Wiadomości

Kampania społeczna „Zdrowiej” – czyli jak znani i lubiani dbają o swoje zdrowie

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2020
Fot. iStock
 

Codzienne nawyki związane z odżywianiem, aktywnością sportową czy uzależnieniami mogą być kluczowe w profilaktyce chorób nowotworowych. O tym mówi najnowsza kampania społeczna stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny przygotowana z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Akcję „Zdrowiej” wspierają Daria Widawska, Katarzyna Bosacka, Joanna Koroniewska, Cyber Marian, Anna Jaworska, Katarzyna Zielińska oraz Joanna Górska.

 „Kawa na ławę. Powiedz mi, kiedy ostatnio przeszedłeś badania profilaktyczne?” – to pytanie, które stawia Joanna Koroniewska w filmie towarzyszącym tegorocznym obchodom Dnia Walki z Rakiem. W akcji „Zdrowiej” wzięli udział przedstawiciele telewizji, kultury, prasy czy blogosfery. W serii filmów opowiadają oni o swoich sposobach na zachowanie zdrowia i zachęcają do regularnych badań.

Daria Widawska, Katarzyna Bosacka, Joanna Koroniewska, Cyber Marian, Anna Jaworska, Katarzyna Zielińska oraz Joanna Górska dzielą się swoimi metodami na zdrowe życie. Jednocześnie zachęcają Polaków do zmiany nawyków na lepsze, a także zwracają uwagę na to, jak ważne są regularne badania profilaktyczne.

Cele kampanii

Autorzy kampanii „Zdrowiej” zachęcają do badań kontrolnych i podpowiadają, w jakim wieku oraz jak często należy je wykonywać. W jednym z filmów aktorka Katarzyna Zielińska podkreśla, że regularne badania są ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich. Polacy jednak często z nich rezygnują lub odkładają je na później. Dlatego dziennikarka Joanna Górska przypomina, że badania nie muszą wiązać się z informacją o chorobie. To też możliwość potwierdzenia, że jesteśmy zdrowi i nie mamy się czym martwić.

Bardzo ważnym obszarem profilaktyki są również codzienne wybory składające się na styl życia. Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny opracowało listę kluczowych czynników, które wpływają na organizm człowieka – tzw. paliwo mentalne. Do jego składników zaliczyć można m.in.: jakość i długość snu, odżywianie, ruch czy czas na odpoczynek. Jednak wpływ na nasze zdrowie mają również mniej oczywiste czynniki jak: sposób oddychania, umiejętność wyrażania emocji czy relacje z ludźmi. W przygotowanych filmach ambasadorzy dzielą się swoimi doświadczeniami i zachęcają do refleksji o prowadzonym trybie życia.

– Dbanie o jakość paliwa mentalnego to skuteczna metoda na profilaktykę zdrowotną. Ambasadorzy zdradzają swoje metody na dobre samopoczucie. Zaprosiliśmy do akcji osoby znane i lubiane, które dbają o zdrowe nawyki na co dzień. W ten sposób chcemy zachęcać, aby każdy nas wprowadzał takie małe zmiany w swoim życiu, dzięki którym można dłużej cieszyć się zdrowiem – mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

W każdym z filmów występuje jeden ambasador, który opowiada o jednym ze składników paliwa mentalnego. Należą do nich:

 1. SEN

Sen to jeden z najważniejszych elementów paliwa życiowego – mówi aktorka Daria Widawska. Nie tylko regeneruje on organizm, ale także wpływa na ograniczenie stresu i zachowanie prawidłowej wagi.

 1. ODŻYWIANIE

Jesteś tym co jesz – przypomina Katarzyna Bosacka. Aktorka radzi by unikać fastfoodów, słonych przekąsek i słodyczy, a także jeść mniej. Liczy się przy tym jakość jedzenia. Kontrola posiłków pomaga zachować zdrowie na dłużej.

