Psychologia

„Oni walczą o dzieci tylko na początku. Potem mają je gdzieś”. List rozwódki

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
28 listopada 2017
Fot. iStock/Georgijevic
 

Znam twój strach. Nie, to nie strach. To panika. Już wiesz, że chcesz odejść od tego człowieka, ale cholernie boisz się, że zrobi to, co obiecał, że odbierze ci dzieci. A może już się wyprowadziłaś, a teraz z pomocą prawników walczycie o dzieci? Kochana, to minie. Ja to przeżyłam, przeżyły to także moje koleżanki. To krowy, które dużo muczą, ale mało mleka dają. Dziś szaleją i rzucają nam się do gardeł. Walczą o dzieci, by już za chwilę mieć je gdzieś. Posłuchaj mnie. Ja ci powiem, jak to działa. 

Doskonale pamiętam moją rozmowę z prawnikiem sprzed 4 lat. Mówił mi: „Niech się pani nie przejmuje, oni wszyscy tak walczą, a potem, jak poczują smak samotnego rodzicielstwa, jak zaczynają żyć swoim życiem, dzieci zaczynają im przeszkadzać”. Nie wierzyłam w to. Wciąż w tyle głowy słyszałam jego słowa. Że on chce jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem. Że żąda opieki naprzemiennej. Że miesiąc wakacji i tydzień ferii. Że co drugie święta u niego. Że obowiązkowe spotkanie w urodziny. Że nie pozwoli mi odebrać sobie dziecka i zerwać tej więzi. Mój były mąż przynajmniej gadał tak, jakby faktycznie mu na tej relacji z dzieckiem zależało.

Ale wiem, że są faceci, którzy chcą zrobić swoim partnerkom na złość. Wiedzą, jak ważne są dla nas dzieci, więc próbują nam je odebrać, nastawić przeciwko. Zadać najgorszy cios z możliwych – oddzielić dzieci od matek. Pocieszę cię, że tym jednostkom jeszcze szybciej przechodzi ten zapał. Rezygnują przy pierwszej lepszej, napotkanej przeszkodzie. Bo w gruncie rzeczy faceci są słabi. A rozpad rodziny oznacza dla nich nową, ciekawą perspektywę. Nie zdążysz mrugnąć, a on już zacznie korzystać z życia. A dzieci z poprzedniego związku? Wcześniej czy później staną się zbędnym balastem.

Tak stało się choćby u mnie, choć Pan Tata tak się zarzekał, że ojcostwo jest dla niego wszystkim. Może i przez rok tak było. Potem w jego życiu pojawiła się ona. Panna Bez Dzieci.

Panna Bez Dzieci akceptuje dzieci swojego nowego partnera tylko na początku. Robi to, żeby się przypodobać. W końcu wie, że bachora nie da się z życiorysu wymazać. Będzie miła i uprzejma, nigdy nie zajęczy, że „znowu dała ci ją na weekend?”. Takie jazdy zaczną się, gdy już poczuje się pewna. Ty nie będziesz o tym wiedziała, chyba że dziecko usłyszy i ci powtórzy. Zaczniesz jednak zauważać pewne zmiany. Najpierw będą subtelne.

Kiedy dokładnie przestrzegał terminów kontaktu. Pisał SMS-y z pytaniem, jak się czuje dziecko. Robił awantury, jeśli nie poinformowałaś go o zebraniu w przedszkolu lub prosisz go o zmianę godziny przyjazdu po dziecko. Później dostajesz zdawkowe „Ok”. On zaczyna dostrzegać plusy rodzicielstwa z doskoku. Jest ojcem, więc się spełnił. Wystarczy mu bycie Świętym Mikołajem, który raz na jakiś czas weźmie do siebie, zabierze do kina, pozwoli jeść słodycze cały dzień i jeszcze kupi wymarzoną zabawkę.

