Go to content

Toczeń – groźna choroba autoimmunologiczna. Pierwsze objawy są mylące

„A może to toczeń?” – takie słowa padały z ust jednego z lekarzy niemalże w co drugim odcinku serialu „Dr House”. Nic dziwnego, bo choć jest to rzadka choroba, jej objawy bywają nieswoiste i bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent się z nią zmaga. Ponieważ jednak jest bardzo groźna i wymaga szybkiego leczenia, specjaliści z zespołu dr House’a często brali ją pod uwagę i dopiero później odrzucali. Czym jest toczeń i jakie daje objawy?Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy traktuje swoje własne komórki jako zagrożenie. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia ważnych narządów i ich niewydolności. Nieleczony toczeń prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i szybkie wprowadzenie leczenia. Niestety nie wiadomo, co wywołuje chorobę.

Oto 11 wczesnych objawów tocznia, których nie wolno bagatelizować. Każdy z nich może oczywiście być spowodowany także inną chorobą. Lepiej jednak dmuchać na zimne i reagować, gdy widzimy u siebie niepokojące objawy. Niezależnie od tego, jaka choroba je powoduje, lepiej walczyć z nią już na początkowym etapie.

Co powinno skłonić cię do wizyty u lekarza?

Utrata masy ciała

Szybka i niekontrolowana utrata masy ciała, nie spowodowana dietą lub ćwiczeniami, może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, np. chorobami tarczycy czy nowotworem. Może także być spowodowana toczniem, który atakuje swoje własne komórki, prowadząc do utraty masy ciała w wyniku niewydolności niektórych narządów lub zaburzenia ich pracy.

Zmęczenie

I ono towarzyszy wielu chorobom. W przypadku tocznia zmęczenie jest jednak wyjątkowo uciążliwe. Powoduje, że dosłownie brakuje sił, żeby wstać z łóżka. Dlatego też, gdy pojawi się u ciebie tak intensywne zmęczenie, musisz wybrać się do lekarza.

Zimne dłonie i stopy

Zaburzone krążenie krwi jest jednym z objawów tocznia. Zdarza się nawet, że palce i paznokcie przybierają siny odcień. Dzieje się tak niezależnie od pogody. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem. Problemy z krążeniem krwi mogą świadczyć także o wielu innych groźnych dla zdrowia chorobach.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Srisakorn

1/1 Toczeń - groźna choroba autoimmunologiczna. Pierwsze objawy są mylące

Zgaga

Ten objaw rzadko bywa kojarzony z toczniem. Większość z nas w ogóle nie zwraca uwagi na zgagę i bezmyślnie łyka leki zobojętniające kwasy żołądkowe, zamiast pochylić się nad problemem i znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. W przypadku tocznia zgaga może towarzyszyć ci nieustannie i być oporna na działanie popularnych leków, dostępnych bez recepty.

Zapalenie stawów

Masz zaledwie 20 lub 30 lat, a czujesz się jak staruszka, ponieważ bolą cię stawy lub są obrzęknięte? To bardzo niepokojący stan, którego nie wolno bagatelizować. Może się okazać, że jest to reumatoidalne zapalenie stawów, ale niekoniecznie. To także jeden z wczesnych objawów tocznia.

Wysypka

Osoby chorujące na toczeń bardzo źle reagują na słońce. Na ich skórze niemal natychmiast pojawia się wysypka. Poza tym chorzy zmagają się także z innymi problemami skórnymi, takimi jak: owrzodzenie skóry lub łuszczące się czerwone plamy na rękach, dłoniach, twarzy, szyi lub plecach, owrzodzenie ust lub warg, i łuszcząca się, czerwona lub fioletowa wysypka na twarzy, szyi, skórze głowy, uszach, ramionach i klatce piersiowej.

Objawy grypopodobne

Między innymi właśnie dlatego tak trudno rozpoznać toczeń – objawy często sugerują inne choroby, jak np. grypę. Człowiek jest osłabiony, bolą go wszystkie mięśnie i ma wrażenie, że lada moment choroba się rozwinie. Tymczasem stan ten utrzymuje się i utrzymuje. To znak, że musisz iść do lekarza.

Utrata włosów

Wszyscy tracimy pojedyncze włosy każdego dnia. Jeśli jednak zauważyłaś, że w ostatnim czasie wypada ci ich zdecydowanie więcej, a twoja fryzura staje się wyraźnie przerzedzona, musisz skonsultować się z lekarzem. Toczeń powoduje także stan zapalny skóry głowy, co sprzyja wypadaniu włosów.

Ból w klatce piersiowej

Oczywiście najpierw należy wykluczyć choroby serca. Jeżeli nie widać żadnych nieprawidłowości, warto dokładnie zbadać płuca. Toczeń powoduje obrzęki wokół nich, co może się objawiać bólem w klatce piersiowej.

Poronienia

W związku z zaburzeniami krzepliwości krwi, towarzyszącymi toczniowi, u kobiet może dochodzić do poronień. Warto zwrócić także uwagę na nieregularne i obfite miesiączki.

Ból w trakcie oddawania moczu

Ponieważ toczeń bardzo często atakuje nerki, pierwszym objawem choroby może być ból w trakcie oddawania moczu. Dobrze, jeśli lekarz stwierdzi tylko zapalenie cewki lub pęcherza. Czasem jednak okazuje się, że problem jest poważniejszy niż się wydawało.


 

Źródło: Power of positivity