Go to content

Twój wewnętrzny spokój pojawi się kiedy przestaniesz pozwalać innym sobą kierować

Fot. iStock/Petar Chernaev

Wewnętrzną harmonię osiągniesz tylko wtedy, kiedy poczujesz, że wreszcie postępujesz zgodnie ze swoim sumieniem, a nie z oczekiwaniami innych ludzi. To uczucie spokoju pokaże ci, że podjąłeś słuszną decyzję. Od tego zaczniesz odczuwać równowagę psychiczną i fizyczną.

Kiedy poddajemy się temu, czego inni od nas oczekują, tak naprawdę nie słuchamy tego, czego potrzebujemy. Ignorujemy nasz wewnętrzny głos. Ignorujemy siebie samych. Dlatego tak ważne jest, aby podejmować własne decyzje, bo tylko tylko takie postępowanie może napełnić nas pokojem i wygenerować w nas ogromne dawki odwagi, odpowiedzialności i dobra. Nie ulegajmy wpływom, nawet jeśli wydaje nam się, że dana osoba ma na myśli nasze dobro. Ona to nie my. Jesteśmy oddzielnym bytem, winnym lojalność i uczciwość przede wszystkim samym sobie.

Oczywiście, nie jest łatwo poradzić sobie z niepewnością, z niskim poczuciem wartości i przekonaniem, że „sami nie damy rady”, szczególne wtedy, kiedy właśnie w taki sposób żyliśmy całymi latami. Uzależnienie emocjonalne od innych bywa więzią szalenie trudną do zerwania.

Poza tym, każdy proces zmiany niesie ze sobą pewien dyskomfort, który musimy zaakceptować. Ale na przykład, odcięcie się od ludzi, którzy nas krzywdzą, zawsze będzie czymś pozytywnym. Wyjście z sytuacji, która jest dla nasz szkodliwa – również. Wszystkiego tego musimy dokonać sami, bo tylko w taki sposób nauczymy się samodzielnie żyć i pokonywać inne trudności.

Kiedy już dokonasz tych wszystkich zmian, spokój pojawi się nagle. Harmonia i cisza wypełni twój umysł. Poczucie, że jesteś silny, że możesz sam dokonywać życiowych wyborów i że robisz to dobrze, doda ci skrzydeł. Ale również doda ci mocy, by wybaczyć innym krzywdy. Nie zapomnieć, ale wybaczyć.


Na podstawie: nospensees.fr