Rozpieszczanie jest fajne. Bycie Dobrym Policjantem też. Same plusy. Nie musi mazać się w tym całym rodzicielskim gównie, jakim jest WYCHOWYWANIE. To nie on jest z dzieckiem całe dnie. Nie on wpaja zasady, uczy wiązać buty, jeść nożem i widelcem. Nie on wprowadza dyscyplinę, nie on odmawia kupna kolejnego batonika i nie on wymaga ścielenia łóżka. Jaka to wygodna – niby twoje dziecko, a jednak już odchowane. Takie grzeczne, ładne, z dobrymi manierami. I wierszyk umie opowiedzieć i kolędę zaśpiewać. Na cholerę mu te wszystkie inne, rodzicielskie troski?

Nadejdzie taki moment, w którym zda sobie z tego wszystkiego sprawę i zacznie z tego czerpać. Sprawę ułatwi mu Panna Bez Dzieci, bo pokaże mu, jak fajnie mogą spędzać czas dorośli ludzie, gdy są sami. Jeśli do tego dojdzie zazdrość o ciebie („Znowu zabierasz dzieci, bo cię o to poprosiła? Przecież mamy plany! Stawiasz mnie na drugim miejscu?”), Pan Tata szybko się zawinie.

Faceci są przewidywalni i właśnie to sprawia, że są tak żałośni. Te ich groźby i straszenie. Te obietnice, te zapewnienia.  Gdybym te 4 lata temu wiedziała to, co wiem teraz, przeszłaby przez cały ten rozwód ze spokojem. Nie zamartwiałabym się po nocach, nie płakała w poduszkę i nie obgryzała paznokci do krwi przed każdym spotkaniem z prawnikiem.

Nie. Nie.

Wtedy powiedziałabym z uśmiechem: „Dobrze, kochanieńki, jak sobie życzysz! Wszystkie weekendy? Nie ma problemu! Święta? Nie ma problemu! Mam cię informować telefonicznie o każdym kaszelku? Masz załatwione! Chcesz być na wszystkich urodzinach, przedstawieniach, wizytach lekarskich, badaniach i bilansach? Zgoda!”.

Kobieto! Bierz wszystko, co proponuje. Zobaczysz, jeszcze będziesz się z niego śmiać. Wcześniej czy później on sam się z tego układu wymiksuje. Przestań ryczeć i bać się, że już zawsze będziesz czuła na plecach jego oddech.

On stanie się Panem Nieistotnym szybciej niż myślisz.


Psychologia

Maja Ostaszewska została pobita? Ruszyła kampania „Kocham.Szanuję”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 listopada 2017
Fot. Screen/Facebook
 

Co trzecia kobieta w naszym kraju przyznajmniej raz wżyciu była ofiarą przemocy, a tylko 20% jej sprawców zostaje skazana. Ile jest kobiet, które nigdy nie powidzą, nigdy się nie przyznają, że były poniżane, bite, upokarzane? Ich wstyd jest tak wielki, że milczą na temat tego, co się wydarzyło 

W Polsce nadal problem przemocy wobec kobiety spychany jest na margines. Kiedy w mediach pojawia się drastyczna informacja, która „najlepiej”, jeśli dotyczy kogoś znanego, to wówczas przez moment część z nas interesuje się tematem, pojawiają się głosy wsparcia, zrozumienia, deklaracje: „coś trzeba z tym zrobić”. Ale i tak robi się bardzo mało. Dlatego na uwagę zasługuje każde przedsięwzięcie, które nagłaśnia problem przemocy wobec kobiet.

Ruszyła kampania „Kocham.Szanuję” zainicjowana przez Fundację Krajowe Centrum Kompetencji, do której dołączyły znane Polki, by pokazać, że przemoc może dotknąć każdą z nas, że sąsiadka, przyjaciółka, pani ze szkoły może być ofiarą, która potrzebuje pomocy.

