Psychologia Zdrowie

5 wskazówek dla bliskich osób z zaburzeniami psychicznymi. By żyło się lżej

Redakcja
Redakcja
7 kwietnia 2017
Fot. iStock / filadendron
 

Choroby i zaburzenia psychiczne odciskają piętno nie tylko na osobach chorujących, ale również na ich bliskich, wciągając ich w chorobę. Ten stan jest niczym swego rodzaju stygmat, z którym trudno się walczy, szczególnie przy braku współpracy ze strony chorego oraz braku empatii ze strony otoczenia. 

Opieka nad tego rodzaju pacjentami jest trudna z wielu powodów. Ci, którzy mieszkają z kimś z zaburzeniami, często zapominają o sobie i skupiają się przede wszystkim na pomocy bliskiemu. Wymaga to praktycznie całkowitego podporządkowania swojej codzienności osobie chorej, a bywa, że nawet wymusza rezygnację z własnych planów czy pragnień, aby zawsze okazać gotowość do pomocy. Atmosfera panująca w domu może powodować lęk lub niechęć do towarzyszenia stanom chorego. W wielu wypadkach opiekun musi dźwigać obciążenia choroby, mierzyć się z brakiem stabilizacji, wrogością, odrzuceniem oferowanej pomocy. Jeśli atmosfera w relacji z bliskim chorym jest napięta, nieprzyjazna, interakcje te mogą działać wręcz destruktywnie na opiekuna.

Gdy bliski choruje psychicznie

Opiekun czy też osoba towarzysząca, staje przed trudnym zadaniem chcąc oferować pomoc, jednocześnie troszcząc się o własne potrzeby. Szczególnie to drugie jest trudne, bo nikt nie jest niezniszczalną emocjonalnie maszyną. Aby choroba bliskiego nie odbijała się w różnych aspektach życia osoby zdrowej, należy pamiętać o kilku cennych wskazówkach:

1. Szukaj informacji

Informacje dotyczące problemu, z jakim się zmagasz, pozwolą go lepiej zrozumieć, zaakceptować i radzić sobie z nim. Czytaj fachowe publikacje, szukaj na forach dla osób z podobnymi problemami, obserwuj profesjonalne witryny internetowe zajmujące się zaburzeniem, które dotknęło twojego bliskiego. Będzie ci lżej, gdy nie dasz się niemiło zaskoczyć obliczu choroby, ale pamiętaj, że stopień nasilenia chorób psychicznych może być różny u różnych pacjentów.

Fot. iStock / openeyed11

Fot. iStock / openeyed11

2. Poszukaj wsparcia

Nie jesteś sama z chorobą bliskiej osoby. Nawet gdy czujesz wstyd czy niechęć do opowiadania o sytuacji, która cię dotknęła, poszukaj dla siebie wsparcia z zewnątrz. Pójdź na spotkania grupy wsparcia, wysłuchaj historii, wyrób swoją opinię i skorzystaj z pomocy, gdy uznasz, że to cię buduje i umacnia. Możesz doświadczyć wielu pozytywnych rzeczy i zrozumieć, że w swoim problemie nie jesteś osamotniona. Pamiętaj, że możesz również liczyć na pomoc ze strony:

  • szpitala psychiatrycznego,
  • ośrodków wsparcia dziennego,
  • zespołów leczenia środowiskowego,
  • poradni zdrowia psychicznego.

3. Ustal granice

To może być trudne i wydawać się dość egoistyczne. Ale towarzysząc komuś w chorobie, nie możesz wymazywać z pamięci własnych potrzeb. Stawianie granic, dbanie o siebie pozwoli ci zachować zdrowie, poprawi humor i pomoże nabrać sił na kolejne zmagania. Znajdź dla siebie czas i angażuj się w satysfakcjonujące działania.

4. Pozwól sobie na oddech

Każdy opiekun chorego ma prawo czuć się zmęczonym dodatkowymi obowiązkami oraz często odczuwalnym napięciem psychicznym. W tej sytuacji należy zadbać o własny komfort, by pozwolić sobie na regenerację sił fizycznych i emocjonalnych. Zorganizowanie opieki nad osobą chorą i okazjonalne oddalenie od siebie konieczności codziennych obowiązków, nie jest egoizmem, ale zdrowym podejściem do wsłuchania się we własne potrzeby. Pamiętaj, że twoje starania są niezwykle ważne, ale sama nie będziesz w stanie wyleczyć chorego, biorąc całą odpowiedzialność na własne barki. Odpoczywaj tak jak lubisz, gdy czujesz, że zaczynasz dochodzić do ściany. Zmęczona, nie będziesz umiała uruchomić w sobie pokładów sił, aby wspierać chorego.

5. Pozwól sobie pomóc  

Szukaj dla siebie i swojej rodziny wsparcia w trudnej sytuacji. Nawet jeśli wierzysz w to, że jesteś wystarczająco silna, by dźwignąć ciężar choroby bliskiego, porozmawiaj z terapeutą. Warto złożyć swoje przeżycia na barki kogoś, kto, znając problem, z boku, chłodnym okiem spojrzy na twoją sytuację. Nie czekaj, aż sytuacja cię przerośnie, podaruj sobie wsparcie.

