Go to content

Przestań dbać o innych, zacznij w końcu myśleć o sobie! Pięć powodów, dla których warto być egoistą

Fot. iStock

„Na czym polega twoje życie?”

„Na uszczęśliwianiu innych”.

Ile z nas mogłoby w ten sposób odpowiedzieć na zadane pytanie? Wiemy, co lubią nasi najbliżsi – robić, jeść, słuchać, oglądać, w jaki sposób spędzać wolny czas. A co wiemy o sobie? O sobie boimy się myśleć, by nie zostać posądzonym o arogancję, o narcyzm. Bo jak to JA jestem najważniejsza? Przecież jeśli to inni wokół mnie będą szczęśliwi, jeśli innym dogodzę, to będę szczęśliwa ich szczęściem. Haloo – nic bardziej błędnego. To tak KOMPLETNIE nie działa.

Dopiero miłość do siebie, dbanie o własne potrzeby budują zdrowe relacje z innymi. Co z tego, że uszczęśliwisz innych, jeśli sama będzie sfrustrowana i zmęczona, bo brakuje ci czasu dla siebie?

Naukowcy, którzy badają zdrową samoocenę podkreślają, że miłość do siebie korzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i samopoczucie. Jeśli kochamy samych siebie mniej w naszym życiu jest smutku, depresji i samotności oraz relacji z innymi, które działają na nas wyniszczająco.

Bycie egoistą nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – ma na nas pozytywny wpływ. Martwisz się, że dbając o siebie zaniedbasz najbliższych? Czas najwyższy uwierzyć, że właśnie pamiętając o własnych potrzebach i o sobie inni będą obok nas szczęśliwsi.

Pięć powodów, by zacząć być egoistą

Poprawisz swoje relacje z innymi

Masz problemy w relacjach z innymi, bo najczęściej są one związane z twoim poczuciem winy, wyrzutami sumienia, negatywnymi emocjami? Jeśli pokochasz siebie, to wszystko się odwróci, bo już nie będziesz chciała za wszelką cenę kogoś uszczęśliwić, przestaniesz obwiniać się za to, że ktoś inny jest niezadowolony. Wyrwiesz się krok po kroku z mentalności ofiary, nauczysz się mówić „nie” i zdasz sobie sprawę, że ty sama możesz zatroszczyć się o siebie najlepiej. Odsuniesz się od toksycznych relacji, a zatrzymasz przy sobie ludzi, którzy nie wpędzają cię w poczucie winny.

Pamiętaj: chcesz mieć dobre relacje z innymi, takie, które będą dla ciebie dobrą energią? Pokochaj siebie, wtedy ludzie przestaną cię ranić, a twoja własna miłość przyciągnie do ciebie kochających ludzi.

Staniesz się lepszym człowiekiem

Co czujesz patrząc na siebie w lustrze? Co myślisz o sobie? Ci, którzy nie potrafią akceptować i kochać siebie noszą w sobie dużo zawiści, zazdrości i też nienawiści. Pomyśl, gdybyśmy kochali siebie, czy byłoby wokół tyle okrucieństwa? Zakochaj się w sobie, a pokochasz innych ludzi. Pokochasz siebie z przeszłości, pozbędziesz się odległych żalów i pretensji. Kochając siebie przestaniesz ze złością patrzeć na innych szukając w nich wad i słabości, wręcz przeciwnie, zaczniesz widzieć wiele pozytywów.

Będziesz zdrowsza

Bo miłość uzdrawia, a żadna nie ma takiej mocy jak ta do samego siebie. Przecież kochając siebie będziemy dbać o to, czym karmimy nasz organizm, będziemy myśleć o jego dobrej kondycji, o tym, że nasze ciało, nasz organizm zasługuje na to, by dobrze się z nim obchodzić, by sobie nie szkodzić, nie niszczyć.

Myśląc o sobie nie będziemy ulegać presji, bo mając egoistyczne podejście przestaniemy słuchać innych, co ze sobą powinniśmy zrobić, co jeść, jak wyglądać. Kochając siebie z przyjemnością będziemy wychodzić na spacer, rower, czy pobiegać, bo będziemy chcieli traktować samych siebie dobrze, a nawet coraz lepiej i dostarczać nam pozytywnych bodźców.

Zerwiesz z ograniczeniami

Dzisiaj czujesz, że wiele się ogranicza? Finanse, prawo, gospodarka, relacje z innymi, podatki, zdrowie – i co tam jeszcze chcesz od siebie dodać. Wydaje ci się, że nie możesz kontrolować w swoim życiu pewnych rzeczy, a to prowadzi do wściekłości, agresji i frustracji. Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem dla ciebie jest twoja głowa. Jeśli wsłuchasz się w siebie, jeśli nazwiesz swoje lęki, jeśli pozwolisz sobie na przełamanie strachu i zadbanie o siebie, o to, co dla ciebie jest ważne – będziesz zwycięzcą.

Wyrzuć te wszystkie myśli, które ciągną cię w dół, które działają na ciebie destrukcyjnie.

Zaczniesz podejmować dobre dla siebie decyzje

Będą egoistą, czyli kochając siebie przestaniesz robić w życiu te rzeczy, które stanowią dla ciebie zagrożenie, które niczego dobrego w twoje życie nie wnoszą. Będziesz wiedzieć, czego chcesz, co jest dla ciebie dobre, bo wsłuchasz się w siebie, będziesz wobec siebie uczciwa, przestaniesz się godzić na to, co odbiera ci w życiu szczęście i spokój. Tym samym podejmowanie decyzji stanie się dla ciebie łatwe, będziesz dokonywać słusznych wyborów.

Kiedy stawiamy siebie na pierwszym miejscu, mamy więcej do zaoferowania innym. Nie wahaj się być trochę bardziej egoistyczną. Daj sobie prawo do szczęścia, bo kto na nie zasługuje, jeśli nie ty. Nie masz nic do stracenia oprócz siebie. Zacznij traktować siebie z szacunkiem i z miłością. To wszystko możesz sama sobie ofiarować!