Psychologia

Relacyjny, niezwykły test osobowości. Jak dobrze znasz swoje pragnienia, dążenia, cele?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 kwietnia 2018
Fot. istock/1001Love
 

Pora na chwilę relaksu, na chwilę ciszy i poobcowania „sam na sam” ze sobą. Gotowi na relacyjny test osobowości? Do dzieła! Wystarczy tylko kartka papieru, by zapisać odpowiedzi i spokój dookoła, by się dobrze skoncentrować.

Zrelaksuj się i odpowiedz na poniższe pytania

Idziesz ulicą i widzisz pudełko. Podejdź do pudełka i zajrzyj do środka. Co zawiera pudełko?

Teraz wyobraź sobie, że już dziś możesz przejść na emeryturę. Gdzie spędzisz resztę swojego życia?

Błąkałeś się po pustyni cały dzień, całkowicie zagubiony. Nagle, w oddali dostrzegasz wioskę. Widzisz także opuszczoną oazę pełną wody, roślin i jedzenia. Co wybierasz: wioskę czy oazę?

Co byś zrobił, gdybyś nagle stracił wszystko?

Jeśli jutro byłaby niedziela, jak ją zaplanujesz?

Jeśli znalazłbyś się w życiowej pułapce, to gdzie szukałbyś pomocy? U kogo?

Gdybyś mógł mieć tyle samo lat przez resztę swojego życia, jaki byłby to wiek?

Jeśli powiedziano by ci, że zostały ci 24 godziny życia, jak byś spędził ten czas?

Gdyby twój dom stanął w ogniu i mógłbyś ocalić tylko jedną rzecz,  co byś uratował?

Interpretacja

1. To, co znalazłeś w pudełku reprezentuje szczęście. Jeśli pudełko było puste, to znaczy, że nie czujesz się ostatnio szczęśliwy. Jeśli był w nim skarb lub zwierzęta, możesz uważać się za szczęśliwego.

2 Jeśli miejsce, w którym zdecydowałeś się spędzić emeryturę, to miejsce, w którym już teraz jesteś, prawdopodobnie jesteś pogodzony z życiem. Jeśli wybierzesz odległe miejsce prawdopodobnie jesteś marzycielem lub romantykiem. Jeśli nie możesz się zdecydować, prawdopodobnie jesteś związany jakimiś obowiązkami.

3. Jeśli wybrałeś oazę, najprawdopodobniej wolisz zabawę od pracy. Jeśli wybrałeś się do wioski, przeważnie przejmujesz na siebie odpowiedzialność za siebie i innych.

4. Jeśli zechcesz zacząć wszystko od nowa, prawdopodobnie jesteś osobą, która bierze odpowiedzialność za swoje działania i nie reaguje nerwowo na niesprzyjające okoliczności życiowe.

5. To, co planujesz zrobić w niedzielę, odzwierciedla twoje finansowe nawyki. Niedziela to dzień, w którym możesz robić, co chcesz. Jeśli pozostaniesz w domu i zrelaksujesz się, prawdopodobnie nie wydasz zbyt wiele pieniędzy – jesteś z natury oszczędny.  To samo, jeśli wybierzesz jakąś aktywność fizyczną. Jeśli zaś wybierzesz się na zakupy…

6. Jeśli jesteś typem, który próbował poradzić sobie samemu, prawdopodobnie jesteś silną, pewną siebie postacią. Jeśli zwróciłeś się o pomoc do przyjaciół lub rodziny, brak ci pewności siebie.

7. Wiek, który wybrałeś, to wiek, w którym byłeś/jesteś/będziesz najszczęśliwszy. Jeśli myślisz o bardzo młodym wieku, może to oznaczać, że tęsknisz za dzieciństwem. Jeśli myślisz o starszym latach życia, oznacza to, że prawdopodobnie chciałbyś osiągnąć dojrzałość.