6. Nie wykluczaj — angażuj

Mimo że chciałabyś mieć nad wszystkim kontrolę i jak najbardziej ułatwić życie choremu, nie powinnaś wykluczać go z podejmowania codziennych aktywności. Rodzaj zaangażowania chorego zależy oczywiście od stanu zdrowia, ale jeśli jest taka możliwość, wspieraj go w podejmowaniu nawet prostych działań. Nie rób wszystkiego za drugiego człowieka, ponieważ izolowanie i ograniczanie udziału w dotychczasowych czynnościach (w domu czy podczas zajęć hobbystycznych) może podtrzymywać objawy i niepotrzebnie przedłużać terapię. Ty, przekazując choćby kilka domowych czynności choremu, zyskasz kilka chwil, aby spokojnie usiąść i złapać kolejny oddech.


źródło: psycholog-pisze.pl,  www.doradcarodziny.pl

 


Psychologia Zdrowie

Kalendarzyk małżeński za 3 mln zł. Nowy pomysł Resortu Zdrowia to powrót do średniowiecza

Redakcja
Redakcja
7 kwietnia 2017
Fot. iStock
 

Najpierw rząd zabrał się za ograniczenie prawa kobiet do antykoncepcji, teraz chce nam pomóc rodzić więcej dzieci. Minister Konstanty Radziwiłł postanowił przeznaczyć 3 mln zł na stworzenie kalendarzyka małżeńskiego, czyli naturalnej metody planowania rodziny, który będzie dostępny na specjalnej platformie internetowej. „Wiwat średniowiecze!” – komentują internauci.

Na specjalnie stworzonej platformie, każda kobieta będzie miała dostęp do indywidualnego e-kalendarzyka małżeńskiego, który pomoże jej określić dni płodne poprzez obserwację cyklu miesiączkowego. Dodatkowo zostaną powołani eksperci, a ich zadaniem będzie odpowiadanie na zadawane im pytania za pośrednictwem czatu. Powrót do naturalnej metody antykoncepcyjnej jest jednym z elementów szerszej kampanii edukacyjno-społecznej, na którą ministerstwo chce przeznaczyć 3 mln zł.

– Jest to kolejna sytuacja, w której ideologia bierze górę nad wiedzą medyczną. To nie tylko nieracjonalne wydawanie pieniędzy, ale także działania pozorne, które nie przysłużą się Polkom – komentuje pomysł były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz w rozmowie z Super Expressem.

Jak podaje Gazeta Prawna, kampania ma obejmować 10 działań, które składają się ze spotów radiowych i telewizyjnych, specjalnych treści zachęcających do rodzenia dzieci szerzonych w mediach społecznościowych. Dodatkowo zostaną przeprowadzone działania w komunikacji miejskiej. Zaplanowano także rozwieszanie plakatów, które mają ostrzegać przed chorobami drogą płciową.

Fot. iStock

Fot. iStock

Internauci są oburzeni pomysłem Resortu Zdrowia. Oprócz gratulowania powrotu do epoki średniowiecza oraz wyśmiewają metodę kalendarzyka małżeńskiego. „Na tę okoliczność przypomniały mi się 2 przypadki stosowania antykoncepcji termometrowej przez moje znajome. Jedna stosowała ją 2 lata i stwierdziła, że to super działa i tylko idiotki nie potrafią się nią posługiwać. Po latach okazało się, że nie może mieć dzieci. Druga chodziła przez rok na kursy u ginekologa w sprawie rozrysowywania wykresów temperatur, następnie stosując tę antykoncepcję urodziła 2 dzieci” pisze użytkownik o nicku qqq.

Wielu zwraca też uwagę na bezmyślne wydawanie pieniędzy, które mogły by zostać słusznie wydane i mogły by poprawić kondycję działania szpitali. „To już naprawdę nie ma na co wydawać pieniędzy podatnika? ZWŁASZCZA w resorcie zdrowia? Tak nam dobrze, żadnych kolejek do lekarzy, żadnych problemów w szpitalach?” zastanawia się użytkownik podpisany jako Ania.

Niestety, powitanie epoki średniowiecza nie jest przesadzone. Rząd swoimi pomysłami chce powrotu ciemnogrodu i niszczy wszystko, co przybliża nas do krajów rozwiniętych, w których kobieta ma prawo do decydowania sama o sobie.


Źródło: gazetaprawna.pl, se.pl


Psychologia Zdrowie

Kroki milowe twojego dziecka w wieku 12-18 miesięcy

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 kwietnia 2017
Fot. iStock / lisegagne

Hurra, samodzielność! – pod takim hasłem upłyną wasze kolejne, wspólne miesiące. Dziecko w wieku 12-18 miesięcy zaczyna zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Większa samodzielność motoryczna, szybko zaowocuje apetytem na poznawanie świata i chęcią większej niezależności.

