Psychologia

Porzuć przeszłość i zacznij żyć szczęśliwie. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać siedem kroków

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 marca 2019
Fot. iStock / Chalabala
 

Powiedz, jak można żyć szczęśliwie, kiedy nie potrafimy uwolnić się od przeszłości. Co więcej, nie pozwalamy jej odejść. Zamiast skupiać się na teraźniejszości, wpadamy w sieć kłamstw, gdzie tylko nasze błędy z przeszłości mają dla nas znaczenie. Z zazdrością patrzysz na tych, którzy mają w sobie szczerą radość? Cieszą się tym, co tu i teraz? Wiesz, dlaczego to jest, bo nie koncentrują swojej uwagi na przeszłości, nie analizują bez końca tego, co się stało.

Puść swoją przeszłość i zacznij także cieszyć się życiem.

Pozwól emocjom płynąć

Płakać. Przebaczyć. Uczyć się. Pójść dalej. Pozwól swoim łzom nakarmić nasiona twojego przyszłego szczęścia. Błąd wielu ludzi polega na tym, że całkowicie ignorują swoje emocje, a to jest najgorsze, co można zrobić. Żeby iść do przodu musimy pozwolić sobie na odczuwanie emocji i je rozumieć. Niech twoje łzy popłyną, aż nie będziesz już płakać, ani krzyczeć do poduszki, twoja frustracja ustąpi.

Nie pozwól, aby negatywne myśli zaprzątały twój umysł

Pozwól sobie wyrazić emocje, ale nie rozmyślaj o nich. Negatywne myślenie jest nieproduktywne, ponieważ odwraca uwagę od pozytywów w życiu i utrudnia odpuszczenie przeszłości. Negatywne myśli są samosabotażem dla twojej głowy odmawiając ci prawa do szczęśliwego życia.

Kiedy negatywna myśl przechodzi przez twój umysł, pomyśl to czymś innym. Zamiast skupiać się na negatywach, spójrz na korzyści, które zdobyłaś dzięki swojemu doświadczeniu. Willie Nelson mówi: „Gdy zastąpisz negatywne myśli pozytywnymi, zaczniesz uzyskiwać pozytywne wyniki”.

Ucz się z własnego doświadczenia

Ucząc się na własnym doświadczeniu, dowiadujesz się więcej o sobie i tym, co cię uszczęśliwia. Być może odkryłaś, że nie lubisz pewnych aktywności, dowiedziałaś się, kim są twoim prawdziwi przyjaciele. Czego się dowiedziałaś? Że są rzeczy, których nigdy się już nie podejmiesz, bo nie sprawiają ci przyjemności i są ludzie, których należy od siebie odsunąć, bo działają na ciebie destrukcyjnie.

Każde doświadczenie wykorzystaj na swoją korzyść, aby dowiedzieć się co sprawia, że jesteś szczęśliwa.

Przestań być ofiarą

Kiedy docierasz do umysłu ofiary, odkrywasz, że wszystkie twoje myśli prowadzą do traum z przeszłości, które dręczą twój umysł. Pamiętaj jednak, że to ty kontrolujesz swój los i ty wybierasz w jakiej roli chcesz być obsadzoną.

Nie czekaj na przeprosiny

„Prawdziwe przebaczenie jest wtedy, gdy możesz powiedzieć: dziękuję za to doświadczenie” powiedziała kiedyś Oprah Winfrey. Najlepszą rzeczą, jakiej możesz się nauczyć, jest wybaczenie. Czekanie na przeprosiny nic ci nie da, co więcej rani ciebie samą, odbiera ci cenny czas. Nie pozwól, by błędy innych powstrzymały cię od szczęśliwego życia.

Spójrz na siebie całościowo

Stawiłaś czoło swojej przeszłości i ruszyłaś dalej? Więc teraz jest czas, by lepiej poznać siebie, dowiedzieć się, co sprawia, że jesteś szczęśliwa. Wyjdź naprzeciw nowym wyzwaniom, nie bój się podejmować ryzyka. Zrozumienie kim jesteś i czego chcesz przyniesie ci poczucie szczęścia i spełnienia.

