Psychologia

Zadbaj przede wszystkim o siebie, potem o innych. Plan 12 kroków

Redakcja
Redakcja
25 września 2019
Fot. iStock/freemixer
 

Wiecznie zmęczone, sfrustrowane, często smutne. Przytłoczone problemami bliższych i dalszych znajomych, zbyt często zapominamy o sobie, o własnym komforcie psychicznym. Nie myślimy na co dzień o tym, jak bardzo potrzebujemy emocjonalnej harmonii, czasu dla siebie. Poświęcamy się – dla związku, dla dzieci, dla przyjaciół. W pracy dajemy z siebie więcej niż możemy. Dosłownie spalamy się dla innych. Ale prawdziwą mądrością jest zadbać przede wszystkim o siebie. Umiesz to zrobić?

Łatwo pomyśleć, pózniej wykonać. Ale nie martw się. Zrób sobie plan 12 kroków i konsekwentnie go realizuj.

1. Jeśli  przeczucie mówi ci, że coś jest nie tak, nie idź dalej

Nie angażuj się w projekty i relacje do których nie masz energii, przekonania, serca i zasobów. Podejmuj takie decyzje w zgodzie ze sobą.

2. Mów dokładnie to, co masz na myśli

Tak, by nie pozostawiać wątpliwości, by nie pozwalać na nadużycia i nadinterpretację twoich słów.

3. Nie skupiaj się na tym, by zadowolić innych

Bo ludzie przestaną cię szanować, bo sama stracisz do siebie szacunek i nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwa.

4. Ufaj swojemu instynktowi

Czasem warto go posłuchać. Nikt nie wie o tobie tyle, co ty sama.

5. Nigdy nie mów o sobie źle 

Nie obrażaj osoby, która jest dla ciebie ważna i którą kochasz.

6. Nigdy nie rezygnuj z marzeń

One pomagają przetrwać najtrudniejsze momenty, motywują cię i rozwijają.

7. Nie bój się powiedzieć „nie”

Nie na wszystko musisz się zgadzać, tylko dlatego, że nie chcesz komuś zrobić przykrości. Pomagaj innym w miarę swoich możliwości, ale nie kosztem siebie – swojego poczucia bezpieczeństwa, sytuacji materialnej, relacji z bliską osobą.

8. Nie bój się powiedzieć „tak”

Zasługujesz na wszystko, co dobre. Naucz się przyjmować, być biorą. Przyjmuj miłość, dobro.

9. Bądź dla siebie dobra

To może najtrudniejszy z wszystkich dwunastu kroków. Uczy się nas jak być dobrym dla innych, ale rzadko pokazuje się nam jak ważny jest zdrowy egoizm. Pielęgnuj swoje rytuały, w którym okażesz sobie samej miłość i dobro.

10. Odpuść to, czego nie możesz kontrolować

Są rzeczy, na które nie masz wpływu. Zaakceptuj to.

11. Trzymaj się z daleka od dramatów i negatywnych emocji

Bo to Cię niszczy. Możesz być empatyczna, ale nie daj się wciągnąć w to, co sprawi, że sama będziesz cierpiała. Ludzie muszą radzić sobie ze swoimi problemami. Możesz pomóc, ale nie staraj się uzdrowić całego świata.

12. KOCHAJ

Miłość wnosi wiele dobrego do naszego życia. Otwiera nas, rozwija. I daje nieprawdopodobną siłę.

Zmiany przyjdą szybciej niż myślisz. I pamiętaj: nie żałuj ciągle innych. Znajdź w sobie empatię dla siebie samej…


Psychologia

Lekcja informatyki to za mało, by twoje dziecko było bezpieczne w sieci. Akcja #Oh!Szkoło, zadanie #8

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 września 2019
Fot. iStock / JackF
 

Kto nigdy nie pozwolił na internet/telefon/telewizję, żeby ugrać choć 10 minut ciszy, niech pierwszy rzuci kamień. Tylko błagam, nie udawajmy perfekcyjnych i bez skazy. A po co nam te 10 minut? Żeby skończyć coś z pracy, sprzątnąć rozbitą szklankę czy dokończyć wreszcie obiad. Choć chcielibyśmy, by „technologia” w życiu naszych dzieci funkcjonowała w sposób racjonalny i dobry, życie wygląda zazwyczaj nieco inaczej. Jedno jest pewne. Bez względu na to, jakie zasady wprowadzimy, jak ich dopilnujemy i co w końcu będą robić nasze (coraz starsze i coraz bardziej samodzielne) dzieci w sieci, wszystko zaczynaj się od tego, jak my im „sieć” pokażemy.

