Go to content

Twój pies rozumie, co do niego mówisz! To już potwierdzone oficjalnie!

Fot. Screen/ Youtube/41 Action News

Jeśli kiedykolwiek uważałeś, że nie ma znaczenia, co mówisz do swojego psa, tak długo, jak mówisz to w miły sposób, teraz pora to odszczekać :). Okazuje się, że te sympatyczne czworonogi rozumieją cię lepiej niż sądzisz. Potwierdzili to naukowcy.

W badaniach przeprowadzonych przez pracowników Uniwersytetu Eötvös Loránd w Budapeszcie, wzięło udział 13 psów (głównie border collie i golden retrievery) żyjących przy rodzinach, z ludźmi. Za pomocą pochwał wypowiadanych różnym tonem (neutralnie lub emocjonalnie) uczono je grzecznego leżenia w specjalnej tubie tomografu komputerowego, mierzącego aktywność ich mózgu na jawie. Następnie, do słów „dobrze” i „dobry chłopiec” dodano inne, nieznane psom słowa, nie posiadające znaczenia (na przykład spójniki). Jedynie wtedy, gdy sens i intonacja składały się w jedną całość, psy odczuwały radość z pochwały.

Fot. Screen/ huffingtonpost.com

Fot. Screen/ huffingtonpost.com

Okazało się, że psi mózg oddzielnie przetwarza słowa, a oddzielnie, w innej części, ton głosu. Podobnie jak u ludzi, lewa półkula odpowiada za rozumienie sensu tego, co zwierzaki słyszą, a prawa za rozszyfrowywanie emocji.

Na pewno powiesz teraz: „wiedziałem!” i z łezką wzruszenia poklepiesz swojego pupila po mądrym łebku. No i – najwyższa pora zacząć ważyć słowa wypowiadane w obecności czworonoga…


 

Źródło: Huffington Post