Kampania  „Kocham. Szanuję” jest kolejną odsłoną kampanii „Kocham. Nie biję”. Jak podkreślają twórcy, cele kampanii są dwa: chodzi o uświadomienie kobietom, które doświadczyły przemocy, że można żyć inaczej oraz uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy, pokazanie jak ważna jest nasza reakcja, jak wiele my możemy zmienić.

W „Kocham.Szanuję” wzięły udział między innymi: Dorota Gardias, Edyta Herbuś, Agnieszka Kaczorowska, Anna Kalczyńska, Ania Karwan, Iza Kuna, Karolina Malinowska, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Grażyna Wolszczak. Kobiety zostały ucharakteryzowane na ofiary przemocy. To ich twarze mają przykuć uwagę każdego z nas.

Co ważne – w ramach kampanii działa infolinia 801 109 801, pod numerem której można uzyskać pomoc. Warto, by ta wiadomość dotarła do kobiet, które dotychczas nie wiedziały, gdzie się zwrócić. To może być dla nich szansa.

@kocham.szanuje po pół roku przygotowań ruszyliśmy! Dziś były z nami #Ambasadorki @edytaherbus @annakalczynskam @aniakarwan @karolamalina @karolinapilarczyk @joannaracewicz a Nieobecne ciepło pozdrawiamy i również z serducha #dziękujemy @dorotagardias @agakaczor #IzaKuna @ostaszewskamaja_official #DanutaStenka @grazyna.wolszczak_official. Wspierali nas i byli z nami @aiaase @aiaasepictures @madamerose @izabiernat @aniadziewulska_photography @szymonholubowski @olivierjaniak @bogdankierejsza @glam_by_ann @arcadiusmauritzofficial @evabarbaraokrasa @ola.smag @pangemonium @polnapolstudio i peleton zamyka @konrad_wojterkowski_public Wszystkim dziękujemy i mega pozdrawiamy! #przemoc #przeciwkoprzemocy #białawstążka #16dni 16dniprzeciwkoprzemocy #trzymamstronękobiet #jestmoc #zmieniamy #świadomość #Polaków

Post udostępniony przez Kocham. Szanuję (@kocham.szanuje)

@kocham.szanuje #ruszyliśmy !!! Tym razem publikujemy zdjęcia #Ambasadorki @dorotagardias @agakaczor #IzaKuna @ostaszewskamaja_official #DanutaStenka @grazyna.wolszczak_official. A dla przypomnienia #Bohaterki, które były z nami wczoraj na konferencji prasowej @edytaherbus @annakalczynskam @aniakarwan @karolamalina @karolinapilarczyk @joannaracewicz a wspierali nas i byli z nami @aiaase @aiaasepictures @madamerose @izabiernat @aniadziewulska_photography @szymonholubowski @olivierjaniak @bogdankierejsza @glam_by_ann @arcadiusmauritzofficial @evabarbaraokrasa @ola.smag @pangemonium @polnapolstudio @konrad_wojterkowski_public Wszystkim dziękujemy i ciepło pozdrawiamy! #przemoc #przeciwkoprzemocy #białawstążka #16dni 16dniprzeciwkoprzemocy #trzymamstronękobiet #jestmoc #zmieniamy #świadomość #Polaków Post udostępniony przez Kocham. Szanuję (@kocham.szanuje)

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.kochamszanuje.pl i Facebooku


Psychologia

Tętniak mózgu. Sygnały ostrzegawcze, których nie wolno bagatelizować

Redakcja
Redakcja
28 listopada 2017
Fot. iStock/mapodile

Tętniaki mózgu zazwyczaj kojarzą się z przypadłością osób starszych, jednak ofiarami zbyt późno udzielonej pomocy po pęknięciu tętniaka może być każdy. To niebezpieczne dla życia zdarzenie nadchodzi nagle i bardzo gwałtownie. Sam tętniak powstaje długo, gdy tętnica ulegnie w jednym miejscu osłabieniu, a płynąca pod ciśnieniem krew wypycha na zewnątrz osłabioną ścianę tętnicy, tworząc uwypuklenie, które z czasem powiększa się i może pęknąć. 