8. Jeśli wybrałeś czas spędzony z bliskimi, prawdopodobnie jesteś bardzo sentymentalny. Jeśli chcesz być sam, możesz być niezadowolony ze swojego życia

9. Jeśli wybierzesz album ze zdjęciami, prawdopodobnie jesteś bardzo sentymentalny. Jeśli wybierzesz odzież, jesteś ostrożny i zapobiegliwy. Jeśli wybrałeś coś drogiego, masz w sobie pierwiastek materialisty. Jeśli złapałeś swój paszport lub komputer, prawdopodobnie jesteś bardzo praktyczny.


Na podstawie: themindsjournal.com

 


Psychologia

„Często słyszę, że świata nie zbawię… Nie? To się jeszcze okaże!”

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
13 kwietnia 2018
Arch. prywatne
 

Nasze życie to spotkania. Spotkania z różnymi ludźmi, którzy w mniejszy lub bardzo znaczący sposób wpływają na to, jak żyjemy i kim jesteśmy. Stają się dla nas motywacją, bodźcem do działania, wzbudzają pokłady możliwości, z których wcześniej kompletnie nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Tak było ze mną – 24-letnią studentką, która prowadziła beztroskie życie i nie do końca miała sprecyzowane plany na własną przyszłość. Pewnego dnia na mojej drodze stanęło dwóch chłopaków – Michał i Bartek. Spotkałam ich w Instytucie Matki i Dziecka, w Klinice Onkologii. Mieli niespełna 20 lat i byli zupełnie różni. Bartek, podrywacz, zawsze w kolejce do jego sali ustawiały się przeróżne dziewczyny, które chciały go odwiedzić – wolontariuszki, rehabilitantki, pielęgniarki, salowe i inne znajome. Michał z kolei był buntownikiem – zazdrosnym o Bartka, wkurzonym na los, nastawionym negatywnie do leczenia chłopakiem. Łączyło ich jedno – trudny wyrok – rak kości z przerzutami do płuc. Michał po amputacji nogi, Bartek uziemiony w łóżku przez gips od samej stopy aż po pośladek.

To Michał postanowił się nie leczyć, jeśli nie będę mu towarzyszyć. Ja, która o raku, leczeniu, psychoonkologii nie wiedziała dokładnie nic. Jednak to właśnie tak zaczęły się długie godziny spędzone na oddziale onkologii… na dobre i na złe.

Arch. prywatne

Arch. prywatne

Te spotkania mnie ukształtowały. Znajomość z chłopakami i ich rodzinami trwała wiele lat,  trwa zresztą do dziś. Z tą różnicą, że chłopców już nie ma – Michał odszedł w maju 2008 roku, Bartek po wielu latach remisji choroby – w czerwcu 2016 roku. Ale to dzięki nim, a w konsekwencji spotkaniom z wieloma innymi młodymi ludźmi na oddziale, przecierałam szlaki terapeutyczne w Polsce. Otworzyło mi to oczy na ogrom problemów, z jakimi musi się zmierzyć chorujący i bliskie mu osoby: z niewydolnym systemem ochrony zdrowia, brakiem środków na nierefundowane leczenie, dojazdami do szpitala, obciążeniami psychicznymi i rozproszeniem instytucji pomocowych. Okazuje się, że każda organizacja w jakiś sposób pomaga, jednak w różnym i przeważnie bardzo wąskim obszarze. Gdzie indziej zbiera się środki na leczenie, gdzie indziej konsultuje się sprawy prawne, w innym miejscu socjalne, w innej placówce otrzymać można dary rzeczowe, a w jeszcze kolejnej wsparcie wolontariusza w miejscu zamieszkania. Kiedy zaczęłam się tym interesować i realnie angażować się w pomoc, myślałam, że zwariuję w tym ogromie trudno dostępnych informacji, a co dopiero miała zrobić osoba chora?

