Go to content

W wyniku przemocy domowej umiera nawet 500 Polek rocznie. Teraz i my możemy im pomóc

Photo by Hannah Xu on Unsplash

Prawie milion Polek rocznie pada ofiarami przemocy fizycznej lub seksualnej. Zdecydowana większość tych przypadków ma miejsce w domowym „zaciszu”. Tyle statystyki, a jakie są dokładne liczby, ile jest niezgłoszonych przypadków? Jak można im pomóc? 

Możesz pomóc, wspomagając fundacje i organizacje, działające na rzecz przeciwdziałania przemocy. Właśnie w czasie wakacji jest ku temu doskonała okazja.

Ogłoszono właśnie przedłużenie 12. edycji biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowanego przez Avon Garwolin, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl. Do końca wakacji można zbierać #KilometryPoMocy nie tylko biegając, ale również uprawiając marsz lub marszobieg.

Celem jest zebranie funduszy dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. Uczestnicy tego charytatywnego wyzwania muszą wspólnie pokonać 25 tysięcy kilometrów. Po osiągnięciu tego celu, Avon wpłaci 25 tysięcy złotych na rzecz wsparcia osób mierzących się ze zjawiskiem przemocy. Jak podkreśla psychoterapeutka Agnieszka Machnowska, pomoc jest bardzo istotna, ponieważ właśnie teraz do Niebieskiej Linii zgłasza się coraz więcej osób. Pandemia pokazała, jak ważna jest pomoc, którą oferuje Niebieska Linia i jak wiele, coraz więcej, osób jej potrzebuje.

– Wiele działań realizujemy tylko dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców i zewnętrznych podmiotów, do których należy między innymi marka Avon – wyjaśnia Agnieszka Machnowska i dodaje: – W trakcie lockdownu robiliśmy, co w naszej mocy, by jak najlepiej pomóc w formie zdalnej, jednak właśnie teraz, gdy łagodzone są obostrzenia, widzimy jakie konsekwencje w relacjach przyniosła pandemia. Do naszej poradni ambulatoryjnej stale zgłaszają się nowe osoby. W ciągu miesiąca odwiedza nas ok. 100 nowych osób, które trafiają do nas po raz pierwszy, odpowiadamy także na setki maili i połączeń telefonicznych. Wiele osób ze względu na izolację i przebywanie ze sprawcą w jednym domu nie mogło zgłosić się po pomoc. A to właśnie w tym czasie pojawiło się najwięcej trudnych sytuacji. Niepewność związana z pandemią i przymusowa izolacja wzbudziły wiele napięcia, z którym nie każdy potrafił sobie poradzić. W rodzinach, które miały problemy już wcześniej, zjawisko to tylko eskalowało. Z drugiej strony to był także moment do zatrzymania się, zobaczenia przykrej prawdy o swojej rodzinie. I to w wielu przypadkach uruchomiło proces poszukiwania pomocy – dodaje.

Z danych policji wynika, że choć ogólna liczba osób doświadczających przemocy domowej maleje od 2014 roku, to wciąż w większości ofiarami są kobiety. A przypadków przemocy – fizycznej i seksualnej jest w Polce ok. 100 tys. rocznie. 

Jak dołączyć do akcji #KilometryPoMocy?

Wystarczy dołączyć do klubu Avon Kontra Przemoc i wyzwania #KilometryPoMocy w aplikacji Strava, a następnie zarejestrować swój bieg. Jeśli uda się wspólnie przebiec założone 25 tys. km, Avon przekaże 25 tys. zł. na rzecz „Niebieskiej Linii”.

Inicjatywa stanowi głos sprzeciwu wobec problemu przemocy domowej, poruszanego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej Avon od lat na całym świecie. Każdy z uczestników stacjonarnego biegu w Garwolinie, który odbył się 20 czerwca, otrzymał pakiet startowy, a w nim specjalne przypinki „Powiedz STOP Przemocy”. Dochód z ich sprzedaży również zostanie przeznaczony na Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Uczestnicy przebiegli razem ponad 1,6 tys. kilometrów  Leśną Ścieżką Przyrodniczo – Kulturową pod Garwolinem.

Niebieska Linia działa już 26 lat. Pogotowie prowadzi poradnię mailową i telefoniczną. Każdy, kto potrzebuje, otrzyma tam pomoc psychologiczną i prawną. Niebieska Linia prowadzi również działania szkoleniowe i doradcze.

Jakie są największe wyzwania pracowników Niebieskiej Linii?

