Psychologia

W wyniku przemocy domowej umiera nawet 500 Polek rocznie. Teraz i my możemy im pomóc

Redakcja
Redakcja
14 lipca 2021
Photo by Hannah Xu on Unsplash
 

Prawie milion Polek rocznie pada ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w domowym „zaciszu”. Tyle statystyki, a jakie są dokładne liczby, ile jest niezgłoszonych przypadków? Jak można im pomóc? 

Możesz pomóc, wspomagając fundacje i organizacje, działające na rzecz przeciwdziałania przemocy. Właśnie w czasie wakacji jest ku temu doskonała okazja.

Ogłoszono właśnie przedłużenie 12. edycji biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowanego przez Avon Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Do końca wakacji można zbierać #KilometryPoMocy nie tylko biegając, ale również uprawiając marsz lub marszobieg.

Celem jest zebranie funduszy dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. Uczestnicy tego charytatywnego wyzwania muszą wspólnie pokonać 25 tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu tego celu, Avon wpłaci 25 tysięcy złotych na rzecz wsparcia osób mierzących się ze zjawiskiem przemocy. Jak podkreśla psychoterapeutka Agnieszka Machnowska, pomoc jest bardzo istotna, ponieważ właśnie teraz do Niebieskiej Linii zgłasza się coraz więcej osób. Pandemia pokazała, jak ważna jest pomoc, którą oferuje Niebieska Linia i jak wiele, coraz więcej, osób jej potrzebuje.

– Wiele działań realizujemy tylko dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców i zewnętrznych podmiotów, do których należy między innymi marka Avon – wyjaśnia Agnieszka Machnowska i dodaje: – W trakcie lockdownu robiliśmy, co w naszej mocy, by jak najlepiej pomóc w formie zdalnej, jednak właśnie teraz, gdy łagodzone są obostrzenia, widzimy jakie konsekwencje w relacjach przyniosła pandemia. Do naszej poradni ambulatoryjnej stale zgłaszają się nowe osoby. W ciągu miesiąca odwiedza nas ok. 100 nowych osób, które trafiają do nas po raz pierwszy, odpowiadamy także na setki maili i połączeń telefonicznych. Wiele osób ze względu na izolację i przebywanie ze sprawcą w jednym domu nie mogło zgłosić się po pomoc. A to właśnie w tym czasie pojawiło się najwięcej trudnych sytuacji. Niepewność związana z pandemią i przymusowa izolacja wzbudziły wiele napięcia, z którym nie każdy potrafił sobie poradzić. W rodzinach, które miały problemy już wcześniej, zjawisko to tylko eskalowało. Z drugiej strony to był także moment do zatrzymania się, zobaczenia przykrej prawdy o swojej rodzinie. I to w wielu przypadkach uruchomiło proces poszukiwania pomocy – dodaje.

Z danych policji wynika, że choć ogólna liczba osób doświadczających przemocy domowej maleje od 2014 roku, to wciąż w większości ofiarami są kobiety. A przypadków przemocy – fizycznej i seksualnej jest w Polce ok. 100 tys. rocznie. 

Jak dołączyć do akcji #KilometryPoMocy?

Wystarczy dołączyć do klubu Avon Kontra Przemoc i wyzwania #KilometryPoMocy w aplikacji Strava, a następnie zarejestrować swój bieg. Jeśli uda się wspólnie przebiec założone 25 tys. km, Avon przekaże 25 tys. zł. na rzecz „Niebieskiej Linii”.

Inicjatywa stanowi głos sprzeciwu wobec problemu przemocy domowej, poruszanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Avon od lat na całym świecie. Każdy z uczestników stacjonarnego biegu w Garwolinie, który odbył się 20 czerwca, otrzymał pakiet startowy, a w nim specjalne przypinki „Powiedz STOP Przemocy”. Dochód z ich sprzedaży również zostanie przeznaczony na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Uczestnicy przebiegli razem ponad 1,6 tys. kilometrów  Leśną Ścieżką Przyrodniczo – Kulturową pod Garwolinem.

Niebieska Linia działa już 26 lat. Pogotowie prowadzi poradnię mailową i telefoniczną. Każdy, kto potrzebuje, otrzyma tam pomoc psychologiczną i prawną. Niebieska Linia prowadzi również działania szkoleniowe i doradcze.

