Psychologia

Trudne dojrzewanie – mit czy rzeczywistość?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 lipca 2018
Fot. iStock/ClarkandCompany
 

Okres dojrzewania uważany jest za jeden z najtrudniejszych etapów naszego rozwoju. Faza dojrzewania jest długa. Zazwyczaj rozpoczyna się krótko przed ukończeniem 13 roku życia i kończy wkrótce po 19-tych urodzinach.  Wydaje się oczywiste, że młodzi ludzie, nie będąc już dziećmi, ale też nie będąc przez społeczeństwo uważani za dorosłych, stoją w obliczu ciągłych zmian. Zmiany te zachodzą na poziomie fizycznym, społecznym i psychicznym i wpływają na nich przez resztę życia.

Etap przejścia do dorosłości ma kilka cech:

 • Entuzjastyczne przewidywanie przyszłości
 • Uczucie żalu, że coś właśnie minęło
 • Poczucie niepokoju o przyszłość
 • Duża korekta psychologiczna (zmiany)
 • Niejednoznaczność pozycji społecznej (nie jestem już dzieckiem, wiąc kim jestem?)

Wszystkie te cechy są zaskakująco intensywne w okresie dojrzewania. Przybliżają nas ku dorosłości, a wraz z nią do wolność i możliwości, które wydają się bardzo atrakcyjne. Jednak pojawia się również smutek z powodu tego, co już zniknęło. A to dlatego, że w każdym nastolatku jest dziecko, które ma problemy z wydostaniem się na zewnątrz. Młodzi ludzie martwią się, co się stanie, kiedy dorosną – bardziej niż kiedykolwiek.

Udręczone dojrzewanie: jaźń i tożsamość

To, jak młodzi ludzie rozumieją i postrzegają się nawzajem, ma ogromny wpływ na ich reakcje na różne wydarzenia życiowe.  Dojrzewanie to czas, kiedy dana osoba stara się ustalić dokładną naturę swojej osobowości. Musi ułożyć serię swoich wyborów w spójną całość, która stanowi obraz jego osoby. Ten obraz wyraźnie różni się od obrazu naszych rodziców i innych ważnych dla nas osób.

Kłopotliwe nastolatki

W pewnym sensie myślenie nastolatków jest dziwnie niedojrzałe. Mogą być niegrzeczne w stosunku do dorosłych, mają trudności z podejmowaniem najprostszych decyzji i często zachowują się tak, jakby cały świat nimi rządził. Działają pod wpływem chwili.

Według psychologa Davida Elkinda ta niedojrzałość myśli przejawia się w co najmniej sześciu charakterystycznych formach. Oto one:

Idealizm i krytyczność

Wyobrażając sobie idealny świat, młodzi ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak daleko od nich znajduje się prawdziwy świat, za który są odpowiedzialni dorośli.

Tendencja do kłótni

Nastolatki ciągle szukają możliwości przetestowania i zademonstrowania swoich nowych umiejętności i możliwości.

Niepewność

Nastolatki mogą mieć w tym samym czasie wiele alternatyw. Z powodu braku doświadczenia nie mają skutecznych strategii wyboru między nimi.

Pozorna hipokryzja

Młodzi dorośli często nie dostrzegają różnicy między uczciwym dążeniem do celu, a dążeniem „po trupach do celu”.

Samoświadomość

Nieustannie analizują swoje myśli.

Poczucie bycia wyjątkowym i niewrażliwym

Nastolatkowie  uważają, że są wyjątkowi, że ich doświadczenie jest wyjątkowe i że nie podlegają regułom, które rządzą resztą świata.

 

Trudne dojrzewanie jest zatem rzeczywistością, a nie mitem. Jest to okres przejściowy do dorosłości, który niesie ze sobą wiele niepewności. Ponadto myślenie nastolatka nie jest dojrzałe i musi on stale walczyć o określenie swojej tożsamości.


Na podstawie: nospesnesser.fr

 


Psychologia

Ocet jabłkowy – chcesz mieć piękną skórę? Myj twarz octem jabłkowym, efekty zobaczysz już po kilku dniach

Redakcja
Redakcja
21 lipca 2018
Fot. iStock / Sasha_Suzi
 

Ocet jabłkowy to produkt ekologiczny, który daje skórze wyjątkowe korzyści. Dzięki zawartości kwasów i przeciwutleniaczy idealnie eliminuje plamy i pryszcze lub trądzik. I chociaż znany jest ze swoich kulinarnych zastosowań, świetnie sprawdza się także w domowej kosmetyce.

Ocet jabłkowy – dlaczego warto myć nim twarz?

Ze względu na koncentrację związków organicznych i przeciwutleniaczy, ocet jabłkowy jest świetnym uzupełnieniem promiennego koloru skóry. Jego zewnętrzna aplikacja może służyć jako alternatywa dla niektórych środków oczyszczających twarz, ponieważ oferuje podobne korzyści:

Walczy z nadmiarem tłuszczu

Kwasy organiczne zawarte w occie jabłkowym pomagają regulować pH skóry zmniejszając nadmiar tłuszczu. Substancje te nadają powodują silny, ściągający efekt. Picie octu jabłkowego wspomaga dietę odchudzającą. Wystarczy 1-2 łyżki octu zmieszać ze szklanką wody. Przygotowany napój dzielimy na dwie części i pijemy na czczo, a potem przed posiłkiem w ciągu dnia.

Zmniejsza trądzik

Mycie twarzy octem jabłkowym pozwala czyścić dokładnie pory skóry i usuwać zalegające w nich zanieczyszczenia. Jego regularne stosowanie jest alternatywnym rozwiązaniem dla pozbycia się zaskórników i trądziku.

