Go to content

Porzuć przeszłość i zacznij żyć szczęśliwie. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać siedem kroków

Fot. iStock / Chalabala

Powiedz, jak można żyć szczęśliwie, kiedy nie potrafimy uwolnić się od przeszłości. Co więcej, nie pozwalamy jej odejść. Zamiast skupiać się na teraźniejszości, wpadamy w sieć kłamstw, gdzie tylko nasze błędy z przeszłości mają dla nas znaczenie. Z zazdrością patrzysz na tych, którzy mają w sobie szczerą radość? Cieszą się tym, co tu i teraz? Wiesz, dlaczego to jest, bo nie koncentrują swojej uwagi na przeszłości, nie analizują bez końca tego, co się stało.

Puść swoją przeszłość i zacznij także cieszyć się życiem.

Pozwól emocjom płynąć

Płakać. Przebaczyć. Uczyć się. Pójść dalej. Pozwól swoim łzom nakarmić nasiona twojego przyszłego szczęścia. Błąd wielu ludzi polega na tym, że całkowicie ignorują swoje emocje, a to jest najgorsze, co można zrobić. Żeby iść do przodu musimy pozwolić sobie na odczuwanie emocji i je rozumieć. Niech twoje łzy popłyną, aż nie będziesz już płakać, ani krzyczeć do poduszki, twoja frustracja ustąpi.

Nie pozwól, aby negatywne myśli zaprzątały twój umysł

Pozwól sobie wyrazić emocje, ale nie rozmyślaj o nich. Negatywne myślenie jest nieproduktywne, ponieważ odwraca uwagę od pozytywów w życiu i utrudnia odpuszczenie przeszłości. Negatywne myśli są samosabotażem dla twojej głowy odmawiając ci prawa do szczęśliwego życia.

Kiedy negatywna myśl przechodzi przez twój umysł, pomyśl to czymś innym. Zamiast skupiać się na negatywach, spójrz na korzyści, które zdobyłaś dzięki swojemu doświadczeniu. Willie Nelson mówi: „Gdy zastąpisz negatywne myśli pozytywnymi, zaczniesz uzyskiwać pozytywne wyniki”.

Ucz się z własnego doświadczenia

Ucząc się na własnym doświadczeniu, dowiadujesz się więcej o sobie i tym, co cię uszczęśliwia. Być może odkryłaś, że nie lubisz pewnych aktywności, dowiedziałaś się, kim są twoim prawdziwi przyjaciele. Czego się dowiedziałaś? Że są rzeczy, których nigdy się już nie podejmiesz, bo nie sprawiają ci przyjemności i są ludzie, których należy od siebie odsunąć, bo działają na ciebie destrukcyjnie.

Każde doświadczenie wykorzystaj na swoją korzyść, aby dowiedzieć się co sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Przestań być ofiarą

Kiedy docierasz do umysłu ofiary, odkrywasz, że wszystkie twoje myśli prowadzą do traum z przeszłości, które dręczą twój umysł. Pamiętaj jednak, że to ty kontrolujesz swój los i ty wybierasz w jakiej roli chcesz być obsadzoną.

Nie czekaj na przeprosiny

„Prawdziwe przebaczenie jest wtedy, gdy możesz powiedzieć: dziękuję za to doświadczenie” powiedziała kiedyś Oprah Winfrey. Najlepszą rzeczą, jakiej możesz się nauczyć, jest wybaczenie. Czekanie na przeprosiny nic ci nie da, co więcej rani ciebie samą, odbiera ci cenny czas. Nie pozwól, by błędy innych powstrzymały cię od szczęśliwego życia.

Spójrz na siebie całościowo

Stawiłaś czoło swojej przeszłości i ruszyłaś dalej? Więc teraz jest czas, by lepiej poznać siebie, dowiedzieć się, co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Wyjdź naprzeciw nowym wyzwaniom, nie bój się podejmować ryzyka. Zrozumienie kim jesteś i czego chcesz przyniesie ci poczucie szczęścia i spełnienia.

Żyj chwilą

Budda mówił, że tajemnicą zdrowia umysłu i ciała nie jest opłakiwanie przeszłości, czy martwienie się o przyszłość, ale życie w obecnej chwili mądrze i poważnie. Zapamiętaj, że niczego w swojej przeszłości już nie zmienisz, więc przestań patrzeć w wstecz, spójrz na to co tu i teraz. Nie przeżyjesz tej minuty ponownie, dlatego powinnaś ją jak najlepiej wykorzystać. Bądź obecna w tym momencie, rozglądając się wokół siebie. Przyjrzyj się temu, co mówią ludzie, skup się na sobie i na tym, co robisz.