Żyj chwilą

Budda mówił, że tajemnicą zdrowia umysłu i ciała nie jest opłakiwanie przeszłości, czy martwienie się o przyszłość, ale życie w obecnej chwili mądrze i poważnie. Zapamiętaj, że niczego w swojej przeszłości już nie zmienisz, więc przestań patrzeć w wstecz, spójrz na to co tu i teraz. Nie przeżyjesz tej minuty ponownie, dlatego powinnaś ją jak najlepiej wykorzystać. Bądź obecna w tym momencie, rozglądając się wokół siebie. Przyjrzyj się temu, co mówią ludzie, skup się na sobie i na tym, co robisz.

 


Psychologia

Współczesny styl życia, a stan naszej skóry za 20 lat

Redakcja
Redakcja
19 marca 2019
Fot. iStock / bernardbodo
 

Starzenie się skóry to proces, który zdeterminowany jest przez dwa główne czynniki – genetyczne (wrodzone) oraz środowiskowe. Pierwsze z nich oznaczają naturalne zmiany funkcji biologicznych w naszym organizmie, a dotyczą m.in. zmniejszenia aktywności komórek oraz ich zdolności do regeneracji. W drugiej grupie, znajdują się czynniki zewnętrzne (m.in. wpływ promieniowania słonecznego, dymu nikotynowego, smogu, czy stresu), które dodatkowo przyspieszają ten pierwszy mechanizm. Pamiętajmy, że im więcej czynników środowiskowych oddziałuje na skórę, tym szybciej ulega ona starzeniu. W jaki sposób możemy temu przeciwdziałać?

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na skórę

Rozwój nowoczesnych technologii, medycyny czy przemysłu, nieuchronnie wiąże się z szybko postępującą urbanizacją. Obecnie ponad połowa światowej populacji zamieszkuje duże miasta, a według szacunków do 2050 r. liczba ludności w aglomeracjach miejskich wzrośnie do 6,4 miliarda[1]. W tym kontekście warto przywołać raport Światowej Organizacji Zdrowia, w którym przedstawiono dane nt. jakości powietrza pochodzące z 1600 miast (91 krajów świata).

Wykazano, że jedynie 12 procent populacji na co dzień zamieszkuje w miejscu, gdzie jakość powietrza spełnia normy dopuszczane przez WHO. Wynika z tego, że aż 88 proc. populacji miejskiej każdego dnia jest narażona na negatywne skutki oddziaływania zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu[2]. Wśród szczególnie niebezpiecznych związków, które dostają się do naszego organizmu podczas oddychania oraz wpływają na jakość skóry, znajdują się: spaliny samochodowe, tlenek azotu, węgla i siarki, ozon czy zanieczyszczenia przemysłowe i chemiczne.

Powyższe substancje mogą powodować utratę witaminy E oraz skwalenu, których niedobór może doprowadzić m.in. do: niszczenia warstwy ochronnej naskórka, spadku jędrności skóry (wysuszenie), pojawienia się większej ilości przebarwień, zmarszczek czy stanów zapalnych2. Jednym z przykładów jest badanie przeprowadzone w 2007 r. wśród mieszkańców Meksyku i Szanghaju, podczas którego wykazano związek między niskim poziomem skwalenu i witaminy E, a zanieczyszczeniem powietrza w tych miastach[3]. Warto przywołać również badanie przedstawione podczas Międzynarodowej Konferencji Dermatologicznej w Pekinie, które wykazało, że 67 proc. ankietowanych zauważyło wpływ zanieczyszczeń na występowanie trądziku oraz przetłuszczania się skóry4.

Nikotyna również szkodzi

Według raportu Głównego Inspektora Sanitarnego z 2017 r., papierosy pali codziennie 24% osób (z czego 20% kobiet, 29% mężczyzn)[4]. Regularne korzystanie z papierosów niesie szereg zagrożeń zarówno dla czynnych, jak i biernych palaczy. Wśród nich wymienić można m.in. zwiększenie ryzyka występowania chorób układu oddechowego, pokarmowego i krwionośnego oraz nowotworów. Dym papierosowy negatywnie wpływa na jakość naszej skóry oraz jej zdolności regeneracyjne[5].

Wśród objawów skórnych, które pojawiają się u osób palących papierosy, można wymienić m.in. szare punktowe zabarwienie skóry, teleangiektazje (poszerzenie naczynek śródskórnych), zmarszczki wokół ust i oczu, przebarwienia, utratę sprężystości skóry (w wyniku niedoborów kolagenu i elastyny) czy zaburzenia wytwarzania melaniny. Wieloletnie badania wskazują, że regularne spalanie dziennie 20 papierosów przyspiesza naturalne procesy starzenia skóry o średnio 10 lat6.