– Bardzo często osoby, które przez wiele lat doświadczały przemocy, przychodzą do nas, gdy nie są w stanie już więcej znieść. Wtedy największym wyzwaniem jest zmierzenie się z potrzebą szybkiego zatrzymania przemocy i zamknięcia sprawy. Jednak procedury sądowe, procesy i postępowania trwają latami. Wyjście z tej sytuacji jest trudne i wymaga od osoby pokrzywdzonej współpracy z wieloma specjalistami. Drugim największym wyzwaniem jest praca z konsekwencjami traumatycznych doświadczeń osoby pokrzywdzonej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie szkody to zjawisko wyrządziło w ich psychice. Podczas terapii okazuje się, że zatrzymanie przemocy nie rozwiązało problemu, a powrót do normalności, do dobrostanu psychicznego zajmuje dużo czasu.

Po porannej krzątaninie o godz. 7.30 Pani E. odprowadziła wzrokiem czwórkę dzieci, zmierzających w stronę szkolnego busa. Poszła do sypialni z najmłodszym 3-letnim synkiem, posadziła go na łóżku i zaczęła porządki w szafie. Słyszała, że mąż wrócił do domu, był spokojny. Kilkanaście minut później pod jej adresem padły groźby odebrania życia. Mąż zaatakował ją – dusił przez kilka minut rękami, sznurem koralików choinkowych, a na koniec paskiem od spodni. Gdy Pani E. straciła przytomność, sprawca zostawił w domu płaczące dziecko, będące świadkiem tego ataku i poszedł do warsztatu odebrać sobie życie przez powieszenie. -Poznaj historię jednej z kobiet, która zgłosiła się Niebieskiej Linii.

Przeciwdziałanie zjawisku przemocy jest od lat bardzo ważną częścią pozabiznesowej działalności Avon. Firma pomaga i współpracuje z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ oraz fundacją Feminoteka, które w ubiegłym roku pomogły prawie 14 tys. potrzebującym. Avon wspiera także 4 linie pomocowe dla kobiet doświadczających przemocy, bo jak pokazują statystyki wciąż mierzy się z nią aż 1 na 3 kobiety. Co więcej, to właśnie z inicjatywy Avon powstała też pierwsza w Polsce przeciwprzemocowa aplikacja www.avonalert.pl, która okazała się nieocenionym wsparciem w trakcie izolacji związanej z pandemią. Dzięki niej chętni mogą w bezpieczny sposób skontaktować się z pomocą prawną i psychologiczną, a także zdobyć cenne informacje i znaleźć najbliższą organizację, oferującą pomoc w trudnych sytuacjach.

***

Avon Kontra Przemoc to kampania społeczna i edukacyjna zainaugurowana w 2004 roku w USA, prowadzona obecnie w ponad 50 krajach na całym świecie. Zakłada ona walkę z przemocą domową wobec kobiet: działania w ramach tej inicjatywy budują świadomość istnienia problemu i koncentrują się wokół edukacji na temat możliwości udzielenia pomocy ofiarom przemocy. W Polsce kampania Avon Kontra Przemoc jest prowadzona od 2008 roku. Od 2011 roku Avon jest partnerem Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ, zapewniając środki na funkcjonowanie poradni telefonicznej i e-mailowej dla ofiar i świadków przemocy.

Nowa edycja organizowana przez Avon Operations Polska, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl wystartowała w wersji hybrydowej pod hasłem #KilometryPoMocy.

 

Jeśli jesteś świadkiem przemocy, domyślasz się, że dzieje się coś złego albo ktoś wyznał ci, że jest w takiej sytuacji, możesz:

  • porozmawiać bezpośrednio z tą osobą i powiedzieć jej, że domyślasz się, co dzieje się u niej w domu, powiedzieć, że możesz jej pomóc, np. wzywając policję
  • porozmawiać o tym ze sprawcą, a jeżeli się boisz, po prostu wezwij policję
  • zawsze reaguj na każde przemocowe zachowanie mówiąc, że nie zgadzasz się na to, że tak nie wolno, że jest to przemoc i przestępstwo
  • wysłuchaj osoby, która doświadcza przemocy
  • uwierz w jej historię
  • powiedz, że jeśli zdecyduje się wystąpić na drogę prawną – będziesz jej świadkiem
  • zaproponuj pomoc jakiej potrzebuje – może to będą pieniądze na wynajęcie bezpiecznego lokum, może przygarnięcie pod swój dach, może towarzystwo podczas obdukcji i zgłaszania sprawy na policji itp., itd
  • nie krytykuj i nie oceniaj
  • jeśli nie wiesz, gdzie należy szukać pomocy, warto zadzwonić do poradni telefonicznej „Niebieskiej Linii” 22 668 70 00 . Uzyskasz tam wszelkie potrzebne informacje