Jakie są największe wyzwania pracowników Niebieskiej Linii?

– Bardzo często osoby, które przez wiele lat doświadczały przemocy, przychodzą do nas, gdy nie są w stanie już więcej znieść. Wtedy największym wyzwaniem jest zmierzenie się z potrzebą szybkiego zatrzymania przemocy i zamknięcia sprawy. Jednak procedury sądowe, procesy i postępowania trwają latami. Wyjście z tej sytuacji jest trudne i wymaga od osoby pokrzywdzonej współpracy z wieloma specjalistami. Drugim największym wyzwaniem jest praca z konsekwencjami traumatycznych doświadczeń osoby pokrzywdzonej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie szkody to zjawisko wyrządziło w ich psychice. Podczas terapii okazuje się, że zatrzymanie przemocy nie rozwiązało problemu, a powrót do normalności, do dobrostanu psychicznego zajmuje dużo czasu.

Po porannej krzątaninie o godz. 7.30 Pani E. odprowadziła wzrokiem czwórkę dzieci, zmierzających w stronę szkolnego busa. Poszła do sypialni z najmłodszym 3-letnim synkiem, posadziła go na łóżku i zaczęła porządki w szafie. Słyszała, że mąż wrócił do domu, był spokojny. Kilkanaście minut później pod jej adresem padły groźby odebrania życia. Mąż zaatakował ją – dusił przez kilka minut rękami, sznurem koralików choinkowych, a na koniec paskiem od spodni. Gdy Pani E. straciła przytomność, sprawca zostawił w domu płaczące dziecko, będące świadkiem tego ataku i poszedł do warsztatu odebrać sobie życie przez powieszenie. -Poznaj historię jednej z kobiet, która zgłosiła się Niebieskiej Linii.

Przeciwdziałanie zjawisku przemocy jest od lat bardzo ważną częścią pozabiznesowej działalności Avon. Firma pomaga i współpracuje z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ oraz fundacją Feminoteka, które w ubiegłym roku pomogły prawie 14 tys. potrzebującym. Avon wspiera także 4 linie pomocowe dla kobiet doświadczających przemocy, bo jak pokazują statystyki wciąż mierzy się z nią aż 1 na 3 kobiety. Co więcej, to właśnie z inicjatywy Avon powstała też pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja www.avonalert.pl, która okazała się nieocenionym wsparciem w trakcie izolacji związanej z pandemią. Dzięki niej chętni mogą w bezpieczny sposób skontaktować się z pomocą prawną i psychologiczną, a także zdobyć cenne informacje i znaleźć najbliższą organizację, oferującą pomoc w trudnych sytuacjach.

***

Avon Kontra Przemoc to kampania społeczna i edukacyjna zainaugurowana w 2004 roku w USA, prowadzona obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Zakłada ona walkę z przemocą domową wobec kobiet: działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy. W Polsce kampania Avon Kontra Przemoc jest prowadzona od 2008 roku. Od 2011 roku Avon jest partnerem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla ofiar i świadków przemocy.

Nowa edycja organizowana przez Avon Operations Polska, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl wystartowała w wersji hybrydowej pod hasłem #KilometryPoMocy.

 

Jeśli jesteś świadkiem przemocy, domyślasz się, że dzieje się coś złego albo ktoś wyznał ci, że jest w takiej sytuacji, możesz:

 • porozmawiać bezpośrednio z tą osobą i powiedzieć jej, że domyślasz się, co dzieje się u niej w domu, powiedzieć, że możesz jej pomóc, np. wzywając policję
 • porozmawiać o tym ze sprawcą, a jeżeli się boisz, po prostu wezwij policję
 • zawsze reaguj na każde przemocowe zachowanie mówiąc, że nie zgadzasz się na to, że tak nie wolno, że jest to przemoc i przestępstwo
 • wysłuchaj osoby, która doświadcza przemocy
 • uwierz w jej historię
 • powiedz, że jeśli zdecyduje się wystąpić na drogę prawną – będziesz jej świadkiem
 • zaproponuj pomoc jakiej potrzebuje – może to będą pieniądze na wynajęcie bezpiecznego lokum, może przygarnięcie pod swój dach, może towarzystwo podczas obdukcji i zgłaszania sprawy na policji itp., itd
 • nie krytykuj i nie oceniaj
 • jeśli nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić do poradni telefonicznej „Niebieskiej Linii” 22 668 70 00 . Uzyskasz tam wszelkie potrzebne informacje

