Psychologia Związek

Związek „na siłę”, im bardziej się starasz, tym bardziej nie wychodzi. Nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą cię ranić

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
23 lipca 2018
rozstać się
Fot. iStock
 

Relacje rozpadają się z różnych powodów, czasem niezależnie od tego, że pracuje nad nimi ciężko dwoje ludzi. Tak jest z tymi z nas, którzy żyją w kłamstwie w stosunku do własnych uczuć, bo kochają kogoś innego i z tymi, którzy próbują „na siłę” utrzymać związek. Bo miłość pod przymusem, z obowiązku, bo „tak trzeba” nie wyjdzie. 

Zastanów się przez chwilę nad swoimi uczuciami. Czy kochasz naprawdę i dlatego walczysz? Czy masz nadzieję, że ten związek da się uratować, zmienić? Że was da się zmienić? Czy głęboko wierzysz w tę relację? A może żyjesz iluzjami, a w głębi serca wiesz, że nic już z tego nie będzie, tylko chcesz zachować pozory, zostać w tym, co już znasz, boisz się odejść gdzieś do prawdziwego życia, prawdziwych uczuć?

Skąd wiedzieć, że tkwisz w związku „na siłę”

Walczycie ze sobą nieustannie o drobnostki

Dwoje ludzi, którzy dbają o siebie nawzajem i szanują się, ignorują drobne problemy  – z miłości do swoich partnerów. Mają dużo cierpliwości i szkoda im czasu na kłótnie „o nic”. Ale kiedy związek umiera, ludzie tracą dawny poziom cierpliwości i nie zastanawiają się za bardzo nad tym, o co się kłócą. Kłótnia daje upust wszelkim negatywnym emocjom, przynosi chwilowe ukojenie.

Nie myślisz o swoim partnerze przed podjęciem większych życiowych kroków

Bo wiesz, że w końcu przestanie być częścią twojego życia. Nie wpisujesz go w życiowe plany, bo czujesz, że ta relacja jest spisana na straty. Kiedy nie ma już miłości, stajemy się bardzo egoistyczni, a czasem dopiero  wtedy zdajemy sobie sprawę z naszych marzeń i oczekiwań, uświadamiamy sobie, czego nam brak.

Poświęcasz swój czas na wszystko inne, tylko nie na związek

Kiedy dwie osoby są zakochane i szczęśliwe ze sobą, zwykle starają się poświęcić tyle czasu, ile mogą sobie nawzajem, bez względu na to, jak bardzo są zajęte, ponieważ miłość nie może być objęta harmonogramami. Kiedy związek jest tylko atrapą, organizujesz swoje życie wokół tysiąca innych spraw, byle tylko nie myśleć o was, o decyzjach, które trzeba będzie w końcu podjąć, o trudnych rozmowach, które trzeba będzie przeprowadzić.

Zaczynasz interesować się innymi ludźmi, widząc ich jako potencjalnych partnerów

To naturalne, że ktoś cię oczarowuje, nawet gdy jesteś w związku, ale zupełnie inaczej jest wtedy, gdy myślisz i wyobrażasz sobie wspólne życie z kimś innym. Dzieje się tak, ponieważ twoje serce nie jest już w stu procentach całkowicie w tym związku i szuka szczęścia i spokoju gdzie indziej. Musisz jeszcze przekonać swoją głowę, by podjęła racjonalną decyzję.

Zaczynasz zapamiętywać wszystkie błędy partnera

Zakochani ludzie mają tendencję do „odpuszczania”. Kłótnie, problemy, szybko idą w niepamięć, a oni jeszcze silniej pracują nad wspólną, szczęśliwą przyszłością. Ale kiedy miłość znika, nawet najmniejszy błąd twojego partnera urasta do rangi niewybaczalnej krzywdy. Jest to bardzo destrukcyjna sytuacja, ponieważ kłótnie nigdy się nie kończą, a para zostaje zamknięta w błędnym cyklu nienawiści i nieporozumień.