Często zastanawiamy się, gdzie leży granica prywatności, na ile możemy kontrolować dziecko. To bardzo trudne pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Pewne jest tylko to, że przez dość długi czas ta kontrola jest ważna i potrzebna, ale też powinna być jawna, uczciwa.

Życie dzieciaków coraz mocniej osadzone jest w rzeczywistości wirtualnej. Dla nas to tzw. różnica pokoleń, coś, co trudno nam zrozumieć i zaakceptować. Nieustannie walczymy o znalezienie złotego środka, wyważenia użyteczności internetu tak, by nie pochłonął bez reszty. Bardzo wiele zależy od tego, czego my nauczymy nasze dziecko. Nie zastąpi  nas lekcja informatyki ani pogadanka edukacyjna. Nie zabraniajmy technologii, uczmy dzieci, jak z niej korzystać. Razem.

Zanim wpuścisz swoje dziecko w świat internetu, upewnij się, że zna podstawy bezpieczeństwa i że wie, że zawsze może do ciebie przyjść.

Przygotowaliśmy dla was kilka bardzo ważnych punktów.

10 rzeczy, które musicie powiedzieć swojemu dziecku, zanim zacznie serfować po sieci

 1. Musisz chronić swoje dane i hasła. Coraz częściej zdarzają się internetowe kradzieże tożsamości. Umówcie się, że razem zakładacie nowe konta, instalujecie aplikacje itd..

 2. Musisz chronić swoją prywatność – szczególnie w social mediach. Wytłumacz dziecku i pokaż, jak ograniczyć grono odbiorców jego treści. Umówcie się, jakich reguł przestrzegacie.

 3. Nie możesz wierzyć we wszystko, co zobaczysz w internecie. Od reklam cud-środków po sztucznie wykreowane przez media wizerunki ciała. Uczul dziecko na to, że nie każde źródło wiedzy jest wartościowe. Jeśli korzysta z sieci w ramach nauki – ustalcie, które strony są przydatne i wartościowe.

 4. Nie przyjmuj zaproszeń i rozmów od nieznajomych. Zawsze pokaż podejrzane wiadomości rodzicowi lub opiekunowi.

 5. Nigdy nie ujawniaj publicznie swoich danych kontaktowych. Np. w grupach czy na forach.

 6. „Internet pamięta” – zastanów się zanim coś w nim opublikujesz.

 7. Przestrzegaj zasad! Przede wszystkim ograniczeń wiekowych.

 8. Pamiętaj, że czat nie zastąpi kontaktu na żywo, a „znajomi na fejsie” nie zastąpią przyjaciół.

 9. Brak konta na jakimś portalu, nie oznacza, że jesteś gorszy. Zastanów się, czy naprawdę chcesz być częścią grupy, która z tego powodu kogoś wyklucza?

 10. Nie rań, pomagaj, czyń dobro. Nie hejtuj i nie lekceważ hejtu. Jeśli spotyka cię coś złego w internecie lub jesteś świadkiem krzywdzenia innej osoby – poproś o pomoc dorosłego. Zawsze.

To naprawdę są podstawy. Filary, które pozwolą wam na zachowanie bezpieczeństwa. Bardzo szybko odkryjecie, że nie sposób pewnych rzeczy powstrzymać, że nasze dzieci w zupełnie inny sposób korzystają z sieci niż my. Ważne by sieć była dla nich przede wszystkim bezpieczna. Jeśli wasze dziecko bez skrepowania przyjdzie do was z jakimkolwiek internetowym problemem czy wątpliwością, wygracie prawdziwe mistrzostwo świata. To najważniejsze. Nasze dzieci są bardzo bystre, pozwólmy im z tego bezpiecznie korzystać.

