Psychologia

Poradnik pozytywnej egoistki. Dlaczego być dobrym dla siebie, to być dobrym dla innych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 kwietnia 2017
Fot. iStock/ANIFEST
 

Słowo „samolubny” nie jawi nam się raczej jako komplement. Od dziecka uczy nas się jak być dobrym dla innych, jak się dzielić, jak rezygnować z siebie w imię „wyższych” wartości, jak dbać o uczucia innych i zadowalać wszystkich wokół, tylko nie siebie samego… Tymczasem, zdaniem psychologów dobrze pojęty egoizm może sprawić, że będziesz lepszą osobą. Dlatego, w życiu, powinniśmy zadbać przede wszystkim o siebie.

Jeśli nie umiesz zadbać o siebie, to nie możesz zadbać o innych. Egoizm jest zły, tylko wtedy, gdy oznacza, że jesteś niemiły i nieuprzejmy dla innych. Ale egoizm jako branie odpowiedzialności za to, by twoje osobiste, emocjonalne i fizyczne potrzeby zostały spełnione, to elementarny składnik stawania się dorosłym.

Cztery korzyści dobrego egoizmu:

1. Będziesz zdrowsza

Egoiści mają tendencję by bardziej troszczyć się o siebie, nie „rozdając” zbyt wiele energii na zaspokajanie potrzeb innych osób. Koncentrują się bardziej na swoim zdrowiu, na tym, by być w formie, częściej i lepiej wsłuchują się w siebie, przez co łatwiej im wyłapywać wszelkie niepokojące zmiany. Egoiści cenią swoje zdrowie psychiczne i fizyczne i nie pozwalają innym go niszczyć. Twoje zdrowie i siła – psychiczna i fizyczna to również nieoceniona wartośc dla twoich najbliższych.

2. Będziesz mieć przewagę, pełniąc role przywódcze – w pracy, w domu

Badania wykazały, że działając w swoim własnym interesie, jesteś po prostu lepszym „leaderem”. Skąd to się bierze? Z twojej pewności siebie i mniejszej niż u innych, skłonności do rezygnacji z różnych celów. Idziesz dokładnie tam gdzie chcesz i po to, po co chcesz. Nie boisz się prosić o to, co ci się należy, czy to w relacjach zawodowych, czy osobistych, z bliską osobą. Dajesz jasny przekaz co do twoich oczekiwań, twoje komunikaty są czytelne i nie pozostawiają wątpliwości.  Łatwiej z tobą współpracować, na każdym polu.

3. Będziesz mieć lepsze relacje z innymi ludzi

Brzmi paradoksalnie? No pewnie, jak można mieć dobre relacje z otoczeniem, nie starając się zadowolić wszystkich wokół…

A jednak! „Dobrym” egoistą trudniej manipulować, trudniej go wykorzystać.  Potrafisz wyznaczyć granice, ale oznacza to, że wiesz dokładnie, gdzie kończy się i zaczyna przestrzeń drugiego człowieka. To jedna z podstawowych bolączek w naszych związków – nieustannie depczemy sobie wzajemnie po swoich przestrzeniach, żądamy wglądu w życie partnera 24h na dobę, a mimo to, i tak nie jesteśmy ze sobą blisko.  Jeśli szukasz partnera, który spełni twoje emocjonalne potrzeby, a nie umiesz sam o nie zadbać, twoja relacja nie będzie szczęśliwa. „Dobry” egoizm pozwala budować dobry, szczęśliwy związek. I pomaga twojemu partnerowi stać się lepszym. 

4. Ty sama będziesz szczęśliwa

Egoiści wiedzą jak inwestować swój czas tak, by robić to, co naprawdę lubią. W dużej mierze dlatego, że odkryli już, czego potrzebują by odczuwać życiową satysfakcję. Jeśli masz dobrze rozwiniętą świadomość, co do tego, kim jesteś, co lubisz i do tego umiesz przekazać to innym, będziesz szczęśliwym człowiekiem. Stawianie siebie na pierwszym miejscu nie jest niczym negatywnym. Twoim zadaniem jest, aby dbać o siebie i dostać to, czego potrzebujesz.

Czym taka „pozytywnie” egoistyczna postawa skutkuje „na zewnątrz”? Jeśli jesteś w stanie skupić się na swoim wnętrzu, dla innych będziesz kimś o wiele bardziej autentycznym. Ta autentyczność, prawda o tobie, szczerość w stosunku do siebie samego – to wszystko sprawia, że nie tylko jesteś szczęśliwy, ale i bardziej „czytelna” dla innych. Wiadomo, czego się można po tobie spodziewać, wiadomo, do jakich kompromisów jesteś zdolna. Dobry egoizm, to poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego – dla ciebie i dla innych. A jeśli masz dzieci – zdrowy wzorzec na życie, dla nich.