Nie możesz mówić o swoich uczuciach na spokojnie

Pary, które już się nie kochają mają tendencję do rozwijania lęku przed rozmowami o uczuciach. Nie chcą rozmawiać o swoich uczuciach, ponieważ ten temat również prowadzi do kłótni.  Jest to szalenie niszczące dla obu stron, ponieważ otwarta komunikacja jest istotnym elementem każdego długotrwałego i szczęśliwego związku.

Przede wszystkim jednak, głęboko wewnątrz czujesz, że zmuszasz się do bycia w tej relacji. Jesteś w pułapce, wydawałoby się bez wyjścia. Ale i z tej sytuacji jest wyjście. „Wystarczy” być uczciwym wobec samego siebie i wobec swojego partnera. Zacząć znów się szanować. Tu chodzi przecież o szczęście i spokój was obojga. O danie sobie szansy na to, by być jeszcze kiedyś w dobrym związku. Warto być uczciwym w miłości, nawet jeśli tak, jak powiedział Włóczykij „nikt nie powiedział, że dobre decyzje nie będą cię ranić”.


Na podstawie: relrules.com

 


Psychologia Związek

8 praw karmy, które zmienią twój sposób myślenia

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 lipca 2018
Fot. iStock/Marcin Wiklik
 

Jeśli chcesz wyjaśnić komuś w bardzo prosty sposób, czym jest karma, powiedz, że życie jest jak pudełko. Za każdym razem, gdy robisz coś dobrego, wkładasz dobrą rzecz do pudełka i za każdym razem, gdy robisz coś złego, umieszczasz w pudełku coś złego.

Zadaniem karmy jest uprzątnięcie rzeczy znajdujących się w twoim pudełku.

Więc jeśli w pudełku jest więcej złych rzeczy niż dobrych rzeczy, prawdopodobnie dostaniesz od życia coś negatywnego. Jeśli „włożyłeś” tam więcej dobrego, twoja karma nagrodzi cię dobrem.

Jest to bardzo uproszczona wizja. Prawdziwa karma jest w rzeczywistości złożoną i szczegółową siłą, która zawiera wiele szczegółowych kryteriów.

Poniżej znajduje się wyjaśnienie 8 mniej znanych praw karmy, które zmienią sposób, w jaki postępujesz, myślisz i żyjesz.

1. Prawo pokory

Prawo pokory wyraża ideę, że jeśli nie możesz czegoś zaakceptować, nie możesz tego zmienić. Musimy nauczyć się akceptować rzeczy takimi, jakie są, zanim spróbujemy je zmienić.

2. Prawo tworzenia

Dotyczy kreowania własnego życia i rzeczywistości. Stwierdza, że ​​życie nie tylko „po prostu” nam się przydarza, ale wymaga naszego uczestnictwa. Jeśli skupisz swoją energię na tworzeniu życia i świata, w którym chcesz mieszkać, uczynisz go takim, jakim chcesz.

3. Prawo wzrostu

Prawo wzrostu mówi nam, że potencjał prawdziwego postępu i zmiany pochodzi z nas samych, a nie z zewnętrznych źródeł. Jeśli chcemy się zmienić, nie możemy patrzeć na ludzi, rzeczy i okoliczności w naszym życiu, ale na nasze własne serca i umysły.

4. Prawo odpowiedzialności

Prawo odpowiedzialności mówi, że jeśli mamy trudności w naszym życiu,  coś jest „nie tak” , nie możemy winić nikogo oprócz nas samych. Twoje własne życie jest twoją własną odpowiedzialnością.

5. Prawo połączenia

Ta zasada odnosi się do idei, że wszystko we wszechświecie jest połączone. Każde działanie, każda osoba, każda rzecz  jest w jakiś sposób połączona ze wszystkimi innymi rzeczami. Nawet czas, nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są ze sobą połączone i nie można ich naprawdę od siebie oddzielić.

