspertami – będziemy rozmawiać o radzeniu sobie w tej trudnej sytuacji, poznamy historie powrotu do zdrowia, dowiemy się jak można skorzystać ze wsparcia fundacji oraz poznamy najnowocześniejsze metody diagnostyki.

Wydarzenie odbędzie się 7 marca w Galerii Północnej w godzinach od 10 do 22. Szczegółowy plan wydarzenia oraz harmonogram wystąpień ekspertów pojawi się niebawem na stronie wydarzenia Piękna na Wiosnę.

Link do wydarzenia FB: https://www.facebook.com/events/499881910925829/


Wiadomości

Opierasz się zmianom? Jest kilka powodów, dla których to nic dobrego

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
25 lutego 2020
Fot. iStock
 

W życiu jedno jest pewne – zmiany! I choć taka perspektywa bywa czasem przerażająca i przytłaczająca, to nic nie możemy na to poradzić. Zmieniamy się my, nasza życiowa sytuacja, nasze otoczenie i ludzie dookoła – czasem przynosi nam to coś dobrego i przyjemnego, innym razem wymaga od nas siły i stawia przed wyzwaniami.

Jesteś otwarta na nowe doświadczenia, czy raczej przyjmujesz je z niechęcią i opierasz się tak długo, jak to możliwe? Jeśli to drugie, zobacz, dlaczego nie warto zamykać się na zmiany i jak możesz sobie takim zachowaniem zaszkodzić.

Opierasz się zmianom? Jest kilka powodów, dla których to nic dobrego

1. Powstrzymujesz się przed rozwojem

Każda zmiana uczy nas czegoś nowego, nawet ta, która wydaje nam się wielkim nieszczęściem. Nie patrz na nią, jak na coś przytłaczającego – wypatruj raczej okazji do zdobycia doświadczeń, wiedzy, umiejętności lub kontaktów.

2. Nie dajesz sobie szansy na świeży początek

Zmiana pracy, przeprowadzka, nowy związek, czy wejście w nieznane towarzystwo to szansa na nowy początek, ułożenie pewnych spraw od początku i pokazanie siebie od innej strony. Na początku jest strasznie, ale jeśli zachowasz otwartość i optymizm, dostrzeżesz wiele dobrego i mnóstwo możliwości.

3. Zatracasz szerszy obraz

Zmiana to nowe perspektywy i możliwość innego spojrzenia na różne sprawy i własne życie – jeśli kurczowo trzymasz się tylko tego, co już masz i znasz (nawet jeśli to znane nie jest dla ciebie dobre i korzystne), pozbawiasz się szansy na zyskanie szerszego obrazu i nabrania dystansu.

4. Stajesz się mniej wdzięczna

Utykasz w swoim życiu przyzwyczajona do codzienności i zapominasz o tym, jak wiele masz szczęścia. Zmiany i związane z nimi okresowe trudności przypominają o tym, by być wdzięcznym każdego dnia i dziękować za to, co i kogo mamy obok siebie.

5. Tracisz pokorę

Porażki i niepowodzenia to lekcje pokory, które pokazują nam, że nie jesteśmy idealni, mamy swoje słabości i nie wszyscy muszą nas lubić. Podobnie jest ze zmianami – ich doświadczanie to okazja by poskromić nasze ego, zmierzyć się z opiniami innych, poprosić o pomoc i wsparcie.

6. Popadasz w rutynę i wygodę

Ta sama droga do pracy, te same obowiązki, zakupy w jednym miejscu od lat, zero zmian wśród znajomych, a może nawet i wieloletni związek, wygodny i bezpieczny, ale pozbawiony uczuć i satysfakcji? Najwyższy czas na zmianę – czujesz to głęboko w środku, przestań się bać!

7. Jesteś mniej elastyczna

Im dłużej odpychasz od siebie zmiany, tym trudniej przychodzi ci zmierzenie się z każdą nową sytuacją w życiu – wszystko przez to, że zatracasz swoją elastyczność i zamykasz się na nowe. Pamiętaj, że kto nie idzie do przodu, ten wiele traci i de facto się cofa!

