Psychologia

Jak rozpoznać niestabilną emocjonalnie osobę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 marca 2018
Fot. iStock/RyanJLane
 

A nie jest to wcale takie trudne. Brak pewności siebie jest jedną z najważniejszych rzeczy, które wpływają na nasz wizerunek, poziom  zadowolenia z życia i stabilność emocjonalną. Jeśli dobrze poobserwujesz daną osobę, zorientujesz się, że „coś jest nie tak”, że jej nieśmiałość wynika z czegoś więcej niż delikatne usposobienie.

Kilka sygnałów niestabilności emocjonalnej

1. Pragnienie bycia w centrum zainteresowania

Jeśli masz prawdziwego, dobrego przyjaciela lub grupę przyjaciół, nie powinieneś czuć się źle z tym, że nie jesteś tak często zauważany, jak byś tego chciał.

Niestabilni emocjonalnie są w stanie zrobić wszystko, by być w centrum zainteresowania.

2. Wątpliwości co do swojego wyglądu

Wszyscy mamy złe dni i złe nastroje i istnieje wiele innych, niezależnych czynników, które mogą mieć wpływ na twój wygląd. Niestabilnie emocjonalnie osoba tego nie rozumie, stale wątpi, szuka potwierdzenia swojej atrakcyjności.

3. Troska o opinię kogoś innego

Mimo, że starają się sprawiać wrażenie, jakby było im „wszystko jedno”, niestabilni chcą, by myślano o nich jedynie dobrze. Nieustannie kontrolują i monitorują opinię innych na swój temat. Nie trawią krytyki.

4. Reakcja na odmowę

Nikt nie lubi odmawiać. Ale często zdarzają się sytuacje, kiedy czujemy, że ktoś odrzuca nasze propozycje celowo. Wysłuchanie negatywnej reakcji na twoje pomysły lub propozycje może naprawdę zaszkodzić twojemu poczuciu własnej wartości, szczególnie jeśli już zmagasz się z budowaniem swojej pewności siebie. Jeśli jesteś niestabilny emocjonalnie, reakcja jest jeszcze bardziej gwałtowna. Nie potrafisz zaakceptować odmowy. Reagujesz na nią złością lub agresją.

5. Wysokie oczekiwania

Osoby z zaburzeniami osobowości wymagają od siebie, ale i od innych naprawdę sporo. Jeśli oczekiwania nie są spełnione, wręcz teatralnie okazują rozczarowanie. To dość trudne dla ich otoczenia.

6. Zazdrość

Niestabilni często uważają, że ​​inni żyją dużo szczęśliwszymi życiem niż oni. Poczucie niezadowolenia z życia i z samych siebie  jest dla nich dość powszechnym zjawiskiem. Bliską osobę chcą mieć na własność, ale nigdy nie są do końca pewni szczerości jej uczuć. Zazdrość rządzi ich życiem.

7. Dewaluacja

Niestabilni uważają, że ich uczucia i problemy są najważniejsze. Lekceważą troski innych. Ich zdaniem tylko oni potrafią przeżywać prawdziwe dramaty, inni nie mają nawet o tym najmniejszego wyobrażenia. To bardzo krzywdzące, szczególnie dla ich najbliższych.

8. Nieumiejętność „bycia” w związku

Niestabilni myślą, że bliscy ludzie powinni ich kochać bez względu na wszystko i powinni być gotowi, aby przyjść im z pomocą w każdej chwili. Tymczasem każdy z nas ma własne pragnienia i wyobrażenia dotyczące relacji z ukochaną osobą.


Na podstawie: brightside.me

 


Psychologia

Kilka brutalnych prawd, o których kobiety, które skończyły 40 lat chciałyby wam powiedzieć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
21 marca 2018
Fot. iStock/evgenyatamanenko
 

Kiedy zaczyna do ciebie docierać, że jesteś na tym świecie od prawie 40 lat i wracasz pamięcią do siebie samej sprzed lat dziesięciu, czy dwudziestu, wiesz dobrze, że kilka rzeczy zrobiłabyś zdecydowanie inaczej. Jakże mądra jesteś dziś, z tymi swoimi doświadczeniami, znajomością ludzkich wad i charakterów, jakże inaczej patrzysz teraz na wszystkich wokół. Jak wiele zrozumiałaś…

Oto kilka brutalnych prawd, o których kobiety, które skończyły 40 lat chciałyby wam powiedzieć

Kochaj i zaakceptuj siebie – w pełni

Bo gdybyś zaakceptowała swoje dobre i złe strony już w młodszym wieku, uniknęłabyś wielu błędnych decyzji, które podjęłaś w swoim życiu. Kiedy naprawdę kochasz siebie od środka, jesteś w stanie kochać i akceptować innych, co sprawia, że możesz mieć również lepsze relacje z innymi.

