Psychologia

Psycholog online – kiedy warto skorzystać? Czy taka forma terapii jest skuteczna?

Redakcja
Redakcja
25 marca 2020
Fot, Materiały prasowe
 

Psycholog online to w dzisiejszych czasach jedna z możliwości, jeżeli chodzi o pracę z terapeutą. Zdecydowana większość z nas ma w domu stały dostęp do Internetu, dlatego spotkanie ze specjalistą za pomocą Skype może stanowić znaczące ułatwienie. W jakich przypadkach? Kiedy psychoterapia online będzie wskazana i jakie są jej zalety?

Psycholog online – mity

 • Przez komunikator nie można tak naprawdę porozmawiać

Oczywiście, to nieprawda. Połączenie z wizją, w domowym zaciszu to dla niektórych pacjentów jedyna psychoterapia online, która będzie naprawdę komfortowa. Oczywiście, bezpośredni kontakt z psychologiem jest bardzo cenny, ale w skupieniu i atmosferze intymności, komunikator staje się pełnowartościowym narzędziem pracy dla obydwu stron.

 • Połączenie będzie zrywane

Warto pamiętać, że psycholog online doradzi wam, w jakich warunkach sesja będzie się mogła odbyć. Warunkiem będzie stale łącze internetowe, w sprawdzonych warunkach (najlepiej w domu). Dzięki temu zyskujemy pewność, że nic nie zakłóci połączenia internetowego.

 • Przez Skype nie da się nawiązać prawdziwej relacji

Relacja, jaką psycholog online buduje z pacjentem będzie się opierała dokładnie na tych samych zasadach, co w gabinecie. Liczy się dialog i wzajemna chęć pracy.

Psychoterapia online  – kiedy będzie świetnym rozwiązaniem?

 • W czasie izolacji

Chyba po raz pierwszy w tak szerokim spektrum dosięga nas sytuacja, gdy zostaliśmy, jako społeczeństwo, poddani kwarantannie z powodu koronawirusa. Warto jednak pamiętać, że izolacja bywa przymusowa dla różnych osób, które przebywają w szpitalach, oddziałach zamkniętych i innych miejscach, z których z jakiejś przyczyny, nie mogą się wydostać, także z powodu słabej kondycji psychicznej. Psycholog online staje się wówczas nieocenioną pomocą.

 • W czasie wyjazdu za granicę lub wyprowadźcie do innego miasta

W sytuacji, gdy pacjent niespodziewanie musi wyjechać za granicę na dłuższy czas lub zmienia miejsce zamieszkania, psychoterapia online to jedyny sposób na kontynuację procesu terapeutycznego. Trzeba mieć na uwadze, że gwałtowne przerwanie terapii lub zmiana terapeuty może bardzo źle wpłynąć na pacjenta. Psycholog online to szansa na kontynuowanie leczenia pomimo zaistniałych okoliczności.

 • Nieregularny tryb życia

Nie każdy ma możliwość zjawiania się w gabinecie raz w tygodniu, w tym samym miejscu i o tej samej porze. Oczywiście, dla terapii to najlepsze warunki, ale są osoby, które stale są w rozjazdach, a życie zawodowe nie pozwala im na przyjeżdżanie do gabinetu. W tym wypadku psychoterapia online będzie bardzo cenna, zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują stałego wsparcia

 • Dostęp do różnych specjalistów

Psycholog online to stała forma terapii. Czasem jednak potrzebujemy sesji ze specjalistą w danej dziedzinie, który nie koniecznie stacjonuje w naszym mieście. Dzięki możliwości połączenia za pomocą komunikatora, zyskujecie szansę, by skorzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych.

Psychoterapeuta online – jak pracować, żeby było dobrze?

Przede wszystkim, terapia przez Skype (lub inny komunikator z wizją) powinna być regularna, najlepiej, aby łączyć się zawsze w tym samym dniu i o tej samej godzinie.

Bardzo ważne jest, aby maksymalnie się wyciszyć i odciąć się od wszystkiego, co może nas rozpraszać. W trakcie sesji w pokoju nie powinno być nikogo, poza nami. Nie może grać muzyka, telewizor musi być wyłączony. Nie mogą nas rozpraszać żadne bodźce, takie jak powiadomienia o nowych wiadomościach, otworzone strony internetowe itp.

Psycholog online będzie skupiał wyłącznie na was, dlatego wy również musicie się skupić na osobie po drugiej stronie. To czas rozmowy o emocjach, otwierania się.

Warto poinformować domowników, że będziecie korzystać z psychoterapii online. Ważne, aby nikt nie wrócił wtedy do domu, nie robił hałasu, nie próbował was odciągać od komputera.

Jeżeli psycholog online to coś, czego poszukujecie właśnie teraz, zajrzyjcie na stronę www.cplwowska.pl. Znajdziecie tam różne formy wsparcia w zakresie terapii indywidualnej.

Czy psychoterapeuta online to dobre rozwiązanie dla każdego?