Będąc w samym środku cierpienia, widząc potrzebę uzyskania pomocy w różnych tematach dotyczących choroby, postanowiłam założyć z moim przyjacielem Fundację „Znajdź Pomoc”. Fundacja miała na celu towarzyszyć osobom potrzebującym, które znajdowały się w sytuacjach kryzysowych na każdym etapie ich drogi – od zgłoszenia problemu do jego rozwiązania. Naturalnym powinno się wydawać, że będziemy wspierać osoby chorujące onkologicznie, ale zawsze towarzyszyła mi misja zbawiania świata, chęci uratowania każdego, więc popłynęliśmy, pomagając przez sześć lat absolutnie każdemu, kto zgłosił się do Fundacji. Wsparliśmy w ten sposób ponad tysiąc osób, stoi za nami wiele sukcesów i rzeczy, absolutnie wydawać by się mogło, niemożliwych. Mamy też świetny zespół, bez którego niewiele udałoby się nam dokonać. Traktujemy naszą pracę jako misję – nieważne – piątek, świątek czy niedziela – zawsze jesteśmy gotowi nieść pomoc.

Dzięki współpracy z szeregiem osób Dominik, nasz podopieczny z oddziału, na którym leczyli się Michał i Bartek, otrzymał protezę nogi wartą sporo ponad 100 tyś złotych. Jarek, u którego w wyniku komplikacji po chemioterapii nastąpił uogólniony zanik mózgu, został przeniesiony z zakładu opiekuńczo-leczniczego do domu, gdzie czekała na niego 3-letnia córka Maja, ma środki na rehabilitację i całodobową opiekę. 22-letnia Karolina (swoją drogą narzeczona Bartka), której lekarze trzy lata temu dawali kilka miesięcy życia, ma środki na nierefundowaną chemioterapię i nadal czuje się dobrze, mimo nowotworu rozsianego w całym organizmie. Nasi podopieczni na każde święta otrzymują wsparcie, dzięki któremu mogą je godnie przeżyć, nie martwić się tym, co postawią na świątecznym stole. Mają szansę poczuć choć odrobinę ich magii, pomimo tragedii, która ich dotyka.

To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie setek osób, które pomagają nam realizować misję Fundacji. Każdego dnia walczymy o to, aby chorzy mieli środki na leki, jedzenie, by ci, którzy są samotni, mogli liczyć na towarzystwo wolontariuszy, a osoby w depresji na terapię. Obecnie naszym priorytetem jest zbieranie 1% na rzecz Fundacji, który można przekazać ściągając chociażby z naszej strony bezpłatny program do rozliczania 1% (znajdziesz go TUTAJ).

Karola

Arch. prywatne

Cóż… gdyby  sześć lat temu ktoś powiedział mi, że ze spotkania dwóch chłopców moja misja zbawiania świata nabierze takiego rozpędu, nie uwierzyłabym. Nie jest łatwo… ale każda najmniejsza rzecz, każdy problem, z którym udaje się nam uporać, cieszy jak lądowanie na księżycu. Często słyszę, że świata nie zbawię… Nie? To się jeszcze okaże!


Maja new

Maja Surowicz – fundatorka Fundacji „Znajdź Pomoc”, Dyrektorka Fundacji Onkologicznej Alivia. Była Prezes i Dyrektor Obszaru Zdrowie w Fundacji United Way Polska. Maja specjalizuje się w zarządzaniu organizacjami pozarządowymi, ich współpracy z sektorem biznesu, współpracy międzysektorowej, jej pasją jest psychoonkologia. Autorka bloga o Społecznej Odpowiedzialności socialresponsibility.pl, właścicielka firmy konsultingowej Grow Responsible Consulting (growresponsible.pl). Fanka kuchni wegańskiej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat działalności fundacji? Wejdź na stronę www.znajdzpomoc.pl i fundacyjnego Facebooka.