6. Prawo dawania

Prawo dawania mówi o tym, że ​​cokolwiek dasz komuś w życiu, otrzymasz to z powrotem. Zamknij przed kimś drzwi, a wszystkie drzwi, które będziesz próbował otworzyć, również zastaniesz zamknięte.

7. Prawo skupienia

Prawo skupienia mówi, że naprawdę jesteśmy w stanie myśleć o jednej rzeczy naraz. Nie możesz zająć więcej części swojego umysłu, ponieważ nie możesz podzielić swojej uwagi „aż tak”.

8. Prawo obecności

Prawo obecności jest być może najważniejszym ze wszystkich, a mówi o  pełnej mentalnej, emocjonalnej i fizycznej obecności w danej chwili. Nie możemy rozpamiętywać przeszłości i iść naprzód, i nie możemy rozwodzić się nad przyszłością, ponieważ nie sposób jej poznać. Bądźmy tu i teraz.


Na podstawie: dailyvibes.co

 


Psychologia Związek

5 sposobów na „Bad-boya”

Redakcja
Redakcja
23 lipca 2018
Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje
Fot. Pixabay / unsplash / CC0 Public Domain – Przyjaźń czy kochanie? Co on naprawdę do ciebie czuje

Nieuchwytny, zły chłopiec. Bad boy. Co ma w sobie takiego, że wiele kobiet łapie się na jego (nie)wątpliwy urok? Nie jest przecież typem faceta, przy którym możesz się ogrzać, poczuć spokój, pewność, stabilizację. Szorstki, surowy, chłodny, egocentryczny. Obcy. Prześmiewczy. A jednak zawsze potrafi powiedzieć tę jedną, właściwą rzecz, by trafić prosto w twoje serce.

On wie, że się podoba. Wie, czego trzeba, żebyś zachowywała się dokładnie tak, jak od ciebie oczekuje. Jeśli trafiłaś na bad-boya koniecznie zastosuj te pięć kroków, by go przegonić, gdzie pieprz rośnie.

Krok pierwszy: Upewnij się, że to jest bad boy

Bo może pod maską cynicznego podrywacza kryje się skrzywdzony przez los całkiem fajny mężczyzna. Masz na to jakieś 10 % szans, ale zawsze szkoda człowieka.

Krok drugi: zwolnij

Nie dawaj mu wszystkiego, czego od razu chce. Niech czeka. A ty czerp z tej relacji jak najwięcej korzyści. Ucz się od niego, w końcu jest mistrzem w wykorzystywaniu innych.

Krok trzeci: Otwórz się na inne opcje – i daj mu o tym znać

Przecież wiesz, że i tak się nie zaangażuje w relację z tobą, a na pewno nie na dłużej. Pokaż mu więc, że nie tracisz czasu. Płakać nie będziesz. Co wolno jemu, wolno przede wszystkim tobie.

Krok czwarty: Spraw, żeby zaczął się starać

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, właśnie sprawiłaś, że bad boy zaczął się starać. Pozwól mu, niczego nie ułatwiaj. Ten typ tak ma, jeśli coś poczuje, najpierw jest zdzwiony, a potem uznaje, że może warto zawalczyć, przynajmniej choć trochę.

Krok piąty: Powiedz mu „do widzenia”

Ty już nie skorzystasz, ale może skorzysta następna dziewczyna, która go spotka na swojej drodze? Bo w końcu poczuł, jak to jest stracić kogoś, na kim ci zależy…


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

7 wskazówek, jak skutecznie stawiać czoła krytyce

Tęsknie za moją żoną. Nie wiem, ile jeszcze zdołam znieść i czy „wygram” rywalizację z jej przyjaciółką

Lista twoich kochanek nie jest krótka, ale zawsze mówiłeś, że i tak jestem najważniejsza