Stres a kondycja skóry

Kolejnym czynnikiem, który zwiększa ryzyko występowania dolegliwości skórnych jest stres. W jaki sposób długotrwałe napięcie psychiczne oddziałuje na naszą skórę? Jak mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog, ekspert kampanii „InterAKTYWNIE po zdrowie”:

„Stres, depresja, odczuwany lęk, napięcie emocjonalne należą do grupy czynników, które mają bezpośrednie przełożenie na jakość naszej skóry i zwiększają ryzyko występowania chorób dermatologicznych. Badania wykazały, że wśród osób żyjących w ciągłym stresie częściej występują m.in.: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik, wypryski, a nawet łysienie plackowate. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że stres zdecydowanie przyspiesza starzenie się skóry. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem intensywnego stresu psychologicznego dochodzi do zmniejszenia produkcji lipidów skóry, mających bezpośredni wpływ na właściwości ochronne bariery naskórkowej. To prowadzi do zwiększenia przepuszczalności skóry, utarty nawilżenia i sprężystości, bez których skóra nie tylko traci blask i gładkość, ale również zdecydowanie szybciej ulega zewnętrznym  czynnikom wpływającym na jej starzenie” – dodaje ekspertka.

Zobacz swoją twarz za 20 lat!

W kontekście ww. czynników istotne jest rozwijanie świadomości pacjentów, dotyczącej wpływu cywilizacji (zanieczyszczenie powietrza, stres, nieodpowiednia dieta) na ich zdrowie, w tym kondycję skóry. Taka idea towarzyszy kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie”, która ma innowacyjną, niestandardową formę bezpośredniego kontaktu z odbiorcami w ramach stref edukacyjnych, dostępnych w dwóch największych miastach Polski, w Warszawie (5-6 kwietnia, CH Blue City) i w Łodzi (12-13 kwietnia, CH Manufaktura).

W takcie wydarzeń, przy użyciu innowacyjnych, zaawansowanych technologii i interaktywnych narzędzi (m.in. hologramy, Virtual Reality, Augmented Reality, ekrany multimedialne, instalacje itd.), zaprezentowane zostaną zagrożenia cywilizacyjne (m.in. smog, stres, degradacja środowiska, dziura ozonowa, niewłaściwa dieta) i ich wpływ na nasze życie, a w szczególności na nasz organizm.

W ramach stref edukacyjnych istnieje możliwość skorzystania z nowoczesnej aplikacji „Aging” („Starzenie”), dzięki której można zobaczyć wygląd swojej twarzy za 20 lat! Aplikacja na podstawie udzielonych odpowiedzi dotyczących stylu życia i po przeskanowaniu twarzy, wygeneruje obraz imitujący proces starzenia. Uzyskane zdjęcie będzie można wysłać na podany adres e-mail.

Organizatorem kampanii „interAKTYWNIE po zdrowie” jest firma Sanofi, która zgodnie z misją „Empowering Life” stawia sobie za cel pomoc pacjentom w zrozumieniu potencjalnych zagrożeń dla zdrowia oraz edukowanie w przystępny i atrakcyjny sposób, jak można ich unikać, aby cieszyć się pełnią życia i zdrowia.


[1] N. Mistry, Guidelines for Formulationg Anti-Polution Products, Cosmetics, 2017, 4, 57

[2] Air quality deteriorating in many of the world’s cities, https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2014/air-quality/en/ [dostęp: 12.03.2019 r.]

[3] Pollution and acne: is there a link?, Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology

[4] Raport z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu, Główny Inspektorat Sanitarny, https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/Postawy-Polak%C3%B3w-do-palenia-tytoniu-Raport-2017.pdf, [dostęp: 12.03.2019 r.]

[5] M. Urbańska, G. Nowak, E. Florek, Wpływ palenia tytoniu na starzenie się skóry, Przegląd Lekarski 2012


Psychologia

Czym jest dojrzały związek i kiedy zaczynamy doceniać to, co wcześniej było nudne

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 marca 2019
fot. skynesher/iStock

Kiedy dorastamy, zdajemy sobie sprawę, że to, co wcześniej uważaliśmy za nudną relację, jest to w rzeczywistości stabilnym i zdrowym związkiem. Bo dojrzały związek jest wtedy, gdy brak w nim skrajnych emocji, kiedy jest wolny od dramatu. Nic nie czyni naszego życia stabilnym i niezachwianym niż dorosłe, dojrzałe relacje.

