Psychologia

Syndrom Kopciuszka. Kiedy wołasz na pomoc mężczyznę, choć właściwie mogłabyś poradzić sobie sama

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 listopada 2017
Fot. istock/Deklofenak
 

Syndrom Kopciuszka – choć wiele z nas słyszy o nim po raz pierwszy, okazuje się, że jest dość powszechnym zjawiskiem. Jesteś piękna, mądra i … zbyt miła? Uważasz, że sama sobie nie poradzisz, chętnie pomagasz tym, którzy na to nie zasługują i z pewnością nie odwdzięczyliby ci się tym samym? Być może masz kompleks Kopciuszka.

Syndrom Kopciuszka – czym jest?

Syndrom Kopciuszka (zwany również kompleksem Kopciuszka) został po raz pierwszy opisany przez Colette Dowling, autorkę książki o kobiecym strachu przed niezależnością. Kompleks ten wyraża się poprzez nieświadome pragnienie i dążenie do tego, by inni się nami zaopiekowali i opiera się na idei kobiecości przedstawionej w popularnej baśni o Kopciuszku.  W tej historii, główna bohaterka to dziewczyna piękna, pełna wdzięku, uprzejma, wspierająca, pracowita, i oczerniana przez kobiety ze swojego otoczenia, ale nie jest w stanie zmienić swojej sytuacji. Nie potrafi podjąć żadnych działań. Z opresji ratuje ją zewnętrzna siła, zwykle mężczyzna, czyli wymarzony książę…

Współczesnym „Kopciuszkom” również trudno odejść. Choć są na tyle dorosłe, by wejść w „dorosły” związek z mężczyzną, brak im emocjonalnej gotowości, by zostawić toksyczne macochy (matki, rodziców, rodzeństwo) i zająć się własnym życiem. Syndrom Kopciuszka dotyczy głównie kobiet marzących o miłości jak z bajki i księciu na białym koniu. Kobiet, w których oczach mężczyzna jest prawdziwym bohaterem, który uratuje je przed nieszczęściami i trudami życia codziennego. Pomoże uciec od obowiązków i odpowiedzialności np. finansowej, emocjonalnej. Współczesny Kopciuszek nie wierzy we własne siły i umiejętności. Jest przekonany, że o pomoc w każdej kwestii musi poprosić mężczyznę, bo nie poradzi sobie sam. Co jest oczywiście błędnym przekonaniem. Musimy powiedzieć głośno i otwarcie – kobiety z kompleksem Kopciuszka marzą o miłości, która tak naprawdę nie istnieje.

Niestety, w prawdziwym życiu, mężczyzna wybrany przez „Kopciuszka” na swojego wybawiciela zazwyczaj nie okazuje się księciem, ale trudnym, dominującym partnerem i koło zależności się zamyka. Kobiety z kompleksem Kopciuszka mają tendencję do wybierania na swoich partnerów mężczyzn przemocowych i agresywnych.

Cechy osoby z syndromem Kopciuszka

 • niska samoocena,
 • brak poczucia własnej wartości,
 • skłonność do wybierania dominujących i agresywnych partnerów,
 • duża potrzeba bycia zaopiekowaną,
 • poszukiwanie idealnego mężczyzny,
 • marzenia o „nierealnej” miłości.

Zobacz również: Walcz o siebie, pokonaj własną bezradność wobec toksycznych relacji

Skąd bierze się kompleks Kopciuszka?

Zdaniem psychologów, jego źródła należy szukać w dzieciństwie, w którym kochano nas za to, co robiłyśmy, a nie za to JAKIE byłyśmy. Dziewczynki, które były wciąż oceniane, traktowane jako bezradne i niesamodzielne, w życiu dorosłym również takie będą. Zamiast wierzyć we własne siły, zdolności i możliwości, poszukują „idealnego” mężczyzny, który się nimi zaopiekuje i ze wszystkiego wyręczy. W rzeczywistości to nie jest miłość, bo miłość powinna być bezwarunkowa. Z syndromem zmagają się kobiety, które nie czują się kompetentne, by samodzielnie decydować o swoim życiu i podejmować odpowiednie kroki. Te, które pragną być stale zaopiekowane i schowane pod skrzydłami swojego partnera. Drogie panie, pora się obudzić. Życie to nie bajka, zamiast czekać, aż ktoś je nam „urządzi”, stwórzmy je sobie same. Oceńmy, co jest wygodne dla nas, nie dla innych. A potem nauczmy się bezpośrednio komunikować swoje potrzeby. To skutecznie zweryfikuje nasze relacje.


