Go to content

10. imieniny Jana Kochanowskiego – jakie atrakcje czekają na uczestników tegorocznego pikniku literackiego?

Już po raz dziesiąty w Warszawie obchodzone będą Imieniny Jana Kochanowskiego. To wyjątkowe wydarzenie skierowane jest do miłośników szeroko rozumianej kultury w każdym wieku. Jak zapowiadają organizatorzy – czeka na nas mnóstwo atrakcji: rozmowy o literaturze, stoiska najciekawszych polskich wydawnictw, koncerty, a także doroczny mecz poetycki z udziałem popularnych aktorów. Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się 25 czerwca (sobota) w Ogrodzie Krasińskich.

3 sceny, 50 wyjątkowych gości oraz ponad 20 atrakcji, w tym rozmowy, spotkania, zabawy, warsztaty, koncerty dla dorosłych i dzieci – jak co roku świętowanie z Biblioteką Narodową w ramach Imienin Jana Kochanowskiego zapowiada się niebanalnie. Bohaterką jubileuszowej, dziesiątej edycji będzie Maria Konopnicka. Z okazji obchodzonego właśnie roku poetki na Imieninach pojawią się badaczki jej biografii i twórczości – m.in. pisarka Lena Magnone, autorka biografii „Konopnicka. Lustra i symptomy”. Najciekawsze fragmenty listów, które słynna feministka pisała m.in. do swoich dzieci i przyjaciół, odczyta Anna Seniuk. Postać poetki stanie się także pretekstem do rozmów o książkach z dzieciństwa. O tych ukochanych i nielubianych w rozmowie z Grzegorzem Markowskim opowiedzą: Joanna Brodzik, Magdalena Zawadzka i Wojciech Waglewski. Będzie okazja, aby wziąć udział w dyskusji na temat roli poezji, bycia pisarką we współczesnych czasach, a także dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed twórcami literatury dziecięcej.

Biblioteka Narodowa nie zapomniała także o dzieciach. O atrakcje dla najmłodszych czytelników zadbają m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie. Teatr Baj pojawi się na Imieninach z lalkami ze spektaklu Na jagody, zespół Czereśnie – z repertuarem zainspirowanym śpiewnikiem dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej i Zygmunta Noskowskiego.

Nie zabraknie stałych punktów programu – przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, podczas którego dwie drużyny aktorów będą konkurowały w interpretowaniu wierszy. W poetyckie szranki staną: Joanna Brodzik, Piotr Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Kamińska, Grzegorz Małecki, Józef Pawłowski, Agnieszka Przepiórska, Grażyna Wolszczak, Wiktor Zborowski. Odbędzie się także slam poetycki, czyli publiczna rywalizacja poetów, podczas której rolę jury… pełni publiczność. To swoiste skrzyżowanie poezji i performance’u.

Koneserzy muzyki z pewnością będą usatysfakcjonowani. Jak co roku, także i podczas tegorocznej edycji Imienin usłyszymy nowe wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce – tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem m.in. Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski. Taneczne przeboje z lat 50. i 60. we współczesnych aranżacjach wykona Barbara Wrońska w ramach wieczornego „dansingu sentymentalnego”. Przez cały dzień w przerwach pomiędzy spotkaniami posłuchać będzie można kwartet smyczkowy AMOK.
Obok najciekawszych uczestników i obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów – jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa. W ogrodowych alejkach będzie można znaleźć stoiska ponad sześćdziesięciu wydawców, a przy nich spotkać autorów podpisujących książki. Imieniny Jana Kochanowskiego to świetna alternatywa na kreatywne spędzenie wolnego czasu z rodziną. A wszystko to jednego dnia, w ostatnią sobotę czerwca. Imieniny rozpoczną się o godz. 11:00, a skończą – jak obiecują organiztorzy – do ostatniego gościa.