Lifestyle Zdrowie

Toczeń – groźna choroba autoimmunologiczna. Pierwsze objawy są mylące

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock/Srisakorn
Następny

„A może to toczeń?” – takie słowa padały z ust jednego z lekarzy niemalże w co drugim odcinku serialu „Dr House”. Nic dziwnego, bo choć jest to rzadka choroba, jej objawy bywają nieswoiste i bardzo trudno jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent się z nią zmaga. Ponieważ jednak jest bardzo groźna i wymaga szybkiego leczenia, specjaliści z zespołu dr House’a często brali ją pod uwagę i dopiero później odrzucali. Czym jest toczeń i jakie daje objawy?Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy traktuje swoje własne komórki jako zagrożenie. W rezultacie dochodzi do uszkodzenia ważnych narządów i ich niewydolności. Nieleczony toczeń prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i szybkie wprowadzenie leczenia. Niestety nie wiadomo, co wywołuje chorobę.

Oto 11 wczesnych objawów tocznia, których nie wolno bagatelizować. Każdy z nich może oczywiście być spowodowany także inną chorobą. Lepiej jednak dmuchać na zimne i reagować, gdy widzimy u siebie niepokojące objawy. Niezależnie od tego, jaka choroba je powoduje, lepiej walczyć z nią już na początkowym etapie.

Co powinno skłonić cię do wizyty u lekarza?

Utrata masy ciała

Szybka i niekontrolowana utrata masy ciała, nie spowodowana dietą lub ćwiczeniami, może być spowodowana wieloma różnymi chorobami, np. chorobami tarczycy czy nowotworem. Może także być spowodowana toczniem, który atakuje swoje własne komórki, prowadząc do utraty masy ciała w wyniku niewydolności niektórych narządów lub zaburzenia ich pracy.

Zmęczenie

I ono towarzyszy wielu chorobom. W przypadku tocznia zmęczenie jest jednak wyjątkowo uciążliwe. Powoduje, że dosłownie brakuje sił, żeby wstać z łóżka. Dlatego też, gdy pojawi się u ciebie tak intensywne zmęczenie, musisz wybrać się do lekarza.

Zimne dłonie i stopy

Zaburzone krążenie krwi jest jednym z objawów tocznia. Zdarza się nawet, że palce i paznokcie przybierają siny odcień. Dzieje się tak niezależnie od pogody. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem. Problemy z krążeniem krwi mogą świadczyć także o wielu innych groźnych dla zdrowia chorobach.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle Zdrowie

Magdalena Cielecka kończy dziś 46 lat i pokazała się bez makijażu. Wygląda pięknie!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 lutego 2018
Fot. Screen/Facebook/Magdalena Cielecka
 

Magdalena Cielecka to wspaniała aktorka, która zachwyca nie tylko talentem, ale również podejściem do życia i upływającego czasu. Koniecznie zobaczcie jak prezentuje się aktorka w dniu swoich urodzin i co chciała nam przekazać pokazując swoje bardzo naturalne zdjecie. My jesteśmy zachwycone!

„Dziś moje 46 urodziny. to ja. tak wyglądam. bez upiększeń, retuszu, filtrów. taka jestem. trochę już przeżyłam, wielu rzeczy dotknęłam, sporo ludzi spotkałam. ciągle liczę na więcej! i piękniej. mądrzej. życzę sobie dobrego, świadomego życia. wrażliwości na innych i słabszych. szacunku dla wartości. nieustawania w dążeniu do prawdy. ciekawości i rozwoju. wolności i demokracji. wspólnoty. pokoju. miłości. i nadziei, że to wszystko nastąpi”.


Źrodło: Facebook/Magdalena Cielecka


Lifestyle Zdrowie

Fioletowy szampon nie tylko dla blondynek. Brunetki także powinny po niego sięgać

Redakcja
Redakcja
20 lutego 2018
Fot. iStock

Blondynki doskonale znają problemy, jakie czasem pojawiają się na ich czasem intensywnie rozjaśnionych pasmach. Wiele z nich wie, jak mało efektownie prezentują się nieładnie żółknące włosy. Na szczęście istnieje prosty sposób, czyli fioletowy szampon, który wyróżnia się na drogeryjnych półkach z innymi kosmetykami do pielęgnacji włosów. 

Tzw. fioletowy szampon doskonale niweluje żółty odcień pojawiający się na pasmach. Wynika to z faktu, że neutralizuje żółtą poświatę, która towarzyszy procesowi rozjaśniania. Przy okazji wydłuża też trwałość i intensywność farbowanego blondu, ochładza go przez co wygląda świeżo. A najważniejsze jest to, że chroni przed wysuszeniem oraz obciążaniem rozjaśnianych pasm, które szczególnie narażone są na uszkodzenia i kiepską kondycję. Chyba każda posiadaczka farbowanych włosów marzy o tym, by jej czupryna prezentowała się jak najlepiej, była zdrowa i błyszcząca.

Brunetki też mają problem z niechcianymi refleksami

Co ciekawe, z zalet fioletowego szamponu mogą skorzystać nie tylko blondynki, ale i brunetki, które jednak nie sięgają po to rozwiązanie zbyt często. A ten szampon doskonale sobie radzi z ochłodzeniem zarówno koloru jasnego, jak i ciemnego. Naturalne brunetki często zauważają na swoich włosach miedziane refleksy, które nie zawsze dodają im uroku. Aby je zamaskować, fioletowy szampon należy stosować raz w tygodniu przez trzy tygodnie. To pomoże osiągnąć wystarczająco trwały efekt równomiernego odcienia włosów. Od czasu do czasu warto zastosować tę metodę.


 

źródło: wizaz.pl, www.elle.pl


Zobacz także

Magdalena Cielecka kończy dziś 46 lat i pokazała się bez makijażu. Wygląda pięknie!

Na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie. Jak nas zmienia małżeństwo

Lubię siebie w całości. Nie ma we mnie jednej rzeczy, która nie jest taką, jaką powinna. Jestem całkowicie doskonała