Na podstawie: innerpacific.com

Psychologia

Niektórzy ludzie mają w sobie pierwiastek ZŁA. Jak ich rozpoznać?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
7 listopada 2017
Fot. Flickr / Luis Marina / CC BY
 

Zło można definiować na różne sposoby. Dla jednych złym człowiekiem będzie ktoś, kto zachowuje się niemoralnie. Dla innych jest nim ten, kto bezpośrednio krzywdzi ludzi i zwierzęta. Nazywamy ich psychopatami, toksycznymi jednostkami i z reguły wydaje nam się, że potrafimy łatwo wskazać ich w tłumie. Tymczasem źli ludzie pojawiają się w naszym życiu w różnych okolicznościach. Pochodzą z różnych środowisk. Czasem z takich, które w żaden sposób nie wykazują patologii. Jak rozpoznać naprawdę złych ludzi?

Oni cieszą się z nieszczęścia innych

Może to być jakaś przykra wiadomość lub dramatyczne zdarzenie, które dzieje się na ich oczach. Oni po prostu czerpią przyjemność z cudzego nieszczęścia. Wówczas ich własne niepowodzenia nie wydają się już tak straszne. Jeżeli pozwolisz komuś takiemu zbliżyć się do siebie, może wyrządzić krzywdę tobie lub komuś z twoich bliskich, tylko po, by napawać się twoim nieszczęściem.

Oni muszą kontrolować

Ale nie chodzi tylko o to, że chcą panować nad innymi. Oni muszą przede wszystkim kontrolować swoje życie, a głównie to, na ile uzewnętrzniają się przed światem. Na pierwszy rzut oka wydają się więc bardzo stonowani. Są punktualni, wypowiadają się krótko i zwięźle. Ich opanowanie sprawia, że zyskują sympatię, jednak gdy zbliżysz się do jednej z tych osób, zacznie kontrolować także ciebie. Będzie zadawać ci ból – najpierw subtelnie.

Są wyjątkowo nieuczciwi

Nie mają żadnego problemu z tym, by oszukiwać, żeby osiągnąć swój cel. Gra fair play to nie dla nich. Do wszystkiego dojdą do trupach. Są mistrzami kłamstwa. Potrafią tak dobrze oszukiwać, że momentami sami dają się tym kłamstwom ponieść. Nie cofną się przed mówieniem nieprawdy także o tobie i innych. Nigdy się nie przyznają, pamiętaj.

Roztaczają wokół siebie nieprzyjemną aurę

Jeżeli należysz do osób, które wierzą w aurę i odczuwają cudze emocje, pewnie szybko poczujesz się nieswojo w towarzystwie złego człowieka. Ktoś może pomyśleć, że zwariowałaś do reszty, ale powinnaś słuchać swojej intuicji. Jeśli coś podpowiada ci, że ten ktoś może stwarzać zagrożenie, nie podejmuj żadnej interakcji.

Potrafią zwodzić

Nie tylko kłamią. Źli ludzie potrafią tak naciągać fakty, przekręcać cytaty i kreować nową rzeczywistość, by zmusić inne osoby do realizacji ich pragnień. Jednocześnie będą też próbowali zdobyć zaufanie, by móc osiągnąć jeszcze więcej. Manipulowanie wyćwiczyli do perfekcji. Nie pozwól wprowadzać się w błąd.

Nie mają wyrzutów sumienia

Normalny człowiek czuje się źle, gdy zda sobie sprawę, że wyrządził komuś krzywdę. Najzwyczajniej w świecie odczuwa wyrzuty sumienia.  Próżno doszukiwać się takich reakcji u osób, które mają w sobie pierwiastek zła. Przeprosiny świadczyłyby o tym, że wcale nie są nieomylni, a to oznacza utratę kontroli nad sobą i nad tobą. Nie ma takiej opcji.

Są okrutni

Dosłownie. Przemoc psychiczna, a przede wszystkim fizyczna to dla nich normalna. Oni biją swoje żony, dzieci, matki i ojców. Krzywdzą zwierzęta. Jeżeli w twoim otoczeniu jest taka osoba, musisz uciekać.

Są nieodpowiedzialni

Ich system wartości znacznie odbiega od tego, co uważa się za normalne. Odpowiedzialność za wszystko zawsze zwalą na innych. Moralność dla nich nie istnieje. Przepraszanie jest dla słabeuszy, więc pokierują rozmową tak, by to pozostali przepraszali za ICH błędy. Co więcej, potrafią to zrobić.

