Go to content

Większość mężczyzn uważa, że jest mądrzejsza od innych – mówią naukowcy. My wiedziałyśmy o tym wcześniej

Fot. iStock/eclipse_images

Jeśli mielibyśmy się posłużyć wykresem, większość cech, takich jak wzrost lub wysokość naszej inteligencji, jest rozłożona zgodnie z krzywą w kształcie dzwonu. Zakładamy, że około połowa z nas przekroczy średnie wartości i około połowa osiągnie wynik nieco niższy niż średnia. Ale panowie i tak wiedzą swoje. Zdaniem badaczy, większość mężczyzn (71% ankietowanych) twierdzi, że ich inteligencja jest ponadprzeciętna.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Advances in Physiology Education, przeprowadzono wśród studentów. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia były doświadczenia jednej z badaczek, która pracowała na uniwerytecie jako doradca akademicki. Zauważyła ona, że wśród większości kobiet, które zwracały się do niej po poradę przeważał lęk o to, że okażą się one mniej inteligentne od innych i nie dadzą sobie rady,  podczas gdy mężczyźni nie mieli takich obaw.

Wyniki są jednoznaczne. Ogółem, 71 procent panów uważało, że są w najmądrzejszej w swojej grupie studenckiej.  Sugeruje to, że studenci szkół wyższych w całości przeceniają własną inteligencję w porównaniu do swoich koleżanek z klasy. Panowie byli również o wiele częściej niż panie skłonni zaryzykowac stwierdzenie, że są mądrzejsi od osoby, z którą współpracują przy wspólnych projektach, niezależnie od tego, czy ich partnerami są mężczyźni czy kobiety. Panie wykazywały się tu o wiele większą skromnością i pokorą (prawdopodobnie bezpodstawnie).

Eksperci byli zaskoczeni tym, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni nie doceniają własnej inteligencji. Nas te wyniki nie dziwią. Od dawna obserwujemy arogancję niektórych panówm którzy inteligencją nie grzeszą i brak wiary w siebie u pań z dużym IQ i mnóstwem umiejętności, o których ich partnerzy mogliby jedynie pomarzyć.


Na podstawie: psychologytoday.com