Dojrzały związek jest wtedy, kiedy:

Wasze czyny mówią o waszej miłości do siebie nawzajem

Kiedy jesteś w zdrowej relacji i ta druga osoba naprawdę cię kocha, zobaczysz to w jej działaniach. W dojrzałym związku mówienie „kocham cię” co minutę nie jest ważne, bo miłość widać w każdej „małej” rzeczy, którą on dla ciebie robi, w twoim uśmiechu, w pewności, że udało się wam stworzyć coś wyjątkowego. Ta miłość jest „namacalna”, choć nie musi być „słyszalna” na każdym kroku.

Czujesz się bezpiecznie planując z nim/nią przyszłość

Niezależnie od tego, czy jest to krótkoterminowy czy długoterminowy związek (dojrzałość nie zawsze jest kwestią czasu) czujesz się bezpiecznie, planując wspólną przyszłość, ponieważ związek jest dobrze ugruntowany i partner daje ci poczucie stabilizacji. Nie doświadczysz tego w toksycznej relacji, w której dominuje niepewność i lęk przed przyszłością.

Dobrze radzicie sobie z nieporozumieniami

Wszystkie pary miewają „trudniejsze momenty” i nieporozumienia, ale to, jak sobie z nimi radzicie, pokazuje, czy wasz związek jest dojrzały, czy nie. W dojrzałym związku para poznała już nawzajem mechanizmy złości i dobrze się do nich dostosowała. Miłość nie zanika nawet w złe dni, nie krzywdzicie się nawzajem tylko dlatego, że byliście na siebie źli, ale pracujecie nad rozwiązaniem problemu jako zespół.

Nie musicie być ze sobą w kontakcie non stop

Oboje macie realistyczne oczekiwania wobec związku, rozumiecie, że jesteście dorośli, macie indywidualne życie niezależnie od związku, więc bycie ze sobą przez cały dzień lub ciągłe pisanie SMS-ów nie jest zbyt praktyczne. Oboje zgadzacie się, że ważne jest, aby rozwijać się jako para, ale równie ważne jest, aby dać sobie nawzajem przestrzeń do rozwoju osobistego. Nikt tu nie jest „duszący”, zaborczy. Troska o drugą osobę przejawia się również poprzez zapewnienie jej przestrzeni.

Czujecie ze sobą więź na różnych poziomach

Czujesz się dobrze ze sobą nawzajem, emocjonalnie, psychicznie i fizycznie. Jesteś całkowicie zsynchronizowani. Nie chodzi o to, że jesteście doskonałymi jednostkami, ale czujecie, że razem jesteście doskonali, równoważąc się nawzajem. Znacie się dobrze i czujecie się ze sobą związani. Związek dodaje wartości waszemu życiu.

Macie do siebie zaufanie

Oboje możecie mieć przyjaciół przeciwnej płci, a partner nie zamienia się wówczas w psychotycznego prześladowcę. Zazdrość pojawia się, gdy czujesz się niepewnie w swoim związku, ale w dojrzałej relacji nie ma miejsca na niepewność. Zdajecie sobie sprawę z tego, że zazdrość jest wyniszczającą emocją, więc nie dajecie sobie nawzajem żadnych powodów, by mieć jakiekolwiek wątpliwości.

Akceptujesz to, co nie jest idealne, a wiek to tylko liczba

Kochasz za to kim on/ona jest, a nawet za wszystkie niedoskonałości. Nie potrzebujesz zmieniać nic w swoim partnerze, akceptujesz go w pełni, a czas, który mija nie stanowi dla ciebie problemu. Oboje dojrzewacie, zmieniacie się fizycznie, a miłość trwa. Bo nie jest czymś chwilowym, ulotnym. Nie jest fascynacją przemijającą urodą, ale osobą, jako całością.


Na podstawie: relrules.com


Zobacz także

Nie karm smoka, czyli jak zadbać o siebie, gdy jesteś w dysfunkcycjnej relacji

Matka „nieobecna” i jej wpływ na twoje życie

„Nie czuję wakacji. Dlaczego nawet na urlopie muszę zastanawiać się nad nastrojami mojej rodziny? Mam dość zaspokajania potrzeb wszystkich. Ludzie, radźcie sobie sami