Inni ludzie ostrzegają przed nimi

Czasem zdarza się, że ludzie niepochlebnie wypowiadają się o kimś z powodu własnych doświadczeń. Wiadomo, że takie informacje trzeba dzielić przez dwa. Jeżeli jednak druga, trzecia i czwarta osoba ostrzega cię przed kimś, zatrzymaj się i dobrze zastanów, w co się pakujesz. Szczególnie, jeśli rady te pochodzą od jego rodziny i przyjaciół.

Są kiepskimi przyjaciółmi

Jeżeli zły człowiek przychodzi do ciebie z pomocą, to nie bez powodu. Ma w tym jakiś swój cel. Może cię pocieszać, ale wewnętrze będzie się napawać twoim bólem i nieszczęściem. Nie oferuje jednak żadnej konkretnej pomocy. Gdy taka będzie konieczna, natychmiast się ulotni.

Są rasistami, homofobami i seksistami

Zły człowiek wykorzystuje różnice między ludźmi, by siać nienawiść. Będą głośno wyrażać swoje opinie, żeby dzielić i wywoływać konflikty. Tutaj nie ma się nad czym rozwodzić. Rasiści i homofoby to źli ludzie.

Potrafią poniżać jak nikt inny

Umniejszają wszystko to, co robią i osiągają inni ludzie. Jeżeli jesteś w bliskiej relacji z taką osobą, przygotuj się na wyśmiewanie twojego wyglądu, zainteresowań, sukcesów, pragnień. Poniżanie daje jej siłę, może być ponad tobą. Ciągłe wmawianie ci, że jesteś do niczego, w końcu spowoduje, że zaczniesz w to wierzyć.

Prowadzą podwójne życie

Ba! Mogą mieć setki żyć. Potrafią dopasować się do każdej sytuacji tak, by osiągnąć swoje cele. Kreują swój wizerunek pod konkretnego odbiorcę. Prezentują się inaczej przed swoją rodziną, a jeszcze inaczej przed kolegami z pracy, panią w banku czy kobietą, którą chcą uwieść. To dla nich naprawdę żaden problem.

Być może zły człowiek potrafi się zmienić. Nawet jeśli, musi zrobić to sam. Jedno jest pewne – ty tego nie zrobisz. Więc przestań się łudzić, że to właśnie ty jesteś tą, która sprowadzi go na dobrą drogę.

Źródło: Your Tango


Psychologia

Akademia Duckie Deck – technologia w parze z DIY

Redakcja
Redakcja
7 listopada 2017
Fot. Materiały prasowe

Akademia Duckie Deck – największe w Polsce cykliczne wydarzenie dla dzieci i rodziców – ponownie rusza w Polskę. Wszystkie rodziny spragnione nowych przeżyć i doświadczeń, zapraszamy na spotkanie z technologią i aktywnościami w duchu DIY (Do It Yourself – zrób to sam).

Jak wynika z badania Millward Brown – „Rodzice pod presją” – ośmiu na dziesięciu rodziców ma na co dzień mało czasu na zabawę ze swoją pociechą, a w opinii 80% ankietowanych – dzieci są przeładowane nowymi technologiami i multimediami. Akademia Duckie Deck to unikatowa kombinacja aktywności z wykorzystaniem nowych technologii oraz zajęć manualnych dla dzieci. Program wydarzeń zachęca dzieci do kreatywności i twórczego myślenia oraz gwarantuje najmłodszym rozwój ważnych w nowoczesnych czasach kompetencji. Z kolei rodzicom Duckie Deck podpowiada, jak nie konkurując z technologią aktywnie spędzać z najmłodszymi wolny czas i umiejętnie dzielić go między zabawę i naukę.
Akademię Duckie Deck, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy dzieci i rodziców, w najbliższych miesiącach będzie można odwiedzić m.in. w Krakowie (11-12 listopada), Poznaniu (25-25 listopada), Warszawie (2-3 grudnia) i Wrocławiu (16-17 grudnia).