Oczywiście, nie. Nie każdy pacjent będzie potrafił odpowiednio skupić się w trakcie sesji online, nie wszystkie zaburzenia można w ten sposób monitorować. Dla jednych terapia online będzie stanowiła dodatkową blokadę, dla innych – wręcz przeciwnie, łatwiej będzie się otworzyć.

Nie musicie jednak wybierać samodzielnie – terapeuta sam oceni, jaka forma będzie najlepsza, by leczenie miało sens.


Artykuł partnerski


Psychologia

Podstawy żeglowania. 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
25 marca 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Poniżej kilka kroków, które przydadzą się każdemu początkującemu żeglarzowi, a także każdemu, który chce odświeżyć wiedzę z zakresu podstaw żeglugi. Pamiętaj, że żadna wiedza teoretyczna nie zastąpi godzin ćwiczeń i praktyki. Odpowiednie zaplecze może ułatwić naukę, kiedy staniesz już na pokładzie. Poniżej krótki poradnik, jak w kilku krokach przygotować się do nauki żeglowania.

Teoria żeglarstwa – słowniczek

Przed wejściem na pokład warto wiedzieć, o co zostanie się poproszonym. Żeglarstwo charakteryzuje się pokaźnym słowniczkiem leksyki żeglarskiej, który dla laika może brzmieć jak obcy język. Poznanie budowy łodzi stanie się kluczową umiejętnością, kiedy otrzymasz zadanie, które nie będzie mogło czekać.

Oto parę wartych zapamiętania zwrotów ze słownika żeglarskiego, które na pewno usłyszysz podczas pływania:

 • dziób – przód,
 • rufa – tył,
 • burta – bok statku,
 • bom – belka pozioma, do której mocuje się żagiel,
 • kabestan – kołowrotek regulujący żagle,
 • knagi – elementy, do których mocujemy liny,
 • kil (stępka) – belka konstrukcyjna łodzi,
 • miecz – statecznik,
 • szoty – liny do manewrów,
 • cuma – lina mocująca,
 • baksztag – lina wzmacniająca żagiel,
 • flanta – bezwietrzna pogoda,
 • z forewindem – z wiatrem,
 • w bajdewindzie – pod wiatr,
 • trawers – prostopadle do wiatru,
 • refowanie – częściowe zwinięcie żagla.

To jedynie podstawy podstaw, a na drodze ku patentowi żeglarskiemu poznasz jeszcze całe mnóstwo nowych słówek i zwrotów. Od czegoś trzeba zacząć.

Fot. Materiały prasowe

Nauka żeglowania “na sucho”

Nic nie zastąpi godzin praktyki na statku i nie nauczy aspirującego żeglarza tak, jak nieuniknione błędy. Sama teoria nie wystarczy, aby pojąć zasady żeglugi, ale zdecydowanie może pomóc. Podczas gdy nadmierna pewność siebie u amatora może wywołać olbrzymie niebezpieczeństwo, o tyle nawet pobieżne pojęcie teoretyczne może ułatwić nam naukę w przyszłości.

Przed nauką przyjrzyj się poradnikom manewrów dla żeglarzy. To właśnie z nich oswoisz się z nazewnictwem, a później prościej będzie poukładać sobie wszystkie kroki w głowie.

Czymś co możesz opanować bez wejścia na statek, jest wiązanie węzłów. Na statku znajomość przynajmniej podstawowych z nich jest kluczowa, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym, a także ułatwić wszystkim pracę.

Ćwiczyć możesz wszędzie przy użyciu kawałka liny lub sznurka. Najprostszym z węzłów jest “ósemka”, która ma przytrzymywać liny. Innymi z kluczowych węzłów, jakie musisz poznać, są węzły cumownicze, a także ratownicze.

Fot. Materiały prasowe

Naucz się pogody

Oprócz technicznych zagadnień związanych z żeglugą konieczne jest przygotowanie się na każde możliwe okoliczności pogodowe. Będąc na statku, mamy niewiele kontroli na wpływ warunków atmosferycznych na statek i nie możemy z niego zejść.

Kluczowe jest zrozumienie zachowań chmur, frontów i deszczów oraz przewidywanie pogody, jaka czeka na wodzie. Oto kilka aspektów, które w tym pomogą:

