Psychologia

Siedem rzeczy, z powodu których obawiasz się przyszłości. Nie pozwól, by strach kontrolował twoje życie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 października 2018
Fot. iStock/Koldunov
 

Paraliżuje cię na myśl o przyszłości? Boisz się, co przyniesie ci kolejny tydzień, miesiąc, rok? Nie chcesz planować, niczego zakładać, bo obawiasz się, że nic z tego nie wyjdzie? Przez ten strach tkwisz nieustannie w tym samym miejscu, nie potrafisz ruszyć do przodu, zmienić coś?

Siedem rzeczy, z powodu których obawiasz się przyszłości

Projektujesz błędy, które popełniłaś na przyszłość

Wzmacniasz samospełniające się proroctwa, aby poradzić sobie ze swoim lękiem przed zmianami, ponieważ myślisz, że niepokój ochroni cię przed straszliwymi, hipotetycznymi porażkami przyszłości, które twoim zdaniem zdarzą się na pewno, bo wierzysz, że twoja historia się powtórzy.

Boisz się, że rozczarujesz innych, że zmienią o tobie zdanie na gorsze

Uważasz, że bezpieczna przyszłość pociąga za sobą dobre opinie o tobie wśród innych ludzi. Dlatego nigdy nie wychylasz się, nie podejmujesz ryzyka, tylko trzymasz się konwencjonalnych norm. Ta sprzeczność między pragnieniami twojego prawdziwego ja, a wyobrażenia, które budujesz na potrzeby innych, wprowadzają cię w stan wyniszczającego lęku. Nieustannie jesteś rozdarta pomiędzy tym, co chcesz zrobić, a tym co powinnaś.

Wciąż masz żal

Analizujesz najważniejsze życiowe decyzje, które podjęłaś w przeszłości, a które tak naprawdę do końca nie były twoimi, ale narzuconymi przez rodziców, męża, przyjaciół. Uważasz, że sama zupełnie inaczej byś pokierowała swoim życiem, ale się boisz, bo nigdy tego nie zrobiłaś, zawsze działałaś w oparciu o opinię i sugestię najbliższych. Dzisiaj uważasz, że jest za późni by coś zmienić.

Nęka cię poczucie winy

Czujesz się winna za to, że nie jesteś tam, gdzie myślisz, że powinnaś być. Porównujesz się z innymi i czujesz się okropnie, bo każdy wydaje ci się być bogatszym, bardziej lubianym i zdrowszymi od ciebie. Winisz siebie za to, że niewystarczająco się starasz, pracujesz zbyt wolno, zarabiasz zbyt mało. Przez poczucie winy, które w sobie pielęgnujesz, twoja przyszłość nigdy nie będzie ci się jawić jako bezpieczna, zawsze będziesz się martwić o najmniejszą pierdołę, którą robisz źle, w przeciwieństwie do tych, którzy wydają się robić wszystko dobrze.

Nosisz w sobie fałszywe przekonania

Uważasz, że jasna i bezpieczna przyszłość jest zarezerwowana dla tych, którzy urodzili się w bogatych i wpływowych rodzinach lub ludzi, którzy urodzili się inteligentni i ciężko pracują na konwencjonalnych ścieżkach kariery (lekarz, prawnik, księgowy, programista lub inżynier). To tylko twoja projekcja, te przekonania pielęgnuje w tobie strach przed zmianą, twój mózg cię oszukuje, bo nie chce mu się podjąć wysiłku, by coś zmienić.

Masz złe podejście

Kiedy myślisz o przyszłości, opierasz się na statystykach osób, które straciły pracę i nie mogą jej znaleźć, mają długi. Każdy z nas ma jakieś problemy, więc zakładasz, że porażka dotknie także i ciebie. Takie podejście zniechęca cię do wzięcia się z życiem za bary, do rozwoju osobistego i zapewnienia sobie wewnętrznego spokoju.

Nie spędzasz wystarczająco dużo czasu w tym co tu i teraz

Pozwalasz, by wyrzuty sumienia i poczucie winy zaciemniły obraz twojej przeszłości i nieustannie wpływały na teraźniejszość. Zamiast myśleć o tym, do czego jesteś zdolna, jakie są twoje mocne strony, wracasz do tego, co było. Uprość swoje cele i swoje życie, bo to ułatwi ci przekraczanie ograniczonego sposobu myślenia oraz lęku, który dzisiaj ma nad tobą kontrolę.


