Dom i wnętrze Wiadomości

Pietruszka na anemię i dla zdrowych nerek. Jaka siła kryje się w tym niepozornym warzywie?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
7 marca 2020
pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości
Fot. belchonock/iStock
 

Pietruszka to warzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić polską kuchnię. Bez pietruszki nie ma mowy o pysznym rosole, inne zupy bez niej też jakby uboższe, o sałatce jarzynowej nie wspominając. Nie tylko korzeń tego niepozornego warzywa ma swoje miejsce w kuchni. Również zielona, aromatyczna natka jest chętnie stosowana. Pietruszka ma wiele cennych właściwości, więc warto postarać się, by w kuchni gościła jak najczęściej.

Pietruszka zwyczajna – biały korzeń, zielona natka – to warzywo doskonale kojarzą nawet dzieci. Podobno przywędrowała ona wraz z królową Boną na polskie stoły i tak już została. Poza charakterystycznym smakiem i aromatem, jaki oddaje potrawom, zarówno korzeń, jak i natka chronią nasze zdrowie na różne sposoby.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. Qwart/iStock

Pietruszka zwyczajna – składniki odżywcze

Pietruszka, a szczególnie jej natka, jest doskonałym źródłem witaminy C i A. W 100 g natki znajdziemy aż 160 mg witaminy C, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie wynosi 60 mg. Zielona część pietruszki dostarcza również żelazo niehemowe, które jest lepiej wchłanialne przez organizm, dzięki towarzystwu wspomnianej już witaminy C i kwasu foliowego. Natka pietruszki zawiera chlorofil, oczyszczający organizm człowieka. Natomiast korzeń pietruszki dostarcza znaczne ilości witaminy A  oraz witaminy C,  B, B6, B9,K, PP i E, żelazo, potas, fosfor, wapń, magnez, cynk, sód i mangan. W korzeniu obecne są flawonoidy oraz kumaryny, a także lecznicze olejki eteryczne (apiol, mirystycyna i terpeny). Pietruszka najlepiej wpływa na zdrowie spożywana na surowo. Korzeń najczęściej trafia do zupy, a świeżą natką można posypywać wszelkie dania, równie dobrze smakuje na kanapce. Nadmiar pietruszki można zamrozić lub ususzyć, by mieć ją w kuchni zawsze pod ręką.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. fcafotodigital/iStock

Pietruszka – właściwości dla zdrowia

Pietruszka na pęcherz i nerki

Zielona część pietruszki wykazuje działanie antyseptyczne, zapobiegając rozwojowi szkodliwych bakterii w pęcherzu moczowym i nerkach. O odpowiednią ilość natki pietruszki w diecie powinni zadbać szczególnie osoby ze skłonnościami do infekcji dróg moczowych. Korzeń pietruszki od dawna ceniony jest z powodu właściwości moczopędnych. Powinny to szczególnie docenić osoby ze skłonnościami do obrzęków oraz cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Pietruszka – natka dla zdrowej krwi

Pietruszka, szczególnie natka, bogata jest zarówno w witaminę C i żelazo idealnie sprawdzi się w diecie zapobiegającej anemii. W natce pietruszki znajdziemy także witaminę K, niezbędną do prawidłowego procesu krzepnięcia krwi. Chlorofil z kolei wspiera wzrost erytrocytów – komórek czerwonych krwi, które transportują cząsteczki tlenu po organizmie.

Pietruszka podczas menstruacji

To warzywo powinno stale gościć w menu kobiet, które miesiączkują. Natka dostarczając wartościowe żelazo, zapobiega powstawania jego niedoborów podczas intensywnego krwawienia. Pietruszka, a szczególnie jej korzeń, ułatwia usunięcie z organizmu obrzęków, które są częste w trakcie okresu. Sprawdzi się także, jeśli kobieta narzeka na skurcze macicy, wpływając na zmniejszenie napięcia mięśni gładkich.

pietruszka - korzeń, natka, naciowa, właściwości

Fot. pilipphoto/iStock

Pietruszka – korzeń na lepsze trawienie

Korzeń pietruszki reguluje procesy trawienne, wpływając na produkcję śliny w jamie ustnej i soków trawiennych w żołądku. Jest także wiatropędny, więc usuwa wzdęcia. Oczyszczającą moc pietruszki poleca się osobom cierpiącym na schorzenia wątroby.