Psychologia

Prosecco – rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 lipca 2021
Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?
Fot. iStock
 

Prosecco to białe wino musujące, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Jest chętnie wybierane ze względu na orzeźwiający smak i przystępną cenę. Te zalety sprawiają, że jest ono ciekawą alternatywą do innych popularnych win musujących. Czym jest i jak powstaje prosecco, ile wynosi cena za butelkę tego wina?

Prosecco — czym jest i jak powstaje?

Prosecco jest musującym winem produkowanym z najczęściej z białych winogron, uprawianych w określonych regionach północno- wschodnich Włoch.  Od 2009 roku prawnie chroniona jest nazwa Prosecco DOC, którą oznacza się jedynie wina powstające w dwóch regionach Włoch — Veneto i Friuli Venezia Giulia. Z kolei wino wytwarzane w prowincji Treviso określa się mianem DOGS. Oba oznaczenia świadczą o najwyższej jakości trunku. Charakteryzuje się ono delikatnym i świeżym smakiem z wyczuwalnymi akcentami kwiatowymi i owocowymi. Ma jasno-słomkowy kolor i wytwarza się je najczęściej ze szczepu winorośli prosecco, określanych również mianem Glera, celem rozróżnienia oznaczenia regionu uprawy od nazwy szczepu.

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock

O wiele rzadziej produkuje się różowe prosecco, w skład którego wchodzi minimum w 85% szczep winogron Glera, oraz w 15% czerwony szczep Raboso, wykorzystywany do produkcji win różowych 

Jak powstaje prosecco?

Najpierw ręcznie zbiera się winogrona, z których pozyskuje się moszcz. Do moszczu dodaje się drożdże, co powoduje rozpoczęcie procesu pierwotnej fermentacji, która trwa maksymalnie 8-10 dni. Następnie stosuje się metodę wtórnej fermentacji w hermetycznie zamkniętej kadzi ze stali nierdzewnej (metoda Charmata), która sprawia, że dwutlenek węgla nie mając innego ujścia, pozostaje naturalnie rozpuszczony w winie. O wiele rzadziej stosowana jest tradycyjna metoda fermentacji bezpośrednio w butelce.

Typy prosecco

Prosecco można nabyć w trzech wersjach nasycenia dwutlenkiem węgla:

 • spumanteczyli wino musujące (5-6 atmosfer ciśnienia), spotykane najczęściej;
 • frizzante — delikatnie musujące (2,5-3,5 atmosfer ciśnienia)
 • tranquillo — bez dwutlenku węgla, najmniej popularne.
Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock 

W zależności od ilości cukru zawartego w produkcie końcowym wyróżnia się prosecco:

 • Brut Nature – czyli bardzo wytrawne, o zawartości cukru w granicach 0-3 g/L;
 • Brut – wino wytrawne, o zawartości cukru w granicach 0-12 g/L;
 • Extra Dry – lekko wytrawne, o zawartości cukru w granicach 12-17 g/L;
 • Dry –  półwytrawne, o zawartości cukru w granicach 17-32 g/L;
 • Demi-sec –  wino słodkie, o zawartości cukru w granicach 32-50 g/L.

Jak pić prosecco?

Ponieważ jest ono lekkim i wyjątkowo uniwersalnym winem, pasuje do różnych okoliczności. Może pełnić rolę aperitifu (przed posiłkiem), jak i na jego zakończenie (digestif). Uznaje się je za trunek, który przez lekki smak współgra z różnymi daniami z makaronem, drobiem czy owocami morza. Na jego bazie można przygotowywać różne drinki.

Prosecco powinno być serwowane w kieliszku wysokim i wąskim, na długiej nóżce, która chroni zawartość kieliszka przed ogrzaniem ciepłem rąk. Wino tego rodzaju podaje się dobrze schłodzone do temperatury mniej więcej 6 do 8º Celsjusza.