 1. RUCH

„Zawsze mówisz: zacznę od jutra, a to jutro nie chce nadejść? Nie odkładaj tego!” – radzi Cyber Marian, znany youtuber, wspierający kampanię Movember Polska. By utrzymać ciało i umysł w dobrej formie, wystarczy zacząć od zwykłego spaceru albo ćwiczeń w domu. Kluczowa jest regularność.

 1. RELAKS

Anna Jaworska, autorka bloga mumme.pl podpowiada, jak prawidłowo zadbać o odpoczynek, by być efektywniejszym, szybciej podejmować decyzje i łatwiej radzić sobie z obowiązkami. Czas dla siebie oraz dla bliskich znacząco wpływa na samopoczucie oraz stan zdrowia.

 1. ODDECH

Skupienie na oddechu jest dla mózgu jak ćwiczenia na siłowni dla ciała – porównuje aktorka Joanna Koroniewska. Ćwiczenia oddechowe, zajęcia z jogi czy medytacja pozwalają obniżyć stres i uspokoić umysł, dlatego warto poświęcić im kilka minut dziennie.

 1. WYRAŻANIE EMOCJI

Katarzyna Zielińska dzieli się sposobami na wyrażanie emocji. Aktorka mówi o nazywaniu swoich uczuć. Warto podkreślać, co jest dla nas ważne.  „Jeśli chcesz coś mocno kopnąć, to kopnij piłkę, nigdy własną drugą nogę lub inną osobę” – radzi.

 1. INNI LUDZIE

„Aktywność społeczna to ważny element gromadzenia paliwa mentalnego” – podkreśla Joanna Górska, dziennikarka Telewizji Polsat. Relacje międzyludzkie są niezwykle ważne dla zachowania zdrowia, dlatego warto dostrzegać ludzi dookoła i być otwartym na rozmowę.

Film na temat badań profilaktycznych:

Daria Widawska, film o śnie:

Joanna Koroniewska, film o medytacji:

Katarzyna Zielińska, film o wyrażaniu emocji:

W ramach kampanii w najbliższych dniach stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny opublikuje łącznie 7 filmów.


LINK FB: https://www.facebook.com/events/191610258697906/

Więcej informacji: www.ruchspoleczny.org.pl

www.facebook.com/PolskieAmazonkiRuchSpoleczny


Wiadomości

Leczenie onkologiczne – jak dobrze je rozplanować?

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2020
Leczenie onkologiczne – jak dobrze je rozplanować?
Fot. iStock – Leczenie onkologiczne – jak dobrze je rozplanować?
 

Terapia onkologiczna to złożony proces. Leczenie onkologiczne obejmuje cały szereg specjalizacji, ekspertów, placówek i tematów. Odnalezienie się w gąszczu tych niezbędnych elementów bywa sporym wyzwaniem, zwłaszcza świeżo po diagnozie, kiedy pacjenta ogarnia często szok, smutek i uczucie niepewności. Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem to okazja do wzmożonych działań edukacyjnych, które mogą pomóc w pozyskaniu informacji niezbędnych do zaplanowania leczenia onkologicznego.

Leczenie onkologiczne – ustalenie całościowego planu leczenia

Pierwszym, najważniejszym etapem dla pacjenta jest dokładna diagnostyka, która pozwala na ustalenie, jakiego leczenia wymaga i jak należy je zaplanować. Pieczę nad planem terapii obejmuje koordynator, wybrany przez konsylium lekarskie. To on integruje poszczególne wymagane składowe terapii. – Leczenie onkologiczne jest dziś powszechnie uznawane za leczenie holistyczne. Aby to zrozumieć, trzeba spojrzeć na organizm jako na jeden połączony ze sobą system. Oznacza to, że nie można koncentrować się wyłącznie na jednym obszarze opieki. Pacjent powinien mieć starannie zaplanowany zarówno proces terapii przeciwnowotworowej, jak też obszary wspomagające leczenie, takie jak m.in.: odżywianie, właściwe postępowanie przeciwbólowe, wsparcie psychologiczne czy rehabilitację  – mówi dr n. med. Paweł Kabata, chirurg onkolog, lekarz żywienia klinicznego.