 • nawet krótkoterminowa prognoza pogody powinna dać dokładne dane co do warunków, jakie będą panować na wodzie,
 • warto odwiedzać witryny internetowe lokalnych akwenów w poszukiwaniu baz pogodowych, pomocne mogą też być raporty lokalnej straży przybrzeżnej,
 • zapoznaj się ze skalą Beauforta – na jej podstawie określisz, co może czekać w danych warunkach pogodowych, zrozumiesz też niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą wiatr i nauczysz się radzić sobie z ich skutkami; musisz wiedzieć, kiedy zawijać do portu,
 • polub się z barometrem, gdyż nie służy on do dekoracji; śledzenie zmian ciśnienia atmosferycznego może uratować przed narażeniem się na złą pogodę; jeśli ciśnienie spada, możesz spodziewać się złej pogody, a kiedy zauważysz, że rośnie, wiatry i deszcze powinny się uspokoić,
 • poznaj podstawy meteorologii, takie jak zależności pomiędzy niżami a wyżami; koniecznie zrozum zasady ruchu mas powietrza od wyżów do niżów, cyrkulację powietrza i efekt Coriolisa, czyli zakrzywienie toru ruchu; bierz na nie poprawkę, gdyż Ziemia jest obracającym się układem; koniecznie oswój się z wyglądem izobarów na mapie ciśnień, by poznać rozmiary frontu atmosferycznego,
 • poznaj rodzaje chmur i ich właściwości – obserwacja nieba pozwoli trafnie ocenić pogodę na krótką przyszłość.

Fot. Materiały prasowe

Bezpieczne żeglowanie

Oto kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa na pokładzie:

 • naucz się radzić sobie z przewrotkami,
 • zaczynaj od nauki pod okiem osoby doświadczonej, a najlepiej wykwalifikowanego instruktora,
 • zawsze pilnuj bezpieczeństwa na akwenie, zarówno swojego, jak i innych; unikaj zagrożeń i zrób wszystko, żeby takiego nie tworzyć – żeglowanie wymaga stuprocentowego skupienia i nie możesz nawet na chwilę stracić czujności,
 • naucz się pływać, na wypadek wywrotki lub spadnięcia z łódki,
 • koniecznie noś kapok.

Nie ma wątpliwości, że w nauce żeglowania konieczne jest przygotowanie merytoryczne. Na wodzie kluczowe stają się tak cenne umiejętności, jak znajomość pogody, działanie statku, sprawne poruszanie się po nim, czy zasady bezpieczeństwa. Dlatego zawsze pamiętaj o każdym z wyżej wymienionych punktów, aby Twoje doświadczenia z żaglami były bezpieczne i zadowalające.

Materiał prasowy Travelduck


Psychologia

List pielęgniarki do każdego z nas…!

Listy do redakcji
Listy do redakcji
25 marca 2020
Photo by Ani Kolleshi on Unsplash

Do wszystkich – pomóżcie nam, medycznemu personelowi przemówić do ludzi, żeby pozostali w domach, nie przesiadywali w kawiarniach i przestali udawać, że nic się nie dzieje, ponieważ sytuacja jest bardzo poważna. Brakuje personelu medycznego, nie mamy środków ochrony osobistej, a to my pielęgniarki, ratownicy, lekarze i sanitariusze – ciągle pijący kawę, jedzący czekoladki, nic nie robiący biały personel (przecież na nas pacjenci płacą podatki), będziemy opiekować się wami, waszymi bliskimi w tym trudnym czasie.

To my, pracujący w kilku miejscach (SOR i OIOM), będziemy musieli wybrać w czasach coronovirusa jedno źródło pracy i wtedy okaże się, że jest nas jeszcze mniej personelu medycznego. My też mamy rodziny i chcemy żyć! Każdego dnia wychodzimy do pracy wiedząc, że trzeba będzie w niej zostać  kilka dni. Nasza praca to coś więcej niż zwykła usługa, to satysfakcja, uratowane życie, śmierć ale nie w samotności…

Jestem dumna, że jestem pielęgniarką, zakładam „zwykłą”  maskę i idę do pracy, do pacjenta z 40.stopniową gorączką, z resztą moich „sorowskich przyjaciół”.

Boję się. Wszyscy się boimy. Rozmawiamy o tym, walczymy o maski (chociaż jedną na 12. godzinny dyżur). My też chorujemy. Miałam raka płuc, wycięty cały płat w listopadzie 2019 roku,  czarna dama patrzy mi w oczy,  a ja mówię – jeszcze nie teraz 🙂

Ktoś powie: „i głupia pracuje”… Tak pracuje, bo kocha to, kocha ludzi z którymi pracuje, bo codziennie ratują życie, trzymają za rękę, dają nadzieję na wyzdrowienie, koją ból, pielęgnują chore ciało i duszę, a uśmiech i optymizm nie znika z twarzy.

Chciałabym się z nimi wszystkimi zobaczyć po tym „końcu świata”…

Pozdrawiam serdecznie, Ewa,  pielęgniarka

FB/ohmepl

#wspierajmy się

Kochani, zaczynamy akcję #wspierajmysię, bo chyba wsparcia nam dzisiaj potrzeba najbardziej. Dołączcie do nas <3

Gepostet von Oh Me am Dienstag, 24. März 2020

#Zostańwdomu #Wspierajmysię


Zobacz także

W sidłach toksycznej miłości. Jak przerwać zaklęte koło i wyjść z uzależnienia od drugiej osoby

Lubisz mówić do siebie? Świetnie! Masz zadatki na geniusza

Ich liczba nie wzrosła, ale jest więcej prób samobójczych