Rozjaśnia starcze plamy

Ocet jabłkowy zawiera alfa-hydroksykwasy, mają one zdolność usuwania martwych komórek, które powodują przebarwienia skóry. Gdy twoja twarz je absorbuje, aktywują krążenie i proces regeneracji komórek. Ocet jabłkowy rozjaśnia przebarwienia i posiada działanie przeciwzmarszczkowe – antyoksydanty zawarte w occie wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i opóźniają proces starzenia skóry.

Łagodzi oparzenia

Oczyszczanie twarzy przy pomocy octu jabłkowego minimalizuje również uszkodzenia spowodowane oparzeniami słonecznymi. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym jego bezpośrednie stosowanie przyspiesza regenerację.

Działa jak tonik

Ocet jabłkowy jest alternatywą dla toniku. Absorpcja kwasu octowego i alfa-hydroksykwasów zmniejsza pory. Ponadto ocet jabłkowy zapobiega wiotczeniu skóry i przedwczesnym zmarszczkom. Dodatkowo dostarcza cennych składników i sprawia, że cera staje się zdrowsza i bardziej promienna.

Zapobiega infekcjom

Ocet jabłkowy to polecany od wielu lat domowy sposób wspierający walkę z infekcjami. Przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe związki, które koncentrują się w occie jabłkowym pomagają chronić skórę przed czynnikami wywołującymi infekcje. Co więcej, wspomaga walkę z uporczywym kaszlem, katarem, posiada działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Ponadto ocet ten nadaje się do skóry wrażliwej, działa łagodząco i redukuje alergię.

Zobacz również: Ocet jabłkowy nie tylko na włosy i odchudzanie. Jakie jeszcze zalety ma ocet z jabłek?

Jak myć twarz octem jabłkowym?

Nie martw się, to proste. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić 100% czystego octu jabłkowego.

Niepasteryzowany lub filtrowany ocet zawiera naturalne enzymy, pektyny i oligoelementy, które są kluczowe w leczeniu skóry. Zwykle jego wygląd jest bardziej mętny na dnie butelki, a jego zapach jest trochę mocniejszy.

Przygotuj kosmetyk

Składniki:

5 łyżek ekologicznego octu jabłkowego (75 ml)

1 szklanka zimnej wody (250 ml)

Przygotowanie:

Rozcieńcz ocet w wodzie, nigdy o tym nie zapominaj, bo kwasy zawarte w occie są tak silne, że mogą podrażnić skórę, jeśli użyjesz go bez wody.

Użycie:

Wieczorem, zaraz po usunięciu makijażu makijażu, spryskaj twarz przygotowanym na bazie octu jabłkowego tonikiem. Możesz wmasowywać go w skórę aż do wchłonięcia. Pozostaw na 30 minut i spłucz zimną wodą. Powtarzaj ten zabieg przez pięć kolejnych dni, po których powinny nastąpić dwa dni przerwy. Martwisz się zapachem? Ocet rozcieńczony w wodzie staje się niemal bezwonny, także do dzieła! Dajcie znać, jak efekty.


źródło: Step tu health

 


Psychologia

Paraliż senny. Kiedy wiesz, że nie śpisz, ale nie możesz się poruszyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 lipca 2018
Fot. iStock/yulkapopkova

Paraliż senny to uczucie bycia świadomym, ale niezdolnym do poruszania się. Występuje, gdy dana osoba znajduje się w fazie przechodzenia od etapu czuwania do etapu snu. Ze wszystkich dziwnych doznań, których doświadczamy, uczucie bezwładności ciała przy jednoczesnej świadomości tego, co się dzieje wokół jest chyba jednym z najbardziej niekomfortowych. Skąd się bierze?

Paraliż senny jest dziwnym i potencjalnie przerażającym zjawiskiem. Zasadniczo osoba doświadczająca tego stanu często ogarnia poczucie paniki, co jest zrozumiałą reakcją na brak dobrowolnej kontroli nad ruchami. Jednak musimy mieć świadomość, że w głębokiej fazie snu, dzięki temu właśnie zjawisku w ciągu nocy nie gonimy mordercy, który nam się właśnie śni i nie skaczemy z łóżka do basenu, który widzimy w marzeniach sennych. Nasze mięśnie są sparaliżowane, abyśmy nie działali zgodnie ze scenariuszem naszego snu.  Jeśli natomiast zdarzy się, że w tej właśnie fazie, zwanej REM, nasz umysł się wybudzi, a ciało jeszcze nie, nadal nie możemy się poruszyć.

Niektórzy doświadczają tego zjawiska nawet kilka razy w tygodniu. Szczególnie podatne na epizody paraliżu sennego są osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja. Czynnikami ryzyka są zatem:

 • Brak snu
 • Częste zmiany w harmonogramie snu (nieregularność)
 • Choroby psychiczne, takie jak chroniczny stres lub choroba dwubiegunowa
 • Spanie na plecach
 • Problemy ze snem, takie jak narkolepsja lub skurcze nóg
 • Niektóre rodzaje leków,
 • Nadużywanie pewnych substancji

Z reguły jeden epizod paraliżu sennego zwykle nie jest wskazaniem do konsultacji. Jeśli jednak problem staje się uciążliwy, udajmy się do lekarza, by poszukać przyczyny. Odstawmy alkohol, nikotynę i kofeinę i zadbajmy o prawidłowy sen.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Zobacz także

Nie mów „przepraszam” za te kilka rzeczy, a będziesz zasypiać z poczuciem, że jesteś na właściwej życiowej drodze

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Oda do wdzięczności. Jak mogę być wdzięczna za to, co mnie spotkało? Za chorobę, rozwód, samotność, ból?