Prosecco - rodzaje, cena, kalorie. Jak pić prosecco?

Fot. iStock

Kalorie i wpływ na zdrowie 

Dobrą wiadomością jest to, że prosecco w 100 g zawiera tylko 75 kcal, co jednym z najmniej kalorycznych alkoholi. Mimo że alkohol szkodzi zdrowiu, to spożywanie umiarkowanych jego ilości może je chronić. Wino jest źródłem mikroelementów i pierwiastków pochodzących z soku winogron. Co prawda, najzdrowsze jest czerwone wino, bogate w resweratrol, ale także białe ma kilka zalet dla zdrowia. Polifenole pochodzące z winogron poprawiają kondycję naczyń krwionośnych, obniżają ryzyko powstawania zakrzepów, zmniejszają ryzyko chorób serca i udarów. Przeciwutleniacze w białym winie poprawiają także wydajność płuc.

Cena prosecco

Ten rodzaj wina dostępny jest w przystępnej cenie. Jest zdecydowanie tańszy od dobrych szampanów. Cena za prosecco dobrej jakości waha się od 40 do 50 zł za butelkę, natomiast wino z najwyższej półki kosztuje więcej, od 70 do ponad 100 zł za butelkę.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl 

Psychologia

Ból mięśni – 8 przyczyn dolegliwości. Kiedy udać się do lekarza?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 lipca 2021
Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?
Fo. iStock

Ból mięśni to dolegliwość znana każdemu. Może pojawiać się często i z wielu powodów. Problem może powodować zwykły uraz lub przeciążenie, jak i stany zapalne oraz poważne choroby. Z czego może wynikać ból mięśni i kiedy warto poszukać pomocy i odwiedzić specjalistę?

Ból mięśni może pojawiać się sam, lub przebiegać z innymi objawami, np. gorączką, bólami stawów, czy złym samopoczuciem. Może mieć charakter skurczowy lub stały, pojawiać się w trakcie lub po aktywności fizycznej, lub niezależnie od niej. Może być umiejscowiony bezpośrednio w mięśniach lub rozlany, promieniować do innych struktur ciała.

Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?

Fot. iStock/ Bóle mięśni

Ból mięśni — możliwe przyczyny

Nadwyrężenie mięśni 

Nadwyrężenie mięśni jest częstą przyczyną bólu i dotyczy zazwyczaj kilku mięśni lub określonego obszaru ciała, którego mięśnie uległy przeforsowaniu. Równie częste są niegroźne urazy (naciągnięcie lub zwichnięcie), które także wywołują nieco bardziej dokuczliwy ból mięśni.

Ból mięśni a stres

Przewlekły stres to częsta przyczyna problemów. Stres wpływa na organizm, powodując zwiększenie produkcji kortyzolu, hormonu stresu. Kortyzol odpowiada za gotowość do ucieczki lub walki, czyli natychmiastowego działania. W przypadku długotrwałego stresu mięśnie napięte są cały czas, w oczekiwaniu na reakcję, do której nie dochodzi. Stąd bierze się ból mięśniowy, np. po stresującym dniu w pracy. W tym przypadku szczególnie częsty bywa ból mięśni pleców.

Infekcje wirusowe

Ból mięśni o ogólnym charakterze może zwiastować rozwijającą się infekcję wirusową. Najczęściej towarzyszy przeziębieniu i grypie, choć w tym drugim przypadku ból mięśniowy jest bardziej dokuczliwy. Ból wynikający z infekcji wirusowej nie mija nawet w trakcie spoczynku i zazwyczaj towarzyszy mu także wysoka temperatura, kaszel, katar, nadmierne pocenie się.

Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?

Fot. iStock/ Bóle mięśni

Ból mięśni a infekcje bakteryjne

Zdarzają się przypadki, w których zwykła bakteryjna infekcja skóry, nieleczona, może przenieść się do sąsiadujących z procesem zapalnym mięśni. Ból mięśni wynikający z tego dotyczy jednej grupy mięśniowej. Towarzyszy mu obrzęk, zaczerwienienie skóry i odczuwanie ciepłoty zainfekowanego miejsca. Może również pojawić się gorączka. Taka sytuacja wymaga leczenia antybiotykami.

