Go to content

Psycholog online – kiedy warto skorzystać? Czy taka forma terapii jest skuteczna?

Fot, Materiały prasowe

Psycholog online to w dzisiejszych czasach jedna z możliwości, jeżeli chodzi o pracę z terapeutą. Zdecydowana większość z nas ma w domu stały dostęp do Internetu, dlatego spotkanie ze specjalistą za pomocą Skype może stanowić znaczące ułatwienie. W jakich przypadkach? Kiedy psychoterapia online będzie wskazana i jakie są jej zalety?

Psycholog online – mity

  • Przez komunikator nie można tak naprawdę porozmawiać

Oczywiście, to nieprawda. Połączenie z wizją, w domowym zaciszu to dla niektórych pacjentów jedyna psychoterapia online, która będzie naprawdę komfortowa. Oczywiście, bezpośredni kontakt z psychologiem jest bardzo cenny, ale w skupieniu i atmosferze intymności, komunikator staje się pełnowartościowym narzędziem pracy dla obydwu stron.

  • Połączenie będzie zrywane

Warto pamiętać, że psycholog online doradzi wam, w jakich warunkach sesja będzie się mogła odbyć. Warunkiem będzie stale łącze internetowe, w sprawdzonych warunkach (najlepiej w domu). Dzięki temu zyskujemy pewność, że nic nie zakłóci połączenia internetowego.

  • Przez Skype nie da się nawiązać prawdziwej relacji

Relacja, jaką psycholog online buduje z pacjentem będzie się opierała dokładnie na tych samych zasadach, co w gabinecie. Liczy się dialog i wzajemna chęć pracy.

Psychoterapia online  – kiedy będzie świetnym rozwiązaniem?

  • W czasie izolacji

Chyba po raz pierwszy w tak szerokim spektrum dosięga nas sytuacja, gdy zostaliśmy, jako społeczeństwo, poddani kwarantannie z powodu koronawirusa. Warto jednak pamiętać, że izolacja bywa przymusowa dla różnych osób, które przebywają w szpitalach, oddziałach zamkniętych i innych miejscach, z których z jakiejś przyczyny, nie mogą się wydostać, także z powodu słabej kondycji psychicznej. Psycholog online staje się wówczas nieocenioną pomocą.

  • W czasie wyjazdu za granicę lub wyprowadźcie do innego miasta

W sytuacji, gdy pacjent niespodziewanie musi wyjechać za granicę na dłuższy czas lub zmienia miejsce zamieszkania, psychoterapia online to jedyny sposób na kontynuację procesu terapeutycznego. Trzeba mieć na uwadze, że gwałtowne przerwanie terapii lub zmiana terapeuty może bardzo źle wpłynąć na pacjenta. Psycholog online to szansa na kontynuowanie leczenia pomimo zaistniałych okoliczności.

  • Nieregularny tryb życia

Nie każdy ma możliwość zjawiania się w gabinecie raz w tygodniu, w tym samym miejscu i o tej samej porze. Oczywiście, dla terapii to najlepsze warunki, ale są osoby, które stale są w rozjazdach, a życie zawodowe nie pozwala im na przyjeżdżanie do gabinetu. W tym wypadku psychoterapia online będzie bardzo cenna, zwłaszcza dla tych, którzy potrzebują stałego wsparcia

  • Dostęp do różnych specjalistów

Psycholog online to stała forma terapii. Czasem jednak potrzebujemy sesji ze specjalistą w danej dziedzinie, który nie koniecznie stacjonuje w naszym mieście. Dzięki możliwości połączenia za pomocą komunikatora, zyskujecie szansę, by skorzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych.

Psychoterapeuta online – jak pracować, żeby było dobrze?

Przede wszystkim, terapia przez Skype (lub inny komunikator z wizją) powinna być regularna, najlepiej, aby łączyć się zawsze w tym samym dniu i o tej samej godzinie.

Bardzo ważne jest, aby maksymalnie się wyciszyć i odciąć się od wszystkiego, co może nas rozpraszać. W trakcie sesji w pokoju nie powinno być nikogo, poza nami. Nie może grać muzyka, telewizor musi być wyłączony. Nie mogą nas rozpraszać żadne bodźce, takie jak powiadomienia o nowych wiadomościach, otworzone strony internetowe itp.

Psycholog online będzie skupiał wyłącznie na was, dlatego wy również musicie się skupić na osobie po drugiej stronie. To czas rozmowy o emocjach, otwierania się.

Warto poinformować domowników, że będziecie korzystać z psychoterapii online. Ważne, aby nikt nie wrócił wtedy do domu, nie robił hałasu, nie próbował was odciągać od komputera.

Jeżeli psycholog online to coś, czego poszukujecie właśnie teraz, zajrzyjcie na stronę www.cplwowska.pl. Znajdziecie tam różne formy wsparcia w zakresie terapii indywidualnej.

Czy psychoterapeuta online to dobre rozwiązanie dla każdego?

Oczywiście, nie. Nie każdy pacjent będzie potrafił odpowiednio skupić się w trakcie sesji online, nie wszystkie zaburzenia można w ten sposób monitorować. Dla jednych terapia online będzie stanowiła dodatkową blokadę, dla innych – wręcz przeciwnie, łatwiej będzie się otworzyć.

Nie musicie jednak wybierać samodzielnie – terapeuta sam oceni, jaka forma będzie najlepsza, by leczenie miało sens.


Artykuł partnerski