Gotowi na nowe zadanie? Znajdziecie je poniżej.

Jak oswoić szkołę? To wcale nie takie trudne, jak się wydaje. Żeby było przyjemniej, dla laureatów naszej akcji, dzięki uprzejmości sponsorów mamy wspaniałe nagrody!​

Dodaj swój komentarz i weź udział w zabawie z nagrodami!

Będziemy podpowiadać wam kochani rodzice, jak to robić. Będziemy pisać m.in. o tym, z czym dzieci mają problemy, jak ważne jest, by zwracać uwagę na ich talenty, rozwój, by ich słuchać, by nie naciskać, by dbać o ich naukę, rozwój, ale i odpoczynek, relaks, zabawę, bezpieczeństwo. Będziemy Was wspierać, byście potrafili w odpowiednim momencie puścić swoje dzieci ciut dalej. Posmakować samodzielności, znaleźć swoją dróżkę.

Od samego początku rodzicielstwa, to najtrudniejsze zadanie:
wspierać – nie wyręczać,
pokazywać możliwości – a nie decydować o wszystkim,
dodawać skrzydeł – nie być przeszkodą.
pozwalać dzieciom, by szły własną, najlepszą dla nich drogą.

Akcja „Oh!Szkoło”

Wszystkim rodzicom – tych małych i tych większych dzieci, dedykujemy naszą nową akcję „Oh!Szkoło”.  Chcielibyśmy pomóc wam jak najlepiej przeżyć wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy odnosimy wrażenie, że żyjemy w chaosie zmiany planów, lekcji, nauczycieli, czasami szkół, dostosowywania zajęć pozaszkolnych do rytmu tygodnia… Eh dużo jest tego do ogarnięcia. Ale nie martwcie się – jesteśmy z wami, będziemy was wspierać psychologicznie i życiowo – w końcu same jesteśmy rodzicami i wiemy, z czym za chwilę przyjdzie się nam mierzyć.

Chcesz wziąć udział w naszej akcji? Nic prostszego – pod każdym z artykułów dedykowanych naszej akcji znajdziesz pewne zadanie do wykonania. W komentarzu napisz, jak sobie z nim poradziłeś, co zrobiłeś, pomyślałeś, poczułeś. Żeby wam umilić szkolny czas przetrwania, w naszej akcji mamy dla was cud miód nagrody!

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis w ramach naszej akcji, a w nim mini wyzwanie, by chociaż trochę polubić się ze szkołą! Bądźcie z nami – wspaniałe nagrody czekają!

#Zadanie 8

Dzisiejszy świat praktycznie nie istnieje bez internetu. A nasze dzieci coraz lepiej czują się w sieci. Dzisiejsze, ostatnie już wyzwanie w ramach naszej akcji, jest bardzo proste i bardzo potrzebne. Znajdźcie wspólnie mądrą aplikację do wspólnej aktywności w internecie. Możecie tworzyć filmy, stawiać pierwsze kroki w kodowaniu, edytować fotografie czy narysować własną grafikę. Bądźcie z nim. Naprawdę możecie je wiele nauczyć, jeszcze lepiej się poznać i… wiele nauczyć się od niego! Będzie zaskoczeni, jak wiele wasze dziecko już potrafi!

W komentarzu do tego artykułu napisz, jak udało się wam spędzić wspólny czas online! Bawcie się dobrze – i bezpiecznie!

Nagrody:

 

2 x zestaw nagród składający się z:

 • 2 szt. leżaków
 • rodzinnego zestawu bajecznych skarpet (dla niej, dla niego i dla dziecka)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Cudowny zestaw do chilloutowania po szkole 🙂

Fundacja Orange od 14 lat zajmuje się edukacją cyfrową dzieci i młodzieży. W ponad 1000 szkół w całej Polsce prowadzi zajęcia, które pomagają korzystać z sieci mądrze, bezpiecznie i kreatywnie. W tym roku szkolnym kolejne 300 szkół rozpoczęło z nią cyfrową edukację. Zobacz, jak najmłodsi uczą się kodowania i bezpieczeństwa online: https://fundacja.orange.pl/aktualnosci/artykul/megamisja-superkoderzy-start!