Już 11 i 12 listopada w Krakowie przygotowaliśmy:

 •  2 dni pełne wspólnego doświadczania, twórczej zabawy, inspirujących technologii i majsterkowania
 •  7 kreatywnych warsztatów (m.in. animacja poklatkowa, druk 3D, dźwięk), w tym aż 4 nowe propozycje warsztatowe, m.in. „Co świeci na niebie?” przygotowane przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik oraz rodzinne warsztaty fotograficzne z Fujifilm 
 •  warsztaty rodzinne dla dzieci już od 4 roku życia 
 •  sesje warsztatowe dla małych grup: tylko 10 dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami
 •  kilkadziesiąt gier i interaktywnych zabaw dla rodzin
 •  konkurs fotograficzny dla rodziców
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akademia Duckie Deck to bardzo szerokie spektrum aktywności dla dzieci i rodziców. Paleta naszych warsztatów z założenia ma być bardzo różnorodna, by nasi goście mogli swobodnie eksplorować. Z jednej strony rodzinom dajemy możliwość konstruowania samochodów wyścigowych, poznania tajników fotografii cyfrowej czy zgłębiania wiedzy o kosmosie, z drugiej – uczymy tworzenia bajek animowanych, druku 3D czy zapraszamy w podróż do świata rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality). Ten merytoryczny eklektyzm nie jest przypadkowy. W Akademii Duckie Deck za pomocą zabawy pokazujemy szerokie spektrum czynności, umiejętności, hobby, zawodów, w których każde dziecko może odnaleźć swoją pasję, oddać się jej i rozwijać.
MAREK PRZYSTAŚ, ZAŁOŻYCIEL DUCKIE DECK

Akademia Duckie Deck to miejsce pełne roześmianych dzieciaków, które bawią się bez ograniczeń, rozwiją w sobie ciekawość świata i pobudzają kreatywność. A wszystko pod okiem przeszkolonych animatorów z najlepszym podejściem do najmłodszych.
Program Akademii Duckie Deck obejmuje:
– oparte na autorskich scenariuszach, różnorodne tematycznie warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Uwaga! Udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rejestracji, a liczba miejsc jest ograniczona: www.akademia.duckiedeck.com
– strefę otwartą – wypełnioną interaktywnymi stanowiskami i obiektami przestrzeń do twórczej zabawy i nauki poza regularnymi warsztatami. Wszystkie atrakcje odbywają się przez cały dzień, a dzieci mogą dołączać o dowolnej porze
– strefę malucha – pełną klocków, kolejek, puzzli i kredek przestrzeń, gdzie najmłodsi spędzają czas z rodzicami, kiedy ich starsze rodzeństwo uczestniczy w warsztatach

Nowe technologie stały się ważnym elementem naszej codzienności. Często wręcz nie wyobrażamy sobie bez nich pracy, kontaktów społecznych czy rozrywki. Nauczyliśmy się także wykorzystywać je do ułatwiania sobie życia, choć tak naprawdę na co dzień w ogóle o tym nie myślimy. U większości z nas refleksja pojawia się dopiero wtedy, gdy nasze dzieci zaczynają spędzać więcej czasu nad różnego rodzaju ekranami urządzeń elektronicznych. Jako psycholog i rodzic rozumiem, że w głowach innych rodziców mogą rodzić się wówczas obawy związane z ich szkodliwością. Jeśli jednak technologii nie będziemy traktowali jako nagrody czy zabijacza czasu, to okazuje się, że może ona przyczynić się do zaspokojenia potrzeb rozwojowych naszych dzieci. W taki właśnie sposób wykorzystujemy ją podczas Akademii Duckie Deck. Dla nas tablet, gogle VR czy telefon to nic innego jak narzędzie w rękach dzieci. Narzędzie, które może być wykorzystane do świetnej zabawy. Innymi słowy stwarzamy przestrzeń, w której dzieci i rodzice mogą wspólnie doświadczać, bawić się i inspirować, a następnie przenosić te inspiracje do domu.
ULA MŁODNICKA – KORNAŚ, PSYCHOLOG, POMYSŁODAWCZYNI AKADEMII DUCKIE DECK

Wszystkie aktywności odbędą się w sobotę i niedzielę, 11 i 12 listopada między 11:00 a 17:00 w Krakowskim Parku technologicznym przy ul. Podole 60. Tym samym budząca wielką sympatię dzieciaków i powszechne zaciekawienie tysięcy krakowian wielka żółta kaczka Duckie Deck ponownie zawita do Krakowa.
Zabierz całą rodzinę i przyjaciół, by wspólnie odkryć najlepszy pomysł na spędzenie weekendu w Krakowie. 
1080x1080_Akademia_Duckie_Deck

Zobacz także

Małgorzata Ohme i Aleksandra Potykanowicz: Dziś jesteśmy zmęczeni współodczuwaniem. Musimy więc zadbać o siebie

barbie

„Nie jestem już smarkulą, co się niby puszcza na lewo i prawo. Stałam się kobietą i matką. Siłę mam… dzięki teściowej

Po nogach ciekła jej strużka krwi. Wnętrze paliło. „Jak mogłeś” – wyszeptała. „Przecież tego chciałaś, sama się prosiłaś”