Go to content

Siedem rzeczy, z powodu których obawiasz się przyszłości. Nie pozwól, by strach kontrolował twoje życie

Fot. iStock/Koldunov

Paraliżuje cię na myśl o przyszłości? Boisz się, co przyniesie ci kolejny tydzień, miesiąc, rok? Nie chcesz planować, niczego zakładać, bo obawiasz się, że nic z tego nie wyjdzie? Przez ten strach tkwisz nieustannie w tym samym miejscu, nie potrafisz ruszyć do przodu, zmienić coś?

Siedem rzeczy, z powodu których obawiasz się przyszłości

Projektujesz błędy, które popełniłaś na przyszłość

Wzmacniasz samospełniające się proroctwa, aby poradzić sobie ze swoim lękiem przed zmianami, ponieważ myślisz, że niepokój ochroni cię przed straszliwymi, hipotetycznymi porażkami przyszłości, które twoim zdaniem zdarzą się na pewno, bo wierzysz, że twoja historia się powtórzy.

Boisz się, że rozczarujesz innych, że zmienią o tobie zdanie na gorsze

Uważasz, że bezpieczna przyszłość pociąga za sobą dobre opinie o tobie wśród innych ludzi. Dlatego nigdy nie wychylasz się, nie podejmujesz ryzyka, tylko trzymasz się konwencjonalnych norm. Ta sprzeczność między pragnieniami twojego prawdziwego ja, a wyobrażenia, które budujesz na potrzeby innych, wprowadzają cię w stan wyniszczającego lęku. Nieustannie jesteś rozdarta pomiędzy tym, co chcesz zrobić, a tym co powinnaś.

Wciąż masz żal

Analizujesz najważniejsze życiowe decyzje, które podjęłaś w przeszłości, a które tak naprawdę do końca nie były twoimi, ale narzuconymi przez rodziców, męża, przyjaciół. Uważasz, że sama zupełnie inaczej byś pokierowała swoim życiem, ale się boisz, bo nigdy tego nie zrobiłaś, zawsze działałaś w oparciu o opinię i sugestię najbliższych. Dzisiaj uważasz, że jest za późni by coś zmienić.

Nęka cię poczucie winy

Czujesz się winna za to, że nie jesteś tam, gdzie myślisz, że powinnaś być. Porównujesz się z innymi i czujesz się okropnie, bo każdy wydaje ci się być bogatszym, bardziej lubianym i zdrowszymi od ciebie. Winisz siebie za to, że niewystarczająco się starasz, pracujesz zbyt wolno, zarabiasz zbyt mało. Przez poczucie winy, które w sobie pielęgnujesz, twoja przyszłość nigdy nie będzie ci się jawić jako bezpieczna, zawsze będziesz się martwić o najmniejszą pierdołę, którą robisz źle, w przeciwieństwie do tych, którzy wydają się robić wszystko dobrze.

Nosisz w sobie fałszywe przekonania

Uważasz, że jasna i bezpieczna przyszłość jest zarezerwowana dla tych, którzy urodzili się w bogatych i wpływowych rodzinach lub ludzi, którzy urodzili się inteligentni i ciężko pracują na konwencjonalnych ścieżkach kariery (lekarz, prawnik, księgowy, programista lub inżynier). To tylko twoja projekcja, te przekonania pielęgnuje w tobie strach przed zmianą, twój mózg cię oszukuje, bo nie chce mu się podjąć wysiłku, by coś zmienić.

Masz złe podejście

Kiedy myślisz o przyszłości, opierasz się na statystykach osób, które straciły pracę i nie mogą jej znaleźć, mają długi. Każdy z nas ma jakieś problemy, więc zakładasz, że porażka dotknie także i ciebie. Takie podejście zniechęca cię do wzięcia się z życiem za bary, do rozwoju osobistego i zapewnienia sobie wewnętrznego spokoju.

Nie spędzasz wystarczająco dużo czasu w tym co tu i teraz

Pozwalasz, by wyrzuty sumienia i poczucie winy zaciemniły obraz twojej przeszłości i nieustannie wpływały na teraźniejszość. Zamiast myśleć o tym, do czego jesteś zdolna, jakie są twoje mocne strony, wracasz do tego, co było. Uprość swoje cele i swoje życie, bo to ułatwi ci przekraczanie ograniczonego sposobu myślenia oraz lęku, który dzisiaj ma nad tobą kontrolę.