Psychologia Związek

Znasz mapę świata twojego partnera? A czy on pamięta, w co byłaś ubrana, gdy zobaczył cię pierwszy raz?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 października 2017
Fot. iStock/Emir Memedovski
 

Jak dobrze znasz swojego partnera? Jak dobrze on zna ciebie? Jeśli nie jesteście pewni tego ile o siebie wiecie, warto poświęcić wspólny wieczór na wykonanie pewnego prostego ćwiczenia.

Znasz mapę jego świata? Czy on zna mapę twojego świata? Zagrajcie w tę grę razem. Każde z was powinno wziąć kartkę i długopis.  Wybierzcie razem losowo dwadzieścia numerów od 1 do 60. Wpiszcie wybrane numery po lewej stronie kartki.

Instrukcja

Znajdźcie pytania odpowiadające wybranym przez was numerom.  Każde z was zadaje pytanie partnerowi. Jeśli partner udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzymuje tyle punktów, ile wskazano w nawiasie, a zadający pytanie otrzymuje jeden punkt. W razie błędnej odpowiedzi żaden z graczy nie otrzyma punktu. Następnie zamieniacie się rolami i odpowiadacie na pytanie według tej samej zasady. Ten, kto uzyska więcej punktów po odpowiedzi na wszystkie dwadzieścia pytań, wygrywa.

Pytania

1. Podaj imiona moich dwóch najlepszych przyjaciół. (2)

2. Jaki jest mój ulubiony zespół, kompozytor albo instrument?? (2)

3. Co miałam na sobie kiedy zobaczyłaś go po raz pierwszy? (2)

4. Wymień jedno z moich hobby. (3)

5. Gdzie się urodziłem? (1)

6. Jakim problemom stawiam obecnie czoła? (4)

7. Opowiedz szczegółowo, co robiłem wczoraj lub dzisiaj. (4)

8. Kiedy są moje urodziny? (1)

9. Jaka jest data naszej rocznicy (albo zaręczyn)? (1)

10. Kto jest moim ulubionym krewnym? (2)

11.  Jakie jest moje największe, niezrealizowane marzenie? (5)

12. Jaki jest mój ulubiony kwiat? (2)

13. Czego boję się najbardziej? (3)

14. Jaka jest moja ulubiona pora dnia? (3)

15. Co sprawia, że czuje się spełniony? (4)

16. Co mnie najbardziej podnieca? (3)

17. Jaki jest mój ulubiony posiłek? (2)

18. Jak najbardziej lubię spędzać wieczory? (2)

19. Jaki jest mój ulubiony kolor? (1)

20. Jakich osobistych zmian na lepsze chciałbym dokonać w życiu? (4)

21. Jaki prezent spodobałby mi się najbardziej? (2)

22. Jakie jest moje najlepsze wspomnienie z dzieciństwa? (2)

23. Jakie były moje najlepsze wakacje? (2)

24. Jak się najłatwiej uspokajam? (4)

25. Co jest dl amnie największym wspraciem)? (3)

26. Jaki jest mój ulubiony sport? (2)

27. Co najbardziej lubię robić w wolnym czasie? (2)

28. Jak najbardziej lubię spędzać wekeend? (2)

29. Do jakiego miejsca najchętniej “uciekam”? (3)

30. Jaki jest mój ulubiony film? (2)

31. Jakie ważne wydarzenia nastąpią niedługo w moim życiu? Jak się z tym czuję? (4)

32. Jakie są moje ulubione ćwiczenia? (2)

33. Kto był moim ulubionym przyjacielem w dzieciństwie? (3)

34. Jaką gazetę lubię czytać najbardziej? (2)

35. Z kim rywalizuję lub kto jest moim ”wrogiem”. (3)

36. Co byłoby dla mnie pracą marzeń? (4)

37. Czego najbardziej się boję? (4)

38. Kogo z rodziny najmniej lubię? (3)

39. W jaki sposób najbardziej lubię spędzać wakacje? (2)

40. Jakie książki lubię czytać najbardziej? (3)

41. Jaki jest moj ulubiony program w telewizji? (2)

42. Jestem leworećzny czy praworęczny? (2)

43. Co mnie najbardziej zasmuca? (4)

44. Wymień jedno z moich zmartwień lub trosk(4)

45. Jakie problem zdrowotne mnie martwią (2)

46. Jaki moment był dla mnie najbardziej zawstydzające (3)

47. Jakie jest moje najgorsze doświadczenie z dzieciństwa? (3)

48. Wymień dwoje ludzi, których podziwiam najbardziej (4)

49. Wymień kogoś, kto mnie denerwuje. (3)

50. Z naszych wspólnych znajomych kogo lubię najmniej (3)

51. Jaki jest mój lubiony deser? (2)

52. Jaki jest mój numer PESEL? (2)

53. Wymień jedną z moich ulubionych powieści? (2)

54. W jakiej restauracji lubię najbardziej jeść? (2)

55. Jakie są moje dwa największe marzenia, pragnienia, ambicje? (4)

56. Czy mam jakieś ukryte marzenia? Jakie?

57. Czego nie lubię jeść? (2)

58. Jakie jest moje ulubione zwierzę? (2)

59. Jaka jest moja ulubiona piosenka? (2)

60. Jaki sport drużynowy lubię najbardziej? (2)


Na podstawie: www.integralpsychology.org

 