Bieżąca ocena kondycji organizmu

Dobrze odżywiony organizm ma szansę lepiej przejść proces leczenia. Człowiek chory często potrzebuje więcej energii i składników odżywczych niż zdrowy, a jednocześnie z powodu choroby może doświadczać problemów z jedzeniem, które powodują ryzyko niedożywienia. U pacjenta niedożywionego mogą częściej rozwijać się powikłania, może on gorzej tolerować leczenie, a czasami wręcz nie być w stanie realizować terapii według zaleceń. Przed rozmową z lekarzem koordynującym na temat dalszych zaleceń, należy zadać sobie kilka pytań, które mogą wskazać na potrzebę wdrożenia wsparcia żywieniowego:

 • Czy w ostatnich 3 miesiącach zauważyłem/am spadek wagi ciała o 5% lub więcej (np. 2,5 kg lub więcej w przypadku osoby ważącej 50 kg, a 5 kg lub więcej przy wadze 100 kg)?
 • Czy w ostatnim czasie zauważyłem/am, że dotychczas noszone ubrania są za duże?
 • Czy w ostatnim czasie ktoś z mojego otoczenia zwrócił uwagę, że schudłem(am)?
 • Czy moje BMI wynosi 18,5 lub poniżej? (wzór: BMI = waga w kg/wzrost w m2, np. pacjent waży 50 kg i mierzy 164 cm, to BMI = 50/(1,64)2)
 • Czy w ostatnim czasie mam mniejszy apetyt?
 • Czy w ostatnim czasie jem mniej (np. mniej posiłków i/lub mniejsze porcje)?
 • Czy w ostatnim czasie doświadczyłem/am nudności, wymiotów, biegunek lub zaparć?

Skorzystanie z porady żywieniowej

Odpowiednio wcześnie przeprowadzona konsultacja z lekarzem lub dietetykiem oraz, w sytuacjach kiedy jest to wskazane, zmiana diety, jak również dołączenie preparatów z obszaru żywienia medycznego, może pozytywnie wpłynąć na stan odżywienia i przebieg terapii. – Moje doświadczenie jako chirurga nauczyło mnie, jak ważne jest odpowiednie odżywienie organizmu pacjenta, by zakwalifikować go do operacji, ale również pomóc w regeneracji po zabiegu i w trakcie dalszej rekonwalescencji – tłumaczy doktor Kabata, który jest także współautorem polskich wytycznych i standardów leczenia żywieniowego. – Dlatego, jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy związane z brakiem apetytu, należy skonsultować się z lekarzem,
a następnie z dietetykiem, by ustalić odpowiednią podaż składników odżywczych oraz zdecydować, czy niezbędne jest wdrożenie wsparcia żywieniowego.

Żywienie medyczne to metoda wspomagającą leczenie, stosowana u pacjentów, którzy na skutek procesów chorobowych nie są w stanie pokryć swojego, często zwiększonego, zapotrzebowania żywieniowego za pomocą wyłącznie codziennej diety.

Leczenie onkologiczne to również pomoc psychoonkologa

Ogromną rolę w przebiegu terapii odgrywa także nastawienie pacjenta i jego samopoczucie psychiczne. Stres towarzyszący chorobie, strach, brak motywacji do przejścia przez leczenie onkologiczne – to wyzwania, z którymi ciężko poradzić sobie samemu. Warto w tym czasie poszukać wsparcia u psychoonkologa. Specjaliści współpracujący na co dzień z pacjentami onkologicznymi mogą pomóc w odnalezieniu się w nowej sytuacji oraz przygotować do kolejnych etapów leczenia.