Chcesz wspomóc działalność fundacji? Możesz przekazać darowiznę na konto nr: 52 1050 1025 1000 0090 3010 4252 lub 1% podatku, KRS: 0000414091

Bartek przez cały czas trwania jego choroby pisał pamiętnik, zapiski przekazał mi tuż przed śmiercią z prośbą o wydanie na ich podstawie książki. Środki na ten cel zbieramy TUTAJ.


Psychologia

Ostatni dzwonek na zabiegi laserowe. Na czym polegają i jak je stosować?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
13 kwietnia 2018

To już ostatni dzwonek, by podjąć decyzję o laserowym usunięciu widocznych zmian skórnych. Blizny, rozstępy czy inne nieestetyczne zmiany, pojawiające się w miejscach narażonych na promieniowanie słoneczne, powinny zostać zlikwidowane jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na opalanie. O tym, jak wyglądają oraz w czym pomagają zabiegi laserowe wyjaśnia lek. Ewelina Styczyńska-Kowalska z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.

Czy istnieje najlepsza pora na wykonanie zabiegów laserowych?

Ewelina Styczyńska-Kowalska: Wszystko zależy od miejsca, któremu poddawany jest zabieg. Okolice, narażone na ciągłe promieniowanie UV, które ciężko jest zasłonić przed słońcem, czyli przede wszystkim twarz, szyja czy dekolt, najlepiej wykonywać zimą i wczesną wiosną, kiedy promieniowanie jest najsłabsze. Niewskazane jest również poddawanie się zabiegowi przez osoby ze świeżą opalenizną, ponieważ może to doprowadzić do poparzeń skóry.

Jakie przeciwwskazania trzeba wziąć jeszcze pod uwagę?

Decydując się na zabiegi laserowe należy pamiętać, że nie mogą z nich korzystać kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią, pacjenci onkologiczni, osoby zarażone wirusem HIV oraz żółtaczką, cierpiące na łuszczycę, bielactwo, padaczkę, zaburzenia związane z krzepnięciem krwi czy pacjenci z nieuregulowaną cukrzycą.

Do zabiegu nie kwalifikują się też pacjenci przyjmujący leki czy zioła uwrażliwiające na światło (retinoidy, dziurawiec), przyjmujący leki przeciwtrądzikowe na bazie izotretynoniny, steroidy, osoby ze skłonnością do blizn przyrosłych, z aktywnymi infekcjami i stanami zapalnymi skóry oraz w trakcie antybiotykoterapii.

Zabiegi laserowe najczęściej kojarzone są z usuwaniem nadmiernego owłosienia. W czym jeszcze pomaga laseroterapia?

Zabiegi laserowe mają  bardzo szerokie zastosowanie. Wykonujemy je  do usuwania powierzchownych i głębokich zmian barwnikowych, przebarwień hormonalnych czy blizn. Stosuje się je w leczeniu trądziku, rumienia oraz grzybicy paznokci. Umożliwiają również usunięcie skomplikowanych, wielobarwnych tatuaży czy korektę źle wykonanego makijażu permanentnego.

Technologia znajduje również zastosowanie w zabiegach typu anti-aging. Wraz z wiekiem w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych. W wyniku tego procesu staje się ona mniej elastyczna, wiotczeje, zaczynają się też pojawiać pierwsze zmarszczki. Laseroterapia wpływa na strukturę skóry, stymulując ją do produkcji kolagenu i elastyny. Zabieg pomaga ujędrnić ją i wygładzić, jednocześnie zmniejszając ilość widocznych zmarszczek. Pomaga również w walce z rozstępami, które po zabiegu zostają spłycone i przybierają odcień zbliżony do koloru skóry, która je otacza.ANT_9899

Czy jesteśmy w stanie pozbyć się problemu raz na zawsze?