1 x zestaw rodzinny składający się z:

1 x zestaw składający się z:

1 x zestaw składający się z:

2 x zestaw składający się z:

Toniki oraz suplementy w tabletkach Floradix to naturalne źródło witamin i mikroelementów zawartych w wyciągach z warzyw, owoców i ziół dla całej rodziny.
Floradix Kindervital wspiera prawidłowy rozwój dziecka.
Floradix Odporność i Energia 250 ml wspomaga układ odpornościowy.
Floradix Żelazo i witaminy uzupełnia niedobór żelaza.
Floradix Wapń i Magnez 250ml   wpływa pozytywnie na gęstość kości i dobrą
kondycję zębów.


 

3 x zestaw preparatów Pipi Nitolic®  składający się z:

 • Pipi Nitolic® 50 ml
 • Pipi Nitolic® prevent plus 75ml

Pipi Nitolic® 50 ml zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy, wyrób medyczny

Gwarantuje 100% skuteczność po jednym zabiegu, bez konieczności powtarzania kuracji po 7-10 dniach.

Zalety preparatu:

– likwiduje aktywne stadia rozwojowe wszy

– likwiduje jaja wszy (gnidy)

– jest bezpieczny, nie zawiera środków owadobójczych

– umożliwia eliminację wszy i gnid z otoczenia osoby zarażonej

– wygodny w aplikacji

– wydajny ( poj. 50 ml wystarcza dla 1 osoby o włosach długich lub 2 osób o włosach średnich)

Pipi® Nitolic® prevent plus 75 ml, wyrób medyczny, wygodny w użyciu spray do codziennej ochrony przed zarażeniem wszawicą.

Zalety preparatu:

–  nie tłuści włosów i nie pozostawia plam

–  zawiera składniki pochodzenia naturalnego

– chroni do umycia włosów

– ma przyjemny zapach

– wydajny (opakowanie 75 ml wystarcza na 60 dni)


3 x materac marki Janpol – do wyboru przez zwycięzcę jeden z dwóch prezentowanych modeli i rozmiarów:

Materac LIO (wymiary do wyboru: 60×120 cm, 70×140 cm, 80×160 cm)

Piankowo – lateksowy materac dziecięcy o perforowanej powierzchni. Zapewnia stabilne wsparcie ciała dziecka oraz odpowiednią wentylację. W materacyku zastosowano innowacyjny lateks Ocean Blue – sprężysty, niezwykle trwały i antybakteryjny materiał o właściwościach termoregulacyjnych. Żelowe kapsułki zatopione w jego wnętrzu pochłaniają wydzielane przez ciało dziecka ciepło, redukując ilość wilgoci przedostającej się w głąb materaca. Opcja ta doskonale sprawdza się, kiedy Twoje dziecko gorączkuje. Ocean Blue przechwytuje nadmiar nagromadzonej temperatury i uwalnia ją, dzięki czemu maleństwo nie przegrzewa się.

Dostępny w pokrowcu Puroactive.

lub

Materac LIBERA (wymiary do wyboru: 80×200 cm, 90×200 cm)*

Materac piankowy o średniej twardości dedykowany dla starszych dzieci i młodzieży. To trwały i bardzo plastyczny model, w którego składzie znajdziemy olejek Neroli pozyskiwany z kwiatów gorzkiej pomarańczy.  Ma on kojący wpływ na układ nerwowy. Ponadto działa uspokajająco, łagodzi bezsenności i wspiera efektywny sen. Materac doskonale dopasowuje się do kształtów ciała dziecka przy każdym jego ruchu.

Do wyboru pokrowiec Gandalf (dwukolorowy) lub Grey. Gwarancja 4 lata.