Borelioza i choroby pasożytnicze

Borelioza z Lyme również może powodować ból mięśni. Ta odzwierzęca choroba wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia, przenoszone przez kleszcze. Choroba nie jest łatwa do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są niespecyficzne i mogą pojawić się nawet wiele lat po ukąszeniu przez kleszcza. Zarówno we wczesnej, jak i późnej boreliozie, mogą towarzyszyć bóle kolan, barków i stawów. Pojawia się także ból mięśniowy. Objawy mogą być bardzo dokuczliwe, utrzymują się przez kilka miesięcy i wielokrotnie nawracają. Ból o charakterze mięśniowym może być również wynikiem innej choroby pasożytniczej, np. włośnicy.

Ból mięśni w zapaleniu wielomięśniowym (PM)

Zapalenie wielomięśniowe to dość rzadka choroba — dotyczy ok. 5 na 1000000 osób. Najczęściej dotyka kobiety między 30. a 50. rokiem życia. W jej przebiegu dochodzi do znacznego osłabienia siły poszczególnych mięśni na skutek przewlekłego stanu zapalnego. Charakterystycznym objawem jest osłabienie mięśni (zwłaszcza pasa barkowego i lędźwiowego), którym może towarzyszyć ból. Choroba może powodować także zapalenie skóry, zmiany w sercu, gardle, krtani, przełyku i w płucach. Przyczyny zapalenia wielomięśniowego wciąż nie są jasne, choć uważa się, że rozwija się ono na drodze mechanizmów autoimmunologicznych.

Ból mięśni a niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, na którą zapada ok. 5% dorosłych kobiet i ok. 1% mężczyzn. Najczęściej diagnozuje się je u osób po 60 roku życia. Niedoczynność tarczycy powoduje szereg objawów. Należą do nich m.in.: odczuwanie ciągłego zimna, zmęczenie/senność, niskie ciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Aż 80% chorych na niedoczynność tarczycy odczuwa również dolegliwości bólowe ze strony mięśni, którym towarzyszą osłabienie, sztywność i oraz skurcze. Ból może być na tyle dokuczliwy, że powoduje problemy z wchodzeniem po schodach, czy wstawaniem z pozycji siedzącej. Chorzy zauważają u siebie bolesne skurcze mięśni, które narastają po wysiłku fizycznym i przebywaniu w niskich temperaturach. Choroba wymaga zdiagnozowania i wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Ból mięśni - przyczyny. Kiedy udać się do lekarza?

Fot. iStock/Bóle mięśni

Fibromialgia

Fibromialgia jest schorzeniem, którego przyczyn nie poznano. Wiadomo natomiast, że aż dziesięciokrotnie częściej cierpią z jej powodu kobiety. Choroba jest trudna do rozpoznania, ponieważ jej objawy są niespecyficzne. Osoby nią dotknięte najczęściej skarżą się na przewlekły i uogólniony ból mięśni, bóle stawów i kręgosłupa, odczuwają nadwrażliwość skóry na dotyk. Dolegliwości najmocniej dokuczają rano i trwają przynajmniej 3 miesiące.

Kiedy udać się do lekarza?

Przyczyn bólu mięśni jest naprawdę wiele. Jeśli ból występuje raz na jakiś czas, a przyczyna jest błaha, nie ma się czym martwić. Jednak ból mięśni powinien zaniepokoić, gdy jest silny, pulsujący, piekący i rwący, bez wyraźnej przyczyny. Jeśli nasila się z czasem i promieniuje w inne części ciała, warto skonsultować go z lekarzem. Również gdy pojawią się inne niepokojące objawy, nie ma na co czekać.


źródło:  www.mp.pl 

Zobacz także

Jeśli buty na obcasie to dowód kobiecej siły i pewności siebie, to sorry – ja wysiadam

Te porady małżeńskie z 1886 roku brzmią bardziej współcześnie niż moglibyście się tego spodziewać

Nie biega z nożem i nie robi dziwnych min. Jak rozpoznać psychopatę?

Nie wiedziałaś, że spotykasz się z psychopatą? A tych kilku znasz?