Psychologicznego wsparcia może też potrzebować rodzina pacjenta lub najbliższe osoby, zwłaszcza te, które pełnią funkcję głównego opiekuna. Opiekun pomaga pacjentowi nie tylko przy wykonywaniu codziennych czynności, ale jest także wsparciem emocjonalnym, które ma kluczowy wpływ na motywację pacjenta do walki z chorobą. To właśnie ten aspekt, emocjonalny – poczucie bezradności i frustracji – jest dla niego najtrudniejszy[1]. Tym bardziej warto wspólnie poszukać wsparcia i nie pomijać tego elementu w całym procesie leczenia.

Dodatkowe wsparcie w chorobie onkologicznej

Obok właściwego wsparcia żywieniowego i psychologicznego warto zadbać również o kondycję psychofizyczną. Rehabilitacja onkologiczna jest wskazana szczególnie u pacjentów z ubytkami funkcjonalnymi po zabiegach chirurgicznych czy przebytej radioterapii, jak również u osób z neuropatią związaną z leczeniem cytostatykami (chemioterapią). Decyzję o możliwości skorzystania z pomocy fizjoterapeuty należy skonsultować z lekarzem onkologiem, który podczas rekomendacji weźmie pod uwagę zarówno etap terapii, jak i rodzaj schorzenia onkologicznego.

Do wizyty u fizjoterapeuty może również skłonić silny stres, jaki towarzyszy pacjentom podczas leczenia. Rehabilitacja w onkologii oprócz wparcia chorego w powrocie do aktywności fizycznej, może również wpłynąć na poprawę stanu psychicznego u pacjenta.

Warto porozmawiać również z lekarzem onkologiem o dostępnych metodach wsparcia terapii, które pozwalają pacjentowi na większy komfort i pobyt w domu, takich jak chemioterapia w warunkach domowych czy wsparcie żywieniowe w przypadku pacjentów żywionych do- lub pozajelitowo.

FB/ohmepl


1 Badanie „Opiekunowie osób chorych neurologicznie i onkologicznie” zrealizowane przez SW Research na zlecenie Nutricii Medycznej w dniach 23.02-05.03.2018; próba reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wielkość miejscowości, ankieta internetowa CAWI. N=303.


Wiadomości

Wolumetria twarzy – alternatywa dla skalpela

Redakcja
Redakcja
4 lutego 2020
Fot. stock.adobe.com autor: cherry_d / Materiały partnera

Wolumetria to innowacyjny zabieg modelowania oraz liftingu twarzy. Przy jego pomocy można między innymi uwydatnić kości policzkowe, poprawić owal, zredukować zmarszczki czy unieść opadające policzki. A wszystko to bez użycia skalpela! Dowiedz się zatem, czym jest wolumetria twarzy oraz kiedy warto ją zastosować.

Skóra wraz z wiekiem traci swoją jędrność i elastyczność. Ma to związek z ubytkami w tkance tłuszczowej, ale również mniejszą produkcją kwasu hialuronowego oraz kolagenu. Tych ostatnich wraz z wiekiem zaczyna ubywać, a organizm nie wytwarza ich w takich ilościach jak we wcześniejszych latach. Sęk w tym, że to właśnie one nadawały dotychczas twojej twarzy młodzieńczy wygląd. Gdy zaczyna ich brakować, pojawiają się zmarszczki i opadają policzki, a twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Czy istnieje sposób, aby zaradzić temu w skuteczny, ale i bezpieczny sposób? Pozwala na to wolumetria twarzy, która nie wymaga zastosowania skalpela, a mimo to skutecznie zwalcza oznaki starzenia: pomaga skorygować i wymodelować rysy, unieść policzki czy wypełnić ubytki w tkance podskórnej.

Wolumetria twarzy – co to jest

Wolumetria twarzy udowadnia, że z procesami starzenia się skóry można skutecznie walczyć. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego i wstrzyknięciu go w wybrane rejony twarzy. To właśnie dzięki niemu twoja buzia odzyska dawny młodzieńczy blask. Co więcej, przy jego pomocy można nie tylko efektywnie liftingować twarz, ale również nadać jej pożądany kształt. Dlatego to idealny sposób na modelowanie policzków, wypełnianie bruzd, cienie pod oczami czy szczupłą twarz.