Szacuje się, że ok 15% osób, u których pęka tętniak, umiera jeszcze przed przybyciem pomocy, a nawet 10% światowej populacji nosi w sobie różnego rodzaju tętniaki.

Czynniki ryzyka

Tętniaki mózgu są o wiele rzadszym przypadkiem. W grupie ryzyka najczęściej, choć to nie jest reguła, są kobiety powyżej 40 roku życia, osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, palące papierosy, zażywające narkotyki. Torbielowatość nerek, zespół Marfana, zespół Ehlersa i Danlosa, nerwiakowłókniakowatość czy zespół policystycznych nerek — są schorzeniami, które zwiększają ryzyko wystąpienia tętniaka mózgu.

Tętniaki powstają przez dłuższy czas, a gdy podwyższone ciśnienie tętnicze powoduje pęknięcie osłabionej tętnicy, następuje krwotok wewnątrzczaszkowy. Do momentu pęknięcia często nie daje żadnych sygnałów, ale duży tętniak mózgu może uciskać sąsiednie struktury i dawać objawy neurologiczne. Nie ma również określonej sytuacji, w której tętniak pęka — może być to chwila zaskoczenia, silne emocje, nagły ruch czy zwykły wysiłek, np. podczas wypróżniania w toalecie, który powoduje wzrost ciśnienia krwi i w konsekwencji krwotok.

Sygnały ostrzegawcze

Sygnały alarmujące o problemie mogą pojawić się na sześć do dwudziestu dni przed pęknięciem tętniaka. Należą do nich:

  • silny ból głowy,

  • podwójne widzenie,

  • opadanie powiek i osłabienie mięśni poruszających gałkami ocznymi,

  • nagle poszerzona źrenica niereagująca prawidłowo na światło,

  • bóle twarzy po stronie tętniaka,

  • drgawki,

  • zawroty głowy,

  • osłabienie siły lub nawet przemijający niedowład kończyn po jednej stronie.

Pojawienie się ich zawsze powinno skłaniać do wizyty u lekarza.

Ból niczym „uderzenie pioruna”. Objawy pęknięcia tętniaka 

W trakcie pęknięcia tętniaka i towarzyszącego mu krwawienia następuje ekstremalnie silny ból, jakiego pacjenci dotychczas nie doświadczali. Wiele osób opisywało to jako uczucie rażenia piorunem w głowie. Silny ból głowy może być również skutkiem tak zwanego krwawienia ostrzegawczego, po którym może nastąpić kolejne, o wiele groźniejsze. Mogą towarzyszyć temu również rozszerzenie źrenic, zmiana jakości widzenia lub podwójne widzenie, a także u ból nad i za jednym okiem, drętwienie jednej strony twarzy, nudności i wymioty, uczucie zmieszania, zagubienia, sztywność karku, a także utrata przytomności, osłabienie siły lub nawet przemijający niedowład kończyn po jednej stronie, drgawki.

Pęknięcie tętniaka przynosi poważne konsekwencje dla życia i zdrowia. Nie licząc nagłej śmierci, możliwe są powikłania neurologiczne i brak możliwości powrotu do standardu życia sprzed pęknięcia tętniaka. Od 1 do 2% tętniaków pęka każdego roku, więc bardzo ważne jest, by umieć rozpoznać sygnały i w porę wezwać pomoc.


 

źródło: www.mp.plwww.powerofpositivity.com


Zobacz także

11 mocnych pytań, dzięki którym możesz zmienić swoje życie

20 sposobów na to, żeby całkiem niechcący, zniszczyć sobie 20 następnych lat życia

„Suma wszystkich strachów”, czyli jak nie nakręcać spirali swoich lęków

Czego dowiedziałam się o lojalności, sypiając z żonatymi mężczyznami