Psychologia

Większość mężczyzn uważa, że jest mądrzejsza od innych – mówią naukowcy. My wiedziałyśmy o tym wcześniej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 lipca 2018
Fot. iStock/eclipse_images
 

Jeśli mielibyśmy się posłużyć wykresem, większość cech, takich jak wzrost lub wysokość naszej inteligencji, jest rozłożona zgodnie z krzywą w kształcie dzwonu. Zakładamy, że około połowa z nas przekroczy średnie wartości i około połowa osiągnie wynik nieco niższy niż średnia. Ale panowie i tak wiedzą swoje. Zdaniem badaczy, większość mężczyzn (71% ankietowanych) twierdzi, że ich inteligencja jest ponadprzeciętna.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Advances in Physiology Education, przeprowadzono wśród studentów. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia były doświadczenia jednej z badaczek, która pracowała na uniwerytecie jako doradca akademicki. Zauważyła ona, że wśród większości kobiet, które zwracały się do niej po poradę przeważał lęk o to, że okażą się one mniej inteligentne od innych i nie dadzą sobie rady,  podczas gdy mężczyźni nie mieli takich obaw.

Wyniki są jednoznaczne. Ogółem, 71 procent panów uważało, że są w najmądrzejszej w swojej grupie studenckiej.  Sugeruje to, że studenci szkół wyższych w całości przeceniają własną inteligencję w porównaniu do swoich koleżanek z klasy. Panowie byli również o wiele częściej niż panie skłonni zaryzykowac stwierdzenie, że są mądrzejsi od osoby, z którą współpracują przy wspólnych projektach, niezależnie od tego, czy ich partnerami są mężczyźni czy kobiety. Panie wykazywały się tu o wiele większą skromnością i pokorą (prawdopodobnie bezpodstawnie).

Eksperci byli zaskoczeni tym, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni nie doceniają własnej inteligencji. Nas te wyniki nie dziwią. Od dawna obserwujemy arogancję niektórych panówm którzy inteligencją nie grzeszą i brak wiary w siebie u pań z dużym IQ i mnóstwem umiejętności, o których ich partnerzy mogliby jedynie pomarzyć.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

Jak cierpi dziecko, którego rodzice się kłócą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 lipca 2018
Fot. iStock/kozorog
 

Dzieci są najbardziej wrażliwymi uczestnikami życia rodzinnego. Każdy spór lub konflikt między rodzicami może powodować i nich olbrzymi stres. Badania jednoznacznie pokazują, że kłótnie bliskich osób wpływają na zachowanie dziecka, jego mózg i rozwój poznawczy.

Dyskusje w związkach są czymś powszechnym i naturalnym – spory i różnice zdań istnieją w najbardziej zgodnych małżeństwach. Ważne jest jednak to, byśmy potrafili zachować dla siebie szacunek, by wymiana zdań nie przerodziła się w niekontrolowaną awanturę. Ostre konflikty między rodzicami pozostawiają w ich dzieciach niekorzystny ślad. Okazywanie sobie szacunku podczas kłótni jest natomiast czymś pozytywnym, bo pokazuje im model zarządzania konfliktem.

Niebezpieczeństwo kłótni przy dzieciach

Rodzice, którzy mają problemy z rozwiązywaniem konfliktów powinni wiedzieć, że dzieci z łatwością dostrzegają każde napięcie między nimi. Konieczne jest dążenie do rozstrzygania sporów w odpowiednim miejscu, w miarę możliwości z dala od dziećmi, ponieważ czują się one winne i sfrustrowane niemożnością zareagowania. To, o czym my szybko zapomnimy, w nich zostanie na długo.

Badania wykazały, że dzieci, które są regularnie świadkami kłótni między rodzicami, mają większe trudności w radzeniu sobie i reagowaniu na trudne sytuacje. Stres związany z konfliktem między opiekunami zagraża zdrowiu dzieci, może prowadzić do problemów z ich rozwojem i zdolnościami poznawczymi. Przyczynia się do spadku takich zdolności takich jak koncentracja i rozwiązywanie konfliktów. Dzieci pamiętają wasze kłótnie jako nieprzyjemne historie z ich własnego życia, a to może być szkodliwe dla umiejętności regulowania emocji.

Powinniśmy starać się kontrolować wszelkie spory, aby nie stały się gwałtowne. Kiedy konflikt staje się walką, jest odczuwany jako agresja dla tego, kto w nim uczestniczy.

Najważniejszą rzeczą jest nauczyć się dawać dzieciom przykład jak rozwiązywać konflikty we właściwy sposób oraz pokazanie im wartości takich jak szacunek, zrozumienie, umiejętność słuchania czy asertywność.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia

Małgorzata Rozenek – Majdan pokazała zdjęcie z wakacji. Jak zwykle kontrowersyjnie

Redakcja
Redakcja
19 lipca 2018
Fot. Screen z Instagrama /https://www.instagram.com/p/BlXr2P5FIba/?hl=pl&taken-by=m_rozenek>Zm_rozenek

Prezenterka i celebrytka wybrała się razme z mężem i dziećmi na urlop i dokumentuje to wydarzenie na Instagramie. Pośród zdjęć ukazujących piękną okolicę, możecie też zobaczyć poratet nienagannej sylwetki Perfekcyjnej Pani Domu, w kostiumie kąpielowym.

Majdanowie pojechali na wspólne wakacje do Hiszpanii. W mediach można znaleźć informację, że za pobyt w luksusowym apartamencie mogli zapłacić sporo (jedna noc w hotelu kosztuje ok 1700zł od osoby). Internauci komentują jednak głównie fotografię przedstawiającą samą Małgosię  – raczej jej kształy – od tyłu. Jedni zachwycają się nanaganną figurą, inni krytykują ją za to, że pokazuje zbyt wiele. Jak zwykle, nie zabrakło głosów, że „matce nie przystoi” :D.

My życzymy miłego wypoczynku i niezapomnianych wrażeń. Widoki na zdjeciach Małgosi zapierają dech w piersi!

 


Zobacz także

4 cechy, które świadczą o silnej osobowości, ale mogą odstraszać niektórych ludzi

4 cechy, które świadczą o silnej osobowości, ale mogą odstraszać niektórych ludzi

Dlaczego inni się ciebie boją? Kilka sygnałów, że masz zbyt silną osobowość

Moja Matka – nie wariatka…