Psychologia Związek

Co trzeba powiedzieć sobie na początku związku, by uniknąć przykrych niespodzianek

Redakcja
Redakcja
12 czerwca 2018
Fot. iStock/Geber86
 

Kiedy wchodzisz z kimś w związek, warto jest powiedzieć sobie kilka ważnych rzeczy, szczególnie dlatego, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Nie ma w tym nic dziwnego ani ofensywnego w stosunku do twojego partnera. Jeśli traktujecie się „poważnie”, budowanie filarów tej relacji powinno wiązać się ze szczerą i otwartą komunikacją, również dotyczącą wzajemnych oczekiwań.

Co powinniśmy sobie powiedzieć, by uniknąć nieporozumień? Jasne, że nie da się od razu dowiedzieć o sobie wszystkiego. Pamiętajmy też, że na początku większość z nas trochę udaje, by wzbudzić zainteresowanie partnera. Nie dziwmy się potem, że druga osoba nie widzi nas takimi, jakimi jesteśmy naprawdę.

A więc, rozmawiajmy o:

  • swojej filozofii życiowej i swojej wizji przyszłości

Opowiedz o swojej wizji świata, swoich ideach, tym, w co wierzysz, czego się boisz. O tym, jak planujesz swoje życie. Byłbyś w stanie zamieszkać w innym kraju? Taka rozmowa jest przydatna również dla ciebie samego.

  •  o swoim dzieciństwie i przeszłości

Dzielenie się zabawnymi wspomnieniami jest sposobem na wspólne spędzanie czasu. Pierwsza miłość, pierwsze wagary… Zgoda, może nie wszystko od razu. Ale powoli, w miarę jak rodzi się w tobie zaufanie do drugiej osoby.

  • o seksie

Ważne jest, aby rozmawiać o tym w spokojnym i „prywatnym” otoczeniu, ponieważ jest to delikatny temat. Seks jest ważną częścią związku, a komunikacja jest tu fundamentalna. W miarę czasu móc coraz więcej o tym, co lubisz, a czego nie lubisz i czy chcesz spróbować nowych rzeczy. Mówienie o seksie może zwiększyć intymność między dwojgiem ludzi.

  • o pieniądzach, długach i problemach prawnych

Takie sprawy nie mogą zaskakiwać w związku. Kiedy zaczynasz relację, który ma przetrwać „do końca”, wszystkie decyzje powinny być dyskutowane wspólnie.

  •  o rodzinie i przyjaciołach

Ten temat jest bardzo delikatny. Nie mów o wszystkich konfliktach, to może zaszkodzić twojemu związkowi. Na początku przedstaw sprawy bardzo ogólnie, w końcu w każdej rodzinie są problemy.

Dzielenie się uczuciami i wrażeniami jest świetnym punktem wyjścia do otwartej i uczciwej komunikacji z partnerem. Staraj się robić to w sposób spokojny i pełen szacunku, bez używania słów, które mogłyby urazić drugą osobę.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia Związek

Wakacje powinny być przede wszystkim przygodą. Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci z ekspertami Akademii 5.10.15.!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Kolejne spotkanie ekspertów Akademii 5.10.15. dostarczyło uczestnikom niemałych emocji z uwagi na niewątpliwie najważniejszy temat przed wakacyjnymi wyjazdami – bezpieczeństwo dzieci. W kolejnym spotkaniu Akademii udział wzięli: dr Łukasz Durajski, pediatra i lekarz medycyny podróży, ratownik Michał Czernicki, rzecznik warszawskiego WOPR, Małgorzata Ćwiek, ekspertka ds. edukacji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, modelka i psycholog Kamila Szczawińska, a spotkanie jak zawsze poprowadziła ambasadorka Akademii 5.10.15. Małgorzata Ohme. Zaproszenie tak różnych osób na wykład poświęcony bezpieczeństwu naszych pociech sygnalizowało trudne i bardzo złożone zagadnienie.

Fot. Materiały prasowe

Małgorzata Ohme

Rozmowę zaczął dr Łukasz Durajski,  autor książki „Zdrowie twojego dziecka”, który opowiedział jak powinna wyglądać apteczka rodzica wybierającego się w podróż z dziećmi. Obszerny wywiad z doktorem opublikujemy w osobnym artykule. Sugerował, by przed każdym dłuższym wyjazdem zawsze udać się z wizytą do lekarza pediatry i omówić najistotniejsze kwestie, by zapobiec nieprzyjemnym zdarzeniom. Odradzał planowanie wakacji ze szczególnie małymi dziećmi w egzotyczne kraje o obniżonych standardach higieny.

Fot. Materiały prasowe

dr Łukasz Durajski

Michał Czernicki, rzecznik warszawskiego WOPR zwrócił szczególną uwagę na niepokojące zachowania rodziców, którzy z różnych powodów, często nadużywając alkoholu,  nie są wystarczająco uważni przebywając z dzieckiem nad wodą. Z roku na rok rośnie liczba utonięć dzieci w okresie wakacyjnym. To bardzo niepokojące dane. Dzieci nie tylko toną, one również się gubią albo zostają porwane. A Wy, drodzy rodzice,  czy jesteście pewni, że wasze dziecko potrafiłoby odmówić nieznajomej osobie ? Czy na pewno wie, jak zachować się w sytuacji, gdy obcy dorosły zaprasza je do siebie lub prosi o pomoc?