8. Zapominasz o swojej sile

Kiedy już zmierzysz się ze zmianą, pokonasz trudności, staniesz z powrotem na nogi i życie znowu zacznie się do ciebie uśmiechać, poczujesz się silniejsza, pewniejsza siebie i mądrzejsza. Unikanie zmian sprawia, że czasem możesz zapomnieć o tym, na jak wiele cię stać i jak wiele potrafisz.

9. Odsuwasz coś, co i tak w końcu nastąpi

Możesz zamknąć oczy i udawać, że nic się nie dzieje, zmiana przejdzie obok i cię nie zauważy, ale dobrze wiesz, że to i tak nie zadziała. Prędzej czy później będziesz musiała zaakceptować to, co ma się wydarzyć, przyjąć zmianę z jej wszystkimi konsekwencjami – niech stanie się to na twoich warunkach, daj sobie szansę, odwagi!


Wiadomości

Tramping – co to jest? Z plecakiem przez świat

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
25 lutego 2020
Tramping - co to jest? Z plecakiem przez świat
Fot. Materiały prasowe – Tramping - co to jest? Z plecakiem przez świat

Tramping to stosunkowo nowa formuła podróżowania, polegająca na maksymalnym ograniczaniu kosztów wyjazdu przy jednoczesnej intensyfikacji doznań dzięki obcowaniu z bliska z lokalnymi atrakcjami i mieszkańcami.

Skierowany jest przede wszystkim do osób aktywnych, nie bojących się poświęcić komfortu podróży i zakwaterowania na rzecz przeżycia niezapomnianej przygody. Daje wyjątkową możliwość współdecydowania o przebiegu planu i trasy wyprawy. To także ukierunkowanie ich w stronę własnych pasji i zainteresowań.

Tramping – co to jest?

Tramping staje się coraz bardziej popularną formą wypraw turystycznych. Wybierają go najchętniej osoby żądne dreszczyka emocji i adrenaliny, znudzone przemierzaniem utartych szlaków i oglądaniem masowo dostępnych atrakcji. Tramping jest gwarantem przeżycia przygody, nie jest jedynie biernym zwiedzaniem i realizowaniem wyznaczonych ram programu wycieczki.

Wyprawy trampingowe nie mają sztywnych punktów programowych. Tak naprawdę jedynym obostrzeniem jest termin zakończenia wycieczki. Za realizację założeń wyprawy odpowiedzialny jest jej pilot. Towarzyszy on grupie przez cały czas (oprócz tzw. czasu wolnego dla uczestników).

Pilot organizuje logistykę wyprawy: noclegi, transport itp. Modyfikuje program w wypadku pojawienia się zdarzeń losowych: zmiany warunków pogodowych, strajków, remontów, objazdów, opóźnienia transportu lokalnego i wszystkich innych okoliczności, które mogą mieć bezpośredni wpływ na przebieg wyprawy.

Szlak przygód czeka!

Tramping to jakby przygoda w zawieszeniu. Nigdy nie wiadomo, co czeka za zakrętem, wszystko jest w jakiś sposób nieprzewidywalne i zależne od losowych czynników. Dodaje to adrenaliny i smaku każdej trampingowej wyprawie, czyniąc ją niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju. Tramping to zaspokajanie indywidualnej ciekawości w kontakcie z drugim człowiekiem, tradycją i kulturą odwiedzanego regionu.

Fot. Materiały prasowe

Tramping rozbudza i angażuje zmysły. Na naszej drodze napotykamy niezaplanowane wydarzenia: jarmarki, wesela, karnawały czy projekty społeczne, w których spontanicznie możemy wziąć udział. Tramping, dzięki swej formule, nawet zachód słońca potrafi uczynić niezapomnianym przeżyciem. Wystarczy, że zawiedzie nas rzadko uczęszczanymi szlakami w wyjątkowe miejsce.

Dodatkowy trud i niespotykane okoliczności spowodują, że każda chwila ma szansę urosnąć do rangi magicznej.

Co robimy na wyprawie trampingowej?

Na miejscu to uczestnicy wraz z pilotem decydują o tym, w jakich formach aktywności chcą wziąć udział, a w jakich nie. Stanowi to niewątpliwą atrakcję takich wypraw, dając każdemu szansę na współtworzenie przeżyć, których wycieczka dostarczy uczestnikom. W specjalnych przypadkach pilot może zezwolić na indywidualny plan uczestnika, jeśli nie będzie on kolidował z planem grupy ani jej opóźniał.