*Cena detaliczna: – 80×200 cm – 965 PLN; – 90×200 cm – 1076 PLN.  Na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.) wydanie nagród, o których mowa w ust.1 powyżej, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Sponsor dodatkowo przyznaje laureatowi nagrodę finansową w wysokości odpowiadającej wysokości należnego podatku od wygranej oraz w imieniu laureata ureguluje zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wygranej. Warunkiem wydania nagrody jest uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy.


2 x Plecak Hama „Blue Unicorn”

2 x Plecak Hama „ Racer”

Plecaki Hama są wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniając solidne wsparcie każdego dnia szkoły. Praktyczne rozwiązania oraz ergonomiczna konstrukcja sprawiają, że jest to doskonały wybór dla uczniów klas początkowego nauczania.

 • Lekki i wygodny plecak
 • Pasy stabilizujące
 • Pojemny i dobrze zorganizowany
 • Dziecko widoczne na drodze

 

Akcja trwa od 02.09.2019 do 31.09.2019 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 10.10.2019 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

 


Psychologia

Filofobia – strach przed zakochaniem

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
24 września 2019
Filofobia - strach przed zakochaniem
Fot. iStock – Filofobia - strach przed zakochaniem

Filofobia, czyli strach przed zakochaniem może być dla niektórych osób przytłaczający, paraliżujący. Dlaczego? Co sprawia, że tak bardzo boimy się miłości? Choć większość z nas w oczywisty sposób dąży do stanu zakochania i sławetnych motyli w brzuchu, są osoby, które nie są w stanie zaryzykować. Powodów jest co najmniej kilka.

Niektórzy boją się, że zostaną zranieni lub zdradzeni, inni  bardzo boją się zobowiązania, jakim jest budowanie emocjonalnego związku, jeszcze inni boją się emocjonalnej bezbronności. Są również osoby, dla których najtrudniejszy jest strach przed utratą niezależności, samostanowienia.

Czym jest filofobia, czyli strach przed zakochaniem?

Definicja:
„Filofobia
 (od φίλος (filos) – gr. przyjaciel, kochany oraz φόβος (phobos) – gr. strach[2]) – strach przed zakochaniem i byciem z drugą osobą w związku. Ryzyko jego wystąpienia ma miejsce zazwyczaj wtedy, gdy osoba miała w przeszłości do czynienia z emocjonalnymi zawirowaniami dotyczącymi miłości. Filofobia może być również przewlekłym lękiem.

Filofobia jest definiowana jako anormalny, uporczywy i nieuzasadniony strach przed zakochaniem, co ma duży wpływ na jakość życia. Prócz lęku przed emocjonalnym zaangażowaniem mogą jej również towarzyszyć inne objawy, jak nadmierna potliwość, nieregularne bicie serca, duszności, uczucie lęku, nudności i uczucie niepokoju. Najgorszym aspektem filofobii jest towarzysząca jej samotność”.[1]

Filofobia, to bardzo specyficzny lęk:  strach przed utworzeniem silnej więzi emocjonalnej z drugą osobą. Niektórzy twierdzą, że dzieje się tak z powodu wykorzystywania w dzieciństwie, rozwiedzionych rodziców, czy przykrych doświadczeń w tworzeniu romantycznych związków. Ale nie zawsze tak jest. Istnieje wiele przypadków, w których nie ma oczywistego powodu.

Jak to możliwe? Co może doprowadzić do prawdziwego strachu przed emocjami, które według wszystkich są tak fantastyczne? To kwestia perspektywy. Podczas gdy niektórzy uważają zakochanie się za najbardziej cudowną i intensywną rzecz, jaka może ci się przytrafić, inni uważają ten stan za przerażający.

Chociaż filofobia nie znajduje się w klasyfikacji zaburzeń i podręcznikach, jest stosunkowo powszechnym stan. Szczególnie, gdy występuje w krótkim okresie czasu i jest reakcją na bolesne czy traumatyczne doświadczenia.