Na podstawie: fastcompany.com


Psychologia

5 dobrych uczynków, które możemy zrobić przed Świętami, zamiast szorować okna

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 kwietnia 2017
Fot. iStock/oneinchpunch
 

Święta – a ty w panice myślisz:

– o rety nieumyte okna

– o jeny nieposprzątane szafki w kuchni

– kiedy te zakupy!!

– szynkę powinnam zamarynować!

– brzózki kupić i dom wyczyścić, co by lśnił.

A ja się pytam: naprawdę? Naprawdę to jedyne, co załącza ci się po wciśnięciu przycisku pod hasłem „Święta”? Poczekaj, poczekaj, czy jeśli nie umyjesz okien, twoja Wielkanoc będzie gorsza? Jeśli podłoga nie będzie lśnić, to odwołają Święta?

Kurczę, sami sobie to robimy, wpychamy się w stereotypowe myślenie naszych matek i babć: „musi być czysto – to po pierwsze, po drugie – musi być dużo jedzenia”. A przecież, jeśli pozwolimy sobie na chwilę – dosłownie kilka minut – refleksji, to okaże się, że nie czyste okna, brak kurzu i szynka w czterech odsłonach stanowi o tym, co w Święta najistotniejsze.

Gdyby tak te wszystkie domowe obowiązki zamienić na to, co sprawi, że Wielkanoc poczujemy nie tylko w zapachu płynu do mycia podłogi, ale przede wszystkim w sercu? Gdyby tak czas, poświęcony na szorowanie po raz kolejny kafli w łazience, zamienić na zrobienie czegoś naprawdę dobrego?

Zamieńmy obowiązki na dobre uczynki. Zróbmy coś dobrego, przecież ten przedświąteczny czas najczęściej każe się nam zatrzymać nad krzywdą innych. Nie uciekajmy do tego.

5 dobrych uczynków, które możesz zrobić przed Świętami

Wesprzyj potrzebujących

Rozejrzyj się, znajdź kogoś, kto potrzebuje pomocy, to niestety nie jest trudne. Sam internet pełen jest próśb o wsparcie. Może przez cały rok nie zauważasz takich wpisów, może unikasz, bo boisz się, że samo twoje zainteresowanie ściągnie na ciebie jakieś nieszczęście? Wiesz dobrze, że to przesąd. O ile lepiej się poczujesz wydając 20 zł dla kogoś, kto bardziej tych pieniędzy potrzebuje, niż ty, komu każda kwota może uratować życie?

Rozejrzyj się

Najczęściej gdzieś pędzimy, nie mamy czasu zauważyć, że starsza pani mieszkająca na naszym osiedlu powoli wraca do domu z zakupami, że starszy pan siedzi samotnie na ławce, gdy tylko zaczyna się wiosna. Więc może zamiast planować szorowanie parapetów, lepiej zastanowić się, czy ktoś obok nas nie potrzebuje pomocy. Może komuś zrobić zakupy, a może zaprosić na świąteczne śniadanie, bo spędza je samotnie?

Uśmiechnij się

A gdyby tak ten tydzień przed Świętami stać się bardziej uważnym. Gdyby tak zacząć dostrzegać ludzi, którzy mijają nas na ulicy, których spotykamy w autobusie i uśmiechnąć się do nich? Może ktoś będzie zaskoczony, może ktoś inny odwzajemni ten uśmiech, a może ktoś będzie nam życzył dobrego dnia. Życzliwość to radość w sercu, bądźmy życzliwi dla siebie, a najłatwiej po prostu się uśmiechnąć.

Zadzwoń

Jest ktoś do kogo od dawna nie dzwoniłaś? Do kogo telefon odkładasz od bardzo długiego czasu, bo się poróżniliście, bo pozostały między wami jakieś niedopowiedzenia, jakiś niepokój wkradł się w waszą relację, właściwie nie wiesz skąd i kiedy? Więc może warto zadzwonić, pogadać, zrzucić z siebie ciężar, a jeśli jest taka potrzeba – przeprosić. Szkoda odkładać takie rozmowy w nieskończoność, a kiedy będzie lepszy czas, aniżeli teraz?