Nie martw się, jeszcze wiele czasu upłynie zanim twój maluch wyfrunie  z gniazda, cieszcie się tym czasem. Twoja rola jest bardzo ważna, ponieważ właśnie od ciebie zależy, na jak wiele samodzielności pozwolisz dziecku. Bądź jego dobrym duchem, pozwól mu odkrywać, pokaż jak najwięcej piękna otaczającego świata.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Obszary rozwoju dziecka w wieku 12-18 miesięcy

Następne trzy miesiące życia twojego dziecka, to istna rewolucja. Maluch będzie coraz bardziej samodzielny – i co najważniejsze,  coraz sprawniej zacznie się poruszać w przestrzeni.

  • motorycznym: dziecko dokonali umiejętność chodzenia i biegania. Coraz śmielej wspina się i sięga po przedmioty, które go interesują. Zmiany zaobserwujesz podczas wizyt na placu zabaw, być może odniesiesz wrażenie, że trudno ci nadążyć za maluchem.
  • poznawczym: chęć poznawania wszystkiego, co nowe i powracania do zabawa czy miejsc dobrze znanych, będą teraz jeszcze większe. Dzięki większej samodzielności motorycznej, wzrośnie również apetyt na poznawanie świata.
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

  • komunikacyjnymtwoje dziecko bardzo szybko przechodzi na kolejny poziom komunikacji. Zaczyna budować dwuwyrazowe wypowiedzi, chętnie pokazuje ci i opisuje to, co widzi. Komunikuje się za pomocą mowy orz gestów.
  • społecznym: na tym etapie rozwoju dziecko coraz chętniej przebywa wśród rówieśników. Na razie ich wspólne zabawy opierają się głównie na wzajemnej obserwacji, ale to bardzo ważny element rozwoju. Dziecko bacznie obserwuje i powtarza, chętnie ogląda zabawki innych dzieci i podejmuje nowe zaobserwowane formy aktywności.

Wspieraj swoje dziecko w rozwoju

Najważniejsze na tym etapie rozwoju, są zabawy pomagające dziecku zrozumienie otaczającego świata. Czas spędzony na wspólnej aktywności, to istny poligon doświadczalny. Prawdziwą fascynację wzbudzisz pokazując, jak upadają różne przedmioty, wydają z siebie dźwięki; ukazując różnice między nimi. W zabawie dobrze sprawdzą się pierwsze puzzle oraz zadania polegające na sortowaniu i grupowaniu przedmiotów.

To również doskonały moment na budowanie prostych konstrukcji i aktywności ściśle powiązane z ruchem – dzieci w tym wieku uwielbiają zabawki, które można za sobą ciągnąć lub pchać, podawanie sobie piłki (poćwiczcie pierwsze rzuty lub zacznijcie od turlania do siebie piłeczki po podłodze).

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Szukanie rozwiązań – to nowe wyzwanie dla twojego dziecka. Dotychczas malec chętnie naśladował czynności, które ty wykonywałaś, teraz zacznie próbować wykonywać różne czynności wedle własnych pomysłów.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nie ograniczaj

Drogi rodzicu, pozwalaj się ubrudzić. To ten moment, kiedy twój maluch bardzo chętnie będzie wykonywać wiele codziennych czynności. Ubieranie się, samodzielnie jedzenie to nie lada atrakcja dla twojego malucha. Wykorzystaj to, ty również wiele zyskasz na samodzielności szkraba.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Podstawa zdrowego rozwoju malucha kryje się w tym, co je

Twoje dziecko poznaje coraz więcej smaków. To kolejny etap zmian w jego życiu, nadal natomiast do zdrowego rozwoju potrzebuje mleka. Intensywny okres rozwoju nie uda się bez wspierających te wszystkie trudne zadania witamin i bardzo ważnych kwasów tłuszczowych DHA.

Kwasy DHA wspierają między innymi rozwój wzroku, rozwój intelektualny – to ważne, aby mieć pewność, że dieta twojego dziecka, zawiera wszystkie niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Pamiętaj, że rozwój twojego dziecka – tonie tylko rozwój fizyczny. Dbaj o to by miało okazję poznawać nowe smaki, próbować i wybierać.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Enfamil Premium 3 jest mlekiem modyfikowanym dla dzieci powyżej 1. roku życia, zawierającym składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, stanowiąc ważny element coraz bardziej urozmaiconej diety. Wraz ze wzrostem dziecka wzrastają jego potrzeby. Enfamil Premium 3 zawiera specjalną mieszankę składników odżywczych, takich jak kwas ALA (α-linolenowy), wapń, żelazo, cynk i witaminy, zapewniając prawidłowe żywienie, odpowiedniejsze niż mleko krowie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Enfamil


Zobacz także

po czterdziestce

Wydałam średnią krajową na lekarzy i diagnozę! Słodkie życie po czterdziestce

Miłość na przeczekanie. Ile czasu dasz ukochanej osobie na zmiany, które nie nadejdą?

Miłość na przeczekanie. Ile czasu dasz ukochanej osobie na zmiany, które nie nadejdą?

Jak rozpoznać osobę emocjonalnie niedostępną i nie marnować na nią czasu?