Psychologia

Dlaczego warto myć twarz wodą gazowaną

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 października 2018
Fot. Pixabay / LV11 / CC0 Public Domain
 

W ostatnich latach azjatyckie trendy dotyczące urody dotarły do świata zachodniego, a to dlatego, że nieustannie zachwycamy się skórą Azjatek, która wyglądają młodziej, promiennej. Jaki jest tego sekret? Być może tajemnica kryje się w gazowanej wodzie, którą kobiety myją twarz. 

Czy to naprawdę działa? Podobno po dwóch tygodniach mycia twarzy rano i wieczorem gazowaną wodą, można zauważyć zmiany – skóra nabiera blasku, staje się gładsza. Dlaczego?

Woda gazowa wchodzi w pory skóry, wyciąga z nich tłuszcz i brud, czyste pory wypełniają się wodą, dzięki czemu skóra wygląda młodziej. Skusicie się? Wystarczy wypełnić miskę gazowaną wodą i zanurzyć w niej twarz na 10 sekund. Pamiętaj, żeby twarz była oczyszczona i pozbawiona makijażu. To wszystko.

Kto chętny do spróbowania? Chociaż przez dwa tygodnie. Może ta forma dbania o twarz nie wydaje się zbyt tania, ale jeśli porównacie cenę wody gazowanej z kosmetykami, może warto rozważyć wypróbowanie tej metody.


źródło: Styletips101


Psychologia

Cała prawda o tym, jak to jest kiedy spotkasz kogoś w niewłaściwym momencie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 października 2018
Fot. iStock / teksomolika

Czas jest czymś, z czym nikt z nas nie może sobie dobrze poradzić, jeśli chodzi o związki. Spotykamy partnera naszych marzeń miesiąc przed zaplanowanym wyjazdem za granicę. Tworzymy niesamowicie bliską relację z atrakcyjną osobą, która już jest „zajęta”. Jeden związek kończy się, ponieważ nasz partner nie jest gotowy na to by zaangażować się na poważnie, a drugi kończy się dlatego, że zbyt szybko stajemy się poważni.

„Byłoby idealnie ” – mówimy przyjaciołom – „gdybym spotkała go pięć lat wcześniej”. Czas wydaje się niezmiennie „trzecią stroną” we wszystkich naszych relacjach. Dlaczego pozwalamy na to, by „właściwy moment” odgrywał tak ważną rolę w naszym życiu?

Prawda jest taka, że sami do tego doprowadzamy. Ludzie, których spotykamy w niewłaściwym czasie, to w rzeczywistości „niewłaściwi” ludzie.

Nigdy nie spotkasz właściwych ludzi w nieodpowiednim momencie, ponieważ właściwi ludzie są „ponadczasowi”. Właściwi ludzie sprawiają, że chcesz zmienić plany, które pierwotnie miałeś, i podążać za nimi w nieznaną przyszłość bez spoglądania wstecz. Właściwi ludzie nie sprawiają, że zastanawiasz się, czy chcesz, być z nimi; po prostu to wiesz. Wszystko idzie lepiej, odkąd się pojawili w twoim życiu.

Kiedy jesteś z właściwą osobą, czas przestaje mieć znaczenie.  Nie martwisz się dopasowaniem tego związku do swojego skomplikowanego harmonogramu, ponieważ on staje się jego częścią. Wasze szczęście staje się waszym priorytetem. Nieważne jest kto urodził się wcześniej i jaka różnica wieku was dzieli. W ogóle o tym nie myślisz. „To” się dzieje”.

Właściwi ludzie zachęcają: aby mocniej się starać, marzyć, wierzyć. Sprawiają, że chcesz walczyć mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. Właściwi ludzie nie narzucają limitów twojemu czasowi, twoim marzeniom i twoim umiejętnościom. Chcą pokonać trudności i nie obchodzi ich, ile czasu to zajmie. Z właściwą osobą masz cały czas tego świata.

Prawda jest taka, że ​​kiedy kogoś opuszczamy dlatego, że „to nie jest właściwy moment”,  tak naprawdę mówimy, że nie chcemy poświęcać naszego czasu tej osobie.  Nigdy nie będzie tej jednej, magicznej chwili, gdy wszystko znajdzie się na właściwym miejscu. Ale pewnego dnia może zdarzyć się osoba, która sprawi, że ​​kwestia czasu przestanie być istotna.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Zobacz także

Jak sobie radzić z uzależnieniem w rodzinie

9 granic, które musisz postawić w życiu i dbać, by nikt ich nie przekraczał, nawet ty sam

Po co ci facet kobieto? Czy naprawdę „potrzebujesz” mężczyzny, żeby być szczęśliwa – lista kontrolna