Nigdy nie ma gwarancji całkowitego usunięcia problemu. W większości przypadków udaje się usunąć ok. 70-90% zmian. Wszystko zależy od predyspozycji pacjenta, rodzaju zmiany oraz liczby wykonanych zabiegów. Program jest dobierany indywidualnie, w zależności od rodzaju oraz ilości pigmentu, który chcemy usunąć. Zazwyczaj do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu wykonuje się 3 do 6 zabiegów. Często stosujemy tzn. terapię łączoną, polegającą na wykorzystaniu kilku technologii, dobieranych w zależności od konkretnego przypadku, które pomagają maksymalizować efekt zabiegowy.

Czy rodzaj wykorzystywanego do zabiegi laseru ma wpływ na efekt końcowy?

Oczywiście. Najskuteczniejszymi dostępnymi obecnie na rynku urządzeniami są lasery pikosekundowe. Ich działanie polega na emitowaniu impulsów cieplnych bezpośrednio w miejsce zmiany, pozostawiając otaczające je tkanki nietknięte. Energia wykorzystywana podczas zabiegu dostarczana jest do skóry w bardzo krótkim, liczonym w pikosekundach odcinku czasu, co minimalizuje ryzyko poparzenia. Dzięki tym właściwościom jesteśmy w stanie uzyskać lepsze rezultaty niż starsze generacje laserów, jednocześnie nawet o połowę skracając ilość zabiegów koniecznych do likwidacji nieestetycznych zmian skórnych. W Klinice Vesuna posiadamy dwa lasery tego typu. Discovery Pico oraz StarWalker to najnowocześniejsze dostępne obecnie na rynku urządzenia, które w trakcie kilku zabiegów są w stanie zmniejszyć widoczność, a w wielu przypadkach całkowicie usunąć zmiany skórne czy barwnikowe, leczone przez pacjentów przez wiele lat.

Wiele osób, mimo kwalifikacji lekarza, odkłada decyzję o skorzystaniu z zabiegów laserowych, ponieważ obawia się bólu, kojarzonego z tymi zabiegami.

Wszystko zależy od progu odczuwania bólu. Niektórzy pacjenci gorzej znoszą zabiegi, inni twierdzą, że bardziej bolesna jest dla nich np. depilacja woskiem (tak twierdzi Pani Hania). Aby minimalizować ból, oprócz funkcji chłodzących, w które wyposażone są niektóre lasery, korzystamy również ze specjalnej chłodziarki dermatologicznej  CRYO 6 Derma Cooler – urządzenia, którego głównym zadaniem jest chłodzenie miejsca poddawanego zabiegowi.

Ewelina Styczyńska-Kowalska v3

Ewelina Styczyńska-Kowalska

Jak wygląda sam zabieg?

Przed wyborem najskuteczniejszej metody odbywają się konsultacje, w trakcie których kosmetolog lub lekarz kwalifikuje do zabiegu i dobiera najlepsze techniki likwidacji zmian barwnikowych. Konsultacje wraz z zabiegiem trwają do godziny. Dzięki wykorzystaniu laserów pikosekundowych, minimalizujących ryzyko poparzeń, większość zabiegów wykorzystujących tę technologię nie wymaga znieczulenia. Podczas zabiegu cząsteczki pigmentu są rozbijane w drobny pył, co jest też bezpieczniejsze dla układu odpornościowego pacjentów, ponieważ w tej formie jest on łatwiej usuwany z organizmu. Po zabiegu może się pojawić niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie, utrzymujące się do 5 dni od jego przeprowadzenia.

O czym należy pamiętać po zakończeniu laseroterapii?  

Przez miesiąc powinno się chronić miejsce poddawane zabiegowi przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz stosować specjalne kremy łagodzące. Co istotne dla wielu pacjentów, okres rekonwalescencji po zabiegu został ograniczony do minimum, dlatego osoby, które się na niego zdecydują, mogą od razu wrócić do codziennych obowiązków.


Zobacz także

Matka bluszcz, czyli matka terrorystka. Z jej objęć tak łatwo się nie wydostaniesz

6 drobnych rzeczy, których introwertycy nienawidzą. Nie róbcie nam tego

Jem bo się stresuję. Jak kontrolować „zajadanie” nerwów