Go to content

Psychologiczne fakty na temat miłości, które powinien znać każdy zakochany

fot. Mikhail Spaskov/iStock

Zakochując się mamy wrażenie, że o miłości wiemy wszystko, a po kilku latach związku jesteśmy wręcz pewni, że nic nas nie zaskoczy. Czy aby na pewno? Oto 9 badań psychologicznych, które powinni znać wszyscy kochankowie.

1. Wystarczy 1/5 sekundy aby się zakochać

Naukowcy wykazali, że potrzebujemy tylko 1/5 sekundy by substancje chemiczne wywołujące euforię zaczęły działać na nasz mózg. W tak krótkim ułamku sekundy możemy się zakochać, nie potrzebujemy dni, tygodni czy miesięcy. Podczas zakochania aż 12 obszarów mózgu pracuje jednocześnie, uwalniając substancje chemiczne wywołujące euforię – np. dopaminę, oksytocynę, adrenalinę czy wazopresynę.

2. Pocałunki wzmacniają więź

Dlaczego tak bardzo lubimy się całować? Okazuje się, że pocałunki i przytulanie to coś więcej niż tylko przyjemność. Podczas pocałunku kobiety podświadomie odbierają informacje smakowe i węchowe. Aktywują się regiony wzmacniające emocje i pożądanie. Całusy wzmacniają więź w związku i sprawiają, że szybciej się zakochujemy. Wniosek nasuwa się sam – całujmy się do woli!

3. Całowanie pomaga nam wybrać

Najnowsze badania wykazały, że całowanie to nie tylko przyjemność. Buziaki pomagają w wyborze partnerów. To po części dzięki nim wiemy, z kim chcemy się związać. Całowanie jest kluczowe nie tylko na początku związku, ale przez cały czas jego trwania. Odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu relacji. Naukowcy dowiedli również, że istnieje korelacja między ilością pocałunków a jakością związku.

4. Po 25 latach upodabniamy się

Po 25 latach wspólnego mieszkania, rysy twarzy partnerów stają się podobne. A to ciekawe! Z czego to może wynikać? Być może z podobnej diety, przebywania w tym samym środowisku czy podobnej osobowości.

5. Relacje na odległość

Badania dotyczące psychologii miłości dowodzą, że wbrew przyjętej mądrości, związki na odległość mają dużą szansę przetrwania. Ważne by partnerzy pozostający w relacjach na odległość mieli podobny poziom satysfakcji i stabilności związku.

6. 4 rzeczy, które zabijają związek

Zdaniem psychologa Johna Gottmana, który od ponad 40 lat zajmuje się analizą psychologii miłości, istnieją cztery rzeczy, które skutecznie i doszczętnie niszczą nasz związek. Co miał na myśli? Co niszczy związek, psuje go od środka i sprawia, że przestajemy dogadywać się tak jak dawniej? Krytyka, wyraz pogardy, zachowania defensywne i brak komunikacji. Czy to nie straszne i zadziwiające, że pogarda i próba hierarchizacji może zburzyć miłość, którą buduje się tyle lat?

7. Współczesne małżeństwa wymagają samorealizacji

Jeszcze kilkanaście lat temu, oczekiwaliśmy od małżeństwa bezpieczeństwa i solidarności, a obecnie…? Bardziej niż kiedykolwiek oczekujemy, że małżeństwo będzie drogą do samorealizacji. Autor badania Eli Finkel wyjaśnił: „Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz, aby twoje małżeństwo pomogło ci w wyrażaniu siebie i rozwoju osobistym, ważne jest, aby zainwestować w małżeństwo wystarczającą ilość czasu i energii. Jeśli wiesz, że czas i energia nie są dostępne, warto odpowiednio dostosować swoje oczekiwania, aby zminimalizować rozczarowanie.”

8. Związek po rozwodzie

Choć najczęściej byli małżonkowie zrywają kontakt, czasami nawet walczą niczym najwięksi wrogowie, to związki po rozwodzie nie zawsze muszą się kończyć w taki sposób – zwłaszcza jeśli są dzieci. Relacja może funkcjonować na jeden z pięciu sposobów:

  • Wściekli rywale – gdzie po rozwodzie trwają nieustanne walki.
  • Ogniści wrogowie – dzieci stają się pionkami w walce, w wyniku czego cierpią najbardziej.
  •  Połamane duety – gdzie (zazwyczaj) ojciec znika.
  • Współpracujący koledzy – każdy idzie w swoją stronę, ale rozstanie przebiega w dobrych stosunkach.
  • Idealni kumple – rodzice nadal są najlepszymi przyjaciółmi.

9. Małe rzeczy mają znaczenie

Żyjemy w wysoce skomercjalizowanym świecie, w którym zdaniem niektórych ​​miłość można kupić i sprzedać. Pamiętajmy, że na pozór małe rzeczy mają ogromne znaczenie. Naukowcy w Wielkiej Brytanii dowiedli, że proste gesty i akty dobroci są najbardziej cenione. Przyniesienie partnerowi filiżanki herbaty do łóżka lub powiedzenie mu, że dobrze wygląda nago, może zdziałać o wiele więcej niż pudełko czekoladek lub bukiet kwiatów. Chociaż i to nie zaszkodzi!