Daj z siebie to, co najlepsze

Nie tylko ludziom, ale wszystkim tym istotom, które potrzebują naszej pomocy, bo każda jej forma i przejaw jest ważny. Może zamiast denerwować się na dzieci, że nie pomagają w świątecznych porządkach, zabrać je do schroniska dla bezdomnych zwierząt – jest takie chociażby w Celestynowie. Zawieźć z dziećmi dla tych psiaków, które czekają na miłość, kilka prezentów. Kupcie smycze, karmę, a jeśli nie możecie być w schronisku osobiście, wpłaćcie wspólnie jakąś kwotę na rzecz schroniska na konto: PKO BP XV O/W-wa 43 1020 1156 0000 7102 0061 5146, albo oddajcie swój 1% zwierzakom szukającym domu.

Czy nie lepiej zamiast sprzątać mieszkanie, zrobić coś dobrego?

P.S. Schroniskom dla bezdomnych zwierząt możesz  pomóc przekazując 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – KRS 0000154454 (po szczegóły kliknij TUTAJ) lub przekazując darowiznę (kliknij TUTAJ)  na rzecz TOZ w Polsce.
Każda wpłata pomaga zwierzętom.


Artykuł powstał przy współpracy z TOZ

 


Psychologia

Jesteś tym, co jesz, twoje włosy również! Sprawdź, w jakie produkty wzbogacić swoją dietę. Akcja „Jaki jest twój sekret pięknych włosów?” – wyzwanie #3

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
10 kwietnia 2017
Fot. iStock / jmsilva

Czy wiedziałyście, że nawet niewielkie niedobory składników odżywczych bardzo szybko szkodzą włosom i paznokciom. To właśnie na swojej głowie i dłoniach zauważysz pierwsze sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm. I nie zawsze muszą być oznaką choroby, a na przykład zbyt restrykcyjnej i niezdrowej diety odchudzającej.

Co wprowadzić do swojej diety, by nasze włosy zachwycały? Zobaczcie kilka naszych propozycji.

1. Minerały i witaminy

Włosy (i paznokcie) kochają składniki mineralne, do najbardziej podstawowych sprzymierzeńców pięknych włosów zaliczamy: krzem, cynk i miedź.

Ciekawostka: miedź uczestniczy w produkcji melaniny, która odpowiada za barwę twoich włosów.

Włosy „o smaku” mango

Czy wiedzieliście, że mango to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów?

Ten afrykański owoc  skrywa w sobie całą paletę składników odżywczych. Warto zaprosić je na talerz i do swojej łazienki.

Wartości odżywcze mango (w 100 g owocu) – wg USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Witaminy Minerały
Witamina C – 36,4 mg
Tiamina – 0,028 mg
Ryboflawina – 0,038 mg
Niacyna – 0,669 mg
Witamina B6  – 0,119 mg
Kwas foliowy – 43 µg
Witamina A – 1082 IU
Witamina E – 0,90 mg
Witamina K – 4,2 µg
Wapń – 11 mg
Żelazo – 0,16 mg
Magnez – 10 mg
Fosfor – 14 mg
Potas – 168 mg
Sód – 1 mg
Cynk – 0,09 mg

A gdzie można znaleźć mango najlepsze dla twoich włosów? W dobrych kosmetykach.

BIOVAX Opuntia Oil & Mango balsam odbudowujący do włosów posiada aż 90% składników pochodzenia naturalnego. To absolutna nowość na rynku, która wzbogaci twoją codzienną pielęgnację włosów. Zadbaj o odpowiednie odżywienie swojego ciała, a BIOVAX odżywi twoje włosy, pasmo o paśmie. Dzięki skoncentrowanej postaci, bogatej w naturalne substancje lipidowe, kosmetyk odbudowuje zniszczone włókno włosa, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu się końcówek. Doskonale sprawdza się jako dodatkowa termoochrona włosów.

Produkty bogate w minerały wzmacniające włosy:

CYNK
Odpowiada za prawidłowy wzrost włosów.
MIEDŹ
Odpowiada za tworzenie melaniny.
 • orzechy,
 • migdały ,
 • pestki dyni ,
 • pestki słonecznika,

KRZEM
Ogranicza łamliwość włosów

 • rzodkiewka
 • kalarepa
 • seler

BETA-KAROTEN:
Przekształca się w witaminę A, która stymuluje procesy odnowy oraz poprawia produkcję kreatyny. 

 • pomidory,
 • brokuły,
 • sałata,
 • marchew,
 • szczypiorek,
 • koper,
 • natka pietruszki

 

banner_Lbiotica_BIOVAX_Opuntia_Oil_Mango

Białko
Niezastąpiony budulec włosów, który znajduje się w:

 • nabiale,
 • chudym mięsie,
 • dobrych wędlinach,
 • jajkach.

Niezbędne aminokwasy znajdziecie również w:

 • otrębach,
 • zarodkach pszennych,
 • siemieniu lnianym,
 • pestkach słonecznika.