Pilot podejmuje decyzje jako osoba odpowiedzialna przed organizatorem wycieczki. Każdy uczestnik zobowiązany jest do zabrania ze sobą określonej sumy pieniędzy, by pokryć koszty zakwaterowania, transportu, biletów wstępu itp. Te środki przekazuje pilotowi, który opłaca wszystko za całą grupę. Niewskazana jest rozrzutność, środki muszą wystarczyć na całą wyprawę.

Tanie podróżowanie – jak zmniejszyć koszty wyprawy?

Redukcja kosztów wyprawy odbywa się na poziomie:

  • transportu na miejsce,
  • transportu lokalnego,
  • zakwaterowania,
  • wyżywienia.

Koszty przelotów redukuje się dzięki korzystaniu z tanich linii lotniczych lub w oparciu o indywidualne lub grupowe taryfy ulgowe. Gdy jest taka możliwość, uczestnicy mogą dotrzeć na miejsce drogą lądową we własnym zakresie.

Jak i czym podróżujemy?

Program wycieczek trampingowych najczęściej realizowany jest lokalnymi środkami komunikacji. W zależności od charakteru wyprawy, kraju, regionu podróż odbywa się pociągiem, autobusem, busem, jeepem, łodzią, promem, motorówką, rikszą. Nie ma limitów i każdy środek transportu jest odpowiedni, gdy zbliża do celu. Niektóre wyprawy posiadają elementy trekkingowe, w innych przewidziana jest podróż stopem.

Tramping – gdzie śpimy i co jemy?

Zakwaterowanie zależne jest od charakteru i miejsca wyprawy. Wspólną cechą jest tutaj minimalizacja kosztów. Z tego względu noclegi realizowane są w tanich hostelach, hotelach, domach gościnnych, na polach namiotowych, pod gołym niebem czy w innych dostępnych tanich opcjach noclegowych. W razie zastrzeżeń podniesienie własnego komfortu zakwaterowania jest kwestią uczestnika wyprawy.

Podróżnicy sami muszą zadbać o własne wyżywienie. Suchy prowiant można przywieźć z kraju bądź zaopatrzyć się w lokalnych sklepach. Oprócz sklepów preferowane są lokalne knajpki, bary i restauracje, te same, w których jadają lokalni rezydenci.

Tramping - wielkość grupy

Fot. Materiały prasowe

Tramping – wielkość grupy

Grupy trampingowe liczą sobie maksymalnie 12 osób. Decydując się na tramping, trzeba być przygotowanym na brak dogodnych warunków charakteryzujących typowe wycieczki. Dlatego przy podróżach tego typu bardzo ważna jest dobra kondycja fizyczna oraz doza odporności psychicznej. Wynika to z nietypowych warunków oraz długotrwałego przebywania z osobami o różnych nawykach i usposobieniach.

Kluczową rolę odgrywa umiejętność życia w grupie i współpraca między pilotem i uczestnikami grupy. Tramping nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób nietowarzyskich, mających problem z osiąganiem kompromisów.

W wyjątkowych przypadkach psucia atmosfery wyprawy lub nieprzestrzegania miejscowego prawa czy zwyczajów, na prośbę pilota lub innych uczestników możliwe jest usunięcie uczestnika grupy. Odbywa się to przy zgodzie organizatora. W takich sytuacjach nie obowiązuje zwrot kosztów wyprawy.

Fot. Materiały prasowe

Tramping przywodzi na myśl wyprawę ze znajomymi w towarzystwie osoby, która była już w odwiedzanych miejscach. Osoba ta umiejętnie podpowiada, jak wyprawę należy poprowadzić, by zapewnić odpowiednią moc wrażeń. Daje możliwość realizacji siebie i swoich pasji poprzez uczestnictwo w wybranych aktywnościach i atrakcjach. Daje unikalną szansę poczucia się jak podróżnik, a nie zwykły turysta.

Materiał prasowy Travelduck


Zobacz także

Zmieniajmy dziecięce szpitale na dobre – Fundacja K.I.D.S. chce wprowadzić pierwszy tak zaawansowany System Zdalnej Opieki w Polsce

„Zacznij dzień z czystą głową”, czyli Polacy wspólnie wracają do formy

„#Każda koszula pomaga” w budowie szkoły w Ghanie!