Filofobia – objawy i charakterystyka

Filofobia może przybierać różne kształty. Każdy odczuwa ją na swój, indywidualny sposób. Nie ma wzorca, który pozwalałby na łatwą diagnozę. W klasyfikacji  DSM, lęk przed miłością opisany jest jako podzbiór fobii społecznej.

Eksperci twierdzą, że filofobia występuje tak samo u mężczyzn, jak u kobiet. Nie determinują tego żadne czynniki biologiczne ani genetyczne, a może rozwinąć się po złym doświadczeniu z romantycznym partnerem.

To takie złe doświadczenie, że budzi strach i reakcję obronną. Z biegiem czasu strach zamienia się w pełną fobię. Część problemu z fobiami polega na tym, że mogą one prowadzić do innych problemów i zaburzeń, np. zaburzeń lękowych, depresji, izolacji społecznej czy uzależnień.

Romantyczna filofobia, czyli lęk przed miłością

Zapewne  myśląc o fobii przed miłością, wyobrażasz sobie ludzi, którzy za wszelką cenę starają się unikać zaangażowania i więzi emocjonalnych. Nie jest to jednak jedyny obraz tego zaburzenia. Istnieje sporo osób z tym problem, którym udaje się związać z partnerem, problem polega na tym, że taki związek może być bardzo toksyczny.

W przypadku tej ostatniej grupy, bardzo charakterystyczna jest oziębłość i oszczędność emocjonalna. W związkach, które tworzą są często zimni, surowi, niedostępni i owładnięci  potrzebą kontroli. Są również chorobliwie zazdrośni i zaborczy. Wszystko to jest wyraźnym objawem leżącego u podstaw strachu i niepewności.

Ci  ludzie mają również niską samoocenę . Nie wiedzą, jak się komunikować. Filofobiczni ludzie ą skrajnymi emocjonalnymi sabotażystami w relacji ze swoim partnerem. Ich niepewność niszczy więzi emocjonalnej. Ten strach przed zaangażowaniem i wrażliwością prowadzi ich do relacji przypominającej rollercoaster.

Ludzie, którzy unikają wszystkich związków

Są też ludzie, którzy za wszelką cenę unikają jakiegokolwiek związku. Nie tylko unikają idei zaangażowania, partnerstwa lub uczucia czy zakochania. Ci ludzie naprawdę boją się budować jakąkolwiek więź emocjonalną, w tym więź platoniczną.

Jest to forma fobii społecznej, która nieuchronnie doprowadzi do izolacji, lęku, ataków paniki i kilku innych zaburzeń osobowości .

Ta forma filofobii charakteryzuje się fizycznymi objawami strachu. Kiedy ktoś próbuje się do nich zbliżyć i nawiązać z nimi kontakt, taka osoba zaczyna reagować fizycznymi objawami – może zacząć się pocić, czuć się niekomfortowo, a nawet może wzrosnąć jej tętno – jak w przypadku bezpośredniego zagrożenia.

Filofobia – jak leczyć?

Leczenie tego zaburzenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od nasilenia fobii. Czasem wystarczy zmiana stylu życia. Innym razem konieczna jest ukierunkowana terapia.

W cięższych przypadkach mogą być konieczne leki. Szczególnie w przypadku, gdy filo fobia prowadzi do innych zaburzeń, np.: izolacji społecznej, depresji lub stanów lękowych. W takich przypadkach zdecydowanie mamy do czynienia z prawdziwym przypadkiem fobii. Pomocna jest również terapia poznawczo-behawioralna.

Ta forma terapii może pomóc zidentyfikować obawy i zmienić przekonania oraz negatywne myśli i reakcje związane z początkami fobii.

Nawet w trudnych przypadkach, ciężka praca może prowadzić do poprawy jakości życia i dużo lepszych relacji. Warto podjąć ten trud.

źródła:
[1]  Wikipedia, www.verywellmind.com, www.healthline.com, www.psychiatry.org

Zobacz także

Bawią cię takie żarty? Zdaniem naukowców, jesteś inteligentna

11 wskazówek, które pozwolą określić, czy jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie

samotność

10 oznak samotności i 10 sposobów na jej pokonanie