Psychologia Zdrowie

Co się dzieje z twoim ciałem, kiedy tłumisz emocje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/eclipse_images
 

Właśnie wali ci się życie. Spotkało cię olbrzymie nieszczęście albo czyjeś odejście, wewnątrz rozsadza cię ból. Cierpisz, ale nie potrafisz tego okazać. Wolisz zająć się czymś, udawać, że wszystko jest w porządku, przywdziać maskę. Rzucasz się w wir pracy, obowiązków. Podejmujesz wysiłek fizyczny, który ma zagłuszyć emocje.

A może chodzi o jakąś drobnostkę, o złość, którą odczuwasz, ale nie okazujesz, o braku sprzeciw w sytuacjach dla ciebie niekorzystnych. Czujesz czasem, że powinieneś krzyczeć, płakać, rozpaczać, ale… nie umiesz? Zamiast tego zamykasz się w sobie, tłumisz gniew, smutek, strach, a nawet radość? Nie potrafisz „porządnie się wypłakać”, bo boisz się reakcji otoczenia? Robisz sobie ogromną krzywdę. Twoje ciało powie ci o tym najdobitniej. Jeśli nie wiesz, dlaczego boli cię brzuch, serce bije w zawrotnym tempie, a w nocy nie możesz spać, dowiedz się, co się dzieje z twoim organizmem, kiedy tłumisz emocje.

Deficyt hormonów dobrego samopoczucia

Oksytocyna redukuje stres. Ten hormon uwalnia się, kiedy się przytulasz do bliskiej osoby, okazując jej zaufanie i pozwalasz jej pomóc ci znów poczuć się bezpiecznie. Jeśli nie okazujesz emocji, nie jesteś wystarczająco otwarty, nie okazujesz wrażliwości, poziom oksytocyny spada, nie potrafisz ulżyć sobie w cierpieniu.

Problemy z trawieniem

Tłumienie emocji nie sprawia, że ​​te uczucia czy problemy odejdą, po prostu zostaną w tobie, „niewyrażone”. Nic dziwnego, że stres i niepokój, jakie wywołują te emocje, w końcu wpłyną na twój organizm, na  trawienie. Możesz mieć rozstrój żołądka, bóle brzucha, możesz stracić apetyt, mieć mdłości. Twój żołądek płaci cenę za „butelkowanie” emocji.

Przybieranie na wadze

„Trudne” emocje zabierają nam siły witalne, więc szukamy sposobu na ich uzupełnienie,  również „podjadając” niezdrowe przekąski. I to powoli przekształca się w bardzo szkodliwy nawyk. Przyjemność płynąca z jedzenia staje się uzależniająca, uwalniając hormony szczęścia.

Poważne konsekwencje zdrowotne / problemy z sercem

Możesz dosłownie „przedawkować” cały ten stres i niepokój, którego nie sposób stłumić. Układ odpornościowy i układ sercowo-naczyniowy  (bardzo wrażliwy na stres) zaczną strajkować. Obudzisz się w nocy zlany potem, twoje serce będzie biło bardzo szybko i nierówno. Poczujesz wokół niego nieprzyjemne zimno. Zaczniesz chorować, choć nie będzie ku temu żadnej „fizycznej” przyczyny.

O emocjach można i trzeba nauczyć się mówić. Można nauczyć się je wyrażać, nie raniąc innych, a przede wszystkim zachowując równowagę psychiczną.


Na podstawie: womenworking.com

 


Psychologia Zdrowie

Rocznica ślubu Kate i Williama. Pałaca Kensington pokazuje nieopublikowane wcześniej zdjęcie

Redakcja
Redakcja
30 kwietnia 2018
Fot. Screen z Twittera /KensingtonRoyal
 

Dziś siódma rocznica ślubu Kate Middleton i księcia Williama. W podziękowaniu za życzenie od fanów książęcej pary, Pałac Kensington opublikował dotychczas niepokazywane zdjęcie.

 

Nie da się ukryć, że ostatnie dni pełne są rewelacji na temat rodziny królewskiej, ze względu na narodziny trzeciego dziecka książęcej pary. Wielkimi krokami zbliża się również ceremonia ślubu księcia Harry’ego i Meghan Merkle, na którą z zapartym tchem czeka cały świat. Czego możemy się spodziewać? To okaże się 19 maja tego roku. Na razie pozostaje nam powspominać poprzedni #royalwedding. Książę William będzie świadkiem na ślubie swojego brata.


Psychologia Zdrowie

7 nawyków osób, które odnoszą sukcesy. Możesz być jedną z nich

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
30 kwietnia 2018
Fot. iStock/skynesher
Następny

Czym dla ciebie jest sukces? Czy myśląc o nim wyobrażasz sobie kobietę w drogiej garsonce i na wysokich obcasach, która dzierży w jednej dłoni telefon, a pod pachą laptopa i biegnie do korporacji, by zarządzać zespołem ludzi? To utarty stereotyp. Czy wiesz, że sukcesem można nazwać każdy cel, który sobie założysz? To może być wydanie książki, przebiegnięcie maratonu czy zrobienie prawa jazdy. Ludzie sukcesu to nie tylko ci, którzy zarabiają kupę pieniędzy. Ludzie sukcesu to wszyscy ci, którym udaje się realizować swoje plany, marzenia i cele. 

Zastanów się, czego w życiu pragniesz. Co sprawi, że będziesz dumna sama z siebie. Jeśli ten cel towarzyszy ci od dawna, ale jeszcze go nie osiągnęłaś, zastanów się, dlaczego tak się stało? Bo los rzucał ci kłody pod nogi? Bo nie miałaś pieniędzy? Bo musiałaś opiekować się dziećmi? Bo łatwo odpuszczałaś i ciągle szukałaś wymówek? A może dlatego, że po prostu byłaś źle zorganizowana?

Oto twój nowy plan działania, oparty na 7 nawykach ludzi, którzy odnoszą sukcesy. Ty też możesz osiągnąć to, czego pragniesz.

Trzymaj się swoich postanowień

Musisz zrozumieć, że sukces nie przychodzi z dnia na dzień. Powinnaś opracować plan, rozpisać szczegółowe punkty do zaliczenia i stopniowo je realizować. Możesz odczuwać frustrację, że wszystko tak długo trwa i chcieć porzucić swoje marzenia, ale nie tędy droga. Ludzie sukcesu wiedzą, że wszystkie, wielkie osiągnięcia wymagają czasu.

Bądź dla siebie dobra

Sen, wypoczynek, pożywny posiłek – wszystko to może ci się wydawać stratą czasu, gdy chcesz coś osiągnąć. Tymczasem troska o siebie, swoje zdrowe fizyczne i psychiczne, jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w życiu. Bądź dla siebie dobra, znajdź czas na relaks i odpoczynek. Marzenia szybko przestaną cię cieszyć, jeśli będziesz je postrzegała jako katorgę dla ciała i umysłu.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Nie boję się słów „umieranie” i „śmierć”. Mówię: nie możemy pana/pani uratować, zaczął się czas umierania

50 sposobów na szczęśliwe życie. Sposób #16 – Czytaj książki

Są rzeczy, o których nie mówią szczęśliwi ludzie. Chcesz poznać ich tajemnice?