Witaminy z grupy B

 • rośliny strączkowe
 • produkty zbożowe z pełnego ziarna

Nienasycone kwasy tłuszczowe

 • olej rzepakowy
 • oliwa z oliwek
 • ryby morskie

Dobre tłuszcze również są potrzebne twoim włosom. Pamiętaj, aby dodawać zdrowe tłuszcze do sałatek oraz jadać ryby. Dodatkowo możesz rozpieścić swoje włosy  intensywnie odbudowującym balsamem do włosów z olejem z opuncji, jednego z najcenniejszych olejów świata (pamiętajcie, że w naszej akcji możecie wygrać fantastyczne kosmetyki BIOVAX z unikalnym kompleksem LipidFX).

Doskonale widzicie, że dobrze zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce to filar dla zdrowych włosów.

Zanim w ramach wiosennych diet i detoksów, porwiecie się na dietę cud, zatrzymajcie się na chwilę i zastanówcie, czy niechcący nie zaszkodzicie kondycji waszych włosów. A dobrą dietę koniecznie uzupełnijcie o jeszcze lepszą pielęgnację! Jeśli jeszcze nie używałaś balsamu do włosów, pora na zmiany.

Akcja „Jaki jest twój sekret pięknych włosów?”

Wyzwanie #3

Podejmij nasze wyzwanie i zadbaj o swoje włosy od kuchni! Dziś przyjrzyj się swojej diecie i sprawdź, czy naprawdę dobrze traktujesz swoje włosy. A na deser? Oczywiście przekąska skomponowana specjalnie dla nich. Orzechy, koktajl, sałatka a może gotowy, skuteczny kosmetyk? Nie zapomnij pochwalić się w komentarzu, co wybierasz i jaki jest twój sekret twoich pięknych włosów.

Co trzeba zrobić?

Być z nami! Przez najbliższe tygodnie będziemy zachęcać was do pielęgnowania swoich włosów. Podpowiemy, co robić, czego unikać i jaką pielęgnację dobrać na dobry początek. Zdradzimy, jak to robią „włosomaniaczki” i jak się przy tej pielęgnacji za bardzo nie zmęczyć. Bądźcie w tym czasie z nami i pod artykułami komentujcie, czy podjęliście „włosowe” wyzwanie i jaki jest wasz sekret pięknych włosów.

Najfajniejsze komentarze nagrodzimy świetnymi kosmetykami do włosów BIOVAX Opuntia Oil & Mango. Oczywiście podczas oceny będziemy brały pod uwagę waszą kreatywność i aktywność w wyzwaniach.

Akcja trwa od 05.04.2017 do 24.04.2017 roku. Wyniki akcji zostaną opublikowane do dnia 03.05.2017 roku na stronie ohme.pl.

Nagrody

6 x zestaw kosmetyków do włosów BIOVAX Opuntia Oil & Mango,

BIOVAX Opuntia Oil & Mango, to lipidowa rewolucja w pielęgnacji zniszczonych włosów. Włosy, podobnie jak skóra, składają się z warstw lipidowych, gwarantujących im niezbędną ochronę. Niedobór lipidów powoduje, że nasze włosy stają się suche i wyjątkowo podatne na uszkodzenia. Aby dostarczyć osłabionym pasmom odpowiednią ilość lipidów, L’biotica wprowadziła nową serię BIOVAX Opuntia Oil & Mango, opartą na unikalnym kompleksie LipidFX i zawierającą 87% składników pochodzenia naturalnego.

Każdy zestaw składa się z:

BIOVAX MASECZKA OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

BIOVAX INTENSYWNIE REGENERUJĄCY SZAMPON OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

BIOVAX BALSAM OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

BIOVAX ODŻYWKA 7 W 1 OLEJ Z OPUNCJI & MANGO

 BIOVAX_maska_do_wlosow_opuncja_mango_250ml_2  BIOVAX_szampon_opuncja_mango_200ml_2
 odzywka_tuba_opuncja_kopia_2  balsam_100_opuncja2_2


Sponsorem nagród jest 

lbiotica z R

 

Ekspert skutecznej regeneracji włosów

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz pozostałe wyzwania:

Wyzwanie #1 – 10 najczęstszych błędów w pielęgnacji włosów. Sprawdź, czy też je popełniasz

Wyzwanie #2 – Domowe sposoby na pielęgnację włosów


Źródła: poradnikzdrowie.pl

 


Zobacz także

Czekolada, koc i beznadziejność. Uwaga, nadchodzi listopad!

Każda z nas powinna powiesić sobie taką kartkę nad wagą łazienkową

„Wyłącz telefon, idź na spacer, żyj”. Coach radzi, jak oszczędzać energię