Fot. Materiały prasowe

Michał Czernicki, rzecznik WOPR

Kamila Szczawińska, „mama podróżująca” podzieliła się swoimi osobistymi doświadczeniami z wyjazdów z dziećmi. Podróżowanie z maluchami może być wspaniałym i wzbogacającym doświadczeniem, o ile jesteśmy do niego odpowiednio przygotowani.

Fot. Materiały prasowe

Kamila Szczawińska

Bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji to również kwestia świadomości rodziców co do tego, w jaki sposób w beztroskim, wakacyjnym czasie ich pociecha korzysta z Internetu. W dobie cyberprzemocy nasza czujność i szczera rozmowa z dziećmi o zagrożeniach związanych z korzystaniem z tabletu, telefonu czy komputera to absolutna podstawa.  Opowiadała o tym Małgorzata Ćwiek, ekspertka ds. edukacji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Małgorzata Ćwiek, ekspertka ds. edukacji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Małgorzata Ćwiek, ekspertka ds. edukacji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Spotkanie z humorem podsumował Michał Czernicki, uświadamiając nam, że poza znajomością listy zagrożeń, jakie czyhają na nasze dziecko podczas wakacji, powinniśmy jednak przede wszystkim pozwolić mu cieszyć się z tego wakacyjnego czasu w roku i czerpać radość z nowych doświadczeń. To naszym zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka, jego – wyruszyć na wprost przygodzie.

Na blogu Akademii 5.10.15. możecie pobrać bezpłatnego ebooka z poradami ekspertów, którzy wzięli udział w konferencji. Pobierz tutaj.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Psychologia Związek

Negatywni. Czy masz jedną z tych pięciu cech?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 czerwca 2018
Fot. iStock/MangoStar_Studio

Byłoby niesprawiedliwe twierdzić, że dana osoba jest zasadniczo negatywna. Każdy z nas zmienia się nieustannie, wydarzenia naszego życia wpływają na nasze postrzeganie rzeczywistości i innych ludzi. Nic ni jest nam dane raz na zawsze, szczególnie na poziomie emocjonalnym. Dlatego nikt nie jest całkowicie negatywny lub pozytywny. Oba aspekty współistnieją w każdym z nas. Każdy z nas może jednak być nieco bardziej skupiony na pozytywnym lub negatywnym interpretowaniu tego, co się wokół niego dzieje.

Do której grupy należysz? Czy masz jedną z pięciu cech „negatywnych” ludzi?

1. Przyjmujesz zawsze najbardziej negatywną perspektywę

Życie daje nam wiele niemożliwości, ale niektórzy ludzie nie chcą tego zaakceptować, zauważyć. Frustracja jest częścią naszego życia i bierze się stąd, że nie zawsze dostajemy to, czego chcemy. Być może chcielibyśmy urodzić się w rodzinie milionerów lub wyrosnąć w innym środowisku. Jeśli tak się nie stało, nie możemy nic z tym zrobić. A jeśli skupimy się na żałowaniu wszystkiego, czego nie mamy, będziemy pełni goryczy i bólu.

2. Poddajesz się, gdy napotykasz przeszkody

Tak jak nie jest rozsądne stawianie sobie niemożliwych celów, tak samo nierozsądne jest poddawanie się, kiedy tylko napotykamy pierwszą przeszkodę. Pamiętaj, że każdy wielki cel wymaga wielkiego wysiłku, a przede wszystkim wytrwałości. Rezygnacja sprawi, że poczujesz się pokonany.

3. Traktujesz rzeczy zbyt poważnie

Kiedy nie wzmacniamy wystarczająco naszej samooceny i dojrzałości, nasze ego jest bardzo wrażliwe. Nie tolerujemy wstydu i panikujemy, że zostaniemy wyśmiani. Traktowanie rzeczy zbyt poważnie tylko zwiększa negatywne nastawienie do innych i do siebie samego. Potrzeba pokory, aby nie traktować zbyt poważnie drobnych problemów.

4. Narzekanie jest twoim sposobem na życie

Od czasu do czasu wszyscy narzekamy. Problem pojawia się, gdy narzekanie staje się naszym sposobem na życie. Wtedy nie widzisz wszystkiego jasno, nie potrafisz obiektywnie ocenić sytuacji. Nie dostrezgasz innych opcji ani możliwości. Twoja uwaga jest skierowana na nieszczęścia, cierpienie i własne ograniczenia. Dyskomfort staje się patentem na to, aby uniknąć zmian.

5. Porównujesz się do innych i jesteś do nich wrogo nastawiony

Życie w kategoriach porównań z innymi jest bardzo negatywnym nastawieniem. Oznacza to brak autonomii i szczególnych kryteriów. Poprzez porównanie oceniamy i osądzamy to, co robimy, według tego, co robią inni. To niesprawiedliwe i frustrujące doświadczenie, które sprowadza cię do pozycji ciągłej konfrontacji z otoczeniem. Do czego to prowadzi? Zaczynasz gardzić ludźmi, a ich niepowodzenia stają się źródłem twojej satysfakcji.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

Troska? Dobroć? Tylko pozornie – pod spodem kryje się coś toksycznego

15 porad od mężczyzn, którzy wiedzą jak uszczęśliwić swoje partnerki

„Jak zazdrosny, to znaczy, że kocha” – długo w to wierzyłam, zbyt długo...

„Jak zazdrosny, to znaczy, że kocha” – długo w to wierzyłam, zbyt długo…