Poprawia stan wzroku i skóry

Natka pietruszki to skarbnica prowitaminy A – garść natki uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na karoten. Karoten (prowitamina A) jest niezbędna dla zdrowej skóry oraz wzroku. Garść natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na prowitaminę A! Warto serwować ją skropioną dobrą oliwą, gdyż prowitamina A potrzebuje tłuszczu, by organizm dobrze ją przyswoił.

Pietruszka naciowa – składniki odżywcze

Pietruszka naciowa to kuzynka pietruszki zwyczajnej. Ta dwuletnia roślina wytwarza dużą ilość aromatycznych liści, które są znacznie bardziej obfite niż u zwykłej pietruszki. Korzeń pietruszki naciowej nie jest jadalny, ponieważ jest bardzo twardy i łykowaty. Pietruszka naciowa uprawiana jest ze względu na wspomnianą rozetę liści, które wykorzystuje się przede wszystkim jako dodatek do potraw. Zawierają one dużą ilosć witaminy C, a także witaminę A, B1, B2, sole mineralne – szczególnie wapń, potas, fosfor, żelazo.

Fot. Crask/iStock

Pietruszka – przeciwwskazania

Pietruszka, mimo że ma wiele zalet, ma także pewne przeciwwskazania. Najczęściej nie tyle chodzi o zupełną rezygnację z tego warzywa, ale ograniczenie ilość w pewnych przypadkach. Dużej ilości natki pietruszki w menu powinny unikać osoby z chorobami nerek, z powodu kwasu szczawiowego, który może przyczynić się do powstawania kamieni w nerkach.


źródło:  okiemdietetyka.pl 

Dom i wnętrze Wiadomości

Napięciowy ból głowy. Dlaczego tak trudno go leczyć?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 marca 2020
napięciowy ból głowy - objawy, przy nerwicy, leczenie
Fot. iStock

Napięciowy ból głowy w łagodnym przebiegu to przypadłość, na którą uskarża się wiele osób. W większości przypadków nie destabilizuje zwykłego funkcjonowania tak jak dzieje się to przy migrenach, ale niekiedy potrafi być bardzo dokuczliwy. Sposobów na niego jest kilka, ale nie u każdego zadziałają one w ten sam sposób. Czym dokładnie jest napięciowy ból głowy, jakie ma przyczyny i objawy?

Napięciowy ból głowy to samoistny ból głowy, który pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn. Cierpią z jego powodu osoby zazwyczaj od 25-30 roku życia, a najczęściej uskarżają się na niego czterdziestolatkowie. Nie do końca wiadomo, z jakiego powodu pojawia się, ale najczęściej wskazuje się na wpływ czynników psychogennych, a także niedostatecznie higienicznego trybu życia.

napięciowy ból głowy - objawy, przy nerwicy, leczenie

Fot. iStock

Napięciowy ból głowy dzielimy na trzy typy, ze względu na częstotliwość występowania:

  • postać epizodyczna rzadka – mniej niż jeden epizod bólu w miesiącu i mniej niż 12 dni z bólem w roku,
  • postać epizodyczna częsta – od 1 do 14 dni z bólem w miesiącu i 12-179 dni z bólem w roku,
  • przewlekła postać – powyżej 15 dni z bólem w miesiącu i powyżej 180 dni z bólem w roku.