Dbaj o swoją duszę

Bez względu na to, jaką masz pasję lub co daje ci radość, upewnij się, że karmisz swoją duszę tym, co Cię inspiruje. Jeśli nie masz pewności wypróbuj nowe rzeczy i szukaj różnych zajęcia, aż znajdziesz te, które dają ci poczucie ciepła, wolności i akceptacji w środku.

Znajdź silną sieć wsparcia

Przez długi czas starałaś się robić wszystko sama, przy niewielkiej pomocy innych. Później uświadomisz sobie, silna sieć wsparcia ze strony twoich przyjaciół i rodziny jest czymś szczególnie cennym.

Bądź autentyczna

Ładna, uśmiechnięta maska, którą zakładasz na twarz, bez względu na to, przez co przechodzisz, to coś co cię tylko osłabia, a nie wzmacnia. Kiedy zaczniesz pokazywać innym, że masz w życiu wzloty, upadki i problemy, tak jak wszyscy, stajesz się bardziej godna zaufania i szczera wobec innych.

Żyj dla siebie

Nie możesz sprawić, by wszyscy obecni w twoim życiu byli szczęśliwi. Gdy zaczniesz podejmować najlepsze dla siebie, a nie dla innych decyzje, życie stanie się łatwiejsze.

Nie zawieraj za wielu kompromisów

Jasne, one są potrzebne w każdym bliskim związku, ponieważ wszyscy jesteśmy różni i mamy różne pragnienia i potrzeby. Ale jeśli zbyt często idziesz na ustępstwa, poświęcasz coraz więcej siebie, łatwiej wiążesz się z nieodpowiednimi partnerami, którzy to wykorzystują przeciw tobie.

Podróżuj więcej

Żeby nie żałować, że nie udało ci się zobaczyć tego, o czym marzyłaś. Wspomnień nie kupisz za żadne pieniądze. Nie rób bezsensownych zakupów, nie odkładaj na cele, których nie zrealizujesz. Podróżowanie tworzy poczucie wolności i otwiera oczy na wiele spraw.

Mniej się martw

Niepokój to strach i ciągły lęk. W pewnym momencie zrozumiesz, że lepiej wierzyć, że wszystko będzie dobrze, bez względu na wszystko. Kiedy przestaniesz się martwić o wszystko, twój poziom stresu znacznie się zmniejszy.

Przestań porównywać

Zawsze znajdzie się ktoś, kto jest mądrzejszy, ładniejszy lub lepszy od ciebie, zaakceptuj to.

Zapomnij o oczekiwaniach

Cierpisz na syndrom Disneya, wciąż wierzysz, że spotkasz Czarującego Księcia, wyjdziesz za mąż i będziesz żyła długo i szczęśliwie? To nie jest prawdziwe życie. Kiedy zdasz sobie sprawę, że możesz marzyć o lepszym, fajniejszym życiu, ale odrzucisz oczekiwania dotyczące innych ludzi, naprawdę zaczniesz żyć chwilą.

Rób to, co lubisz

Kiedy już zdecydujesz się na jakąś ścieżkę kariery, staraj się wybierać takie stanowiska, które dają ci satysfakcję.

Oszczędzaj na nieoczekiwane

Życie ciągle się zmienia i prawdopodobnie nadal będzie cię zaskakiwać. Więc odłożenie paru groszy, na wypadek nieoczekiwanych trudności to mądra i rozsądna decyzja.

Oddaj więcej niż dostajesz

Kiedy robisz coś po prostu z dobroci serca i nie oczekujesz niczego w zamian, zaskakująco lepiej czujesz się w życiu, bez względu na to, co się w nim z tobą dzieje.

Przebacz sobie i innym

I przestań wierzyć, że wina zawsze leży po stronie drugiej osoby. Decyzja o przebaczeniu to zmiana.  Kiedy już jesteś w stanie pozbyć się ran odniesionych przez ciebie w przeszłości, widzisz życie i miłość w pozytywnym świetle.