Psychologia Związek

Często chrząkasz, boli cię gardło i masz suchą skórę? Czas odwiedzić endokrynologa

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 października 2017
Fot. iStock/Remains
 

Chrząknęłaś dzisiaj rano jakoś chwilę po przebudzeniu. Potem kilka razy w pracy i wieczorem w domu. Nie znosisz tych momentów, gdy zalegająca wydzielina zmusza cię do odkaszlnięcia. Ale że nie masz na to żadnego wpływu i nie potrafisz połączyć tego objawu z żadną, inną chorobą – przyzwyczajasz się. Pocieszasz się, że przecież nie palisz papierosów. Błąd. Powinnaś odwiedzić lekarza. 

Chrząkaniem nazywamy krótki odgłos, wydawany przez krtań, towarzyszący nagłemu odkrztuszaniu zalegającej wydzieliny. Nie jest typowym kaszlem, a jedynie krótkotrwałym dźwiękiem. Chrząkamy, gdy odczuwamy dyskomfort na wysokości krtani. Dlatego też objaw ten najczęściej świadczy o chorobie układu oddechowego. Inne, dodatkowe sygnały powinny cię jednak skłonić do odwiedzenia nie laryngologa, a endokrynologa czy neurologa. Okazuje się, że chrząkanie towarzyszy m.in. niedoczynności tarczycy i zaburzeniom na tle nerwowym.

Choroby krtani

Ciągłe odchrząkiwanie jest najczęściej spowodowane chorobą krtani lub gardła. Towarzyszy mu kilka objawów, które łatwo rozpoznać: chrypa, bezgłos, suchość i łaskotanie w gardle, ból przy przełykaniu czy mówieniu. W takiej sytuacji przyczyną zalegającej wydzieliny może być zapalenie gardła lub przewlekłe zapalenie krtani. Choroby te są często spotykane u osób, które bardzo dużo mówią lub śpiewają, ale także u tych, które nadużywają alkoholu i spędzają większość część dnia w pomieszczeniach, gdzie panuje suche powietrze. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u laryngologa. Oczekując na wizytę warto ograniczyć mówienie i intensywnie nawilżać gardło.

Odchrząkiwanie wydzieliny może być także objawem raka krtani. Najpierw pojawia się chrypka, ale w wyniku nacieku zmian nowotworowych na głośnię, zmienia się głos. Dodatkowo pojawiają się problemy z przełykaniem (a co za tym idzie – utrata wagi) i ból w trakcie dotykania krtani. Ponieważ rak głośni dotyczy głównie palaczy, powinni oni jak najszybciej wybrać się do lekarza, gdy tylko zauważą u siebie niepokojące objawy.

Niedoczynność tarczycy

Jeżeli oprócz chrząkania, zauważysz u siebie także suchą skórę, ból gardła, ogólne zmęczenie, a także pogrubiony głos, czas odwiedzić endokrynologa. Objawy te mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. W trakcie wywiadu nie zapomnij wspomnieć o uporczywym odchrząkiwaniu. Lekarz na początek zleci badania hormonów tarczycy.

Zatoki przynosowe

Gęsta wydzielina, spływająca do gardła z zatok przynosowych również może powodować ciągłe chrząkanie. W takiej sytuacji często niezbędne jest leczenie antybiotykiem. Gdy i to nie pomaga, lekarz może zlecić drenaż zatok. Jeśli oprócz chrząkania odczuwasz ucisk w okolicach nosa i pod oczami, który nasila się w trakcie pochylania, powinnaś wybrać się do laryngologa.

Alergie

Odchrząkiwanie bywa reakcją obronną organizmu na zalegające w gardle pyłki. Może jednak pojawić się także po kontakcie z innymi alergenami, jak pokarm, leki czy środki czystości. Takiego stanu nie wolno bagatelizować, ponieważ obrzęk krtani, do którego może w takiej sytuacji dojść, jest stanem zagrażającym życiu. Objawy towarzyszące grzybicy dróg oddechowych bywają niekiedy mylone z alergią, dlatego należy przeprowadzić szczegółowe testy. Do objawów towarzyszących grzybicy zalicza się m.in. cuchnącą, szarą lub brunatną wydzielinę, nieprzyjemny zapach z ust czy uczucie ciała obcego w gardle.

Tiki nerwowe

Uporczywe chrząkanie pojawia się czasem na tle nerwowym. Może towarzyszym mu np. mruganie powiekami. Często pojawia się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania i samo mija. Zdarza się jednak, że potrzebna jest konsultacja z psychologiem, który wyjaśni, jak walczyć z nerwowymi tikami. W przypadku dzieci ciągłe odchrząkiwanie może też wynikać z obrzęku migdałka, przez co wydzielina z nosa spływa do gardła. W takim sytuacjach można zaobserwować też, że dziecko oddycha przez usta.