Napięciowy ból głowy – objawy

Napięciowy ból głowy w łagodnej postaci określany jest przez osoby nim dotknięte, jako ból o niewielkim lub średnim natężeniu, o charakterze tępym, rozlanym, uciskowym (bez pulsowania). Lokalizuje się go w okolicy czoła, bez towarzyszących nudności i wymiotów. Najczęściej spotykana jest postać epizodyczna rzadka napięciowego bólu głowy, niewymagająca diagnostyki i leczenia. Na bardziej dokuczliwą, przewlekłą postać bólu napięciowego, uskarża się około 2-3% populacji. W tym przypadku nawroty bólu są częste, a sam ból długotrwały, bywa że negatywnie wpływający na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Ta postać, mimo że często poddawana jest leczeniu, jest trudna do pokonania.

napięciowy ból głowy - objawy, przy nerwicy, leczenie

Fot. iStock

Napięciowy ból głowy przy nerwicy  

Bóle głowy mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze oczywiste. Powodów jego wystąpienia jest wiele, ale bardzo często odnotowuje się napięciowy ból głowy przy nerwicy. Doświadczają go osoby wykazujące skłonność do ulegania nerwom i sytuacjom stresowym, cierpiące z powodu lęku, uskarżające się na problemy ze snem. Ból pochodzenia napięciowego może wynikać ze  skłonności dziedzicznych, zbyt dużego napięcia emocjonalnego, przeładowania obowiązkami. Skarżą się z jego powodu osoby narażone na nadmierny i długotrwały stres, cierpiące na zaburzenia lękowe i depresyjne.

Może również wystąpić napięciowy ból głowy przy nerwicy, zlokalizowany z tyłu głowy, pochodzenia mięśniowego, związany z kręgosłupem szyjnym. W przypadku nasilonego problemu psychosomatycznego, warto skorzystać z porady psychologa. Niekiedy w poważnych zaburzeniach mogą być zalecone leki antydepresyjne.

Podobne do napięciowego bólu głowy mogą być objawy przewlekłego pourazowego bólu głowy pojawiające się niekiedy po urazie głowy. Bóle głowy w tym przypadku odczuwane są jako rozlane, również towarzyszy im obniżenie nastroju, zmęczenie. Pojawiają się często – nawet codziennie, mogą towarzyszyć im zawroty głowy oraz uczucie przewlekłego zmęczenia. Przewlekły pourazowy ból głowy zazwyczaj leczy się lekami przeciwdepresyjnymi.

napięciowy ból głowy - objawy, przy nerwicy, leczenie

Fot. iStock

Napięciowy ból głowy – leczenie

Konieczne jest wyeliminowanie czynnika, który powoduje dolegliwości, czyli źródła stresu i napięcia. Warto stosować różne, dopasowane do indywidualnych potrzeb techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, czy joga, ćwiczenia oddechowe oraz masaże relaksujące. Ciepłe, odprężające kąpiele, zapalone świece zapachowe, przygaszone światło również mogą być pomocne w uspokojeniu. Jeśli czasu nie ma wiele w ciągu dnia, zimny kompres na czoło oraz oddychanie przy otwartym oknie – a jeszcze lepiej – spacer, mogą przynieść potrzebną ulgę. Poświęcenie czasu hobby, uwagi pupilowi, również może być pomocne w odwracaniu myśli od nadmiaru emocji i zadziała wyciszająco, kojąco na psychikę. Warto zrezygnować ze zbyt dużej ilości kofeiny oraz alkoholu oraz pić odpowiednią ilosć wody – odwodnienie sprzyja powstawaniu bólu głowy.

Napięciowy ból głowy można próbować łagodzić stosując środki przeciwbólowe. W leczeniu doraźnym najczęściej stosuje się leki z grupy leków niesteroidowych przeciwzapalnych. Natomiast w stanach przewlekłych można zalecić pacjentowi leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, przez okres od 3 do 6 miesięcy. Leczenie farmaceutykami bywa mało skuteczne.

Jeśli objawy bólu głowy nie mijają, wręcz się nasilają, lub dołączają do nich inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

źródło:  emg-neurolog.pl ,www.mp.pl 


Zobacz także

Kto nie lubi weekendowych, leniwych poranków? Śniadaniowe spotkanie z Gosią Ohme

Kampania społeczna „Zdrowiej” – czyli jak znani i lubiani dbają o swoje zdrowie

Sposób na Instaxa, czyli najlepsze inspiracje złowione w sieci