Należy podkreślić, że stosowanie kwasu hialuronowego jest całkowicie bezpieczne. To bowiem substancja, która naturalnie występuje w organizmie i odpowiada za elastyczność, jędrność oraz utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry.

Wolumetria twarzy – efekty

Kwas hialuronowy stosowany podczas wolumetrii twarzy działa jak wypełniacz. Wstrzyknięty w odpowiednie rejony zwiększa objętość tkanek, dzięki czemu unosi i wypełnia wiotką, zapadniętą skórę; w efekcie jest ona „pełniejsza” i lepiej naciągnięta. Dzięki zabiegowi wyostrza się kontur twarzy, uwydatniają kości policzkowe, wygładzają zmarszczki, a cała buzia wygląda na młodszą. Kwas hialuronowy posiada właściwości nawilżające, a także skutecznie radzi sobie z cieniami pod oczami.

Pierwsze pozytywne efekty zauważysz natychmiast po przeprowadzeniu zabiegu, jednak na te ostateczne należy poczekać około 14 dni. Jak długo się utrzymają? To już kwestia indywidualna, na którą wpływa wiele czynników – choćby sposób pielęgnacji twarzy, odżywianie, wiek, czy też miejsce zabiegowe. Efekty utrzymują się średnio przez okres od pół do półtora roku. Warto pamiętać, że kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w organizmie, która samoistnie ulega stopniowemu wchłanianiu.

Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym – jak się przygotować do zabiegu?

Przed wykonaniem zabiegu musi zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad zdrowotny. Na nim specjalista powinien poinformować o zaleceniach dotyczących postępowania przed oraz po zabiegu. Dlatego dobrze jest wybrać renomowaną klinikę, taką jak  Medycyna Estetyczna – Poznań, gdzie zatrudnieni są eksperci, którzy nie tylko profesjonalnie wykonają wolumetrię, ale również zapewnią wysokiej jakości opiekę i odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zabiegiem.

Warto wiedzieć, że na minimum tydzień przed zabiegiem nie powinno się przyjmować leków hamujących agregację płytek krwi, aspiryny czy witaminy C. Na kilka dni przed jego wykonaniem należy też zrezygnować z solarium, a w dniu zabiegu – z sauny parowej czy wysiłku fizycznego. Jeżeli wolumetria twarzy będzie przeprowadzana w okolicy ust, zaleca się stosowanie Heviranu przynajmniej przez trzy, poprzedzające ją, dni.

Czego nie wolno robić po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego?

Po zabiegu należy przede wszystkim unikać wahań temperatury. Dlatego ważne jest, aby przez co najmniej kolejne dwa tygodnie nie korzystać z solarium, sauny, kriokomory czy łaźni parowych. Podobne zalecenia dotyczą spożywania napojów bardzo gorących lub bardzo zimnych. Pozostałe zalecenia przedstawiają się następująco:

 • należy utrzymywać twarz w czystości,
 • przez co najmniej 48 godzin po zabiegu unikać mimiki, nadmiernego poruszania twarzą oraz całowania,
 • na co najmniej 3 dni warto zrezygnować z aktywności fizycznej,
 • na kilka tygodni należy wstrzymać się z innymi zabiegami na twarz, na przykład z kwasami, laseroterapią czy mikrodermabrazją.

Wolumetria twarzy – powikłania

Kwas hialuronowy jest substancją bezpieczną, jednak po zabiegu mogą pojawić się takie drobne dolegliwości, jak delikatny ból, obrzęk czy zaczerwienienie. Ewentualne skutki uboczne powinny ustąpić już po 2-3 dniach. W tym czasie należy stosować się do wszystkich wspomnianych zaleceń oraz tych, które podał specjalista wykonujący zabieg.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Polskie Oskary SPA i Wellness 2020 wręczone!

Eksperci alarmują – już co trzecie polskie dziecko dźwiga zbędne kilogramy

#WszyscyDoWioseł2019 czyli „Dołóż się do łóżka”