Refluks

Regularny wyrzut treści żołądkowej do przełyku powoduje nie tylko zgagę i uczucie pieczenia. Refluks żołądkowo-przełykowy powoduje również podrażnienie fałdów głosowych i krtani. Nie powinna więc dziwić ani chrypka, ani zmiana głosu czy konieczność odchrząkiwania zalegającej wydzieliny. Pomocy należy szukać u gastrologa.

Pasożyty

Odchrząkiwanie towarzyszy również zakażeniu glistą. Pasożyt ten wraz z krwią wędruje do płuc, gdzie ma zapewnione doskonałe warunki do rozwoju. Następnie przemieszcza się tchawicą do góry, by podrażnić krtań i w ten sposób zostać połkniętym. Ta trafia do układu pokarmowego. Odkrztuszanie odbywa się po 10 dniach, od momentu zakażenia (połknięcia jaj glisty, znajdujących się np. na niemytych owocach czy warzywach). Do objawów towarzyszący glistnicy zalicza się także wysypkę, suchy kaszel, stany podgorączkowe i wymioty. Diagnozę stawia się z pomocą badań krwi. Analiza kału w kierunku pasożytów często jest niewystarczająca.


 

Źródło: Poradnik Zdrowie/Medycyna Praktyczna


Psychologia Związek

Detoks ananasowy dla płuc, idealny na oczyszczenie i wzmocnienie układu oddechowego

Redakcja
Redakcja
30 października 2017
Fot. iStock

Jesień i zima nie sprzyjają kondycji naszego układu oddechowego. Palenie papierosów, narażenie na chorobotwórcze drobnoustroje, suche powietrze i klimatyzacja w pomieszczeniach wpływają negatywnie na płuca, osłabiając ich funkcjonowanie i narażając na choroby. Poza tym układ oddechowy narażony jest na smog i szkodliwe gazy znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu. Aby wesprzeć go w codziennym funkcjonowaniu, warto w naturalny i skuteczny sposób przeprowadzić detoks.

Detoks ananasowy

Ananas to owoc, który idealnie sprawdza się podczas oczyszczania płuc. Świeży ananas zawiera cukry, błonnik, potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo, cynk, miedź, mangan, witaminy: A, B1, B2, B6, PP, C, kwas foliowy oraz bromelainę. Owa bromelaina ma szerokie zastosowanie lecznicze, podnosi odporność, zapobiega stanom zapalnym, działa antybakteryjnie i zapobiega przeziębieniom. Znakomicie sprawdza się przy leczeniu kaszlu. Aby przeprowadzić skuteczny detoks, owoc musi być świeży, nie z puszki, w którym zawartość bromelaniny jest zbyt niska, by jej działanie było skuteczne.

Fot. iStock/orechenskaya

Fot. iStock/orechenskaya

Zasady odtruwania

Detoks (szczególnie polecany palaczom rzucającym palenie) powinien trwać co najmniej 3 dni i nie więcej niż 10 u osoby zdrowej. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ ananas i dodatki nie dostarczają odpowiedniej ilości kalorii potrzebnych do funkcjonowania organizmu przez dłuższy czas.

Podczas odtruwania dozwolone jest sięganie po dowolną ilość świeżego ananasa, do tego można włączyć imbir, migdały, figi i nasiona dyni, parowane lub surowe warzywa, lekkie zupy doprawiane ziołami. Pamiętaj o odpowiedniej ilości wody, unikaj czerwonego i białego mięsa, zrezygnuj z produktów mlecznych, kofeiny, rafinowanego cukru, gazowanych napojów i sztucznych soków.

W przypadku ananasowego detoksu można dowolnie stosować powyższe produkty, pamiętając, by po miąższ lub sok wyciskany z ananasa sięgać jak najczęściej. Podczas przynajmniej 72 godzin detoksu nie wolno wykonywać ciężkiej pracy i nadmiernej aktywności fizycznej, więc relaksujący weekend jest najbardziej sprzyjającym czasem.

Zalety detoksu ananasowego

Oczyszczenie płuc to nie jedyna zaleta detoksu. Dzięki ananasowi, który jest naturalnym diuretykiem, wydalany jest nadmiar płynów z organizmu, oczyszczane są również wątroba, trzustka i jelita, a więc poprawia się proces trawienia. Miłym skutkiem ubocznym może być również utrata wagi, choć detoksu nie wolno wykorzystywać dłuższy czas celem schudnięcia.


 

źródło: www.wikihow.comkrokdozdrowia.com


Zobacz także

Kiedy Pan Idealny zmienia się w Pana Niewłaściwego, a ty masz go serdecznie dość. Poczekaj, jest szansa zakochać się w nim na nowo!

Kiedy w wasze życie wkrada się rak. Czy masz prawo okazać słabość, gdy ukochana osoba choruje?

5 sposobów na to, by przestać zależeć od drugiej osoby. Dla tych, którzy stale pragną akceptacji partnera