Nie marnuj zbyt wiele czasu na negatywnych ludzi

Czasami trudno jest uciec od negatywnych ludzi, jeśli są to twoi współpracownicy lub rodzina. W niektórych sytuacjach nie masz wyboru, ale w większości wypadków możesz wybrać, z kim chcesz spędzić większość swojego czasu. Jeśli jesteś w związku, w którym druga osoba jest biorcą , ale nie umie dawać, nadszedł czas, aby wyznaczyć granice lub powoli zakończyć ten związek.

„Nie” jest pełnym zdaniem

Trudno ci odmówić. Chcesz przez cały czas uszczęśliwiać innych, ale to jest przecież niemożliwe. Masz prawo powiedzieć „nie” i korzystaj z tego prawa.


Psychologia

„Muszę kupić jakiś dobry krem do twarzy” – łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Zapytaliśmy eksperta, na co zwrócić uwagę

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
21 marca 2018
Fot. iStock/andresr

W życiu każdej kobiety nadchodzi taki moment, kiedy patrzy w lustro i nie może uwierzyć własnym oczom. Owal twarzy nie jest już taki, jak kiedyś, wokół oczu pojawiły się kurze łapki, przy ustach widoczne są delikatne bruzdy, a czoło jakieś takie dziwnie pomarszczone się stało… Chociaż nie stało się to wszystko w jedną noc, nagle zaczęłaś to wszystko dostrzegać. Po głowie chodzi ci tylko jedna myśl: „Muszę kupić jakiś dobry krem do twarzy”. Łatwo powiedzieć, trudniej taki cudowny kosmetyk znaleźć. Czy się kierować przy wyborze? 

Po pierwsze: zdobądź wiedzę

Chcą walczyć z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, musisz zrozumieć mechanizmy w niej zachodzące. To ważne, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie ci znaleźć kosmetyk, który spełni twoje oczekiwania – wygładzi zmarszczki, nawilży skórę i poprawi kontur twarzy. Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny, przez co skóra traci swoją gęstość i jędrny wygląd. Idealny krem do twarzy powinien więc zawierać substancje, aktywujące naturalne procesy odnowy skóry, które stymulują produkcję kolagenu i elastyny, prowadząc do gruntownej przebudowy tkanek oraz wzmocnienia i zagęszczenia struktury skóry. Efekt? Grubsza, bardziej jędrna, sprężysta i wygładzona skóra.

Po drugie: szukaj we właściwym miejscu

Większość z nas swojego pierwszego kremu szuka w osiedlowej drogerii, zamiast w aptece. Najczęściej chodzi o cenę. Kosmetyki z apteki są na ogół droższe, ale nie bez powodu. Mają po prostu lepszy skład i skuteczniej działają. Idealnym przykładem są kosmetyki marki Neuronica. „Możemy w sposób odpowiedzialny stwierdzić, że Neuronica jako marka apteczna zawiera w swoim składzie takie udziały procentowe składników aktywnych, które pozwalają wnioskować, że jej receptury są bardzo skuteczne w swoim działaniu” – zapewnia Basia Zapisek, technolog kosmetyków.

Po trzecie: czytaj skład

Doskonały krem przeciwzmarszczkowy musi zawierać w swoim składzie specjalne składniki, które przeciwdziałają procesom starzenia się skóry. Ich nazwy mogą wydawać się dziwne, dlatego lepiej wcześniej się z nimi zapoznać. Bo czy komuś mówi coś nazwa „MATRIXYL SYNTHE’6”? Nie? A szkoda, bo potrafi zdziałać cuda!

„MATRIXYL SYNTHE’6 jest silnym naturalnym  peptydem wzmacniającym syntezę sześciu głównych składników macierzy skóry i połączenia skórno-naskórkowego. Są to Kolagen I, Kolagen III, Kolagen IV, Laminina, Fibronektyna i kwas hialuronowy. Synteza ta poprawia architekturę tkanki, daje widoczny efekt gładszej i lepiej napiętej skóry, której drobne zmarszczki zostają wypełniane od środka. Ten szlachetny składnik preparatu został skrupulatnie przebadany we francuskim specjalistycznym laboratorium badawczym, które potwierdziło jego wyjątkową skuteczność. Stosowany jest on przez renomowane firmy w preparatach przeciwzmarszczkowych do twarzy. W serii Neuronica zastosowano go również w liftingu do ciała, aby w szczególny sposób zadbać o wygląd skóry widocznych partii ciała” – wyjaśnia technolog.

Warto zwrócić uwagę także na takie składniki, jak „CALMOSENSINE” oraz „PEPHA-TIGHT”. Ten pierwszy działa odprężająco i kojąco na mięśnie, dzięki czemu zapobiega procesowi pogłębiania i utrwalania się zmarszczek. Drugi natomiast to ekstrakt z mikroalg – napina i ujędrnia skórę oraz wspiera syntezę kolagenu dając natychmiastowy i długotrwały efekt liftingu. Jest także źródłem bogatych składników odżywczych (aminokwasów, antyoksydantów, witaminy C, B12 itp.).

Po czwarte: postaw na pewniaki

Wszystkie te substancje znajdują się w kremie na dzień marki Neuronica, który nie tylko intensywnie nawilża cerę, ale jednocześnie daje widoczny efekt liftingu. Zawiera też filtry przeciwsłoneczne i jest idealną bazą pod makijaż. Regularnie stosowany sprawi, że skóra stanie się gładsza i uniesiona, kontur twarzy wyraźnie zarysowany, a zmarszczki niemal niewidoczne.

Dla wzmocnienia efektu warto stosować także krem na noc z serii Neuronica. Gdy ty będziesz smacznie spać, dobroczynne składniki będą wnikać głęboko w twoją skórę powodując, że twarz stanie się zdecydowanie bardziej napięta i jędrna. Unikalna, ekspercka receptura, zapewnia poprawę konturu twarzy, zwłaszcza wzdłuż policzków i linii szczęki. Chyba nic tak nie wprawia w dobry nastrój o poranku, jak młodzieńcze odbicie w lustrze, prawda?

Po piąte: daj sobie czas

Podstawowy błąd, jaki większość z nas popełnia, podczas stosowania jakichkolwiek kosmetyków, to zbyt szybkie ich odstawianie. Wydaje nam się, że jeśli spektakularnych efektów nie widać już po 2-3 dniach, krem nie spełnia naszych oczekiwań. „Minimalny okres, po którym możemy zaobserwować pozytywny efekt działania kosmetyku  to 5-6 tygodni systematycznej aplikacji. Najlepsze rezultaty widzimy po 2 miesiącach” – wyjaśnia Basia Zapisek, technolog marki Neuronica. Chodzi o naturalny cykl odbudowy naskórka, który polega na zrogowaceniu zewnętrznej, najstarszej warstwy naskórka.

Po szóste: dobry krem potrafi więcej

„Skóra całego ciała (nie tylko twarzy) ulega procesowi starzenia. Często zdarza się, że  wiek osoby po operacjach plastycznych, wstrzykiwaniach, nastrzykiwaniach itp. likwidujących zmarszczki zdradza skóra reszty ciała- szczególnie dłoni. Warto więc zawczasu dbać o stan skóry dłoni  całego ciała i stosując kosmetyki o aktywności przeciwzmarszczkowej” – radzi technolog. Czy warto zatem smarować dłonie kremem przeciwzmarszczkowym, który normalnie nakładamy na twarz? Tak, to niegłupi pomysł, ale po co, skoro na rynku już istnieją takie kosmetyki?

Marka Neuronica przygotowała całą serię preparatów do ciała, w kładzie których znajdziemy „MATRIXYL SYNTHE’6”, „CALMOSENSINE” oraz „PEPHA-TIGHT” – wszystkie trzy cudowne składniki, które działają ujędrniająco na skórę. Skoro coś działa tak rewelacyjnie na zmarszczki na twarzy, to dlaczego nie użyć tego do całego ciała? Unikalne serum do ciała Neuronica silnie napina i ujędrnia zwiotczałą skórę, stymulując jej mikrokrążenie zregeneruje i odżywia ciało oraz spowalnia proces jej starzenia. Efekt? Piękna skóra od stóp do głów.


 

Artykuł powstał we współpracy z marką Neuronica


Zobacz także

Kiedy partner stale cię zwodzi i rzuca ci „okruszki” miłości na zachętę

Strach przed miłością po nieudanym związku. Czego tak naprawdę się boimy?

A gdyby tak raz inaczej? Gdyby raz zadbać o siebie i sprawdzić, czy świat się przez to nie zawali?

A gdyby tak raz inaczej? Gdyby raz zadbać o siebie i sprawdzić, czy świat się przez to nie zawali?